Author photoAndrej Sárközi 07.11.2022 14:26

Len veľké projekty nestačia. Komorné realizácie menia okolie Račianskej

Bývanie nahradilo ďalší brownfield. Neďaleko frekventovanej Račianskej ulice vznikajú okrem veľkých projektov aj komornejšie realizácie. Vypĺňajú pritom prieluky, okrem bytov prinášajú aj vybavenosť a po troškách zvyšujú status lokality.

Polyfunkčný bytový dom Riazanská. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Polyfunkčný bytový dom Riazanská. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Riazanská získala menší polyfunkčný bytový dom. Ulica bola kedysi, ešte pred výstavbou priľahlého sídliska, typická kompaktnou predmestskou zástavbou s jedno- až dvojpodlažnými domami a aktívnym parterom. Pri výstavbe novej modernistickej štruktúry došlo k rozšíreniu ulice a severovýchodná strana bola asanovaná. Niektoré územia sa ale búraniu vyhli. Medzi také patrila aj parcela, kde aktuálne vyrástol nový development. 

Trojpodlažný objekt s najvyšším ustupujúcim podlažím je takmer dokončený. Svedčí o tom hotová fasáda objektu, osadenie francúzskych okien, obnovený priľahlý chodník, ktorý stavebník vrátil do pôvodného stavu, ale aj vydláždený vnútroblok s vyznačenými parkovacími miestami. Na prednej časti stavby budú ešte prebiehať drobné stavebné práce, pravdepodobne pôjde o inštaláciu osvetlenia. 

Development tvoria byty, apartmány a obchodné priestory. Architekti z kancelárie Atelier 008 vytvorili projekt s piatimi bytovými jednotkami, ktoré sú dvoj- až päťizbové s výmerami od 51 metrov štvorcových do 137 metrov štvorcových. Každý byt s výnimkou jedného disponuje vlastným balkónom alebo terasou, jeden apartmán má vlastnú predzáhradku. 

Galéria

  • Polyfunkčný bytový dom Riazanská. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Polyfunkčný bytový dom Riazanská. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Polyfunkčný bytový dom Riazanská. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Polyfunkčný bytový dom Riazanská. Zdroj: AZ Property
  • Bytový dom Varšavská. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Bytový dom Varšavská. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Bytový dom Varšavská. Zdroj: K.E.S. Invest
  • Bytový dom Varšavská. Zdroj: K.E.S. Invest

Na pomerne malom pozemku vznikol aj spomenutý vnútroblok, na ktorom sa nachádza deväť parkovacích miest. Podľa oficiálnej stránky projektu sa tu bude taktiež priestor pre oddych, zeleň vo forme trávnika, kvetinové záhony, krovité porasty či vzrastlé stromy. Na spoločnom pozemku bude pre obyvateľov vytvorené aj miesto na grilovanie či malá komunitná záhradka. 

Pri predstavení developmentu v roku 2020 nebolo bližšie definované vybavenie bytových jednotiek. Dnes už však predajná stránka projektu komunikuje aj tieto skutočnosti. V bytoch sa nachádza podlahové vykurovanie, plastové okná s vnútornou bielou farbou a vonkajšou antracitovou. Podlahy sú laminátové v štandarde, rovnako kúpeľne disponujú keramickým obkladom len pri zakúpení bytu v štandardnom vybavení. Interiérové dvere sú rovnako dostupné až v tomto stupni prevedenia. Klient si môže vybrať aj holobyt. 

Dom získal podľa predajcu výraz moderného projektu, ktorý zodpovedá nárokom mestského bývania 21. storočia. Z piatich bytových jednotiek sú k dnešnému dňu všetky predané. Podobne to je aj s nebytovými priestormi – voľná je už len jedna nehnuteľnosť z troch. Predal sa aj najväčší strešný penthouse, nachádzajúci sa na ustupujúcom treťom podlaží. Ten disponuje rozlohou o veľkosti 130 metrov štvorcových a podobnú mierku má aj prislúchajúca terasa. Celková plocha aj s pivnicou je až 272 metrov štvorcových.

Predajca dodáva, že projekt "rešpektuje územný plán mestskej časti Nové Mesto" a svojou architektúrou i funkciami prispel k dotvoreniu mestského bloku. Inak nenápadný a nerušiaci dom do istej miery zatraktívnil Riazanskú ulicu a stal sa citlivým doplnením priľahlého urbanistického celku. Pozitívne vynikne riešenie okien ako francúzskych, ako aj otvorenosť parteru. Riazanská ulica by si podobných realizácií zaslúžila viac, predsa len, ide o rušnú ulicu v blízkosti ešte frekventovanejšej Račianskej. 

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

V neveľkej vzdialenosti od Polyfunkčného bytového domu na Riazanskej ulici sa nachádza ďalší vznikajúci development – Bytový dom Varšavská od spoločnosti K.E.S. Invest. Na objekt svydal Stavebný úrad mestskej časti Bratislava - Nové Mesto povolenie v marci 2020 a Magistrát stanovisko ešte v roku 2014.

Na siedmich nadzemných podlažiach aktuálne vzniká 17 bytových jednotiek. Po troch bytoch bude na 2. až 6. nadzemnom podlaží a na 7. podlaží sa nachádzajú dva byty. Rozčlenené budú na 5 jednoizbových, 5 dvojizbových, 6 trojizbových a 1 štvorizbový byt. Ku každému z nich prislúcha loggia, predzáhradka a jedna z celkovo 17 pivničných kobiek. Na vonkajšej ploche je naplánovaných 35 parkovacích miest. 

Novostavba, ktorá sa realizuje podľa projektovej dokumentácie kancelárie hfd architects, má dokončenú hrubú stavbu, je zasklená a v týchto dňoch sa zatepľuje. Architektonickou hodnotou nevyniká, špecifický je však cenami. Za najlacnejší jednoizbový byt s výmerou 35 metrov štvorcových a predzáhradkou o veľkosti 22 metrov štvorcových záujemca zaplatí 197-tisíc eur. Štvorizbový byt, najväčší v ponuke o veľkosti 87 metrov štvorcových, je k dispozícii za viac ako pol milióna – 541-tisíc eur.

V tejto časti Nového Mesta, medzi Račianskou a železničnou vlečkou popri Kukučínovej, sú tieto ceny minimálne prekvapivé. Predsa len, nejde o development s prestížnym (alebo prestížne sa tváriacim) charakterom ako v lokalite okolo Tupého ulice, kde sú podobné cenové relácie bežné.

V minulosti boli dokonca voči projektu na Varšavskej podané námietky dotknutých obyvateľov. Tí napríklad spochybňovali projektantom uvádzané hmotovo-priestorové riešenie a žiadali znížiť maximálnu výšku objektu do výšky okolitej zástavby, rovnako nesúhlasili s parkovaním pri železničnej trati a na pozemkoch na Varšavskej. Časti požiadaviek stavebný úrad vtedy vyhovel (vyznačiť statickú dopravu na pozemkoch vo vlastníctve stavebníka, zachovať existujúce parkovacie miesta, opraviť vjazd na Varšavskú ulicu z Račianskej). 

Sedempodlažný bytový dom je v procese výstavby, vypĺňa prieluku medzi dvoma susednými projektami a svojou architektúrou pripomína slušnejší panelák. Spolu s polyfunkčným bytovým domom na Riazanskej tak aspoň mierne zlepšia dostupnosť nových bytov v hlavnom meste. Ide tak o dva komornejšie projekty, pričom prvý – bytový dom na Riazanskej - zlepšuje výraz celej ulice, ktorá je v žalostnom stave. A to aj na bratislavský štandard. 

 

Vzhľad Račianskej zlepšili úpravy električkových zastávok. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

V blízkosti sa realizujú aj ďalšie polyfunkčné a obytné komplexy. Neďaleko Mladej Gardy vznikol development Guthaus od spoločnosti Corwin. Rovnaký developer pripravuje aj trasformáciu neďalekého priemyselného areálu Palma, ktorá sa premení na multifunkčnú štvrť s bývaním, kanceláriami, obchodmi a atraktívnym verejným priestorom. 

Už o niekoľko rokov sa z Račianskej ulice môže stať plnohodnotná mestská ulica so súčasnou architektúrou. Pomôžu tomu väčšie projekty typu Guthaus či Palma, ale aj menšie developmenty ako polyfunkčný bytový dom na Riazanskej či bytový dom na Varšavskej. 

V budúcnosti prispeje k zvýšeniu úrovne prostredia aj rekonštrukcia električkovej radiály, kde v nedávnej dobe prešli obnovou zastávky. Radiála však pravdepodobne nebude hotová skôr ako na konci tohto desaťročia. Premena z mierne zanedbanej, zaťaženej a neprívetivej mestskej ulice na príťažlivú mestskú triedu tak ešte bude nejakú chvíľu trvať. 

 

Fotografie z 1.11.2022. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube