Author photoAdrian Gubčo 17.04.2023 14:36

Vzor pre developerov. V Zwirne sa osadila mestská dlažba

Prvá etapa projektu Zwirn od developera YIT Slovakia sa blíži k dokončeniu. Stavebník už realizuje blízke verejné priestory, vrátane chodníka od Košickej ulice. Pred niekoľkými týždňami sa tu objavila špecifická dlažba – Bratislavská dlažba. YIT je v tomto smere prvým súkromným investorom, ktorý ju využíva.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Bratislavská mestská dlažba je už položená v parteri obchodných prevádzok od Košickej ulice v prvej etape projektu Zwirn 1. Verejnosti bude sprístupnená po kolaudácii plánovanej na jeseň tohto roka. Developer sa z vlastnej iniciatívy a na vlastné náklady rozhodol pre dotvorenie verejných priestorov projektu týmto povrchom, čím rešpektuje princípy Manuálu verejných priestranstiev z dielne Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).

YIT využilo možnosť získať bezplatnú licenciu na dlažbu za presne stanovených podmienok zo strany MIBu. „Použitie Bratislavskej mestskej dlažby sme s inštitútom konzultovali dlhodobo,“ priznáva Adam Filo, projektový manažér YIT. „Je estetickejšia, ekologickejšia, lepšie udržiavateľná, ale hlavne nadväzuje na históriu hlavného mesta ako aj územia okolo Národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900, ktoré postupne citlivo zveľaďujeme.“

Developer pripomína, že v území už vzniklo námestie, parčík pre zamestnancov kancelárskej budovy a čoskoro pribudne zelené nádvorie prvého bytového domu. „Mám radosť, že kvalitu prostredia dotvorí aj originálna dlažba s odkazom na minulosť tohto mesta,“ dopĺňa Filo.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: YIT Slovakia

Bratislavská dlažba je jedinečnou pre Bratislavu. Vypracovať ju dal MIB, pričom tvorcovia sa inšpirovali umelcov Miroslava Cipára, Ľudovíta Fullu a Milana Dobeša, ktorých okrem Bratislavy spájala aj láska ku geometrickým tvarom. „Sme radi, že si poslanie originálnej dlažby osvojil aj prvý súkromný investor. Obzvlášť nás teší, že sa tak deje vo verejnom priestore, ktorý bude spájať pôvodných aj nových obyvateľov a návštevníkov tejto štvrte,“ hodnotí Roman Žitňanský, riaditeľ Sekcie verejných priestorov na Metropolitnom inštitúte Bratislavy.

Ide len o druhé miesto v meste, kde je dlažba s typickými vzormi, vlnovkami či rovnými líniami, odkazujúcimi na pôvodnú bratislavskú kamennú dlažbu, naplno využitá. Druhé miesto je na Mýtnej ulici v susedstve obrátenej pyramídy bývalého Slovenského rozhlasu (dnes RTVS). Hlavné mesto sľubuje, že sa začne rozširovať. „Vďaka rozšíreniu jednotnej dlažby a formátov sa postupne ulice mesta a verejné priestory zjednotia, čo zlepší pocit a atmosféru v meste,“ myslí si Žitňanský.

V prípade Zwirnu dotvorí vznikajúce mestské prostredie, ktoré nahrádza priemyselný areál niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne. Developer ho získal v roku 2015. Koncepciu novej zástavby hľadal v architektonicko-urbanistickej súťaži, v ktorej sa presadil ateliér Compass. V území navrhol vznik blokovej štruktúry, nadväzujúcej na prostredie Nív aj štvrte 500 bytov. Trojica nových blokov je zoskupená okolo centrálneho námestia, ktoré zo západu vymedzuje zachovaná industriálna pamiatka Pradiareň 1900, doplnená o objekt bývalej Silocentrály.

Developer pripomína, že ide o bývanie vyššieho štandardu. V prvej etape vzniká 267 bytov, z ktorých je dnes voľných ešte 24. Na prízemí vznikne bude parter s obchodmi, službami alebo ateliérmi. V tretej etape, ktorá sa buduje ako druhá, sa bude nachádzať 55 bytov a 40 apartmánov, doplnené budú o administratívnu budovu Zwirn Offices s kanceláriami na predaj. V najväčšej druhej (tretej) etape bude 311 bytov a 103 apartmánov.

YIT zdôrazňuje, že charakteristickým rysom Zwirnu bude fasáda s tehlovým obkladom na jednotlivých domoch. Ide o odkaz na priemyselnú minulosť lokality. V čase dokončenia by malo ísť o najväčšiu fasádu svojho druhu v krajine. Skompletizovanie projektu sa predpokladá v roku 2027.  

 

Bratislavská dlažba pri Zwirne. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Použitie Bratislavskej dlažby je inšpiratívnym krokom, zvlášť pre ostatných developerov v meste. Doteraz bolo praxou, že investori pri svojich projektoch osádzali rozličné typy dlažby či povrchov, ktoré na seba nenadväzovali a viedli ku kurióznym situáciám – sú prípady, kedy sa asfalt zráža s kvalitnou kamennou dlažbou. Nie celkom šťastné riešenia možno pozorovať aj v novom centre Bratislavy, kde sú napríklad jednotlivé strany Továrenskej ulice vydláždené rozličnými typmi povrchov.

S Bratislavskou dlažbou však prichádza vízia postupného zjednocovania a koncepčného prístupu pri tvorbe chodníkov. To isté platí o aplikácii výstupov či postupov z manuálu verejných priestorov (a jeho princípov a zásad), vďaka čomu získavajú verejné priestranstvá v metropole ucelený ráz. Dnes ide ešte len o úplný začiatok celého procesu, v horizonte desaťročia však môže byť Bratislava skutočne definovaná aj jednotným spôsobom dláždenia či dotvárania chodníkov, námestí, parkov a ďalších plôch.

Súkromní investori v tomto smere hrajú úplne zásadnú úlohu. Najvýznamnejšie firmy pretvárajú celé mestské štvrte a mestské bloky. Pokiaľ sa aj ony pridajú k snahám YIT Slovakia, relatívne rýchlo by sa mohol výskyt Bratislavskej dlažby stať skutočne masový. Ešte stále je čas vydláždiť ňou významnú časť downtownu, Mlynských Nív, Celomestského centra v Petržalke, budúceho centra Petržalky alebo niektorých transformačných zón v celom meste.

Aktivita tohto developera možno nebude ojedinelou. Ak to tak bude, môžu sa naozaj splniť vízie MIBu – Bratislava bude známa svojou charakteristickou dlažbou, spolutvoriacou identitu mesta.

 

(TS, YIM.BA)

Fotografie z 12.3.2023. Pozrite si výstavbu Zwirnu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube