YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.02.2020 16:19

Posledná etapa Urban Residence rýchlo rastie a hlási úspešný predaj, príprava Pri Mýte zatiaľ stojí

Projekt Urban Residence, naviazaný na Račiansku ulicu v Novom Meste, bude čoskoro dokončený. Posledná z troch etáp rastie a už v dohľadnej dobe dosiahne štádium hrubej stavby. Developerovi Lucron sa okrem toho darí vypredávať všetky jednotky. Na druhej strane, tretia etapa Pri Mýte od Penta Real Estate na kľúčové povolenia stále čaká.

Urban Residence vznikol na mieste bývalých priemyselných areálov Danubius Elektrik a Ferona, ktoré zanikli v priebehu roka 2007. Vtedajší majitelia tu plánovali vybudovanie masívnych developmentov, veľkorysé plány však zhatila kríza, ktorá niektoré z ambicióznych firiem priviedla ku krachu. Už uvoľnené pozemky získali noví majitelia, medzi nimi aj Lucron, ktorí tu rozvinuli nové schémy.

V prípade Urban Residence developer prepracoval pôvodný koncept od kancelárie Šujan_Stassel a k spolupráci prizval kanceláriu Compass Architekti. Tieto dva tímy navrhli polyfunkčný súbor pozostávajúci z trojice mestských domov s bývaním a aktívnym parterom. Objekty svojim členením, pozostávajúcim z dvojice doskových domov kopírujúcich líniu Račianskej, a bodového domu naproti susednému developmentu Pri Mýte, zároveň vytvárajú zelený vnútroblok, ktorý bude základom akéhosi líniového parku v budúcnosti.

Výstavba na tomto mieste sa spustila v roku 2016 a ku koncu roka 2018 sa začali prvé časti developmentu odovzdávať. V prvej etape, resp. v prvej časti prvej etapy, vzniklo 108 bytov a apartmánov, v druhej časti 102, v druhej - už medzičasom tiež dokončenej - etape ďalších 147 bytov. Vypredané sú úplne všetky.

Ostáva teda posledná, tretia etapa, ktorá je so svojimi trinástimi podlažiami výškovou dominantou komplexu. Od hlavnej ulice je však odsunutá, čím je trochu potlačená jej hmota, ktorá sa po úplnom dobudovaní okolia v zástavbe stratí. Budova sa jednou stranou otáča do Škultétyho ulice, z druhej vymedzuje parkovo upravený vnútroblok. V dohľadnej dobe by tu malo pribudnúť detské ihrisko.

V dome vzniká 80 bytov, pričom oficiálna webstránka projektu uvádza ako dostupných ešte 18 bytov. Podľa zdrojov vnútri spoločnosti však v skutočnosti ostáva voľných už len niekoľko málo jednotiek, pre developera tak ide o takmer totálny úspech. Štandard je na dobrej úrovni, Urban Residence však z tohto hľadiska nepatrí medzi luxusné projekty.

Úspech projektu je založený predovšetkým na kombinácii dobrej polohy, dostupnosti verejnej dopravy, existencii pomerne rozsiahlej občianskej vybavenosti priamo v komplexe, prítomnosti príjemných verejných priestranstiev, nezaťažených automobilovou dopravou, ceny a v neposlednom rade aj dobrej architektúry.

Známa kancelária Compass aj v prípade tretej etapy navrhla svoje obľúbené pásové balkóny pozdĺž celej fasády, no vďaka predsadenej konštrukcii pôsobí dom kompaktným dojmom, kým balkóny budú príjemnejšie a chránenejšie pred poveternostnými vplyvmi. V prípade ostatných etáp sa podarilo komplexu dodať mestský charakter, jeho posledná časť by to mala potvrdiť.

Kolaudácia poslednej časti Urban Residence by mala prebehnúť ku koncu toto roka. Klienti sa tak k bytom dostanú na začiatku roka 2021, v tomto čase bude taktiež plne dokončený verejný priestor v bezprostrednej blízkosti objektu. Ďalší bratislavský brownfield bude komplexne prestavaný.

 

Urban Residence 19.1.2020

 

Po dokončení Urban Residence ostane v najbližšom okolí ešte priestor pre výstavbu domu v rámci susedného developmentu Pri Mýte od Penta Real Estate. Na pozemku je už nejakú dobu vyhĺbená menšia jama, nie je však známe, kedy by sa mohla začať vypĺňať novou budovou. Proces momentálne stojí na mestskej časti.

V tomto priestore bola totiž ešte pred rokom 2015 plánovaná výstavba parkovacieho domu, čo súviselo s mimoriadne prísnymi parkovacími normami, ktoré vyžadovali od developera vybudovanie dodatočných kapacít nad rámec miest v podzemnej garáži. V danom roku sa ale norma zjemnila, vďaka čomu sa výhodným stalo nahradenie parkovacieho domu normálnou zástavbou. To sa však nestretlo s pochopením časti verejnosti, ako aj miestnej samosprávy.

Hoci developer projekt prekreslil a aktualizoval tak, aby lepšie vyhovoval nárokom lokality, pravdepodobne s ohľadom na voľby – najprv komunálne, teraz parlamentné – sa teraz vedenie mestskej časti k projektu nijako nevyjadruje. Niektorí lokálni rezidenti totiž veľmi hlasno odmietajú akúkoľvek ďalšiu výstavbu, aj keby mal ostať pozemok v súčasnom stave – teda v podobe neestetickej jamy pozdĺž významnej mestskej triedy.

Ide o ďalší príklad toho, že odpor voči výstavbe naberá v Bratislave niekedy iracionálne podoby, čo sa namiesto odmietnutia zo strany zastupiteľov stretáva skôr s podporou. To vedie k zacykleniu sa v negatívnom postoji, kde sa nikto neodváži vystúpiť s odporom voči takémuto prístupu, ak sa usiluje u verejnosti o hlasy či popularitu. Kritici sú takmer napospol obviňovaní z účelovosti.

Výsledkom je stav, že v podstate nikdy v porevolučnom vývoji mesta a krajiny neprišiel nikto vo funkcii so skutočnou rozvojovou víziou slovenskej metropoly a existujúce materiály sú skôr skromnými výpočtami nepríliš ambicióznych plánov, namiesto niečoho, čo by hovorilo, čím chce Bratislava v budúcnosti byť a ako sa k tomu dostať. Dôvodom je všeobecná obava, že takéto plány by boli aj tak odmietnuté, či už kvôli údajnej megalománii, konzervatívnosti, alebo kvôli nepopularite v očiach lokálnej aj slovenskej verejnosti.

V praxi sa to prejavuje aj v takýchto lokálnych zásahoch – kde nie je verejná správa ani pri prospešných zámeroch schopná otvorene plány podporiť. Tento stav je zlý a neudržateľný. Bratislava raz naňho doplatí.

 

Viac fotografií z výstavby nájdete vo fotoalbumoch Urban Residence a Pri Mýte

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 2.2.2020
  • Fotografia z 2.2.2020
  • Fotografia z 19.1.2020
  • Zdroj: Lucron
  • Tretia etapa Pri Mýte vyzerá už nejakú dobu rovnako
  • Zdroj: Penta Real Estate / EIA

Súvisiace články

Kompletnejšia Račianska. Pri Mýte pridáva podlažia a dotvára rušnú ulicu

16.12.2022 11:28:51 Andrej Sárközi

Posledná etapa Pri Mýte prinesie už onedhlo do rušnej lokality v susedstve Račianskej ulice nový polyfunkčný objekt. Pôvodne pritom malo ísť o parkovací dom. Namiesto toho vzniká budova, ktorá s pribúdajúcimi nadzemnými podlažiami výrazne mení vizuál frekventovanej ulice k lepšiemu.

Čítať viac

Kus dobrého mesta. Urban Residence je príkladom pre bratislavské projekty (VIDEO)

07.11.2022 18:04:00 Adrian Gubčo

Developeri mnohokrát dávajú svojim projektom ľúbivé mená, ktoré však nemajú s realitou spoločné skoro nič. Výnimky sú o to potešiteľnejšie. Jednou z nich je Urban Residence od Lucronu, veľký polyfunkčný súbor pri Račianskej ulici. Vo viacerých ohľadoch ide o príkladný projekt, ktorý výborne zužitkoval plochu, na ktorej sa nachádza.

Čítať viac

Račianska bude čoskoro mestskejšia. Ďalšia etapa Pri Mýte je takmer na úrovni terénu

19.09.2022 18:45:44 Andrej Sárközi

Dlhoočakávaná posledná etapa projektu Pri Mýte získava podzemné podlažia a onedlho dosiahne úroveň terénu. Polyfunkčný dom s bývaním, kanceláriami a obchodmi doplní obytný súbor na Račianskej ulici, čím developer Penta Real Estate dokončí svojho času jeden z najdiskutovanejších, ale aj najlepšie hodnotených bratislavských projektov.

Čítať viac

Park pri Urban Residence je otvorený

31.03.2022 17:28:33 Adrian Gubčo

Developer Lucron v spolupráci s mestskou časťou Bratislava – Nové Mesto odovzdal do užívania nový park v susedstve polyfunkčného projektu Urban Residence. Ide o bodku za výstavbou celého projektu, ktorý premenil brownfield na živú súčasť mesta s bývaním, vybavenosťou a verejnými priestormi. Nový park je určený pre rodiny, psíčkarov, športovcov a obsahuje aj prvky pre hendikepované deti.

Čítať viac

Výstavba záverečnej etapy Pri Mýte začína

27.01.2022 10:04:28 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate po rokoch príprav a odkladov rozbieha výstavbu tretej a záverečnej etapy projektu Pri Mýte na Račianskej ulici v Novom Meste. Polyfunkčný dom s bývaním, kanceláriami a obchodmi doplní oceňovaný obytný súbor, ktorý zužitkoval vybúranú plochu po bývalej zástavbe. Predaj bytov sa má spustiť o niekoľko mesiacov.

Čítať viac

Projekt Urban Residence je definitívne dokončený, nový park si na otvorenie ešte počká

25.01.2022 13:16:14 Adrian Gubčo

V uplynulých týždňoch bola dokončením poslednej budovy C ukončená výstavba polyfunkčného komplexu Urban Residence od developera Lucron. Na pozemku, ktorý sa uvoľnil po asanácii staršej priemyselnej zástavby, vznikol komplex architektonicky dobre riešených bytových domov s aktívnym prízemím a príjemnou úpravou exteriérových priestranstiev. Na sprístupnenie čaká už len nový park medzi projektom a Filiálkou.

Čítať viac

Výstavba Urban Residence sa chýli k záveru, vzniká aj nový park

26.04.2021 12:05:00 Adrian Gubčo

Developer Lucron sa blíži k zavŕšeniu viac ako štyri roky trvajúcej výstavby projektu Urban Resdience. V rámci developmentu bola vybudovaná štvorica nových objektov, medzi ktorými sa nachádza parkovo upravený verejný priestor. Bodkou má byť podľa developera park, vznikajúci medzi treťou etapou a areálom Filiálky, ktorý vzniká v spolupráci s mestskou časťou.

Čítať viac

Urban Residence je pred dokončením, v jeho susedstve vznikne nový parčík

08.01.2021 14:05:00 Adrian Gubčo

Jeden z väčších bratislavských projektov sa chýli k definitívnemu dokončeniu. Na obytnom súbore Urban Residence, ktorý zmenil bývalý brownfield na aktívnu súčasť mestskej zástavby, prebiehajú dokončovacie práce na záverečnej tretej etape. Developer Lucron sa navyše zaviazal, že pri budove zriadi aj menší parčík.

Čítať viac

Začína sa územné konanie na tretiu etapu Pri Mýte

22.12.2020 10:40:00 Adrian Gubčo

Po mnohých úpravách, novom vydávaní stanovísk, opätovných posudzovaniach a neúmerne dlhom čakaní sa konečne pohla príprava tretej etapy projektu Pri Mýte. Stavebný úrad mestskej časti Nové Mesto oznámil, že sa spúšťa konanie o zmene územného rozhodnutia. Developer Penta Real Estate tak bude mať azda šancu dokončiť svoj projekt aj daný úsek zástavby Račianskej ulice.

Čítať viac

Urban Residence sa blíži k dokončeniu

30.06.2020 11:21:25 Adrian Gubčo

Jeden z príkladných polyfunkčných developmentov v širšom centre mesta – Urban Residence v rozvojovej lokalite pozdĺž Račianskej ulice – bude čoskoro dokončený. Postupne sa začína odhaľovať fasáda tretej etapy, ktorá zavŕši premenu postindustriálneho pozemku na aktívnu súčasť metropoly. Developerom je Lucron Group.

Čítať viac

Tretia etapa Pri Mýte má prvé povolenia, jej budúcnosť je však stále neistá

04.03.2020 10:03:00 Adrian Gubčo

Račianska ulica sa postupne mení a najmä jej časť najbližšie k centru mesta už pripomína klasickú mestskú ulicu s polyfunkčnou zástavbou po oboch stranách uličného priestoru. Jedinú výnimku predstavuje prázdny priestor pri projekte Pri Mýte, kde by mala vzniknúť jeho tretia etapa. Projekt teraz získal prvé povolenia, kedy sa však začne výstavba, nie je stále jasné.

Čítať viac

Tretia etapa Pri Mýte sa opäť mení, nový dom môže mať ešte mestskejší charakter

17.10.2019 07:20:00 Adrian Gubčo

Projekt Pri Mýte pri Račianskej ulici v Novom Meste patrí k najzaujímavejším novým developmentom v Bratislave. Prvé dve etapy obytného súboru sú chválené aj zaznávané, pričom na kritiku vplýva fakt, že projekt nie je ešte úplne dobudovaný. Na problémy s povoľovaním developer Penta Real Estate reaguje predložením už tretej verzie tretej etapy v podobe posledného domu orientovaného na Račiansku.

Čítať viac

Aký je stav prípravy tretej etapy Pri Mýte?

13.08.2019 09:50:00 Adrian Gubčo

Na Račianskej ulici v dotyku s projektom Pri Mýte aktuálne prebiehajú stavebné úpravy. Viacerí sa nazdávali, že ide o spustenie výstavby tretej etapy tohto rezidenčného developmentu, označenie stavby však hovorí o parkovacom dome v zmysle pôvodného zámeru. Ako to je naozaj?

Čítať viac

Druhá fáza Urban Residence je skolaudovaná

30.07.2019 09:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Urban Residence dosiahol ďalší míľnik – po prvej etape, pozostávajúcej z dvoch častí (AI a AII), je skolaudovaná už aj druhá budova B. Vo výstavbe je ešte tretí objekt C, ktorý celý development od spoločnosti Lucron uzavrie a na mieste niekdajšej fabriky vytvorí atraktívne mestské prostredie.

Čítať viac

Druhá fáza Urban Residence je pred dokončením, tretia je už vo výstavbe

07.05.2019 09:55:00 Adrian Gubčo

Urban Residence patrí k rade projektov, ktoré rastú pozdĺž Račianskej ulice, na mieste, kde sa kedysi nachádzali priemyselné areály. Na začiatku 21. storočia však stopy po výrobe začali zanikať, aby uvoľnili priestor bývaniu a občianskej vybavenosti. Urban Residence ukazuje, ako by okolie Račianskej mohlo v budúcnosti vyzerať.

Čítať viac

Urban Residence dokončuje prvú etapu a spúšťa predaj v tretej

11.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Rezidenčný projekt Urban Residence na Račianskej ulici má prvú etapu tesne pred dokončením. Developer Lucron čaká na právoplatnosť kolaudačného rozhodnutia a medzičasom spúšťa predaj v poslednej, tretej etape projektu, ktorej výstavbu rozbehne približne o mesiac.

Čítať viac

Na návšteve v Urban Residence (17.7.2018)

25.07.2018 11:35:00 Adrian Gubčo

Prvé časti projektu Urban Residence na Račianskej ulici sú už tesne pred dokončením.Keď bol tento prevažne rezidenčný development od Lucronu prvýkrát predstavený, napísal som, že môže ísť o jeden z najlepších nových projektov v meste. Potvrdzuje sa to?

Čítať viac

Výhľady z Rezidencií Pri Mýte

17.04.2018 11:00:00 Adrian Gubčo

Veľmi príťažlivý a kvalitný rezidenčný komplex Pri Mýte od developera Penta Real Estate a slovinského ateliéru Arhitektura Krušec disponuje v prípade najvyššej 12-podlažnej budovy peknými výhľadmi. Jasne sú viditeľné zmeny, ktorými Bratislava aktuálne prechádza.

Čítať viac

Na návšteve v Pri Mýte, 03.04.2018

11.04.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Tesne pred dokončením je druhá fáza relatívne veľkého rezidenčného projektu Pri Mýte od developera Penta Real Estate. Prvá fáza dopadla na výbornú, rovnaké očakávania tak platili aj o druhej.

Čítať viac

Construction update: Urban Residence, 03.04.2018

09.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Pozdĺž Račianskej ulice, príp. v jej tesnej blízkosti, vyrastá mnoho projektov. K najzaujímavejším z nich patrí Urban Residence od developera Lucron.

Čítať viac

Construction update: Urban Residence, 23.8.2017

31.08.2017 09:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z našich obľúbených projektov, Urban Residence od developera Lucron, podrástol. Na Račianskej ulici už stojí hrubá stavba prvej časti prvej budovy (A), vo veľmi krátkom čase dosiahne plnú výšku aj zvyšok prvej etapy. Výstavba druhej etapy je na úrovni terénu, harmonogram výstavby tretej etapy ešte predstavený nebol. 

Čítať viac

Penta odhaľuje 3. etapu Pri Mýte

20.07.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Veľmi príjemný rezidenčný projekt Pri Mýte napreduje. Po dokončenej prvej fáze a dokončovanej druhej zostáva na pozemku developera Penta Investments ešte široký priestor pozdĺž Račianskej ulice, kde developer pôvodne plánoval vybudovať garážový dom. Teraz však potvrdil, že plány zmenil a namiesto toho by mali byť dve obytné fázy doplnené treťou. 

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube