Author photoAdrian Gubčo 16.08.2022 13:27

Najdrahší projekt v Bratislave rýchlo rastie, obnoví život v mŕtvej štvrti

Projekt Vydrica na mieste rovnomennej historickej štvrte je jedným z najdôležitejších developmentov v meste. Jeho výstavbou sa prepojí historické jadro s novými štvrťami v Podhradí a rozšíri sa atraktívna časť centra Bratislavy. Po dlhom čakaní sa výstavba rozbehla vo vysokom tempe, na nábreží sa tak začínajú črtať prvé budovy.

Zdroj: Vydrica Development

Zdroj: Vydrica Development

Vydrica od spoločnosti Vydrica Development vzniká na najexponovanejšom dosiaľ nezastavanom pozemku na Slovensku. V minulosti sa tu nachádzali husto zastavané a zaľudnené podhradské štvrte Vydrica a Zuckermandel, v druhej polovici 20. storočia však boli zrovnané so zemou. Namiesto nich malo vzniknúť reprezentatívne sídlisko (sic!), doplnené významnými verejnými budovami, vrátane novej filharmónie. Z celého sídliska však vznikla len trojica vežových bytových domov na západnom okraji niekdajšieho Zuckermandlu.

Voľný priestor provokoval urbanistov, architektov aj viaceré mestské reprezentácie. Riešenie zástavby bolo zadaním viacerých súťaží, s čím súvisel aj vznik Územného plánu zóny Podhradie, ktorá stanovila podrobné pravidlá rozvoja lokality. V zmysle tohto plánu bol v roku 2017 dokončený Zuckermandel od JTRE, Vydrica však na svoju definitívnu podobu čakala. Konkretizovať sa začala po vstupe developera Lucron do územia a do projektu. V rámci spoločnosti Vydrica Development bola definitívna podoba prvej etapy zámeru predstavená v prvej polovici roka 2019.

V tom čase sa zdalo, že sa výstavba začne v priebehu niekoľkých mesiacov. Ešte v roku 2019 začali prípravné práce, na ktoré sa malo plynulo nadviazať budovaním prvých domov. K stavebnému povoleniu sa však investor dostal až v lete 2021 a len na začiatku tohto roka ukončil súťaž na dodávateľa a začal so zakladaním a budovaním prvých podlaží. Odvtedy sa však práce realizujú vo vysokom tempe, v dôsledku čoho dnes nad Žižkovou ulicou rastú jednotlivé objekty do výšky.

Zreteľné tak už začínajú byť tvary jednotlivých objektov, tvoriacich prvú časť projektu. Rastú totiž prvé podlažia budúcich bytoviek. „Na 1. etape projektu máme ukončený železobetónový skelet všetkých troch podzemných podlaží objektov V1 a V2 a aktuálne realizujeme železobetónové konštrukcie 1. nadzemného podlažia,“ približuje dokončené práce Pavel Baslík, Head of Marketing & PR, Lucron, zástupca Vydrica Development. „Na stavbe 1. etapy máme inštalovanú plnú kapacitu šiestich žeriavov a práce napredujú v rýchlom tempe a v zmysle stanoveného časového plánu.“

Prvá etapa bude tvorená dvomi radmi bytových domov so službami a obchodmi na prízemí, ako aj kancelárskym objektom. Osadené sú v stúpajúcom teréne, čím asociujú pôvodnú štruktúru historického Zuckermandlu (ktorý sa začínal západne od Vodnej veže, tvoriacej jadro nového developmentu). Niektoré vizualizácie obsahovali aj samostatný dom medzi prvou etapou a zachovanými zvyškami zástavby („Kúriami“), tento si však na prípadnú výstavbu musí počkať. „Výstavbu prvej etapy realizujeme v súlade so schválenou projektovou dokumentáciou, ktorá neobsahuje takúto realizáciu,“ upozorňuje Baslík.

V prvej etape išlo do ponuky celkovo 202 bytov, ktoré boli neskôr doplnené o ďalších 21 v bytovke V4 nad Vodnou vežou. Ide o jedny z najdrahších, ak nie o najdrahšie byty v celej Bratislave. Niektoré z nich cenou presahujú aj 10-tisíc eur za meter štvorcový.

Čo je pomerne netypické, developer nedávno zverejnil všetky ceny. V danej cenovej kategórii je to veľmi zriedkavý počin. Vydrica Development to neľutuje. „Rozhodnutie zverejniť cenníky bytov na webstránke projektu považujeme za férové voči našim klientom a aj spätne ho hodnotíme ako správne. Stále evidujeme nové dopyty a záujem o projekt pretrváva,“ tvrdí Baslík. Developer tu byty predáva postupne, čo je zas celkom bežné. „Pri Vydrici môžeme povedať, že aktuálna predajnosť je v tejto fáze rozostavanosti vysoko nad úrovňou nášho predajného plánu, a teda aj ceny máme na úrovni vyššej rozostavanosti, v akej sa projekt aktuálne nachádza. Podobný počet predaných bytov mávame bežne na iných projektoch až približne v čase ukončenia hrubej stavby.“

Na vysokej úrovni majú byť aj retailové prevádzky, ktoré sa majú vo Vydrici nachádzať – investor sa netají tým, že tu chce vybudovať štvrť na vysokej úrovni. Naplánovaných tu je až 8,5-tisíc metrov štvorcových priestorov, čo nie je malé číslo. „V celom projekte Vydrica je plánovaných takmer 65 obchodných prevádzok. Prvá etapa, ktorú plánujeme dokončiť v roku 2024, bude do veľkej miery zameraná najmä na gastro a doplnkové služby, a to aj z dôvodu vzniku atraktívneho verejného priestoru v okolí Vodnej veže,“ popisuje koncept hovorca developera.

Potvrdený už bol prvý nájomca, ktorý bude sídliť v parteri bytovky bližšie k nábrežiu a Vodnej veži. „Zatiaľ sme zverejnili prvého retailového klienta – supermarket  YEME, ďalších nájomcov predstavíme v dohľadnom čase, keďže rokovania ešte prebiehajú.“ Supermarket zaberie približne 600 metrov štvorcových. V druhej etape by mal vzniknúť tzv. destinačný retail. V praxi to znamená, že tu majú byť obchody a služby, ktoré nebudú závislé len od náhodných okoloidúcich, zákazníci sem budú smerovať cielene.

Hoci je v tejto chvíli ešte priskoro hovoriť o celkovej kvalite vyhotovenia, aktuálny stav realizácie už jasne ukazuje, že sa potvrdia niektoré avizované slová o mestotvornosti projektu. Zreteľne viditeľné je rozdelenie budov na niekoľko samostatných celkov, čím nová zástavba dostane charakter rastlého mesta. Medzi blokmi vznikajú schodiská a priehľady, spájajúce jednotlivé úrovne ulíc. Naostatok, ochránené sú aj prežívajúce relikty pôvodnej zástavby alebo artefaktov.

Galéria

  • Prvá vizualizácia druhej etapy. Zdroj: Vydrica Development
  • Prvá etapa. Zdroj: Vydrica Development
  • Celá Vydrica. Zdroj: Vydrica Development

Najvýznamnejším takýmto reliktom a zároveň jednou z najstarších stavebných pamiatok Bratislavy je však Vodná veža, ktorá je v očakávaní rekonštrukcie. Tá bude výsledkom medzinárodnej architektonickej súťaže, v ktorej sa s kvalitným návrhom presadila kancelária Superatelier. Obnovený areál veže nemá byť len pripomienkou vzácneho monumentu s prezentáciou archeologického náleziska, ale aj komorným kultúrnym centrom v srdci novej štvrte.

Termíny realizácie rekonštrukcie však ešte v tejto chvíli známe nie sú. „Ešte je predčasné hovoriť o konkrétnych termínoch, keďže aktuálne prebiehajú stretnutia s autormi víťazného návrhu, kde sa špecifikujú detaily projektu a stavby,“ vysvetľuje Pavel Baslík. „Chceme tomu venovať dostatok času, aby realizácia prebehla správne, keďže Vodná veža je zásadným verejným priestorom v centre mesta a srdcom Vydrice.“ Vodná veža bude totiž predeľovať prvú a druhú fázu celého developmentu.   

Podoba druhej etapy ešte nie je známa, zverejnené boli doteraz len náznakové skice a jedna vizualizácia. Developer ju označuje za „chuťovku, na ktorej chce ukázať energiu a náladu budúcej Vydrice“. Presný termín odhalenia celého projektu ešte nezverejnil. „V súčasnej dobe analyzujeme situáciu na trhu a strategicky rozmýšľame nad vhodným termínom spustenia predpredaja a predaja druhej, unikátnej etapy projektu. Je možné, že predpredaj začneme už tento rok,“ hovorí Baslík. Druhá etapa vytvorí do veľkej miery spojenie medzi Vydricou a existujúcou zástavbou na Židovskej ulici.

Otáznou ostáva ešte menšia tretia etapa – táto však závisí od aktivít Hlavného mesta vo vzťahu k riešeniu podmostia a rámp Mosta SNP – a spojnica Vydrice a Bratislavského hradu. Investor totiž naznačuje, že by rád vytvoril takéto prepojenie, možno vo forme lanovky, a tým spravil Hrad prístupnejší a novú štvrť atraktívnejšiu pre turistov. Ide však o zložitý zámer. „Tento projekt je stále vo fáze overovania jeho realizovateľnosti a hľadania rôznych riešení. Má nadmestský význam a jeho realizácia nezávisí len od nás, keďže predmetný pozemok má viacerých vlastníkov,“ zhŕňa Pavel Baslík. Kedy tak bude celá Vydrica dokončená, nie je v tejto chvíli úplne jasné.

 

II. etapa. Zdroj: Vydrica Development

 

V každom prípade, projekt začína získavať svoje miesto v bratislavskom Podhradí a čoskoro aj v panoráme nábrežia. Po dokončení bude súčasťou možno najtypickejšej bratislavskej veduty s Hradom, Dunajom a Mostom SNP. Okrem toho je dané územie prekryté storočiami histórie a vývoja, násilne prerušenými radikálnym stavebným zásahom. Nároky na stvárnenie Vydrice sú tak mimoriadne vysoké.

Developer tvrdí, že si je toho plne vedomý, rovnako ako urbanisti a architekti, zodpovední za projektovanie a návrh súboru. Kľúčovú pozíciu má kancelária Compass Architekti, na podobe komplexu sa však podieľajú aj Marko&Placemakers, Siebert + Talaš, 2ka landscape architects a ďalší. Ide o slušný výber takmer toho najlepšieho, čo možno v tomto smere na Slovensku využiť. Odraziť by sa to malo na citlivom stvárnení jednotlivých objektov a bezkonfliktnom zasadení Vydrice do organizmu mesta.

Ak sa to naozaj podarí, dodrží sa špičková kvalita materiálov a vyhotovenia, parter ožije a vzniknú dobre upravené zelené priestranstvá, je celkom možné, že sa nová štvrť priamo napojí na historické jadro Bratislavy. To je napokon cieľ developera – vytvoriť projekt, ktorý si získa podobnú popularitu a komerčnú atraktivitu. Pre metropolu bude len dobre, ak sa to podarí. Bratislavské centrum sa tak výrazne rozšíri a mesto sa omnoho výraznejšie priľnie k rieke aj Hradu.

 

Fotografie z 2.8.2022. Pozrite si priebeh výstavby projektu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube