Author photoAdrian Gubčo 30.05.2023 17:55

Prieluky ubúdajú. Bytový dom na Varšavskej je pred dokončením

Stavebné prieluky, teda nezastavané alebo nedostatočne zastavané parcely medzi vyššími budovami, predstavujú ideálne miesto pre výstavbu. Bratislava ich má tradične veľmi veľa, postupne ale ubúdajú. Teraz zanikla ďalšia, keď sa končí výstavba Bytového domu Varšavská v Novom Meste.

Zdroj: K.E.S. Invest, Nino Belovič / YIM.BA

Zdroj: K.E.S. Invest, Nino Belovič / YIM.BA

Varšavská je pomerne dlhá ulica, ktorá by prepájala Račiansku s Hálkovou, keby jej v tom nebránila železničná trať, smerujúca na Filiálku, resp. opačným smerom do stanice Predmestie. Prítomnosť tejto trate v minulosti najviac ovplyvnila rozvoj aj podobu lokality. V jej susedstve totiž vznikli najmä výrobné a skladové areály, sem-tam prerušené rezidenčnou zástavbou.

Varšavská v priestore medzi Račianskou a traťou nebola výnimkou. Priamo na rohu Račianskej a Varšavskej síce vznikla bytovka, o čosi ďalej ju ale dopĺňal spevnený dvor a autoservis. Na druhej strane sa nachádza administratívna budova Allianz alebo datacentrum spoločnosti Slovak Telekom. Nejde teda o mimoriadne príťažlivú lokalitu. To ale nebráni investorom, aby aj tu neumiestnili nové bývanie.

Bytový dom Varšavská od developera K.E.S. Invest vznikol v prieluke na mieste vyššie zmieňovaného spevneného dvora. Záväzné stanovisko získal investor ešte v roku 2014, k stavebnému povoleniu sa dostal až v marci 2020. Dnes sa realizácia chýli k záveru. Navonok už bytovka vyzerá byť dokončená, pričom ukončené sú práce na fasádach, balkónoch a dokonca aj na úpravách bezprostredného okolia.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: K.E.S. Invest
  • Zdroj: K.E.S. Invest

V krátkej dobe tak štvrť získa 17 bytových jednotiek, umiestnených na siedmich podlažiach. Po troch bytoch bude na 2. až 6. nadzemnom podlaží, na 7. podlaží sa nachádzajú dva byty. Rozčlenené budú na 5 jednoizbových, 5 dvojizbových, 6 trojizbových a 1 štvorizbový byt. Ku každému z nich prislúcha loggia, resp. predzáhradka, a jedna z celkovo 17 pivničných kobiek. V garáži a exteriéri pred budovou je naplánovaných celkovo 35 miest. Na streche garáže vo dvore vznikli zelené komunitné priestory. Vybavenosť sa tu nenachádza.

Developer dnes vykazuje šesť bytov ako voľných, ostatné sú rezervované. Ceny zostávajúcich bytov sa pohybujú medzi 197-tisíc až 541-tisíc eurami. Ide o pomerne vysoké ceny, zvlášť s ohľadom na lokalitu. Na druhej strane, štandard je decentný. Úroveň prezentovaných  dispozícií už taká vysoká nie je.

Dom má jednoduchý architektonický výraz. Ladený je to odtieňov béžovej farby, čo má podľa developera pôsobiť „priestranne a vzdušne“. Na druhej strane, v kontexte okolia nejde o žiadnu katastrofu – projekt je prostou, no vhodnou výplňou pozemku. Autorom architektúry je kancelária hfd architects.

Investor odhaduje úplné dokončenie až na posledný štvrťrok tohto roka. Pokiaľ ale nenastanú nečakané komplikácie – v tomto prípade administratívneho charakteru, je celkom možné, že začne projekt odovzdávať už o čosi skôr.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Priľahlé okolie Račianskej tak dostalo o málo mestskejší výraz. Urbanizácia parcely vo forme domu, ktorý výškovo priamo nadväzuje na suseda, bola správnym krokom. Vytvára to malý prísľub, že v prípade ďalšieho rozvoja v okolí sa bude postupovať podobným spôsobom a nové domy budú rešpektovať výšku tých starých.

Stavať by bolo kde. V susedstve novostavby sa nachádza hneď niekoľko plôch, ktoré sa využívajú nedostatočne. V prvom rade sú to plochy susedného autoservisu. Ich areál je dosť veľký na to, aby tu vznikol stredne veľký projekt s možno až trojciferným počtom bytov. Na druhej strane je tu administratíva Allianzu, ktorý tu má pozemky dostatočne veľké na to, aby tu mohol byť umiestnený už pomerne rozsiahly development.

Za traťou sa zas nachádza veľký priemyselný komplex bývalej novomestskej smaltovne, dnes využívaný menšími firmami. Vlastníkom je developer Bencont, ktorý tu už kreslí vlastný zámer. Kedy (a či) ho však bude realizovať, nie je v tejto chvíli známe.

Development týchto území zatiaľ stojí, s postupujúcou transformáciou pozemkov bližšie k centru mesta sa však pravdepodobne zvýši záujem developerov o zmeny pomerov. Veľkým benefitom je blízkosť k električkovej trati, ktorá je v prípade zaťaženej Račianskej ulice viac než dobrou alternatívou voči automobilom. Investori budú odkazovať aj na bohatú občiansku vybavenosť v okolí, o niekoľko rokov môže byť lákadlom aj blízkosť k uvažovanému lokálnemu centru v Palme od Corwinu.

Postupne sa tak končí doba, kedy východnej strane Račianskej dominovala nesúrodá zástavba výrobných areálov a občasných bytoviek. O dekádu či dve pôjde o plnohodnotnú triedu veľkomestského charakteru. Dopomôžu k tomu veľké schémy, ale aj malé projekty bytoviek, vypĺňajúce úzke prieluky.

 

Fotografie z 21.5.2023. Pozrite si výstavbu Bytového domu Varšavská vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube