YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 28.12.2022 18:07

Nové byty v Dúbravke. Čerešne City spúšťajú ďalšiu etapu

Developer ITB Development len nedávno dokončil druhú etapu svojho vlajkového projektu Čerešne City, nazvanú Čerešne Lake. Už čoskoro by ju ale mali doplniť ďalšie. Kľúčovou je v tejto chvíli najmä časť Čerešne Residence, ktorá prinesie ďalšie stovky bytov. Ide o ďalší krok v postupnej premene súčasného sídliska na samostatnú mestskú mikroštvrť.

Zdroj: ITB Development

Zdroj: ITB Development

Rozvoj Čerešní sa začal v roku 2016, kedy sa spustila výstavba prvej etapy – dnes označovanej ako Čerešne Jednotka. Developer pristúpil k budovaniu na rodiny orientovaného projektu v prostredí, ktoré nevytváralo predstavu o príjemnom rodinnom bývaní – v susedstve teplárne, zanedbaných postindustriálnych areálov, záhradkárskej kolónie a rušnej diaľničnej križovatky. Bytový súbor tak bol obrátený skôr dovnútra, do pobytového dvora. Koncept sa však osvedčil a v podobnom duchu sa začal rozvíjať aj zvyšok developmentu.

Druhá etapa, Čerešne Lake, priniesla rozvoj série dvorov. Vďaka riadkovej zástavbe pribudli ďalšie tri, líšiace sa svojimi funkciami a vybavením. Najmenší z nich na západnom okraji zóny obsahuje menšiu lagúnu – plytkú vodnú plochu, otvorenú využitiu počas teplejších mesiacov. Tá prepožičala názov celej etape. ITB aktuálne pracuje na predaji zostávajúcich bytov v tejto časti projektu.

Na začiatku roka 2021 bol predstavený celkový koncept štvrte. Čerešne sa majú podľa plánu developera premeniť na pomerne veľkú obytnú zónu so štvorciferným počtom bytov, tvorenú nateraz piatimi etapami. K prvej dvojici má pribudnúť tretia – objekt s bývaním prechodného charakteru (hotelom), nazvaným Čerešne Inn, štvrtá rezidenčná, označená ako Čerešne Residence, a piata etapa Čerešne Plaza, ktorá bude vyvrcholením výstavby. Nachádzať sa tu má námestie, obklopené trojicou vyšších domov.

Galéria

  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development

Pre developera je teraz kľúčová štvrtá časť zóny – Čerešne Residence (na oficiálnom webe je označovaná ako tretia etapa). V jej prípade počíta s rozbehom výstavby už v priebehu budúceho roka. Projekt má aktuálne vydané územné rozhodnutie a čaká na stavebné povolenie. Plán rozostavať ďalšie domy o niekoľko mesiacov tak môže byť realistický. V každom prípade, prvé byty idú do predaja už v týchto dňoch.

ITB nasadilo do predaja prvý balík 80 rezidencií v domoch O, P a R. Tak ako v predchádzajúcich častiach, aj tieto obsahujú parkovo upravené nádvoria, v ktorých sa má nachádzať ihrisko s drevenými prvkami, cvičebná zóna alebo miesta na sedenie a ležanie. Developer medzi výhodami spomína aj výhľady na okolie, predovšetkým zelený vrch Sitina. Objekty totiž budú relatívne vysoké – jeden dom bude mať deväť, druhý desať a najvyšší až šestnásť podlaží. Orientované budú smerom na novú komunikáciu, ktorá prepája ulicu Polianky s ulicou Pri Suchej Vydrici.

V zmysle územného rozhodnutia by tu malo celkovo vzniknúť 234 bytov, z toho 46 jednoizbových, 49 dvojizbových, 92 trojizbových, 37 štvorizbových a 10 päťizbových. Okrem toho tu vznikne 7 apartmánov. Aj v tomto je vidno jasnú orientáciu na klientov s rodinami. V parteri by malo pribudnúť niekoľko prevádzok – v dome O tri, v P štyri a v dome R až šesť. Celková výmera retailu by mala byť 1.616 metrov štvorcových. ITB ešte pred časom hovorilo o umiestnení denného centra pre seniorov. Projekt obslúži 307 parkovacích miest v podzemí a 97 na teréne.

Investor ešte na webe nedefinoval štandard, pripomína však, že súčasťou vybavenia bytov je klimatizácia vo forme stropného chladenia. Takisto upozorňuje, že na prvé byty dáva „zľavu“ do výšky 50-tisíc eur. Priemerná cena za meter štvorcový sa tak aktuálne pohybuje na úrovni 4-4,5-tisíc eur za meter štvorcový namiesto 4,5-5-tisíc eur. Najlacnejší jednoizbový byt sa predáva za 153-tisíc eur (namiesto 176-tisíc), čo je o 14-tisíc eur menej ako najlacnejší byt už v dokončenej druhej etape. Vo výsledku tak nejde o natoľko dramatický rozdiel, vezmúc do úvahy približne tri roky, kým budú jednotky v aktuálnej debate odovzdané.

Viac informácií bude pravdepodobne predstavených v nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch. Nateraz ale možno povedať, že Čerešne City sa rozšíri o ďalšiu výraznú časť. Okrem hmoty bude architektúru objektov spoluvytvárať najmä riešenie balkónov, ktoré budú ozvláštňovať inak racionálne a čisté fasády. Tie sú jednoduchšie aj oproti doteraz prezentovaným vizualizáciám. Za architektonické riešenie zodpovedá už tradične kancelária Architekti Šebo Lichý.

 

Čerešne City. Vľavo Čerešne Lake, v strede hore Čerešne Jednotka. Zdroj: ITB Development

 

Štvrtou (alebo treťou) etapou sa ďalej rozšíri súbor, ktorý už vytvorí pomerne veľkú samostatnú komunitu. K existujúcim obyvateľom pribudne niekoľko stoviek ďalších. Nové domy by mali byť dokončené v priebehu roka 2026, teda prakticky presne desať rokov po tom, ako sa rozvoj zóny fyzicky naštartoval. Za relatívne krátku dobu sa tak prázdny a nevyužívaný priestor, ale vnútri mesta, radikálne transformoval - a zlepšil. 

Bratislava je pritom takýchto území plná. Lokalita medzi Karlovou Vsou a Dúbravkou, ako aj celé okolie Dúbravky, nimi vyniká. S výnimkou Starého Mesta sa však nachádzajú prakticky vo všetkých mestských častiach. Predstavujú ideálne miesto, ktoré možno vyplniť zástavbou bez toho, aby vznikala nutnosť masívneho rozvoja novej dopravnej či technickej infraštruktúry. Takisto to vedie k redukcii záberu pôdy za mestom v satelitných mestách a obciach s riedkou zástavbou a vysokými priestorovými požiadavkami.

Odhliadnuc od konkrétnych aspektov Čerešní City a ich jednotlivých etáp, daný spôsob developmentu je nanajvýš správny. V najbližších rokoch až desaťročiach sa bude mesto musieť sústrediť na vypĺňanie podobných plôch, resp. vytvárať podmienky pre to, aby sa transformovali. Týka sa to nezastavaných území aj starých výrobných, dopravných či skladových areálov. Ak to nespraví, pôjde samé proti sebe.

 

Pozrite si výstavbu Čerešní vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Hotelov v Bratislave pribúda. Čerešne City sa blížia k vzniku Čerešne Inn

06.02.2023 11:11:48 Andrej Sárközi

Development Čerešne City mení tvár Dúbravky už od roku 2016. Za túto dobu sa územie v časti Polianky zmenilo na nepoznanie. Developer ITB Development však neprestáva a pripravuje ďalšie etapy. Jedna z nich je dnes opäť o čosi bližie k výstavbe.

Čítať viac

Moderný kus mesta namiesto čiernej diery: Čerešne Lake sú dokončené

28.11.2022 18:19:15 Adrian Gubčo

Keď bola v roku 2015 odhalená prvá etapa projektu Čerešne od spoločnosti ITB Development, zdalo sa, že uprostred ničoho vznikne typicky mestský development. Dnes sa situácia zmenila – na okraji Dúbravky rastie mestská štvrť. Dokončenie ďalšej etapy obytného súboru zvyšuje status tejto donedávna čiernej diery Bratislavy.

Čítať viac

Najvyššie budovy Dúbravky opäť bližšie k výstavbe: Čerešne Plaza sa posúva v povoľovaní

21.09.2022 14:32:44 Andrej Sárközi

Veľký projekt Čerešne Plaza, oficiálne známy ako Polyfunkčný komplex Čerešne 5, už čoskoro rozšíri ponuku priestorov pre bývanie vo štvrtom bratislavskom okrese. Piata etapa realizácie mohutného súboru prinesie jeho výškové dominanty - tri rezidenčné výškové budovy, doplnené o vybavenosť a verejné priestory. Zámer je opäť o čosi ďalej v povoľovaní, spustilo sa totiž posudzovanie EIA.

Čítať viac

Čerešne Lake získavajú definitívnu podobu

16.02.2022 17:46:42 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Druhá etapa rezidenčného projektu Čerešne, nazvaná Čerešne Lake, sa blíži k dokončeniu. Zo šiestich objektov, ktoré aktuálne vznikajú, sa už trojica kolauduje. O niečo neskôr bude dokončená zvyšná trojica objektov, vrátane polyfunkčného bytového domu N – výškovej dominanty komplexu. Developer ITB Development zároveň pripomína, že práce napredujú aj na vybavenosti pre rezidentov, ktorou má byť obytný súbor vybavený.

Čítať viac

Výškové budovy v Čerešne City dostali zelenú od mesta

28.01.2022 16:20:30 Adrian Gubčo

Takmer na deň presne pred rokom odhalil developer ITB Development svoje plány na ďalší rozvoj projektu Čerešne. Rezidenčný projekt dosiahol, resp. v budúcnosti dosiahne taký rozsah, že ho firma premenovala na Čerešne City. Ich súčasťou má byť aj trojica výškových budov, doplnená o vybavenosť a verejné priestory, vrátane prvého skutočného námestia v Dúbravke. Zámer teraz získal dôležité povolenie.

Čítať viac

Druhá etapa Čerešní postupuje, projekt odhaľuje ďalšie novinky

19.05.2021 10:58:14 Adrian Gubčo

Druhá časť dúbravského projektu Čerešne City, nazvaná Čerešne Lake, už získava definitívne kontúry. Hrubú stavbu dosiahlo päť zo šestice rozostavaných objektov. Developer ITB Development tak postupne realizuje víziu obytnej komunity, ktorá nemá byť len obyčajným sídliskom, ale živou mestskou štvrťou. Opierať sa pri tom bude o sériu upravených dvorov aj o silnú orientáciu na rodiny.

Čítať viac

ITB Development odhaľuje ďalšie etapy Čerešní

29.01.2021 10:26:15 Adrian Gubčo

Spoločnosť ITB Development v priebehu včerajšej tlačovej konferencie odhalila plány rozvoja svojho najväčšieho projektu Čerešne. V území na juhovýchodnom okraji Dúbravky by mali pribudnúť minimálne tri ďalšie etapy, ktoré budú obsahovať nielen bývanie, ale aj občiansku vybavenosť a veľkorysé verejné priestory. Koncept má spoločný názov Čerešne City.

Čítať viac

Pokračovanie projektu Čerešne Living napreduje, rastie aj výšková budova

18.01.2021 16:40:00 Adrian Gubčo

Druhá etapa obytného súboru Čerešne Living v Dúbravke od developera ITB Development začína postupne získavať svoju finálnu podobu. Prvé dva z rozostavanej šestice domov už majú dokončené fasády, jeden ju práve získava, na dvoch ďalších sú dokončené hrubé stavby. Podlažia postupne pribúdajú aj na výškovej dominante developmentu, založeného na aktivácii dvorov medzi budovami.

Čítať viac

Čerešne Living v Dúbravke rastú, ďalšie etapy sú už v príprave

18.08.2020 16:00:06 Adrian Gubčo

Výstavba druhej etapy dúbravského projektu Čerešne Living sa spustila len pred približne rokom, napriek tomu sú už veľmi zreteľné budúce kontúry rozšírenia obytného súboru. Developer ITB Development, ktorý projekt realizuje, popri tom nezaháľa a pracuje na povoľovaní ďalších etáp. Vznik Čerešní zmení túto časť Dúbravky a prinesie aj riešenie jedného z dlho odkladaných problémov.

Čítať viac

Výstavba Čerešní Living postupuje, projekt dostal zelenú aj od bánk

21.04.2020 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development má aktuálne rozpracovanú výstavbu dvojice projektov: Kolísky v Záhorskej Bystrici a najmä svoj najväčší development, Čerešne Living v Dúbravke. Realizácia druhej etapy pokračuje aj napriek pandémii a teraz navyše získala dôležitú podporu - developerovi sa podarilo získať úver na jej financovanie.

Čítať viac

Čerešne Living rozbiehajú výstavbu druhej etapy a odhaľujú nové vizualizácie

12.11.2019 17:10:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development naplno rozbehol výstavbu druhej časti svojho najväčšieho projektu Čerešne Living, nachádzajúceho sa v transformačnej oblasti Polianky v Dúbravke. Výrazne sa tým posilní komunitný koncept projektu, čo naznačujú aj nové zverejnené vizualizácie.

Čítať viac

Čerešne Living štartujú druhú etapu

26.09.2019 08:50:00 Adrian Gubčo

Dúbravský projekt Čerešne Living od spoločnosti ITB Development sa rozrastie. Developer obdržal stavebné povolenie pre druhú etapu, ktorá rozvinie koncept, naznačený už v prvej – teda bývanie komunitného charakteru, kde sa spoločenský život rozvíja v sérii dvorov medzi jednotlivými domami. Výstavba by sa mala spustiť už v najbližšej dobe.

Čítať viac

Prvá etapa Čerešne Living je dokončená

11.02.2019 15:45:00 Adrian Gubčo

Prvá časť projektu Čerešne Living od developera ITB Development konečne získala definitívu podobu a blíži sa k ukončeniu výstavby. Po dokončení prvej etapy sa v priebehu tohto roka očakáva spustenie aj druhej etapy, ktorá prinesie ďalšie byty v troch sekciách.

Čítať viac

Prvá etapa projektu Čerešne Living pred dokončením

06.11.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

V týchto dňoch sa dokončujú prvé časti prvej etapy rezidenčného projektu Čerešne Living a byty sa začínajú odovzdávať klientom. Developer ITB Development týmto projektom spúšťa transformáciu územia na juhovýchodnom okraji mestskej časti Dúbravka, v lokalite Polianky.

Čítať viac

Dúbravské Čerešne dozreli: Začína sa kolaudovať!

02.11.2018 12:59:00 PR

Čerešne living, moderné rodinné bývanie v bratislavskej Dúbravke, naberá čoraz jasnejšie kontúry. Tvorcovia projektu pozývajú budúcich obyvateľov na Čerešňové slávnosti.

Čítať viac

Construction update: Čerešne & Mamapapa, 05.07.2018

13.07.2018 09:20:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development nepatrí k najväčším bratislavským developerom, napriek tomu má rozbehnutých viacero rezidenčných projektov. Dva z nich sa nachádzajú aj v mestskej časti Dúbravka a po určitých prieťahoch sa momentálne dostávajú do finálneho štádia výstavby.

Čítať viac

Čerešne odhaľujú druhú etapu

24.11.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development, ktorý aktuálne dokončuje prvú etapu rezidenčného projektu Čerešne, odhalil detaily k už dlhšie známemu zámeru rozšíriť obytný súbor o ďalšie domy. Celý projekt zároveň nesie aj nové meno, Čerešne Living.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube