YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 16.01.2020 16:57

B7 Tower má záverečné stanovisko EIA a prechádza menšími zmenami

Veža B7 Tower bude ďalšou z rady administratívnych projektov, ktoré plánuje v zóne Nové Nivy vybudovať developer HB Reavis. Výšková budova na mieste Alzy nedávno získala dôležité povolenie v podobe právoplatného záverečného stanoviska v hodnotení vplyvov na životné prostredie. Okrem toho, developer pristúpil k menšej zmene podoby kancelárskeho komplexu.

Zdroj: Morocz_Tacovsky / EIA

Zdroj: Morocz_Tacovsky / EIA

Projekt bol prvýkrát predstavený v lete 2019, kedy bol na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) predložený zámer 19-podlažnej veže (resp. 20-podlažnej aj s technickým podlažím), tvorenej jedenásťpodlažnou vertikálou vyrastajúcou z osempodlažnej podnože. V čase zverejnenia zámeru na stránke Ministerstva životného prostredia už mal developer k dispozícii aj kladné záväzné stanovisko Hlavného mesta, ktoré overilo súlad veže s Územným plánom.

Teraz však HB Reavis pridáva niekoľko menších zmien: redukuje hĺbku budovy a oblé tvary, celková nadzemná plocha narástla o 320 metrov štvorcových, presun časti parkovacích miest do suterénu budovy namiesto technológií, ktoré budú presunuté do technického podlažia na vrchole veže pri zachovaní výšky 75 metrov po atiku (80,35 metrov po vrchol technologickej časti), nárast počtu parkovacích miest alebo zmenu polohy vjazdov a výjazdov, resp. ich zrušenie.

Mesto preto projekt nanovo posúdilo, opäť kladne. Spoločne s kladným záverečným stanoviskom EIA tak má HB Reavis voľnú cestu k ďalším stupňom posudzovania, teraz už na úrovni Stavebného úradu v mestskej časti Staré Mesto, od ktorého musí získať územné rozhodnutie a stavebné povolenie. S ohľadom na fakt, že v lokalite platí Územný plán zóny Chalupkova a B7 Tower je s ním v súlade, by mohlo byť toto povoľovanie jednoduchšie.

Downtown tak môže už v dohľadnej dobe získať ďalšiu výškovú budovu. V developmente by malo vzniknúť takmer 16-tisíc metrov štvorcových čistej podlažnej plochy pre administratívu a viac ako 500 metrov štvorcových pre obchody a služby. Počet parkovacích miest priamo v budove je 305, ďalšie budú v susednom parkovacom dome.

Architektom projektu je kancelária Morocz_Tacovsky, ktorá budovu ozvláštnila veľkou pergolou pred vchodom, ktorá kopíruje hranu bloku. Veža samotná bude v 45-stupňovom uhle voči nárožiu Bottovej a Chalupkovej ulice, čím vzdialene pripomína Twin City Tower na hrane Karadžičovej a Mlynských nív.

HB Reavis sa dávnejšie vyjadril, že prvé práce na odstránení dočasnej autobusovej stanice by chcel spustiť už po otvorení Stanice Nivy, ktoré sa očakáva v októbri tohto roku. Výstavba samotnej B7 Tower by sa spustila na jar 2021, dokončená by bola v priebehu roka 2023. V tom čase by už mal byť dokončený aj nový moderný parkovací dom, pre ktorý už má developer k dispozícii stavebné povolenie.

 

Zastavovacia situácia projektu. Zdroj: Morocz_Tacovsky / EIA

 

B7 Tower je ďalším z projektov, ktorý HB Reavis v ostatnom čase menil. Úpravami prešiel aj zámer Mlynské Nivy Košická, kde došlo k úprave výšky najvyššej budovy, ktorá sa zo 115 metrov (125 po architektonický vrchol) znížila na 104 (resp. 114) metrov. V prípade Bottovej 7 však úprava nebola taká dramatická a do istej miery bola vyvolaná aj celkovými zmenami v lokalite, kde sa mení pohľad na riešenie dopravy a verejného priestoru.

Mesto už otvorene žiada prihliadať na iné zámery a od investorov očakáva vzájomnú koordináciu pri úpravách Chalupkovej ulice. Cyklotrasa bude vedená obojsmerne po jednej strane ulice, vjazdy do garáží musia byť v jednej nivelete s úrovňou chodníka, teda budú v prospech peších. V prípade Bottovej 7 bude oproti stavebnej čiare žiadanej v ÚPZ parter zasunutý o tri metre, čím sa rozšíri verejný priestor.

Magistrát sa pri posudzovaní odvoláva na dvojicu interných koncepčných materiálov, konkrétne materiálu „Zásady novej organizácie dopravy v Zóne Chalupkova a Zóne Pribinova“, ktorá sa využila aj pri projekte električkovej trate po Pribinovej, a „Zásady rozvoja verejného priestoru - Rozvojová zóna Chalupkova“. Hlavné mesto odmietlo na moju žiadosť materiály zverejniť, čiže nie je presne známe, čo si vedenie Bratislavy v novom centre mesta predstavuje. Koordinácia zámerov v oblasti tvorby verejného priestoru je však potrebná a na jej potrebu som upozorňoval už dávnejšie.

Či to zabráni podobným lapsusom, ako bola pôvodne uvažovaná podoba ulice Mlynské nivy, kde HB Reavis dostal prikázané vybudovať také kapacity pre individuálnu automobilovú dopravu, že verejný priestor bol úplne potlačený, je otázne. Aktuálne bolo totiž udelené záväzné stanovisko pre úpravy Košickej v súvislosti s projektom Mlynské Nivy Košická, kde sa pre vjazd do garáži uvažuje s rampou v strede ulice, čo do istej miery pripomína vjazd do podzemného kruhového objazdu na „bulvári Nivy“. Kvalitná mestská ulica by takéto rampy obsahovať nemala. Mesto však jej existenciu nenamietlo.

Zdá sa tak, že radikálne zmeny vo vzťahu k tvorbe dopravného a verejného priestoru v downtowne, ak nerátam električkovú trať, očakávať zatiaľ veľmi nemožno. Spôsobené to je nepochybne aj veľkým rozsahom tu realizovaného developmentu, pri strategickom uvažovaní by sa však malo rátať s dlhodobejším výhľadom pri hodnotení dopravných trendov. Náznaky nového, koncepčnejšieho prístupu k tvorbe veľkej vízie Bratislavy sú v tejto chvíli len slabé.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Downtown je bližšie k novej veži. Chalupkova Residence nahradí dočasnú autobusovú stanicu

08.11.2022 13:19:40 Andrej Sárközi

Chalupkova ulica momentálne predstavuje lokalitu, kde sa koncentruje významný development. Kľúčovým hráčom je HB Reavis, ktorý rastúce centrum Bratislavy doplní o novú rezidenčnú vežu. Projekt Chalupkova Residence je dnes opäť o niečo bližšie k realizácii, pričom nahradí niekdajšiu dočasnú autobusová stanicu.

Čítať viac

Nová Bottova a Chalupkova Residence odhaľujú aktualizovanú podobu

08.04.2022 16:24:50 Adrian Gubčo

Polyfunkčné projekty Nová Bottova a Chalupkova Residence by mali byť premiérou developera HB Reavis na rezidenčnom trhu. Keďže ide o veľkú medzinárodnú spoločnosť, očakávania sú vysoké. Nároky zvyšuje aj poloha priamo v bratislavskom downtowne, v blízkosti niektorých z najprestížnejších projektov v meste. Pred developerom a jeho architektmi je tak náročná úloha.

Čítať viac

Veľkokapacitné Asistenčné centrum pomoci na Bottovej je už v prevádzke

28.03.2022 15:00:02 Adrian Gubčo

Hlavné mesto v spolupráci s developerom HB Reavis a radom štátnych inštitúcií, mimovládnych organizácií alebo súkromných firiem otvorilo v priestoroch niekdajšej dočasnej autobusovej stanice na Bottovej ulici Asistenčné centrum pomoci. Určené je pre ľudí, zasiahnutých vojenským konfliktom na Ukrajine. V centre nájdu potrebné informácie, budú môcť požiadať o dočasné útočisko, vybaviť si dávky v hmotnej núdzi alebo nájsť ubytovanie.

Čítať viac

OC Bottova sa premení na centrum pomoci pre vojnou zasiahnutých ľudí

10.03.2022 17:28:13 Adrian Gubčo

Vojnu na Ukrajine je v čoraz silnejšej miere cítiť aj na Slovensku a v Bratislave. Metropola je pre mnohých utečencov z Ukrajiny prestupnou alebo konečnou zastávkou. V snahe o poskytnutie asistencie pre vystrašených, dezorientovaných alebo na pomoc odkázaných ľudí má preto vzniknúť veľkokapacitné asistenčné centrum pomoci (ACP). Umiestnené bude v priestoroch OC Bottova v novom centre mesta.

Čítať viac

Roman Karabelli z HB Reavis: Nové Nivy sú dobré miesto pre život, priniesli sme sem najviac verejných funkcií

04.02.2022 11:56:44 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý patrí k významným medzinárodným tvorcom kancelárskych priestorov, sa prvýkrát pripravuje na výstavbu bytov. Predstavené boli zatiaľ dva projekty, Nová Bottova a Chalupkova Residence v downtowne na mieste dočasnej autobusovej stanice. O týchto zámeroch, ale aj ďalších plánoch spoločnosti hovorí Roman Karabelli, Residential Development Director v HB Reavis.

Čítať viac

HB Reavis približuje víziu svojho prvého rezidenčného projektu

07.04.2021 10:39:20 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis doteraz realizoval len kancelárske alebo retailové projekty, v priebehu minulého roka však naznačil, že má záujem vstúpiť aj do rezidenčného segmentu. Táto informácia sa teraz potvrdzuje. Odhalená bola dokumentácia k projektu Nová Bottova, ktorý má vzniknúť na mieste predtým uvažovaného parkovacieho domu a kancelárskej veže. Aký je premiérový rezidenčný projekt firmy?

Čítať viac

HB Reavis uvažuje nad výstavbou bytov

30.10.2020 10:47:00 Adrian Gubčo

Najúspešnejší medzinárodný developer zo Slovenska, HB Reavis, sa doteraz sústredil len na kancelárske alebo retailové schémy, v čom dosiahol viaceré pozoruhodné úspechy. Aktuálna situácia ho však podnietila k premysleniu stratégie: zdá sa, že spoločnosť sa reálne zaoberá možnosťou výstavby bytov. Tie by mohli vzniknúť vo štvrti Nové Nivy.

Čítať viac

B7 Tower žiada o územné rozhodnutie

21.08.2020 14:35:00 Adrian Gubčo

Hoci developer HB Reavis znížil tempo prác na dokončovaní Stanice Nivy a pomaly ukončuje asanáciu Apollo Business Centra, kde čistí pozemok, postupne pripravuje ďalšie zámery. O územné rozhodnutie žiada pri projekte „Polyfunkčného objektu B7“, ktorý ešte nemá oficiálny názov. Veža na nároží Chalupkovej a Bottovej doplní rozvíjajúci sa bratislavský downtown.

Čítať viac

Nové Nivy z výšky

18.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý je v súčasnosti už významným európskym hráčom na poli kancelárskych nehnuteľností, vznikol ako spoločnosť, ktorá postupne budovala jednotlivé projekty na bratislavských Nivách. S rastom korporácie sa však zväčšil aj rozsah developmentu, ktorý dnes pod názvom Nové Nivy mení celú štvrť. Najväčšie zásahy už získavajú finálnu podobu.

Čítať viac

V downtowne pribudne ďalšia výšková budova, nahradí dočasnú autobusovú stanicu

10.06.2019 08:25:00 Adrian Gubčo

V blízkej dobe by mala v novom komerčnom centre Bratislavy pribudnúť ďalšia výšková budova. Na nároží Bottovej a Chalupkovej ulice, na mieste dnešnej budovy dočasnej autobusovej stanice a obchodného domu Alza, vznikne nová kancelárska veža od developera HB Reavis. Projekt obdržal kladné záväzné stanovisko od Hlavného mesta a bol zverejneý na EIA.

Čítať viac

Bratislavský downtown si zaslúži vlastný manuál tvorby verejných priestranstiev

12.03.2019 15:00:00 Adrian Gubčo

Už v priebehu niekoľkých týždňov by mal v Hlavnom meste vzniknúť odborný plánovací inštitút – Metropolitný inštitút Bratislavy. Medzi jehou prioritami bude podľa primátora vypracovanie bratislavského Manuálu tvorby verejných priestranstiev. V meste sú však lokality, ktoré si vyžadujú mimoriadnu úroveň, a k nim nepochybne bude patriť aj vznikajúce nové centrum mesta v lokalite Nivy.

Čítať viac

Návrh ulice Mlynské nivy prechádza zmenami, bude priateľskejšia k chodcom aj cyklistom

16.08.2019 13:00:00 Adrian Gubčo

Prestavba ulice Mlynské nivy patrí k najvýznamnejším aktuálnym dopravným projektom v Bratislave. Masívne úpravy súvisia s výstavbou projektu Stanica Nivy a štvrte Nové Nivy, pričom developer tvrdil, že vybuduje nový mestský bulvár. V skutočnosti tu však mala vzniknúť komunikácia s totálnou preferenciou automobilovej dopravy, čo sa teraz mení.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube