Author photoSimona Schreinerová 04.10.2023 17:44

Veľká premena v blízkosti lesoparku bude pokračovať. Bytový dom Pri Studničke čaká na zelenú

Okolie Bratislavského lesoparku a Železnej studničky patrí k atraktívnym miestam pre umiestňovanie nového bývania. Potvrdzuje to aj projekt Pri Studničke od Studnička Development. Zámer od známych architektov sa približuje k realizácii a čaká na posledné dôležité povolenie.

Zdroj: Studnička Development

Zdroj: Studnička Development

Rezidenčný projekt Pri Studničke verejnosť prvý krát spoznala v roku 2019, keď bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Vzniknúť má na pozemku medzi Centrom vedecko-technických informácií, administratívno – skladovým areálom (ktorý smeruje k zániku) a potokom Vydrica. Zámer počíta s odstránením starých objektov, ktoré sú už nehodnotné.

Pri Studničke by mal byť jednoduchý samostatný bytový dom, ktorého primárna funkcia bude doplnená o drobnú vybavenosť na prízemí. Budova bude zložená zo štyroch sekcií s odlišnou podlažnosťou - od päť, cez sedem po osem podlaží, pričom bude čiastočne zdvihnutá o polpodlažie. Nadzemné časti budú zároveň položené na spodnej stavbe garáže.

Osadenie budovy vytvorí predný občiansky a zadný rekreačný dvor. Rekreačnej funkcii má dopomôcť upravená lúčka popri potoku Vydrica. Dom sa posudzoval v dvojici variánt, jedna z nich sa vyznačovala vyššou podlažnosťou v prípade jednej zo štyroch sekcií. Táto časť mala mať osem podlaží.

Galéria

  • Zdroj: Studnička Development
  • Zdroj: Studnička Development
  • Zdroj: Studnička Development
  • Zdroj: Studnička Development
  • Zdroj: Studnička Development
  • Pôvodná podoba. Zdroj: GutGut

Finálna podoba projektu je napokon mierne odlišná – osem podlaží majú dve sekcie. Do značnej miery si ale zachoval svoje najzaujímavejšie prvky, teda príjemnú, racionálnu a elegantnú architektúru, na ktorej sa pôvodne podpísala známa kancelária GutGut. Od prvotných návrhov sa riešenie mierne posunulo, hoci by si dom mal zachovať svoju sviežosť. Po GutGute prebral projekciu Pantograph, ďalšie kvalitné pracovisko, hoci s iným rukopisom.

Zmeny sa okrem iného, podpísali na počte bytov. Z pôvodných 104 bytových jednotiek sa stalo 88. Vzniknúť by tak malo 20 menších, jedenapolizbových bytov a apartmánov, dvojizbových aj trojizbových bytov bude po 26 a štvorizbových 16. Jednoduchý pôdorys domu dopomohol k pomerne rozumným dispozíciám bytov.

Najlacnejší apartmán, ktorý je ešte v ponuke, stojí pri výmere 34,5 m2 (z toho 2,7 m2 tvorí balkón) vyše 170-tisíc eur. Najdrahší stále dostupný štvorizbový byt na najvyššom podlaží s prístupom na pobytovú terasu na streche a výmerou 99,5 m2 (a 32,2 m2 terasy) stojí takmer 700-tisíc eur. Priemerná cena pri dvojizbových bytoch presahuje 5-tisíc eur za meter štvorcový.

Predaj bol spustený už minulý rok, stále je však voľných viac ako 50 rezidencií. Aktuálne je predaných 29 bytov a rezervované sú 3. Kombinácia lokality, dispozícií či štandardu je každopádne potenciálne lákavá. Obyvatelia budú mať k dispozícii menšie detské ihrisko, mólo pri potoku, vybavenosť na prízemí objektu a parkovanie v dvojpodlažnej podzemnej garáži. Naplánovaných je 24 parkovacích miest, ďalších 15 bude na teréne.

 

Zdroj: Studnička Development

 

Developer na oficiálnom webe zatiaľ nešpecifikuje, kedy sa spustí výstavba. Mestská časť Staré Mesto ale zverejnila informáciu o podaní návrhu – žiadosť o vydanie stavebného povolenia. Za štandardných podmienok a pri absencii odvolaní a obštrukcií by stavebné konanie malo byť do veľkej miery formalitou. Ak to tak bude, v období niekoľkých mesiacov by sa výstavba bytového domu mohla spustiť.

Predaj bytov bol spustený s pomerne veľkým časovým predstihom. Je to s ohľadom na aktuálnu situáciu do istej miery netradičné. Viacero developerov v poslednom období, aj s ohľadom na nepredvídateľné trvanie povoľovacích procesov, predáva byty až pred alebo po vydaní stavebného povolenia. Okrem iného tak dokážu zareagovať na turbulentnejší vývoj na realitnom trhu. Iní sa zasa „poistia“ vyššími cenami nehnuteľností a predávajú ich skôr.

Pri Studničke má svojich klientov a pravdepodobne si postupne nájde ďalších. Je to celkom logické. Železná studnička sa aj vďaka aktivitám Hlavného mesta a Mestských lesov stáva čoraz atraktívnejším miestom pre trávenie voľného času. Zásadným projektom v lokalite ale bude centrála ESETu.

ESET sľubuje, že z jeho centrály vznikne živé miesto, ktoré zmení túto časť mesta na epicentrum inovácií a kreativity v Bratislave. Okrem kancelárií bude súčasťou kampusu, tvoreného viacerými pavilónmi, aj vedecko-výskumné centrum, kultúrno-spoločenská sála, športové centrum, co-living, technické múzeum či cyklistický hub.

Eset spolupracuje so svetoznámou architektonickou kanceláriou BIG – Bjarke Ingels Group. Investor dodáva, že kampus bude dobre napojený na infraštruktúru pešej a cyklistickej dopravy či verejnú dopravu. Firma už údajne rokuje s dotknutými stranami o využití železničnej dopravy. Centrála ESETu by mala byť dokončená ideálne v prvej polovici roka 2027. 

Najvýznamnejším verejným aktérom v území je Slovenská akadémia vied, ktorá vyhlásila súťaž na modernizáciu svojho rozsiahleho kampusu. Ďalšou verejnou inštitúciou v území je Bratislavský samosprávny kraj, ktorí hovorí o obnove Patrónky. Tento zámer ale zatiaľ zostáva iba na papieri.

Bytový dom Pri Studničke zároveň neostane jediným rezidenčným developmentom, ktorý v území vznikne - priamo v susedstve napríklad vznikne komplex, kombinujúci prechodné a trvalé bývanie. Rovnako sa dokončuje bytový dom Rezidencia K Železnej Studienke a uvažuje sa nad vznikom Polyfunkčného areálu Lamačská cesta

Okolie Vydrice je dnes miestom, kde sa koncentruje veľký vedecko-výskumný a inovačný potenciál, doplnený o rekreačné zázemie. To vytvára mimoriadny potenciál pre bývanie, čo dáva rezidenčným projektom v tejto lokalite veľký zmysel. Projekt Pri Studničke je súčasťou širšieho trendu, na konci ktorého vznikne v tejto oblasti moderná a príťažlivejšia štvrť. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube