Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 03.03.2020 16:29

Vajnorská 21 sa začína odhaľovať, bude ozdobou Vajnorskej ulice

Na Vajnorskej ulici napreduje výstavba projektu Vajnorská 21 natoľko, že sa už odhaľuje finálna podoba tohto komplexne zrekonštruovaného bývalého administratívneho objektu. Napriek určitým zmenám oproti vizualizáciám nemožno budove uprieť, že je mimoriadne príťažlivá. V budúcnosti ideálne dotvorí Vajnorskú ulicu, ktorá sa premení na atraktívny mestský bulvár.

Article Big

Pôvodná budova pochádzala zo socialistického obdobia a bola už značne zanedbaná, čo súviselo s tým, že bola čoraz menej využívaná. Výnimku v tomto smere predstavoval novomestský Dom kultúry. Prítomnosť verejnej inštitúcie znamenala, že samospráva sa veľmi aktívne zapojila do prípravy nového projektu, keďže majiteľom sa stala spoločnosť Central zone s.r.o., blízka investičnej skupine Sympatia Group.

Investor zorganizoval architektonickú súťaž, v ktorej sa presadila kancelária Cakov + Partners. Zámerom bola celková rekonštrukcia objektu, spojená s dostavbou a nadstavbou. V budove malo vzniknúť nadštandardné bývanie, kancelárie, obchodné priestory a nový vstup do kultúrneho strediska. Súčasťou projektu je aj dobudovanie chýbajúcich parkovacích kapacít. Developer sa zaviazal k menšej revitalizácii bezprostredného okolia budovy.

Realizácia sa spustila v druhej polovici roka 2018 a pokračovala počas roka nasledujúceho, kedy developer ponechal z pôvodného objektu viacmenej len skelet a následne ho celý prebudoval. V týchto dňoch sa už pracuje na fasádach, pričom juhozápadná a časť juhovýchodnej fasády sú odhalené. Výstavba tak vstupuje do finálnej fázy.

Po dokončení, ktoré sa očakáva ešte v priebehu tohto roka, sa bude v teraz už osempodlažnej budove (predtým mala sedem podlaží) nachádzať 55 bytov a apartmánov, z toho bude 22 dvoj- a trojizbových bytov, 22 ateliérov a 11 apartmánov. Voľných a rezervovaných je ešte šesť apartmánov. Všetky sa nachádzajú na najvyšších dvoch podlažiach. Štandard rezidencií je mierne nadpriemerný.

Čo sa týka administratívnej časti, tá dosiahne výmeru 1.100 metrov štvorcových a bude novým sídlom Sympatia Group. Občianska vybavenosť vznikne v parteri objektu, developer zároveň buduje aj nový vstup do kultúrneho strediska. Parkovanie je riešené v garážovom dome, kde vznikne 60 miest, ako aj na teréne, kde vznikne 13 parkovacích státí.

Vajnorská 21 už v tejto chvíli oproti pôvodným predpokladom mešká, dokončená totiž mala byť v 4Q 2019. V kontexte Bratislavy ale ide o bežné omeškanie, z tempa výstavby sa každopádne zdá, že by mohla byť ukončená v letných mesiacoch.

 

Vajnorská ulica prejde čoskoro výraznou obnovou, súvisiacou s modernizáciou Vajnorskej električkovej radiály

 

Vajnorská 21 prešla v priebehu výstavby očividne úpravami, ktoré sa na fasáde podpísali – z vizualizácií sa zdalo, že fasáda bude prevetrávaná, kým v realite je použitá len omietka. Podľa všetkého sa upravila aj podoba fasády na prízemí od Robotníckej ulice, kde mal byť drevený obklad. V praxi sú takéto drahšie formy riešenia vonkajších povrchov prvé veci, ktoré sa rušia pri optimalizácii projektu.

Napriek týmto zmenám ale treba povedať, že stále ide o solídnu realizáciu, ktorá prostredie Vajnorskej dobre doplní. Podstatná časť zástavby pochádza z medzivojnového obdobia a prezentuje vývoj architektúry počas tejto dve desaťročia trvajúcej etapy – od historizujúcich foriem cez rondokubizmus až po funkcionalizmus. Menšie stopy tu zachoval aj socialistický realizmus a neskoršia výstavba. Zo súčasnosti sa tu však nenachádzal žiaden významnejší reprezentant.

To sa teraz mení s týmto aktuálnym, no pritom citlivým a elegantným projektom. Treba však povedať, že najlepšie vyznie až o niekoľko rokov, kedy jeho modernej architektúre bude sekundovať aj ďaleko vyššia kvalita verejného priestoru. Konkrétny projekt je už v príprave a prinesie radikálne zlepšenie stavu Vajnorskej ulice, ktorá bude skutočne príťažlivým bulvárom.

Zmenu prinesie pripravovaná modernizácia Vajnorskej radiály, teda komplexná oprava električkovej trate od Trnavského mýta až po konečnú na Zlatých pieskoch. V úseku Vajnorskej ulice medzi Trnavským mýtom a ulicou Za kasárňou však bude okrem trate obnovená aj celá ulica – od fasády k fasáde.

Čo presne možno očakávať, je ešte predčasné hovoriť, podľa všetkého by sa ale mali skvalitniť chodníky, zeleň, zmenšiť vzdialenosti na priechodoch pre chodcov vďaka tzv. sloním ušiam, teoreticky by sa mala zrealizovať cyklotrasa, zazeleniť povrch električkovej trate, mali by sa združovať električkové zastávky so zastávkami autobusov a samotné zastávky sa rozšíria, aby boli bezpečnejšie a pohodlnejšie.

Ulica už dnes poskytuje priestorové kapacity pre realizáciu týchto zlepšení, keďže je v režime 2+2 s minimálnym využitím vonkajších pruhov (slúžia na parkovanie), dá sa však predpokladať, že to nepôjde bez problémov. Metropolitný inštitút Bratislavy nepochybne zorganizuje ešte v predstihu participačný proces, aby dokázal skorigovať požiadavky obyvateľov a vyhol sa negatívnej reakcii, ktorá býva so zmenami takéhoto typu spojená.

Presné termíny sú ešte predčasné, dá sa však predpokladať, že dokumentácia pre modernizáciu Vajnorskej radiály by mohla byť dokončená v priebehu roka 2021, čo predpokladá prvé participačné aktivity už v priebehu tohto roka. Realizácia modernizácie sa očakáva v rokoch 2022-2023.

Po jej ukončení bude Vajnorská ulica jednou z najmestskejšie pôsobiacich ulíc v metropole, navyše s predpokladanou vysokou kvalitou verejného priestoru. Budovy, ktoré sa tu nachádzajú, vrátane Vajnorskej 21, o to viac vyniknú a budú dotvárať charakter bulváru, ktorý by Vajnorská mala v silnejšej miere získať. Profitovať z toho budú rezidenti aj investor, ktorý sa jasnozrivo rozhodol pre akvizíciu v lokalite, ktorej budúcnosť (aj vďaka budúcemu Istropolisu) vyzerá viac než dobre.

 

Fotografie z 1.3.2020. Priebeh výstavby nájdete vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Cakov + Partners

Súvisiace články

Ďalšie zmeny na Vajnorskej: Vajnorská 21 a Budyšínska Rezidencia pred dokončením, Bytový dom Vajnorská rebranduje na Novú Vajnorskú

14.01.2021 12:15:00 Adrian Gubčo

Vajnorská ulica patrí k uliciam s vysokým investičným potenciálom. K jej výhodám patrí dobrá dostupnosť do centra, množstvo blízkej občianskej vybavenosti, predovšetkým športovej, ako aj výhľadová premena na príťažlivý bulvár. Vedomí sú si toho viacerí developeri, ktorí tu dokončujú alebo pripravujú viaceré projekty.

Čítať viac

Vajnorská sa mení na mestský bulvár

27.07.2020 09:41:00 Adrian Gubčo

Vajnorská ulica je nielen veľmi dlhou, ale aj veľmi heterogénnou ulicou. Kým jej úvodná časť od Trnavského mýta po Bajkalskú ulicu má veľkomestský charakter vďaka hustej blokovej zástavbe, medzi Bajkalskou a Tomášikovou sa začína štruktúra rozvoľňovať. Za Tomášikovou sa mení na cestu prechádzajúcu priemyselnou oblasťou. Realizované a pripravované zmeny ju čoskoro zmenia na príťažlivý mestský bulvár.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Stanica Nivy je zvonka prakticky hotová.

Exterior part of Nivy is basically completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #stanicanivy #novenivy #nivy  #shopping #shoppingcenter

@hbreavis @nivycentrum @novenivy
Eurovea Tower začína pridávať podlažia - jedno pribudne každých 11 dní.

Eurovea Tower starts adding floors. New floor will be built every 11 days.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #riverfront #downtown #skyscraper #skyline #architecture #contemporaryarchitecture #building #urbandevelopment #urbanism #upscaleliving

@jtre_sk @euroveacity
Výstavba prvej etapy Vydrice je konečne povolená.

Construction of the first stage of Vydrica development is finally approved.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #vydrica #oldbratislava #staremesto #lucron #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @sieberttalas
Z paneláku nový projekt... Aj taký je súčasný bratislavský development.

From commieblock to new development. Another face of contemporary Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #modernarchitecture #reconstruction
Bratislava získava nové námestie: pri Pradiarni 1900 pribudlo 33 platanov.

Bratislava is getting a new square: 33 plane trees were planted next to Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #zwirn #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #pradiaren1900 #square #architecture #contemporaryarchitecture #industrialarchitecture

@yitslovakia @compassarchitekti
BSK schválil projekt nového športového areálu v Petržalke. Bude tu športová škola, hokejová akadémia, multifunkčné haly aj atletický štadión.

Bratislava County Government approved the project of new sporting zone in Petržalka. It will contain sport academy, ice-hockey academy, sport venues or athletic stadium.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #sport #athletics #icehockey #hokej #atletika #volleyball #swimming #education #publicspace #petrzalka #petržalka

@bratislavsky_kraj
Pozrieť viac

YouTube