Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 13.01.2020 16:08

Na Riazanskej vyrastie menší polyfunkčný dom

Na Riazanskej ulici v blízkosti rušnej Račianskej vznikne menší polyfunkčný dom, ktorý vyplní prázdne miesto v nízkopodlažnej zástavbe. Aj napriek komornému rozsahu, ide o ďalší príspevok k postupnej transformácii okolia Račianskej, kde ustupujú brownfieldy a vzniká polyfunkčná mestská zástavba.

Article Big

Zdroj: AZ Property

Projekt, oficiálne nazývaný Polyfunkčný bytový dom Riazanská, vznikne v susedstve zástavby podobného charakteru, aká bola kedysi pre Riazanskú typická – pred výstavbou sídliska totiž išlo o kompaktnú predmestskú ulicu s jedno- a dvojpodlažnými domami a aktívnym parterom. Pri budovaní nových bytových domov však došlo aj k rozšíreniu ulice a pôvodná štruktúra na severnej, resp. severovýchodnej strane ulice bola asanovaná, s výnimkou niekoľkých pozemkov medzi Račianskou a Kukučínovou, kam patrí aj predmetná parcela.

Novostavba tak bude tvorená trojpodlažným objektom s najvyšším ustupujúcim podlažím. Objekt bude siahať hlboko do pozemku, v jeho zadnej časti sa bude nachádzať povrchové parkovisko. Do ulice sa bude obracať aktívnym parterom, v ktorom vzniknú obchodné priestory.

Dominujúca funkcia je rezidenčná. Vznikne tu päť bytov a jeden apartmán s výmerami od 59,5 do 130 metrov štvorcových. Najmenší z bytov je dvojizbový, jeden byt je päťizbový (strešný penthouse) a ostatné jednotky sú trojizbové. Predané sú v tejto chvíli dva byty, ceny ostatných sa pohybujú na úrovni približne 2,6-tisíc eur za meter štvorcový pri holobytoch. Štandardné vybavenie bližšie definované nie je.

Čo sa týka retailu, očakávaný je vznik troch obchodných jednotiek na viac ako 175 metroch štvorcových. Súčasťou developmentu by mala byť aj menšia zelená plocha. Počet parkovacích miest je deväť.

Architektonický koncept polyfunkčného domu spracovala kancelária Atelier 008, ktorej najznámejšou realizáciou je rozšírenie galérie moderného umenia Danubiana. Dom na Riazanskej je v kontexte okolitej zástavby decentný a nerušiaci, čo bolo aj cieľom architektov. Pozitívne vnímam riešenie častí okien ako francúzskych.

Investorom je podľa všetkého súkromná osoba, ktorá vlastní dané pozemky. Spustenie výstavby sa očakáva už v marci tohto roka, s dokončením a odovzdávkou bytov a nebytových priestorov v septembri 2022.

 

Zdroj: AZ Property

 

Polyfunkčný bytový dom Riazanská je malý projekt, ktorý však zapadá do celkového kontextu premeny okolia Račianskej ulice. Tá bola kedysi hlavnou spojnicou Bratislavy s ostatnými časťami Slovenska a vybudovaná tu bola aj prvá železnica. To na seba viazalo rozvoj priemyslu, s čím je doteraz spojená existencia zvyškov výrobných areálov.

Spoločenské a ekonomické zmeny po roku 1989 priniesli útlm výroby a postupný zánik jednotlivých podnikov aj ich areálov. Na ich mieste vznikajú polyfunkčné a obytné komplexy, pričom transformácia akceleruje práve v týchto rokoch, kedy sa zastavuje areál Siemens-Schuckert, neďaleko Mladej gardy vzniká development Guthaus, pre ktorý developer Corwin získal návrh od rakúskeho štúdia AllesWirdGut, a ten istý developer oznámil transformáciu Palmy, spojenú s významnou kanceláriou Gehl Architects. Projekty sa pripravujú aj na mieste bývalej pekárne Jedľa a Výskumného ústavu zváračského, prípadne východne od Kukučínovej ulice.

Už o niekoľko rokov bude Račianska ulica pripomínať príťažlivú mestskú triedu s modernou architektúrou, odkazujúcou na industriálnu minulosť územia (čo bude prípad VÚZ a predpokladám, že aj Palmy). V druhej dekáde 21. storočia sa tak konkrétnou stane idea, prvýkrát načrtnutá už na začiatku 20. storočia, kedy prvé regulačné plány Bratislavy počítali so vznikom obytných štvrtí pod svahmi Malých Karpát, kde mali využiť priaznivé prírodné podmienky. Historický vývoj však zabránil skoršej realizácii väčšiny podobných myšlienok.

Ide o ďalší prípad, poukazujúci na zásadný význam súčasného rozvoja metropoly, ktorý vedie k naprávaniu mnohých chýb z minulosti. Popritom samozrejme vznikajú chyby iné, vo výsledku sú ale dopady na mesto, ktoré sa stáva kompaktnejším, živším a atraktívnejším, pozitívne.

Treba však mať na pamäti, že táto epocha úspechov nemusí trvať naveky. Malo by byť prioritou zodpovedných orgánov a inštitúcií, ako zabezpečiť trvalý rozvoj mesta, namiesto zbytočného hľadania spôsobov, ako investorom v Bratislave sťažiť život.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: AZ Property
  • Zdroj: AZ Property

Súvisiace články

Račianska ulica: Z priemyselnej triedy mestský bulvár?

09.09.2019 10:00:00 Adrian Gubčo

Hoci Bratislava doteraz nikdy nepatrila k veľkým európskym metropolám, vždy bola jedným z významných ekonomických centier strednej Európy. V posledných dvoch storočiach sa to podpísalo na výraznom rozvoji priemyslu, ktorý zanechal na tvári mesta výraznú stopu. Dnes sa však Hlavné mesto začína skutočne transformovať na plnohodnotné veľkomesto, čoho súčasťou je aj revitalizácia bývalých priemyselných plôch – brownfieldov.

Čítať viac

Corwin transformuje ďalší brownfield, získal pozemok Palmy

02.12.2019 16:30:00 Adrian Gubčo

Developerovi Corwin sa podarila významná transakcia – spoločnosť sa stala majiteľom areálu Palma na Račianskej ulici, ktorý plánuje transformovať. Hoci detaily nového projektu ešte nie sú známe a nateraz sú aj predčasné, Corwin popri akvizícii ohlasuje veľké meno, ktoré bude za premenou areálu stáť.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube