Author photoSimona Schreinerová 18.08.2023 13:00

Veľké slová ostávajú na papieri. Bratislavský kraj pripravuje obnovu Patrónky, na realizáciu sa čaká

V roku 2020 predstavil Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zámer revitalizácie bývalej muničnej továrne na Patrónke. Nadviazal tým na trend oživovania bývalých výrobných zón. Vydarená rekonštrukcia by bola nepochybne prínosom nielen pre Patrónku, oproti pôvodným úvahám je však postup na projekte veľmi pomalý. 

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Priemyselný areál na Patrónke je spätý s menom Juraja Rotha. Priemyselník tu v roku 1871 založil továreň na náboje. Dnešný názov Patrónka vznikol začiatkom 20. storočia a vychádzal z hovorového označenia fabriky. Rothova továreň dodávala muníciu najmä rakúsko-uhorskej armáde. V roku 1918 ju prevzal československý štát, v období rokov 1935 až 1938 bola z bezpečnostných dôvodov postupne likvidovaná.

Významným podnikom na Patrónke bola aj Kühmayerova továreň, zriadená v areáli 7. mlyna v roku 1868. V roku 1920 sa tu začalo s výstavbou vilových domov, neskôr pribudla aj škola. Nanešťastie, územie má aj tragickú históriu. V roku 1942 bolo v lokalite zriadené koncentračné stredisko pre Židov, z ktorého boli vypravované transporty do Osvienčimu.

Aktuálne je areál vo vlastníctve BSK a jednotlivé objekty sú prenajímané menším podnikom. Väčšinovým správcom je Zariadenie sociálnych služieb (DSS) Rosa, v území sa ale nachádza aj špeciálna škola, odborné učilište, internát, školský klub alebo rehabilitačné stredisko.

 

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

 

Objekty aj celý areál sú pomerne schátrané a údržba nie je dostatočná. Záujem zlepšiť tento stav prejavilo BSK už koncom roka 2020. „Vybudovanie multifunkčného areálu na Patrónke je bez preháňania unikátny a ambiciózny projekt, ktorý nielenže oživí túto lokalitu, ale tiež prinesie pre obyvateľov množstvo atraktívnych funkcií,“ hovoril vtedy Juraj Droba, predseda BSK. „Našim zámerom je, aby v areáli vznikol priestor pre školstvo, kultúru, umenie, či šport. Dôležitou súčasťou priestoru má byť aj pamätník, reflektujúci na smutnú židovskú históriu v tejto lokalite.“

Predstavená koncepcia revitalizácie areálu na Patrónke počíta so zachovaním viacerých historických objektov aj s výstavbou nových. Zvýšiť by sa mala i úroveň verejných priestranstiev. Hlavnou časťou areálu má byť kultúrno-vzdelávacie centrum, ktoré nadviaže na aktivity DSS Rosa. Okrem DSS sú partnermi projektu aj Cambridge International School, Škola umeleckého priemyslu J. Vydru alebo Design Factory.

BSK plánuje aj doplnenie cyklotrás, v budúcnosti by mali byť prepojené aj s bratislavskou ZOO a so Železnou studničkou. Podstatnou časťou projektu je vznik pamätníka obetiam holokaustu. V marci 2022 bol poklepaný jeho základný kameň. Podobu monumentu spoluvytvárali študenti zo Školy umeleckého priemyslu Josefa Vydru.

Partner projektu, Cambridge International Communications, má najskôr v zmysle podmienok schváleného uznesenia pristúpiť k určitým investíciám. Týkajú sa budovy v areáli, v ktorej pôsobí DSS Rosa. Prvou z nich je rekonštrukcia prvého až tretieho nadzemného podlažia budovy zdravotníckeho a sociálneho zariadenia v rozsahu zmeny dispozičného riešenia, výmeny inštalačných materiálov a kompletného prebudovania časti stavby pre potreby školy a sociálneho zariadenia. Priestory majú byť dispozične a užívateľsky prispôsobené na učebne a praktickú školu.

Druhou investíciou je výstavba detského ihriska s vytvorením bezbariérových vstupov, rehabilitačných hracích prvkov, revitalizácie zelene, osadenia lavičiek a košov. Realizovať sa má aj revitalizácia exteriéru a verejných priestorov v rozsahu obnovy altánku, úpravy existujúcej zelene a vytvorenia bezbariérových vstupov, parkovacích miest a komunikácií. Nasledovať bude osadenie vyvýšených záhonov s úpravou existujúcej zelene a vytvorením bezbariérových vstupov.

K potrebným investíciám patrí aj výstavba stajní pre dva kone a výbehov a priestorov pre zvieratá. Posledným bodom je rekonštrukcia stavby garáží. Zmeniť sa má dispozičné riešenie stavby, rekonštruované budú vnútorné inžinierske siete a vytvorí sa bezbariérový vstup, ktorý slúžiť rehabilitačnému stredisku. Celková suma stavebných prác a materiálov má dosiahnuť výšku minimálne 500-tisíc eur.

 

Celú Patrónku čakajú obrovské zmeny, revitalizácia továrne na ne nadviaže. Zdroj: Google Maps

 

Postup revitalizácie je však pomalý. Podľa vyjadrenia BSK je stále v procese prípravy projektovania.„Následne môže partner projektu pristúpiť k začatiu búracích a stavebných prác v rámci časti areálu, v ktorej bude realizovať jeho investičný zámer v súlade s podmienkami uznesenia Zastupiteľstva BSK č. 370/2021 zo dňa 11.06.2021,“ vyjadril sa Michal Feik, riaditeľ odboru komunikácie a propagácie BSK.

Podľa jeho vyjadrenia spôsobila zdržanie kontrola projektu z hľadiska aspektov štátnej pomoci vo vzťahu k partnerom v rámci projektu, o ktorú BSK dobrovoľne z vlastného podnetu požiadal Európsku komisiu.

„Uvedené konanie trvalo už od septembra 2021, kedy Bratislavský samosprávny kraj podal návrh na začatie konania prostredníctvom Protimonopolného úradu SR. Napriek tomu, že Bratislavský samosprávny kraj poskytoval orgánom Európskej komisie všetky informácie na základe ich dožiadaní, nevedel bohužiaľ nijak ovplyvniť dĺžku lehôt a procesov tohto konania. Práve toto konanie spôsobilo značné zdržanie,“ spresnil Feik.

V zmysle schválených podmienok uznesenia Zastupiteľstva BSK č. 370/2021 BSK nemôže pristúpiť k podpisu zmlúv s partnermi v rámci projektu, pokiaľ nemá stanovisko k otázke štátnej pomoci. „Aktuálne však už Bratislavský samosprávny kraj pristupuje spolu s partnermi projektu k zahájeniu činnosti, spojených s projektovaním a realizáciou investícií,“ uzavrel Feik.

Nové vizualizácie či detaily projektu tak ešte nie sú známe. Ambícia BSK revitalizovať zanedbaný areál na Patrónke je ale určite vítaná. Okrem toho, že viaceré partnerské inštitúcie získajú lepšie a atraktívnejšie priestory, vznikne aj kvalitnejší verejný priestor a pamätník.

Nanešťastie, rekonštrukcia nebola predmetom architektonickej súťaže, čo je už pre Bratislavský samosprávny kraj typické aj pri veľkých a komplexných projektoch. Aj napriek nepochybným zlepšeniam tak možno zámer nedosiahne svoj plný potenciál. Je to škoda, keďže celá Patrónka sa po dokončení ďalších okolitých projektov - najmä výstavby centrály spoločnosti ESET a modernizácie areálu SAV - stane jadrom zóny, kde sa môže koncentrovať ťažisko slovenského inovatívneho potenciálu. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube