Author photoAdrian Gubčo 04.02.2020 16:19

Posledná etapa Urban Residence rýchlo rastie a hlási úspešný predaj, príprava Pri Mýte zatiaľ stojí

Projekt Urban Residence, naviazaný na Račiansku ulicu v Novom Meste, bude čoskoro dokončený. Posledná z troch etáp rastie a už v dohľadnej dobe dosiahne štádium hrubej stavby. Developerovi Lucron sa okrem toho darí vypredávať všetky jednotky. Na druhej strane, tretia etapa Pri Mýte od Penta Real Estate na kľúčové povolenia stále čaká.

Urban Residence vznikol na mieste bývalých priemyselných areálov Danubius Elektrik a Ferona, ktoré zanikli v priebehu roka 2007. Vtedajší majitelia tu plánovali vybudovanie masívnych developmentov, veľkorysé plány však zhatila kríza, ktorá niektoré z ambicióznych firiem priviedla ku krachu. Už uvoľnené pozemky získali noví majitelia, medzi nimi aj Lucron, ktorí tu rozvinuli nové schémy.

V prípade Urban Residence developer prepracoval pôvodný koncept od kancelárie Šujan_Stassel a k spolupráci prizval kanceláriu Compass Architekti. Tieto dva tímy navrhli polyfunkčný súbor pozostávajúci z trojice mestských domov s bývaním a aktívnym parterom. Objekty svojim členením, pozostávajúcim z dvojice doskových domov kopírujúcich líniu Račianskej, a bodového domu naproti susednému developmentu Pri Mýte, zároveň vytvárajú zelený vnútroblok, ktorý bude základom akéhosi líniového parku v budúcnosti.

Výstavba na tomto mieste sa spustila v roku 2016 a ku koncu roka 2018 sa začali prvé časti developmentu odovzdávať. V prvej etape, resp. v prvej časti prvej etapy, vzniklo 108 bytov a apartmánov, v druhej časti 102, v druhej - už medzičasom tiež dokončenej - etape ďalších 147 bytov. Vypredané sú úplne všetky.

Ostáva teda posledná, tretia etapa, ktorá je so svojimi trinástimi podlažiami výškovou dominantou komplexu. Od hlavnej ulice je však odsunutá, čím je trochu potlačená jej hmota, ktorá sa po úplnom dobudovaní okolia v zástavbe stratí. Budova sa jednou stranou otáča do Škultétyho ulice, z druhej vymedzuje parkovo upravený vnútroblok. V dohľadnej dobe by tu malo pribudnúť detské ihrisko.

V dome vzniká 80 bytov, pričom oficiálna webstránka projektu uvádza ako dostupných ešte 18 bytov. Podľa zdrojov vnútri spoločnosti však v skutočnosti ostáva voľných už len niekoľko málo jednotiek, pre developera tak ide o takmer totálny úspech. Štandard je na dobrej úrovni, Urban Residence však z tohto hľadiska nepatrí medzi luxusné projekty.

Úspech projektu je založený predovšetkým na kombinácii dobrej polohy, dostupnosti verejnej dopravy, existencii pomerne rozsiahlej občianskej vybavenosti priamo v komplexe, prítomnosti príjemných verejných priestranstiev, nezaťažených automobilovou dopravou, ceny a v neposlednom rade aj dobrej architektúry.

Známa kancelária Compass aj v prípade tretej etapy navrhla svoje obľúbené pásové balkóny pozdĺž celej fasády, no vďaka predsadenej konštrukcii pôsobí dom kompaktným dojmom, kým balkóny budú príjemnejšie a chránenejšie pred poveternostnými vplyvmi. V prípade ostatných etáp sa podarilo komplexu dodať mestský charakter, jeho posledná časť by to mala potvrdiť.

Kolaudácia poslednej časti Urban Residence by mala prebehnúť ku koncu toto roka. Klienti sa tak k bytom dostanú na začiatku roka 2021, v tomto čase bude taktiež plne dokončený verejný priestor v bezprostrednej blízkosti objektu. Ďalší bratislavský brownfield bude komplexne prestavaný.

 

Urban Residence 19.1.2020

 

Po dokončení Urban Residence ostane v najbližšom okolí ešte priestor pre výstavbu domu v rámci susedného developmentu Pri Mýte od Penta Real Estate. Na pozemku je už nejakú dobu vyhĺbená menšia jama, nie je však známe, kedy by sa mohla začať vypĺňať novou budovou. Proces momentálne stojí na mestskej časti.

V tomto priestore bola totiž ešte pred rokom 2015 plánovaná výstavba parkovacieho domu, čo súviselo s mimoriadne prísnymi parkovacími normami, ktoré vyžadovali od developera vybudovanie dodatočných kapacít nad rámec miest v podzemnej garáži. V danom roku sa ale norma zjemnila, vďaka čomu sa výhodným stalo nahradenie parkovacieho domu normálnou zástavbou. To sa však nestretlo s pochopením časti verejnosti, ako aj miestnej samosprávy.

Hoci developer projekt prekreslil a aktualizoval tak, aby lepšie vyhovoval nárokom lokality, pravdepodobne s ohľadom na voľby – najprv komunálne, teraz parlamentné – sa teraz vedenie mestskej časti k projektu nijako nevyjadruje. Niektorí lokálni rezidenti totiž veľmi hlasno odmietajú akúkoľvek ďalšiu výstavbu, aj keby mal ostať pozemok v súčasnom stave – teda v podobe neestetickej jamy pozdĺž významnej mestskej triedy.

Ide o ďalší príklad toho, že odpor voči výstavbe naberá v Bratislave niekedy iracionálne podoby, čo sa namiesto odmietnutia zo strany zastupiteľov stretáva skôr s podporou. To vedie k zacykleniu sa v negatívnom postoji, kde sa nikto neodváži vystúpiť s odporom voči takémuto prístupu, ak sa usiluje u verejnosti o hlasy či popularitu. Kritici sú takmer napospol obviňovaní z účelovosti.

Výsledkom je stav, že v podstate nikdy v porevolučnom vývoji mesta a krajiny neprišiel nikto vo funkcii so skutočnou rozvojovou víziou slovenskej metropoly a existujúce materiály sú skôr skromnými výpočtami nepríliš ambicióznych plánov, namiesto niečoho, čo by hovorilo, čím chce Bratislava v budúcnosti byť a ako sa k tomu dostať. Dôvodom je všeobecná obava, že takéto plány by boli aj tak odmietnuté, či už kvôli údajnej megalománii, konzervatívnosti, alebo kvôli nepopularite v očiach lokálnej aj slovenskej verejnosti.

V praxi sa to prejavuje aj v takýchto lokálnych zásahoch – kde nie je verejná správa ani pri prospešných zámeroch schopná otvorene plány podporiť. Tento stav je zlý a neudržateľný. Bratislava raz naňho doplatí.

 

Viac fotografií z výstavby nájdete vo fotoalbumoch Urban Residence a Pri Mýte

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 2.2.2020
  • Fotografia z 2.2.2020
  • Fotografia z 19.1.2020
  • Zdroj: Lucron
  • Tretia etapa Pri Mýte vyzerá už nejakú dobu rovnako
  • Zdroj: Penta Real Estate / EIA

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube