YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 18.01.2021 16:40

Pokračovanie projektu Čerešne Living napreduje, rastie aj výšková budova

Druhá etapa obytného súboru Čerešne Living v Dúbravke od developera ITB Development začína postupne získavať svoju finálnu podobu. Prvé dva z rozostavanej šestice domov už majú dokončené fasády, jeden ju práve získava, na dvoch ďalších sú dokončené hrubé stavby. Podlažia postupne pribúdajú aj na výškovej dominante developmentu, založeného na aktivácii dvorov medzi budovami.

Výstavba projektu sa spustila ku koncu roka 2019, čím priamo nadviazala na dokončenie prvej etapy Čerešní Living. Ideou developera je vytvorenie akejsi samostatnej rezidenčnej mikroštvrte v dosiaľ nevyužívanom území v lokalite v Polianky, kde sa doteraz nachádzali len záhrady, výrobné a administratívne areály a nekultivovaná zeleň pred vstupom do lesa na vrchu Sitina. Hoci od centier zástavby sú Čerešne Living oddelené, vďaka koncepcii aktívnych vnútroblokov tu má vzniknúť dostatok priestoru pre trávenie času a socializáciu.

Obytný súbor tak má formu riadkovej zástavby, ktorá sa zvažuje s ohľadom na terén smerom k Športovému areálu polície. Koncept sa osvedčil už v prípade prvej etapy, kedy projektu vyniesol ocenenie Najlepší rezidenčný development roka v rámci ocenenia CIJ Awards 2019. Druhá etapa ho má rozvinúť ešte v silnejšej miere, pričom developer tu zároveň testuje nové typológie bytov a prvýkrát buduje aj výškovú budovu, ktorá bude tvoriť západný okraj zástavby v kontakte so športovým areálom.

Advertising

Ako prvé išli do výstavby (a predaja) tri sedem- až deväťpodlažné domy najbližšie k prvej etape. Medzi nimi má vzniknúť tzv. sánkovací kopec. Za nimi nasleduje druhý riadok v podobe jedného šesťpodlažného a jedného osempodlažného domu. Dvor medzi nimi vyplní detské ihrisko a ihrisko na pétanque. Napokon, posledným je sedemnásťpodlažný dom, v ktorého predpolí vznikne vodná lagúna. Nižšie z domov budú mať pobytové strešné terasy.

V druhej etape Čerešní Living má vzniknúť 217 bytov, aktuálne je dostupných 46. Developer však predáva byty po balíkoch, nie všetky byty sa tak dostali do ponuky. Predaných by malo byť podľa oficiálnej webstránky 120 bytov, ďalších 14 je rezervovaných, resp. predrezervovaných. Byty majú mierne nadpriemerný štandard, netypické je najmä zloženie jednotiek – nachádza sa tú väčší podiel rozsiahlejších bytov, v súlade so zámerom osloviť predovšetkým rodiny. Novinkou sú prízemné mezonety so záhradkou.

Občianska vybavenosť v druhej etape nebude rozsiahla – naplánovaná je pätica obchodných priestorov, ktoré sa budú nachádzať na severnej strane projektu, smerom k plánovanej pešej komunikácii, ktorá vznikne po obvode projektu. Táto je mienená ako akási „promenáda“, resp. dráha pre kočíkovanie, naplánovaný je tu aj vznik outdoorového fitness. Prístup automobilom je riešený z južnej strany developmentu.

Architektúra druhej etapy nadväzuje na prvú, možno ju tak definovať ako „hravú“, pričom každý dom sa od seba mierne odlišuje. ITB Development je priamo prepojený s kanceláriou Architekti Šebo Lichý, ktorá je známa testovaním rozličných konceptov a noviniek pri svojich projektoch. V prípade druhej etapy Čerešní Living to platí napríklad o prepájacích schodiskách medzi domami v prvom riadku, výrazným prvkom sú aj zalamované balkóny na dome M. Neprehliadnuteľná bude aj veža, nielen kvôli výške, ale aj odhaleným častiam konštrukcií, ale aj špecifickej farebnosti.

Prvé časti druhej etapy Čerešní Living by mali byť dokončené už v priebehu tohto roka. Ako posledná bude dokončená výšková budova, kde predpokladám ukončenie prác a odovzdávanie bytov klientom približne v polovici roka 2022.

 

 

Dokončením druhej etapy Čerešne Living sa vývoj projektu nekončí. V príprave sú ďalšie etapy developmentu, ktoré ho rozšíria smerom k Sitine a prinesú vznik ďalších stoviek bytov. Architekti už potvrdili, že aj v tomto prípade nadviažu na koncept aktívnych dvorov s variabilnou náplňou. Rozvoj projektu by mal byť okrem toho spojený aj s úpravami Harmincovej ulice, kde developer participoval na výkupe pozemkov kvôli budúcemu rozšíreniu. Predstavenie ďalšej fázy sa predpokladá už v blízkej dobe.

Úspech konceptu aktívnych a zelených vnútroblokov, ktoré sú javiskom komunitného života a socializácie obyvateľov, by mohol inšpirovať viacerých developerov pri kreovaní návrhov nových obytných súborov. Ide o ideálny protiklad voči rušným a prašným uliciam, kedy aj v mestskom prostredí môže vzniknúť oáza zelene s kvalitnejšou mikroklímou a vysokou mierou sociálnej kontroly. Napriek tomu, aj takmer tri desaťročia po odznení komplexnej bytovej výstavby sa k nim nachádzame cestu len pomaly.

Uniformitu a anonymné prostredie modernistických sídlisk kritizujú aj architekti Tomáš Šebo a Igor Lichý z kancelárie Architekti Šebo Lichý. „Kompetentní niektoré konkrétne aspekty jednoducho nedomysleli. Bol tam vyšší stupeň anonymity než v klasických vnútroblokoch, teda v tradičnej mestskej štruktúre, ktorá má určité vrstvenie, dole obchody a hore bývanie. Sústavným opakovaním navyše vznikali nepriaznivé psychologické efekty,“ hovorí Tomáš Šebo. Tým došlo aj k vzdialeniu sa pôvodným myšlienkam tvorby lepších miest pre život. „Prvotné princípy, čiže krásne prostredie a jasný urbanistický názor, išli do úzadia.“

Advertising

Architektom sekunduje popularizátor histórie a sprievodca Ivor Švihran, ktorý konštatuje, že nutnosť budovať vnútrobloky nie je napriek ich rastúcej popularite predpísaná. Preto ich vznik súvisí s prístupom jednotlivých investorov. „Tým, že u nás dlho chýbali mantinely v územnom plánovaní, je to veľakrát čisto na osvietenosti developera,“ vysvetľuje. Treba dodať, že absencia vnútroblokov v mnohých projektoch je spôsobená aj existujúcimi normami, ktoré snahy o rozvoj blokovej štruktúry mimoriadne sťažujú.

Pre Bratislavu je to problém, lebo sa tak bráni nielen tvorbe funkčnejšieho a kompaktnejšieho mesta – ktoré je aj najekologickejšou formou zástavby – ale aj príjemného a estetického prostredia, ktoré je podnetnejšie a vedie k vyššej kvalite života. Ani veľký rozsah zelene nedokáže prekryť fakt, že väčšina veľkých sídlisk je nehostinná a snahy o zmenu vedú ku konfliktom, na rozdiel od vnútorných miest, kde sa jednotlivé historické vrstvy vyvíjajú skôr evolučne a zeleň je stabilným prvkom. Modernistické urbanistické dogmy preto treba urýchlene opustiť.

V takom prípade by bezpečné a aktívne komunitné vnútrobloky nemuseli byť benefitom, v kontexte rezidenčných projektov skôr výnimočným, ale bežným štandardom. Úrovni bývania v meste by to mimoriadne pomohlo.

 

Fotografie z 10.1.2021. Pozrite si výstavbu Čerešní Living vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: ITV Development

Súvisiace články

Nové byty v Dúbravke. Čerešne City spúšťajú ďalšiu etapu

28.12.2022 18:07:30 Adrian Gubčo

Developer ITB Development len nedávno dokončil druhú etapu svojho vlajkového projektu Čerešne City, nazvanú Čerešne Lake. Už čoskoro by ju ale mali doplniť ďalšie. Kľúčovou je v tejto chvíli najmä časť Čerešne Residence, ktorá prinesie ďalšie stovky bytov. Ide o ďalší krok v postupnej premene súčasného sídliska na samostatnú mestskú mikroštvrť.

Čítať viac

Moderný kus mesta namiesto čiernej diery: Čerešne Lake sú dokončené

28.11.2022 18:19:15 Adrian Gubčo

Keď bola v roku 2015 odhalená prvá etapa projektu Čerešne od spoločnosti ITB Development, zdalo sa, že uprostred ničoho vznikne typicky mestský development. Dnes sa situácia zmenila – na okraji Dúbravky rastie mestská štvrť. Dokončenie ďalšej etapy obytného súboru zvyšuje status tejto donedávna čiernej diery Bratislavy.

Čítať viac

Najvyššie budovy Dúbravky opäť bližšie k výstavbe: Čerešne Plaza sa posúva v povoľovaní

21.09.2022 14:32:44 Andrej Sárközi

Veľký projekt Čerešne Plaza, oficiálne známy ako Polyfunkčný komplex Čerešne 5, už čoskoro rozšíri ponuku priestorov pre bývanie vo štvrtom bratislavskom okrese. Piata etapa realizácie mohutného súboru prinesie jeho výškové dominanty - tri rezidenčné výškové budovy, doplnené o vybavenosť a verejné priestory. Zámer je opäť o čosi ďalej v povoľovaní, spustilo sa totiž posudzovanie EIA.

Čítať viac

Čerešne Lake získavajú definitívnu podobu

16.02.2022 17:46:42 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Druhá etapa rezidenčného projektu Čerešne, nazvaná Čerešne Lake, sa blíži k dokončeniu. Zo šiestich objektov, ktoré aktuálne vznikajú, sa už trojica kolauduje. O niečo neskôr bude dokončená zvyšná trojica objektov, vrátane polyfunkčného bytového domu N – výškovej dominanty komplexu. Developer ITB Development zároveň pripomína, že práce napredujú aj na vybavenosti pre rezidentov, ktorou má byť obytný súbor vybavený.

Čítať viac

Výškové budovy v Čerešne City dostali zelenú od mesta

28.01.2022 16:20:30 Adrian Gubčo

Takmer na deň presne pred rokom odhalil developer ITB Development svoje plány na ďalší rozvoj projektu Čerešne. Rezidenčný projekt dosiahol, resp. v budúcnosti dosiahne taký rozsah, že ho firma premenovala na Čerešne City. Ich súčasťou má byť aj trojica výškových budov, doplnená o vybavenosť a verejné priestory, vrátane prvého skutočného námestia v Dúbravke. Zámer teraz získal dôležité povolenie.

Čítať viac

Druhá etapa Čerešní postupuje, projekt odhaľuje ďalšie novinky

19.05.2021 10:58:14 Adrian Gubčo

Druhá časť dúbravského projektu Čerešne City, nazvaná Čerešne Lake, už získava definitívne kontúry. Hrubú stavbu dosiahlo päť zo šestice rozostavaných objektov. Developer ITB Development tak postupne realizuje víziu obytnej komunity, ktorá nemá byť len obyčajným sídliskom, ale živou mestskou štvrťou. Opierať sa pri tom bude o sériu upravených dvorov aj o silnú orientáciu na rodiny.

Čítať viac

ITB Development odhaľuje ďalšie etapy Čerešní

29.01.2021 10:26:15 Adrian Gubčo

Spoločnosť ITB Development v priebehu včerajšej tlačovej konferencie odhalila plány rozvoja svojho najväčšieho projektu Čerešne. V území na juhovýchodnom okraji Dúbravky by mali pribudnúť minimálne tri ďalšie etapy, ktoré budú obsahovať nielen bývanie, ale aj občiansku vybavenosť a veľkorysé verejné priestory. Koncept má spoločný názov Čerešne City.

Čítať viac

Čerešne Living v Dúbravke rastú, ďalšie etapy sú už v príprave

18.08.2020 16:00:06 Adrian Gubčo

Výstavba druhej etapy dúbravského projektu Čerešne Living sa spustila len pred približne rokom, napriek tomu sú už veľmi zreteľné budúce kontúry rozšírenia obytného súboru. Developer ITB Development, ktorý projekt realizuje, popri tom nezaháľa a pracuje na povoľovaní ďalších etáp. Vznik Čerešní zmení túto časť Dúbravky a prinesie aj riešenie jedného z dlho odkladaných problémov.

Čítať viac

Výstavba Čerešní Living postupuje, projekt dostal zelenú aj od bánk

21.04.2020 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development má aktuálne rozpracovanú výstavbu dvojice projektov: Kolísky v Záhorskej Bystrici a najmä svoj najväčší development, Čerešne Living v Dúbravke. Realizácia druhej etapy pokračuje aj napriek pandémii a teraz navyše získala dôležitú podporu - developerovi sa podarilo získať úver na jej financovanie.

Čítať viac

Čerešne Living rozbiehajú výstavbu druhej etapy a odhaľujú nové vizualizácie

12.11.2019 17:10:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development naplno rozbehol výstavbu druhej časti svojho najväčšieho projektu Čerešne Living, nachádzajúceho sa v transformačnej oblasti Polianky v Dúbravke. Výrazne sa tým posilní komunitný koncept projektu, čo naznačujú aj nové zverejnené vizualizácie.

Čítať viac

Čerešne Living štartujú druhú etapu

26.09.2019 08:50:00 Adrian Gubčo

Dúbravský projekt Čerešne Living od spoločnosti ITB Development sa rozrastie. Developer obdržal stavebné povolenie pre druhú etapu, ktorá rozvinie koncept, naznačený už v prvej – teda bývanie komunitného charakteru, kde sa spoločenský život rozvíja v sérii dvorov medzi jednotlivými domami. Výstavba by sa mala spustiť už v najbližšej dobe.

Čítať viac

Prvá etapa Čerešne Living je dokončená

11.02.2019 15:45:00 Adrian Gubčo

Prvá časť projektu Čerešne Living od developera ITB Development konečne získala definitívu podobu a blíži sa k ukončeniu výstavby. Po dokončení prvej etapy sa v priebehu tohto roka očakáva spustenie aj druhej etapy, ktorá prinesie ďalšie byty v troch sekciách.

Čítať viac

Prvá etapa projektu Čerešne Living pred dokončením

06.11.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

V týchto dňoch sa dokončujú prvé časti prvej etapy rezidenčného projektu Čerešne Living a byty sa začínajú odovzdávať klientom. Developer ITB Development týmto projektom spúšťa transformáciu územia na juhovýchodnom okraji mestskej časti Dúbravka, v lokalite Polianky.

Čítať viac

Dúbravské Čerešne dozreli: Začína sa kolaudovať!

02.11.2018 12:59:00 PR

Čerešne living, moderné rodinné bývanie v bratislavskej Dúbravke, naberá čoraz jasnejšie kontúry. Tvorcovia projektu pozývajú budúcich obyvateľov na Čerešňové slávnosti.

Čítať viac

Construction update: Čerešne & Mamapapa, 05.07.2018

13.07.2018 09:20:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development nepatrí k najväčším bratislavským developerom, napriek tomu má rozbehnutých viacero rezidenčných projektov. Dva z nich sa nachádzajú aj v mestskej časti Dúbravka a po určitých prieťahoch sa momentálne dostávajú do finálneho štádia výstavby.

Čítať viac

Čerešne odhaľujú druhú etapu

24.11.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development, ktorý aktuálne dokončuje prvú etapu rezidenčného projektu Čerešne, odhalil detaily k už dlhšie známemu zámeru rozšíriť obytný súbor o ďalšie domy. Celý projekt zároveň nesie aj nové meno, Čerešne Living.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube