Author photoSimona Schreinerová 12.08.2023 13:06

Atraktívny projekt sa stáva realitou. Pri Mýte sa blíži k dokončeniu, dotvára významnú ulicu

Tretia etapa projektu Pri Mýte od Penta Real Estate sa blíži k dokončeniu. Hoci je dnes za lešením, už teraz výrazným spôsobom ovplyvňuje vizuál frekventovanej Račianskej ulice. Po kolaudácii dotvorí lokalitu, ktorá sa z priemyselnej štvrte premenila na súčasť polyfunkčnej mestskej zástavby. 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Develoment Pri Mýte na nachádza na Račianskej ulici, na mieste bývalej fabriky Siemens-Schuckert. Areál zanikol tesne pred krízou v očakávaní nového developmentu Slovany. Kríza však plány zahatala. Pozemky následne prebrala Penta, ktorá začala tvoriť novú koncepciu zástavby územia. 

Firma vyhlásila architektonickú súťaž, v ktorej uspela slovinská architektonická kancelária Arhitektura Krušec. Slovenským projekčným partnerom sa stal ateliér Vallo&Sadovsky Architects. Slovinci navrhli prvé dve etapy developmentu. Ide o sériu bytových domov, usporiadaných do riadkovej zástavby, ktorá pripomína neďaleké obytné súbory Unitas alebo Februárka.

Návrh zapadol do lokálneho kontextu viac ako príjemne. Domy sú špecifické architektúrou, ktorá je daná využitím veľkých posuvných paravánov na balkónoch, ale aj farebným riešením. Priestor medzi domami dopĺňa parkovo upravený priestor.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Developer však disponoval aj priestorom smerom k ulici, kde mala vzniknúť dnes realizovaná tretia. S touto časťou prišli aj komplikácie. Polyfunkčný dom mal byť pôvodne parkovacím domom. Developer sa takto chcel vyrovnať s prísnymi parkovacími normami. Tie sa medzičasom zmiernili, čo Penta Real Estate podnietilo k zmene konceptu. Parkovací dom sa investor rozhodol nahradiť polyfunkčným bytovým domom.

Spoločnosť predstavila úpravy v pomerne citlivom predvolebnom období. Svoje plány a zmeny vysvetľovala nespokojnej časti verejnosti aj mestskej časti. Odpor sa odrazil na dlhotrvajúcom povoľovaní, ktorým napokon objekt úspešne prešiel. Výstavba sa spustila až na začiatku roka 2022. Paradoxným dôsledkom tohto odkladu je, že v susedstve sa medzičasom dokončil komplex Urban Residence, hoci sa realizovať začal neskôr ako prvé etapy Pri Mýte. Podoba Urban Residence a tretej etapy Pri Mýte sú vzájomne previazané.

V aktuálne rozostavanom polyfunkčnom osempodlažnom dome sa bude nachádzať 98 bytov a apartmánov, parter s retailom s výmerou 477 metrov štvorcových a kancelárie na druhom nadzemnom podlaží. V podzemnej garáži bude umiestnených 179 parkovacích miest. Zo zverejnených vizualizácií vyplýva, že pôjde o kvalitnú súčasnú mestotvornú architektúru, pričom dom bude z bočného pohľadu pôsobiť mimoriadne subtílnym dojmom. Investor projekt zadal kancelárii Sadovsky & Architects v kooperácii so spriaznenou kanceláriou Superatelier.  

Čo sa týka kategórie bývania, malo by ísť o nehnuteľnosti s vyšším štandardom, čomu by mala zodpovedať aj cena. Súčasťou bytov majú byť napríklad bezfalcové dvere so skrytými závesmi, drevené podlahy či predpríprava na chladenie, ktorá ústi do každej obytnej miestnosti. Byty majú byť vybavené aj predprípravou na vonkajšie žalúzie. Na balkónoch orientovaných do vnútrobloku a na bočných stranách budovy zas budú nainštalované tieniace hliníkové perforované posuvné panely. Zo zverejnených pôdorysov či virtuálnej prehliadky sa zdá, že byty majú racionálne dispozičné riešenie.

Ceny bytov a apartmánov nie sú zverejnené, čo je pri drahších bytoch pomerne bežné. V tomto momente by mohlo byť voľných ešte 16 bytov a apartmánov. 

Podľa informácií zo strany developera dosiahla posledná etapa svoj najvyšší bod v máji 2023. Odvtedy sa pracovalo na zateplení budovy, dokončení montáže okien a hydroizolácie všetkých balkónov. Dokončovanie sa týka aj interiérov, v ktorých boli osádzané vstupné dvere, dokončované obklady a dlažby. V celej budove sa finalizovali rozvody vykurovania, zdravotechniky a vzduchotechniky. 

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Podľa informácií z júna tohto roka by mali byť byty a apartmány novým majiteľom odovzdané v druhej polovici roka 2024. Aj aktuálne fotografie naznačujú, že plánovaný termín kolaudácie, teda prvý až druhý kvartál 2024, by mohli byť reálne. Na niektorých častiach budovy sa v posledných dňoch už začalo snímať lešenie. 

Posledná etapa výstavby by mala do lokality priniesť bývanie, vybavenosť, ale i zelený priestor s fontánou. Súčasťou projektu je totiž promenáda v predĺžení vnútroblokového parku v Urban Residence. Zo strany Račianskej sa zas má zrealizovať úsek ulice so segregovanou cyklotrasou. Developer tu plánuje zriadiť aj nabíjacie stanice pre elektromobily. 

Račianska ulica počas svojej existencie zažila veľa zmien. Pôvodne išlo o cestu do vinohradov, neskôr sa stala prístupovou komunikáciou do fabrík vo väzbe na jednu z prvých železničných tratí v meste. V povojnovom období tu začali rásť sídliská a priemysel postupne začal ustupovať. V súčasnosti sa z Račianskej stáva atraktívna mestská trieda. K tejto premene sa pričinili nové polyfunkčné projekty, vrátane Pri Mýte. 

Nebyť nekonečných povoľovacích procesov, tretia etapa by bola už pravdepodobne v prevádzke a vyplnila by priestor, odhaľujúci pohľad na prvé dve etapy obytného súboru. Dôležité ale je, že sa zaplní a navyše kvalitnou architektúrou. Z predtým zanedbaného územia sa postupne stáva ukážka novej a lepšej Bratislavy.

 

Fotografie z 3.8.2023. Pozrite si výstavbu Pri Mýte vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube