Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 18.02.2019 09:00

Príprava Kesselbaueru napreduje, pozemok bude čoskoro vyčistený

Projekt Kesselbauer v centrálnej časti Bratislavy postupuje. Už v priebehu týchto dní bude definitívne odstránená pôvodná zástavba na pozemku, aby čoskoro mohol na jej mieste rásť nový rezidenčný projekt, ktorý scelí blok medzi Banskobystrickou ulicou a Námestím 1. mája. Developerom je spoločnosť Proxenta.

Article Big

Predtým, ako sa premeny územia chytila Proxenta, sa tu nachádzali dva objekty. Starším z nich bola budova niekdajšieho pekárstva Alexandra Kesselbauera, po ktorom dostal projekt meno, a ktorá pochádzala z konca 18. alebo začiatku 19. storočia. Druhým objektom je budova, v ktorej dlhšie sídlila spoločnsoť VB Leasing. Dom sa vyznačoval postmodernou architektúrou, pochádzal z 90-tych rokov 20. storočia.

V rámci nového Kesselbaueru by mala byť opätovne obnovená fasáda staršieho objektu, inak však pôjde o úplne moderný projekt, kde sa za historizujúcou fasádou bude skrývať súčasný bytový dom. Pôdorysne bude mať tvar písmena U a bude mať šesť až osem nadzemných podlaží. Vďaka zisku projektu od Banskobystrickej ulice vyplní prepojí blok v plnej hĺbke, pričom vznikne vnútroblok, spojený s dvorom v projekte Weinhauer.

Kesselbauer by sám osebe (bez časti na Banskobystrickej) mal obsahovať 130 bytov v prevažne dvoj- a trojizbových bytoch. Aktuálne informácie o predaji nie sú známe, oficiálna webstránka uvádza, že „projekt práve vylepšujeme“ – čo podľa všetkého znamená úpravu dispozícii, ale aj doplnenie nového objektu, ktorý už má k dispozícii potrebné povolenia.

Developer neuviedol, kedy predstaví finálnu podobu celého obytného súboru, nateraz je tak ťažko predvídať jeho kvality. Nepochybným benefitom však ostáva lokalita v tesnej blízkosti historického jadra mesta a s veľkým množstvom vybavenosti v pešej dostupnosti. Vybavenosť v menšom rozsahu by sa mala nachádzať aj priamo v projekte. Prvá časť Kesselbaueru bude obslúžená 155 parkovacími miestami.

Predpokladá sa, že výstavba by sa mohla spustiť okamžite po dokončení asanácie pôvodných objektov a vyčistení pozemku. V takom prípade by mohlo byť dokončenie očakávané v prvej polovici roka 2021. Pre Proxentu to je zásadný termín – v tesnej blízkosti totiž bude v tom čase už stáť konkurencia v podobe projektu Metropolitan Star.

Tak ako Kesselbauer, aj Metropolitan Star vypĺňa prieluku naprieč celým blokom, hoci okrem bývania obsahuje aj administratívnu a vo väčšej miere aj retailovú funkciu. Ide o súčasť stavebných zásahov, ktoré postupne prispievajú k doplneniu zástavby v tejto časti mesta.

Ide o dôležitý a potrebný vývoj, lebo prináša do centrálnej časti Bratislavy kľúčovú funkciu bývania. V poslednom období je mnohými rozvoj bývania v centre vnímaný ako záťaž, opak je však pravdou – vďaka vynikajúcej dopravnej dostupnosti a dosahu potrebných služieb v blízkom okolí prispieva bývanie v centre k menšiemu tlaku na infraštruktúru, dokonca možno povedať, že ide o najefektívnejší spôsob života.

Preto by výstavba v celom užšom a širšom centre Bratislavy – vrátane downtownu – nemala byť vnímaná ako strašiak, ale práve naopak, ako niečo, čo do nej vnesie život, odľahčí ju dopravne a bude mať rozsiahle ekonomické benefity. Takáto výstavba by mala byť podporovaná, pričom najlepším kandidátom na zástavbu sú práve prieluky, ktorých stále ostáva v Bratislave veľké množstvo.

 

Fotografie z 10.2.2019.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Proxenta

Súvisiace články

Kesselbauer odhalil svoju historizujúcu fasádu

10.12.2021 13:42:02 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Kesselbauer napreduje a dnes je vo vysokom štádiu realizácie. Dokončená je už časť fasád – najmä na časti, ktorá vznikla na mieste niekdajšej Kesselbauerovej pekárne. Developer Proxenta tu avizoval nielen obnovenie priečelia pôvodného domu, ale aj nadstavbu v historizujúcom štýle. Dnes je táto časť projektu odhalená a začína vyvolávať diskusie.

Čítať viac

Kesselbauer dosiahol plnú výšku a získava historizujúcu fasádu

02.09.2021 17:53:48 Adrian Gubčo

Projekt Kesselbauer od spoločnosti Proxenta v centre mesta dosiahol významný míľnik: všetky objekty v rámci polyfunkčného súboru dosiahli alebo sú tesne pred dosiahnutím štádia hrubej stavby. Vysoké štádium výstavby prinieslo aj ďalšiu novinku – na objekte, ktorý nahradil pôvodnú Kesselbauerovu pekáreň, sa začína objavovať fasáda, asociujúca zaniknutý dom.

Čítať viac

Metropolitan Star sa blíži k dokončeniu, Kesselbauer je už vo výstavbe

25.09.2020 11:22:54 Adrian Gubčo

Lukratívna lokalita v starom centre mesta bude už čoskoro kompaktnejšia – „diery“ v zástavbe na severnej strane Námestia 1. mája sú blízko vyplnenia. Po projekte Metropolitan Star, ktorý už z exteriéru získava definitívnu tvár, sa výstavba po dlhšej príprave rozbehla aj na susednom obytnom súbore Kesselbauer.

Čítať viac

Kesselbauer má stavebné povolenie

13.07.2020 10:35:00 Adrian Gubčo

Po určitom omeškaní sa konečne blíži spustenie výstavby polyfunkčného komplexu Kesselbauer, prevažne obytného bloku na Námestí 1. mája v centre mesta. Developer Proxenta obdržal stavebné povolenie na zámer, ktorým sa vyplní prieluka na severnej strane námestia a zároveň obnoví fasáda jedného z historických objektov, ktoré tu donedávna stávali.

Čítať viac

Kesselbauer ide do stavebného konania, Metropolitan Star získava finálnu tvár

12.05.2020 17:25:36 Adrian Gubčo

Centrálny mestský blok v strategickej polohe medzi Prezidentskou záhradou a Námestím 1. mája je blízko k úplnému sceleniu. Projekt Metropolitan Star sa zahaľuje do fasády, kým susedný Kesselbauer ide po komplikáciách do stavebného konania. Dobudovanie oboch projektov prispeje k oživeniu tejto časti centra Bratislavy.

Čítať viac

Pohne sa už projekt Kesselbauer?

06.03.2020 14:10:00 Adrian Gubčo

V centre mesta, na Námestí 1. mája, už nejakú dobu ostáva bez aktivity prieluka po historickom objekte, kde sa nachádzala Kesselbauerova pekáreň, a nedávno asanovanom objekte z 90-tych rokov 20. storočia. Developer Proxenta tu plánoval ešte v roku 2019 rozostavať polyfunkčný projekt s bývaním a vybavenosťou, zabrzdili ho však odvolania. Aktuálne náznaky však nasvedčujú, že sa situácia pohla.

Čítať viac

Metropolitan Star už rastie, Kesselbauer bližšie k spusteniu výstavby

04.09.2019 15:50:00 Adrian Gubčo

Centrum mesta bude už čoskoro výrazne kompaktnejšie a ucelenejšie. Stavba dlhoočakávaného projektu Metropolitan Star už dosiahla úroveň terénu, kým susedný Kesselbauer sa posúva v povoľovaní. Developer druhého projektu okrem toho pripravuje aj vyplnenie prieluky od Banskobystrickej ulice.

Čítať viac

Ako postupovala asanácia VB Leasingu

28.03.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer Proxenta pred niekoľkými dňami oficiálne predstavil (pravdepodobne) finálne vizualizácie projektu Kesselbauer a opätovne spustil predaj bytov v tomto centrálne položenom rezidenčnom komplexe. Predtým však musel zasanovať pôvodné objekty, ktoré sa tu nachádzali, medzi nimi budovu VB Leasing z konca 20. storočia.

Čítať viac

Kesselbauer spúšťa predaj a predstavuje nové vizualizácie

19.03.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Kesselbauer v centre mesta, na Námestí 1. mája, sa blíži k výstavbe. V súvislosti s tým developer, spoločnosť Proxenta, zverejnila nové aktualizované vizualizácie, ako aj ponuku bytov a obchodných priestorov. Na pozemku sa v týchto dňoch ukončuje asanácia pôvodnej zástavby.

Čítať viac

Proxenta rastie a ohlasuje nové projekty

08.01.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Proxenta, ktorá bola doteraz známa skôr ako investičná skupina, sa postupne etabluje medzi bratislavskými developermi. Aktivita Proxenty graduje, čo je spojené s nákupom nových akvizícií a prípravou nových projektov, ktoré doplnia tie rozbehnuté.

Čítať viac

Príprava projektu Kesselbauer napreduje, asanuje sa niekdajšia kancelárska budova

26.11.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Proxenta pokračuje v príprave na výstavbu projektu Kesselbauer, ktorý vyrastie na Námestí 1. mája, v centrálnej lokalite, kde sa v posledných rokoch vypĺňajú prieluky a skompaktňuje zástavba. Aktuálne sa asanuje druhý z dvoch objektov, na ktorých mieste nový rezidenčný súbor vznikne.

Čítať viac

Construction update: Kesselbauer, 21.05.2018

25.05.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Na Námestí 1. mája sa už zrejme začínajú prípravné práce pred začiatkom výstavby projektu Kesselbauer. Developer, ktorým je spoločnosť Proxenta, spúšťa asanáciu staršieho objektu, ktorý sa tu nachádzal.

Čítať viac

Projekt Kesselbauer štartuje

16.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Už dávnejšie sa na tejto stránke objavili vizualizácie projektu Kesselbauer, ktorý pripravuje investičná skupina Proxenta. Teraz developer spúšťa predaj bytov a zverejňuje ďalšie informácie o súbore budov, ktoré skompaktnia zástavbu v okolí Námestia 1. mája.

Čítať viac

Kesselbauer odhaľuje novú podobu

12.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Proxenta, ktorá sa postupne aktivizuje aj v realitnom biznise, zverejnila na svojej stránke novú aktualizovanú podobu svojho projektu Kesselbauer, ktorý bol pôvodne známy ako Rezidencia Medzi Hviezdami.

Čítať viac

Nový projekt: Rezidencia medzi hviezdami

27.06.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Finančná skupina Proxenta Broker, ktorá sa venuje aj developmentu, napreduje v príprave nového projektu, o ktorom som sa už zmieňoval - v susedstve dokončovaného Weinhaueru pribudne Rezidencia medzi hviezdami, ktorá odhaľuje prvé informácie a vizualizácie a je na pripomienkovaní EIA.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre