Author photoAdrian Gubčo 11.06.2022 19:22

Unikátne bývanie: Ako môže vyzerať byt vo Vajnorskej 21

Vajnorská 21 je jedným z kvalitných developmentov, ktoré v nedávnej dobe v Bratislave pribudli. Rekonštrukcia a nadstavba pôvodnej nevzhľadnej administratívnej budovy priniesla vznik modernejších kancelárskych priestorov, niekoľko prevádzok, obnovu vstupu do miestneho kultúrneho strediska a predovšetkým niekoľko desiatok nadštandardných bytov. Ako môže vyzerať bývanie v tomto projekte, ukazuje najnovšia epizóda série Unikátne bývanie.

Pôvodný objekt bol už dlhšiu dobu z väčšej časti opustený. V priebehu minulej dekády sa však začala jeho perspektíva meniť – budovu získala spoločnosť Central zone s.r.o., blízka investičnej skupine Sympatia Group. Táto firma sa tu rozhodla umiestniť vlastné sídlo, k príprave zámeru tak pristúpila s náležitou pozornosťou. Architektúra obnovenej budovy je tak výsledkom vyzvanej architektonickej súťaže. V nej sa presadila kancelária Cakov + Partners, známa elegantnými realizáciami dobrej úrovne.

Vajnorská 21 nie je výnimkou. Z pôvodnej stavby sa zachovala len nosná konštrukcia, vďaka čomu má dnes projekt charakter úplnej novostavby. Vonkajšiemu výrazu dominuje raster fasády, dotvorený veľkými transparentnými plochami – francúzskymi oknami a loggiami. Jednotlivé podlažia majú o čosi vyššiu svetlú výšku, ako je štandardom (2,9 metrov), vďaka čomu pôsobí dom pomerne ľahko a elegantne. Dobrý dojem dotvára upravený nástupný priestor pred budovou v kontakte s vybavenosťou – pekárňou, supermarketom, bistrom a vstupom do Strediska kultúry.

Vyšším štandardom nedisponuje len vonkajší výraz, ale aj interiér. Týka sa to spoločných priestorov – napríklad vo vstupnej hale je dielo od umelca Ašota Haasa – ako aj bytov. Špecialitou sú mezonetové byty na siedmom a ôsmom nadzemnom podlaží. Ide o premyslene navrhnutné rezidencie, ktoré navyše ponúkajú benefit výhľadu ponad okolitú štvrť na centrum mesta.

 

 

Ako môže taká rezidencia vyzerať, sa pozrieme v najnovšej epizóde série Unikátne bývanie. Odborník na luxusné nehnuteľnosti Vladimír Boháč predstaví byt, ktorý vlastní hudobný a módny producent Yaksha. Vysoké nároky klienta sa prejavili na mnohých nadštandardných či netypických riešeniach mezonetového bytu s na mieru prispôsobenou dispozíciou. Na jeho dizajne spolupracovali dizajnéri z kancelárie Zeit Architects.

Výsledkom je mimoriadne vkusné a štýlové bývanie, ktoré je plne v súlade so životným štýlom a nastavením majiteľa (majiteľov). V rámci jednotlivých podlaží je oddelená nočná a denná časť, obe sú prispôsobené vysokému komfortu pre obyvateľov aj návštevníkov. Klient navyše byt poňal do istej miery ako galériu, takže jednotlivé časti dopĺňajú umne umiestnené diela a príťažlivé dizajnové prvky. Ako dopĺňa Boháč, odrazilo sa to aj na cenovke – len vybavenie bytu (bez bytu samotného) vyšlo na približne 250-tisíc eur.

V každom prípade, ide o pekný príklad dobre riešeného nekonvenčného bytu, ktorý je v mnohých ohľadoch inšpiratívny. Je dobrou vizitkou nielen majiteľa, architekta či dodávateľov jednotlivých prvkov, ale aj architektov celého projektu a jeho developerov. Tam, kde donedávna stála ohavná budova, je dnes zrecyklovaný pekný polyfunkčný dom, ktorý vytvára priestor aj pre takéto štýlové a nepochybne unikátne bývanie. Vajnorská 21 tak dopadla vynikajúco.

 

Dodávatelia:

 • Zeit Architects - návrh interiéru

 • Likedesign - stolárske práce, obklady (drevo, zrkadlo), vstavaný nábytok

 • Kúpeľne Design - kúpeľne, wc, batérie, obklady

 • Loxone - inteligencia domácnosti, audio

 • Smartlight - osvetlenie

 • Nesia nábytok - rozkladací gauč v hosťovskej izbe

 • Homieconcept - hlavný gauč

 • Hosu Office Solutions - VITRA nábytok

 • Ajnfach Woodworks - kuchynský stôl, lavica

 • Bedeur beds - prémiové matrace, periny, povlečenie

 • Valachovic.studio - kovové schodisko

 • Viktoria's Gallery - diela od KAWS

 • Made in Germany - spotrebiče

 • Skinrock - kamenná stena v spálni a na vrchnom poschodí

 

Pozrite si výstavbu projektu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube