Author photoAdrian Gubčo 14.11.2023 12:42

Mestotvorný projekt ukazuje tvár. Pri Mýte sa blíži k cieľovej rovinke, prinesie služby a rozšírenie parku

Pri Mýte od developera Penta Real Estate postupne smeruje k dokončeniu. Po odhalení dvorovej časti bolo lešenie sňaté aj z uličnej fasády, vďaka čomu je už viditeľná definitívna výsledná podoba projektu. Polyfunkčný dom s prevahou bývania má dotvoriť transformujúce sa prostredie v okolí Račianskej ulice, ktorú mení z postindustriálnej komunikácie na mestskú triedu.  

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Pri Mýte má za sebou dlhú históriu. Projekt vzniká na mieste odstráneného výrobného areálu Siemens – Schuckert. V predkrízovom období mal na jeho mieste vzniknúť monumentálny výškový súbor Slovany, vývoj ho však neprekvapivo pochoval. Pozemky prebrala Penta Real Estate, ktorá vyhlásila na riešenie priestoru súťaž. Víťazi zo slovinskej kancelárie Arhitekti Krušec vo svojom riešení do veľkej miery nadviazali na riadkovú zástavbu v okolí – na sídlisko Februárka alebo obytný súbor Unitas.

Projekt bol rozdelený na tri etapy. Prvé dve, tvorené zmieňovanými riadkami, vznikli v rokoch 2015-2018. Tretia mala mať podobu parkovacieho domu pozdĺž Račianskej. Zjemnenie parkovacích noriem však developera podnietila k úprave objektu na polyfunkčný bytový dom. Túto úpravu sa dlho nedarilo presadiť na úrovni mestskej časti. Pente sa podarilo druhýkrát modifikovaný objekt rozostavať až na začiatku roka 2022.

Schválený bol osempodlažný doskový polyfunkčný dom, rovnobežný s Račianskou ulicou. Dominantnou funkciou je bývanie, umiestnené na treťom až ôsmom podlaží. Na druhom majú vzniknúť kancelárie, na prízemí obchodné prevádzky. V priestore medzi druhou a treťou etapou bude vytvorený verejne prístupný priestor – park, ktorý nadviaže na zelený vnútroblok susedného projektu Urban Residence. Vznikne tak pomerne dlhá zelená alternatíva Račianskej.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Dnes sa tretia etapa Pri Mýte blíži k dokončeniu. Ako konštatuje developer, na severnej strane budovy – teda orientovanej smerom k Urban Residence – sa dokončujú vonkajšie zábradlia, ktoré majú nielen funkčný, ale aj estetický zmysel. Smerom do dvora sa zas osádzajú posuvné panely, ktoré boli s úspechom využité už v prvých dvoch etapách a výrazne sa podieľajú na celkovom výraze projektu. Okrem toho sa finišujú práce na hydroizolácii.

Viditeľný postup nastal v prípade exteriérových prác. Stavebník začal navážať substrát do parku vo vnútrobloku, osádza obrubníky, kladie dlažbu a inštaluje areálové osvetlenie. Taktiež informuje o realizácii pochôdznej fontány s 11 tryskami, umiestnenej v parku. Od Račianskej plánuje doplniť existujúce stromoradie novými brestovcami. Umiestnená tu bude aj segregovaná cyklotrasa, nadväzujúca na zrealizované úseky v okolí.

Projekt tak dostáva definitívnu podobu. S ohľadom na postup výstavby sa k záveru postupne blíži aj predaj – z 98 bytov a apartmánov je ako voľných udávaných 11. Developer sa klientov snaží lákať na kombináciu dobrej lokality a vysokého štandardu, ku ktorému patria bezfalcové dvere so skrytými závesmi, drevené podlahy či predpríprava na chladenie, ktorá ústi do každej obytnej miestnosti. Byty majú byť vybavené predprípravou na vonkajšie žalúzie a budú mať hliníkové okná.

Cenovo patrí Pri Mýte k drahším projektom, ceny za meter štvorcový presahujú 5-tisíc eur. Najlacnejší 1,5-izbový apartmán vychádza na 187-tisíc eur, najdrahší trojizbový byt na 438-tisíc. Klienta si však projekt očividne našiel, čo je pravdepodobne dané aj relatívne dobrými skúsenosťami s predchádzajúcimi časťami projektu.

Informácie zatiaľ nie sú známe ohľadne prevádzok v parteri, dá sa ale predpokladať, že v tomto momente už prebiehajú rokovania s potenciálnymi nájomcami. Retail sa bude nachádzať na ploche 477 metrov štvorcových, čo v kombinácii so službami v okolí vytvára predpoklad pre saturáciu veľkej časti základných potrieb v pešom dosahu. Napriek tomu budú mať obyvatelia k dispozícii aj parkovanie v počte 179 stojísk.

Pri Mýte III bude dokončené už o niekoľko mesiacov – v prvom štvrťroku budúceho roka. S ohľadom na aktuálny postup výstavby sa zdá, že to je reálny termín. Plné dokončenie a kolaudácia sa očakáva ešte v prvej polovici roka, rezidenti sa začnú sťahovať v lete.

 

Projekt prinesie vznik rozšíreného parku, začínajúceho už v susednom polyfunkčnom súbore. Zdroj: Penta Real Estate

 

Tretia etapa developmentu dotvorí územie, ktoré prešlo v poslednom desaťročí komplexnou premenou. Na mieste zbúraniska po pôvodných fabrikách (čo je v prípade niektorých objektov škoda) vznikla atraktívna súčasná štvrť so stovkami bytov, obchodmi či verejnými priestormi. Architektonická úroveň jednotlivých projektov je dobrá a výnimkou nie je ani Pri Mýte, ktorého poslednú časť stvárnili Sadovsky&Architects. Kombinácia jednotlivých faktorov prispela k zvýšeniu statusu lokality.

Račianska ulica už nie je v tomto úseku jednostrannou ulicou, kde sa na jednej strane nachádza príjemné sídlisko Februárka a staršia bloková zástavba, ale plnohodnotnou mestskou triedou s dobrou mierkou, aktívnym parterom, cyklotrasou i električkovou traťou. Obyvatelia žijú v skutočne mestskom prostredí, založenom na dostupnosti služieb i možností pre vzdelávanie či oddych.

Daný úsek Račianskej je v princípe vzorovým príkladom toho, ako by mali mestské triedy vyzerať. Prirodzene, priestor pre zlepšenie je – električková trať potrebuje modernizáciu, rovnako ako chodníky predláždenie či účinnejšiu debarierizáciu. Inak je ale ukážkou toho, o čom hovoria urbanisti, keď žiadajú silné hlavné ulice, od ktorých sa odpájajú pokojnejšie vedľajšie rezidenčné uličky.

Dokončením Pri Mýte sa našťastie potenciál Račianskej ani zďaleka nevyčerpal. Smerom k centru ešte atraktivitu ulice zvýši projekt Lofty Kominárska, smerom k Rači to bude hneď niekoľko zámerov. Teoretické zlepšenie môže predstavovať Stollwerck Residence od Sibareal, takmer určite prinesie dramatické zvýšenie úrovne ulice Palma a novoohlásený zámer Polyfunkčného súboru R66, obe od Corwinu. Vo výhľade je aj prestavba areálu Výskumného ústavu zváračského.

Kúsok po kúsku sa tak tvorí mozaika príťažlivej ulice, ktorá môže byť ďalším príkladom toho, že sa Bratislava posúva. Nevyužívané priemyselné areály – brownfieldy – sa nahrádzajú novými živými štvrťami s množstvom zelene a s výborným napojením na verejnú dopravu. Ide o takmer ideálny spôsob, ako rozvíjať mesto.

 

Fotografie z 9.11.2023. Pozrite si výstavbu Pri Mýte vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube