Author photoAdrian Gubčo 28.12.2022 18:07

Nové byty v Dúbravke. Čerešne City spúšťajú ďalšiu etapu

Developer ITB Development len nedávno dokončil druhú etapu svojho vlajkového projektu Čerešne City, nazvanú Čerešne Lake. Už čoskoro by ju ale mali doplniť ďalšie. Kľúčovou je v tejto chvíli najmä časť Čerešne Residence, ktorá prinesie ďalšie stovky bytov. Ide o ďalší krok v postupnej premene súčasného sídliska na samostatnú mestskú mikroštvrť.

Zdroj: ITB Development

Zdroj: ITB Development

Rozvoj Čerešní sa začal v roku 2016, kedy sa spustila výstavba prvej etapy – dnes označovanej ako Čerešne Jednotka. Developer pristúpil k budovaniu na rodiny orientovaného projektu v prostredí, ktoré nevytváralo predstavu o príjemnom rodinnom bývaní – v susedstve teplárne, zanedbaných postindustriálnych areálov, záhradkárskej kolónie a rušnej diaľničnej križovatky. Bytový súbor tak bol obrátený skôr dovnútra, do pobytového dvora. Koncept sa však osvedčil a v podobnom duchu sa začal rozvíjať aj zvyšok developmentu.

Druhá etapa, Čerešne Lake, priniesla rozvoj série dvorov. Vďaka riadkovej zástavbe pribudli ďalšie tri, líšiace sa svojimi funkciami a vybavením. Najmenší z nich na západnom okraji zóny obsahuje menšiu lagúnu – plytkú vodnú plochu, otvorenú využitiu počas teplejších mesiacov. Tá prepožičala názov celej etape. ITB aktuálne pracuje na predaji zostávajúcich bytov v tejto časti projektu.

Na začiatku roka 2021 bol predstavený celkový koncept štvrte. Čerešne sa majú podľa plánu developera premeniť na pomerne veľkú obytnú zónu so štvorciferným počtom bytov, tvorenú nateraz piatimi etapami. K prvej dvojici má pribudnúť tretia – objekt s bývaním prechodného charakteru (hotelom), nazvaným Čerešne Inn, štvrtá rezidenčná, označená ako Čerešne Residence, a piata etapa Čerešne Plaza, ktorá bude vyvrcholením výstavby. Nachádzať sa tu má námestie, obklopené trojicou vyšších domov.

Galéria

  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development

Pre developera je teraz kľúčová štvrtá časť zóny – Čerešne Residence (na oficiálnom webe je označovaná ako tretia etapa). V jej prípade počíta s rozbehom výstavby už v priebehu budúceho roka. Projekt má aktuálne vydané územné rozhodnutie a čaká na stavebné povolenie. Plán rozostavať ďalšie domy o niekoľko mesiacov tak môže byť realistický. V každom prípade, prvé byty idú do predaja už v týchto dňoch.

ITB nasadilo do predaja prvý balík 80 rezidencií v domoch O, P a R. Tak ako v predchádzajúcich častiach, aj tieto obsahujú parkovo upravené nádvoria, v ktorých sa má nachádzať ihrisko s drevenými prvkami, cvičebná zóna alebo miesta na sedenie a ležanie. Developer medzi výhodami spomína aj výhľady na okolie, predovšetkým zelený vrch Sitina. Objekty totiž budú relatívne vysoké – jeden dom bude mať deväť, druhý desať a najvyšší až šestnásť podlaží. Orientované budú smerom na novú komunikáciu, ktorá prepája ulicu Polianky s ulicou Pri Suchej Vydrici.

V zmysle územného rozhodnutia by tu malo celkovo vzniknúť 234 bytov, z toho 46 jednoizbových, 49 dvojizbových, 92 trojizbových, 37 štvorizbových a 10 päťizbových. Okrem toho tu vznikne 7 apartmánov. Aj v tomto je vidno jasnú orientáciu na klientov s rodinami. V parteri by malo pribudnúť niekoľko prevádzok – v dome O tri, v P štyri a v dome R až šesť. Celková výmera retailu by mala byť 1.616 metrov štvorcových. ITB ešte pred časom hovorilo o umiestnení denného centra pre seniorov. Projekt obslúži 307 parkovacích miest v podzemí a 97 na teréne.

Investor ešte na webe nedefinoval štandard, pripomína však, že súčasťou vybavenia bytov je klimatizácia vo forme stropného chladenia. Takisto upozorňuje, že na prvé byty dáva „zľavu“ do výšky 50-tisíc eur. Priemerná cena za meter štvorcový sa tak aktuálne pohybuje na úrovni 4-4,5-tisíc eur za meter štvorcový namiesto 4,5-5-tisíc eur. Najlacnejší jednoizbový byt sa predáva za 153-tisíc eur (namiesto 176-tisíc), čo je o 14-tisíc eur menej ako najlacnejší byt už v dokončenej druhej etape. Vo výsledku tak nejde o natoľko dramatický rozdiel, vezmúc do úvahy približne tri roky, kým budú jednotky v aktuálnej debate odovzdané.

Viac informácií bude pravdepodobne predstavených v nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch. Nateraz ale možno povedať, že Čerešne City sa rozšíri o ďalšiu výraznú časť. Okrem hmoty bude architektúru objektov spoluvytvárať najmä riešenie balkónov, ktoré budú ozvláštňovať inak racionálne a čisté fasády. Tie sú jednoduchšie aj oproti doteraz prezentovaným vizualizáciám. Za architektonické riešenie zodpovedá už tradične kancelária Architekti Šebo Lichý.

 

Čerešne City. Vľavo Čerešne Lake, v strede hore Čerešne Jednotka. Zdroj: ITB Development

 

Štvrtou (alebo treťou) etapou sa ďalej rozšíri súbor, ktorý už vytvorí pomerne veľkú samostatnú komunitu. K existujúcim obyvateľom pribudne niekoľko stoviek ďalších. Nové domy by mali byť dokončené v priebehu roka 2026, teda prakticky presne desať rokov po tom, ako sa rozvoj zóny fyzicky naštartoval. Za relatívne krátku dobu sa tak prázdny a nevyužívaný priestor, ale vnútri mesta, radikálne transformoval - a zlepšil. 

Bratislava je pritom takýchto území plná. Lokalita medzi Karlovou Vsou a Dúbravkou, ako aj celé okolie Dúbravky, nimi vyniká. S výnimkou Starého Mesta sa však nachádzajú prakticky vo všetkých mestských častiach. Predstavujú ideálne miesto, ktoré možno vyplniť zástavbou bez toho, aby vznikala nutnosť masívneho rozvoja novej dopravnej či technickej infraštruktúry. Takisto to vedie k redukcii záberu pôdy za mestom v satelitných mestách a obciach s riedkou zástavbou a vysokými priestorovými požiadavkami.

Odhliadnuc od konkrétnych aspektov Čerešní City a ich jednotlivých etáp, daný spôsob developmentu je nanajvýš správny. V najbližších rokoch až desaťročiach sa bude mesto musieť sústrediť na vypĺňanie podobných plôch, resp. vytvárať podmienky pre to, aby sa transformovali. Týka sa to nezastavaných území aj starých výrobných, dopravných či skladových areálov. Ak to nespraví, pôjde samé proti sebe.

 

Pozrite si výstavbu Čerešní vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube