Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoJuraj Pokorný 20.06.2022 16:54

Na Varšavskej rastie nová bytovka, vyplní ďalšiu prieluku

Varšavská ulica – paralela oveľa známejšej Riazanskej ulice – leží v postindustriálnej zóne širšieho centra Bratislavy. Výnimočnou architektonickou či urbanistickou hodnotou nevyniká. Nenápadná, tichá komunikácia druhoradého významu, lemovaná po oboch stranách štýlovo nesúrodou mozaikou starších rodinných či bytových domov, priam vyzýva k svojmu dotvoreniu.

Article Big

Zdroj: K.E.S. Invest

A práve takáto konštelácia môže byť ideálnou parketou pre stredne veľkých až menších developerov, aby skúsili šťastie v podobe investične skromnejších projektov a vyplnili tak hluché miesta v lokalite. Popri neďalekej, už zrealizovanej 4-podlažnej novostavbe s polyfunkciou prebieha v prieluke výstavba ďalšej bytovky s názvom „Bytový dom Varšavská“. Na svojom konte ju má pomerne neznáma spoločnosť K.E.S. Invest.

Objekt s plochou strechou, na ktorý vydal Stavebný úrad Bratislava-Nové Mesto povolenie v marci 2020 a Magistrát stanovisko dokonca v roku 2014, ponúkne na siedmich nadzemných podlažiach dokopy 17 bytových jednotiek, z toho na 2. až 6. nadzemnom podlaží po tri a na 7. NP len dva byty. Na prízemí vznikne hromadná garáž so 17 parkovacími miestami. Na jej streche budú umiestnené terasy s predzáhradkami k bytom na 2. NP, ale aj výsadba zelene v oddychovej zóne, určenej pre komunitné vyžitie obyvateľov domu.

Veľkostné kategórie bytov nesľubujú žiaden „nadštandard pre najnáročnejších“. V dome sa má nachádzať 5 jednoizbových, 5 dvojizbových, 6 trojizbových a 1 štvorizbový byt. Ku každému z nich prislúcha loggia alebo predzáhradka a jedna z celkovo 17 pivničných kobiek. Súčasťou projektu je aj ďalších 35 vonkajších parkovacích stojísk.

Inú kapitolu už predstavujú ceny bytov. Za najlacnejší jednoizbový byt s výmerou 35,24 m2 a predzáhradkou 22,15 m2 tu jeho nadobúdateľ zaplatí 197.616 eur. Jediný štvorizbový byt na 7. NP ponúkne 87,56 m2 v interiéri a 15,14 m2 v podobe loggie, čo nie je ani zďaleka metráž, ktorá by svojou veľkosťou vyrážala dych. Záujemca však musí akceptovať, že predajca si zaň pýta sumu vo výške 541.140 eur. Jedno parkovacie miesto vychádza v priemere na 30-tisíc eur.

Novostavba, ktorá sa realizuje podľa projektovej dokumentácie kancelárie hfd architects, sa – podobne ako mnoho iných – nevyhla námietkam dotknutých obyvateľov v priľahlom okolí. Tí napríklad spochybňovali projektantom uvádzané hmotovo-priestorové riešenie a žiadali znížiť jej maximálnu výšku do výšky okolitej zástavby, keďže „všetky existujúce budovy (až na susednú) sú podstatne nižšie ako plánovaná“. Takisto nesúhlasili s parkovaním pri železničnej trati a na pozemkoch na Varšavskej.

Ako zásadná tu podľa nich vystupuje otázka, ako bude mestská časť Bratislava-Nové Mesto zabezpečovať parkovaciu politiku pre súčasných obyvateľov ulice. Časti ich požiadaviek (vyznačiť statickú dopravu na pozemkoch vo vlastníctve stavebníka, zachovať existujúce parkovacie miesta, opraviť vjazd na Varšavskú ulicu z Račianskej) stavebný úrad nakoniec vyhovel.

Investor predpokladá dokončenie stavby, ktorú možno vďaka menšiemu počtu bytových jednotiek zaradiť medzi komorné projekty, až vo štvrtom kvartáli 2023. Trochu rozpačito pôsobí jeho konštatovanie, že „bytový dom vyniká jednoduchou, avšak modernou architektúrou“. Ťažko sa totiž ubrániť pocitu, že viac ako o krásu ide v tomto prípade o účel – a nič na tom nezmení ani „priestranne a vzdušne pôsobiaca fasáda vyhotovená v odtieňoch béžovej farby“, ktorú na webovej stránke projektu vyzdvihuje.

Z hľadiska architektúry sa natíska istá pochybnosť, či bude „Dom Varšavská“ pre svoje okolie charakteristické neujasnenou architektúrou prínosom. Pri troške predstavivosti môže totiž jeho vonkajší výzor – najmä od uličnej fasády– pripomínať niečo ako panelák v krajšom vydaní. Ak by tento projekt nastavoval štandard, potom to je pre budúcu podobu lokality problém.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: K.E.S. Invest
  • Zdroj: K.E.S. Invest
  • Zdroj: K.E.S. Invest

Súvisiace články

Zástavba v Starom Meste podrastie, viaceré pozemky zmenia podobu

01.04.2022 18:01:51 Adrian Gubčo

Staré Mesto je s prehľadom najhustejšie zastavanou časťou mesta, kde sa nachádza len minimum voľných pozemkov pre výstavbu. Investori sú tak nútení realizovať iné riešenia – odstraňovať a nahrádzať nehodnotné objekty, prestavovať domy alebo ich nadstavovať. Takýmto spôsobom sa postupne zvyšuje mierka zástavby. V poslednom období sa pohlo hneď niekoľko takýchto projektov.

Čítať viac

Nová podoba mestských prieluk

09.11.2021 14:00:05 Adrian Gubčo

Aktuálna situácia na trhu s nehnuteľnosťami, kedy sa byty v novostavbách v centrálnej časti Bratislavy predávajú za vysoké sumy, praje výstavbe v prielukách. Aj preto sa v poslednom období niekoľko tradičných „dier“ v zástavbe zacelilo a ďalšie napredujú v realizácii. Okrem pozitíva, že dochádza k sceleniu zástavby, sa nové projekty vyznačujú aj dobrou úrovňou architektúry.

Čítať viac

Nové projekty v bratislavských prielukách

19.01.2021 17:12:21 Adrian Gubčo

Napriek pokroku v posledných rokoch, v bratislavskom vnútornom meste sa ešte stále nachádza veľké množstvo prázdnych priestorov v rámci uličnej zástavby – v prielukách. Ide o najideálnejšie miesto pre výstavbu nových projektov, preto je potešujúce, že sa pripravuje vyplnenie niektorých parciel, ktoré sú v provizórnom stave už roky, až desaťročia.

Čítať viac

Mapa projektu