YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 11.06.2022 19:22

Unikátne bývanie: Ako môže vyzerať byt vo Vajnorskej 21

Vajnorská 21 je jedným z kvalitných developmentov, ktoré v nedávnej dobe v Bratislave pribudli. Rekonštrukcia a nadstavba pôvodnej nevzhľadnej administratívnej budovy priniesla vznik modernejších kancelárskych priestorov, niekoľko prevádzok, obnovu vstupu do miestneho kultúrneho strediska a predovšetkým niekoľko desiatok nadštandardných bytov. Ako môže vyzerať bývanie v tomto projekte, ukazuje najnovšia epizóda série Unikátne bývanie.

Pôvodný objekt bol už dlhšiu dobu z väčšej časti opustený. V priebehu minulej dekády sa však začala jeho perspektíva meniť – budovu získala spoločnosť Central zone s.r.o., blízka investičnej skupine Sympatia Group. Táto firma sa tu rozhodla umiestniť vlastné sídlo, k príprave zámeru tak pristúpila s náležitou pozornosťou. Architektúra obnovenej budovy je tak výsledkom vyzvanej architektonickej súťaže. V nej sa presadila kancelária Cakov + Partners, známa elegantnými realizáciami dobrej úrovne.

Vajnorská 21 nie je výnimkou. Z pôvodnej stavby sa zachovala len nosná konštrukcia, vďaka čomu má dnes projekt charakter úplnej novostavby. Vonkajšiemu výrazu dominuje raster fasády, dotvorený veľkými transparentnými plochami – francúzskymi oknami a loggiami. Jednotlivé podlažia majú o čosi vyššiu svetlú výšku, ako je štandardom (2,9 metrov), vďaka čomu pôsobí dom pomerne ľahko a elegantne. Dobrý dojem dotvára upravený nástupný priestor pred budovou v kontakte s vybavenosťou – pekárňou, supermarketom, bistrom a vstupom do Strediska kultúry.

Vyšším štandardom nedisponuje len vonkajší výraz, ale aj interiér. Týka sa to spoločných priestorov – napríklad vo vstupnej hale je dielo od umelca Ašota Haasa – ako aj bytov. Špecialitou sú mezonetové byty na siedmom a ôsmom nadzemnom podlaží. Ide o premyslene navrhnutné rezidencie, ktoré navyše ponúkajú benefit výhľadu ponad okolitú štvrť na centrum mesta.

 

 

Ako môže taká rezidencia vyzerať, sa pozrieme v najnovšej epizóde série Unikátne bývanie. Odborník na luxusné nehnuteľnosti Vladimír Boháč predstaví byt, ktorý vlastní hudobný a módny producent Yaksha. Vysoké nároky klienta sa prejavili na mnohých nadštandardných či netypických riešeniach mezonetového bytu s na mieru prispôsobenou dispozíciou. Na jeho dizajne spolupracovali dizajnéri z kancelárie Zeit Architects.

Výsledkom je mimoriadne vkusné a štýlové bývanie, ktoré je plne v súlade so životným štýlom a nastavením majiteľa (majiteľov). V rámci jednotlivých podlaží je oddelená nočná a denná časť, obe sú prispôsobené vysokému komfortu pre obyvateľov aj návštevníkov. Klient navyše byt poňal do istej miery ako galériu, takže jednotlivé časti dopĺňajú umne umiestnené diela a príťažlivé dizajnové prvky. Ako dopĺňa Boháč, odrazilo sa to aj na cenovke – len vybavenie bytu (bez bytu samotného) vyšlo na približne 250-tisíc eur.

V každom prípade, ide o pekný príklad dobre riešeného nekonvenčného bytu, ktorý je v mnohých ohľadoch inšpiratívny. Je dobrou vizitkou nielen majiteľa, architekta či dodávateľov jednotlivých prvkov, ale aj architektov celého projektu a jeho developerov. Tam, kde donedávna stála ohavná budova, je dnes zrecyklovaný pekný polyfunkčný dom, ktorý vytvára priestor aj pre takéto štýlové a nepochybne unikátne bývanie. Vajnorská 21 tak dopadla vynikajúco.

 

Dodávatelia:

 • Zeit Architects - návrh interiéru

 • Likedesign - stolárske práce, obklady (drevo, zrkadlo), vstavaný nábytok

 • Kúpeľne Design - kúpeľne, wc, batérie, obklady

 • Loxone - inteligencia domácnosti, audio

 • Smartlight - osvetlenie

 • Nesia nábytok - rozkladací gauč v hosťovskej izbe

 • Homieconcept - hlavný gauč

 • Hosu Office Solutions - VITRA nábytok

 • Ajnfach Woodworks - kuchynský stôl, lavica

 • Bedeur beds - prémiové matrace, periny, povlečenie

 • Valachovic.studio - kovové schodisko

 • Viktoria's Gallery - diela od KAWS

 • Made in Germany - spotrebiče

 • Skinrock - kamenná stena v spálni a na vrchnom poschodí

 

Pozrite si výstavbu projektu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Ďalšie zmeny na Vajnorskej: Vajnorská 21 a Budyšínska Rezidencia pred dokončením, Bytový dom Vajnorská rebranduje na Novú Vajnorskú

14.01.2021 12:15:00 Adrian Gubčo

Vajnorská ulica patrí k uliciam s vysokým investičným potenciálom. K jej výhodám patrí dobrá dostupnosť do centra, množstvo blízkej občianskej vybavenosti, predovšetkým športovej, ako aj výhľadová premena na príťažlivý bulvár. Vedomí sú si toho viacerí developeri, ktorí tu dokončujú alebo pripravujú viaceré projekty.

Čítať viac

Vajnorská sa mení na mestský bulvár

27.07.2020 09:41:00 Adrian Gubčo

Vajnorská ulica je nielen veľmi dlhou, ale aj veľmi heterogénnou ulicou. Kým jej úvodná časť od Trnavského mýta po Bajkalskú ulicu má veľkomestský charakter vďaka hustej blokovej zástavbe, medzi Bajkalskou a Tomášikovou sa začína štruktúra rozvoľňovať. Za Tomášikovou sa mení na cestu prechádzajúcu priemyselnou oblasťou. Realizované a pripravované zmeny ju čoskoro zmenia na príťažlivý mestský bulvár.

Čítať viac

Vajnorská 21 sa začína odhaľovať, bude ozdobou Vajnorskej ulice

03.03.2020 16:29:26 Adrian Gubčo

Na Vajnorskej ulici napreduje výstavba projektu Vajnorská 21 natoľko, že sa už odhaľuje finálna podoba tohto komplexne zrekonštruovaného bývalého administratívneho objektu. Napriek určitým zmenám oproti vizualizáciám nemožno budove uprieť, že je mimoriadne príťažlivá. V budúcnosti ideálne dotvorí Vajnorskú ulicu, ktorá sa premení na atraktívny mestský bulvár.

Čítať viac

Novinky z Vajnorskej ulice

25.10.2019 09:23:00 Adrian Gubčo

Vajnorská ulica patrí v úseku medzi Trnavským mýtom a križovatkou s Tomášikovou, ale najmä v lokalite po Novú Dobu, k najmestskejšie pôsobiacim uliciam v Bratislave, navyše s vynikajúcou dostupnosťou do centra mesta a dostatkom vybavenosti. Nie je prekvapením, že o lokalitu majú záujem developeri. Aktuálne tu vznikajú, alebo možno čoskoro začnú vznikať, až tri projekty tesne vedľa seba.

Čítať viac

Construction update: Vajnorská 21, 18.2.2019

28.02.2019 08:15:00 Adrian Gubčo

Okolie Vajnorskej ulice medzi Trnavským mýtom a Bajkalskou ulicou (príp. až Tomášikovou) patrí k príjemným mestským štvrtiam s hustou zástavbou, dobrou dopravnou obsluhou a dostupnosťou k službám a občianskej vybavenosti. Atraktivita takejto časti mesta tak postupne rastie, čo má za následok, že si developeri všímajú okrem prázdnych pozemkov aj nevhodne využívané budovy, aby ich následne zhodnotili.

Čítať viac

Rekonštrukcia a dostavba objektu na Vajnorskej 21 sa spúšťa

22.08.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Po nedávno spustenej výstavbe Bytového domu Vajnorská sa začína realizovať ďalší zámer na tej istej ulici, v podstate priamo naproti zmieňovanému projektu – rekonštrukcia administratívnej budovy, kde sídli aj miestne Kultúrne stredisko, sa začína.

Čítať viac

Budova na Vajnorskej 21 sa zmení

22.01.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Na Vajnorskej ulici č. 21 sa nachádza dlhodobo chátrajúca budova, v ktorej sídli aj miestne kultúrne stredisko. Teraz sa však zdá, že jej svitá na lepšie časy, pričom novú podobu zrejme dostane aj samotné stredisko kultúry.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube