YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 17.10.2019 07:20

Tretia etapa Pri Mýte sa opäť mení, nový dom môže mať ešte mestskejší charakter

Projekt Pri Mýte pri Račianskej ulici v Novom Meste patrí k najzaujímavejším novým developmentom v Bratislave. Prvé dve etapy obytného súboru sú chválené aj zaznávané, pričom na kritiku vplýva fakt, že projekt nie je ešte úplne dobudovaný. Na problémy s povoľovaním developer Penta Real Estate reaguje predložením už tretej verzie tretej etapy v podobe posledného domu orientovaného na Račiansku.

Zdroj: Penta Real Estate

Zdroj: Penta Real Estate

Detaily k projektu sa objavili v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Penta získala už v minulosti všetky povolenia pre objekt garážového domu, keďže pred rokom 2015 platili prísnejšie parkovacie normy, vyžadujúce enormné počty parkovacích miest bez ohľadu na polohu v rámci mesta. Odvtedy došlo k miernemu zjemneniu noriem, na čo developer reagoval preprojektovaním parkovacieho domu na bytový, čo je z hľadiska udržateľnosti, charakteru aj funkčného obsahu lokality ďaleko lepšie riešenie.

Mestská časť Bratislava – Nové Mesto však tento názor nezdieľala a napriek kladnému záväznému stanovisku Hlavného mesta dlhodobo odmieta projekt v pozmenenej podobe schváliť. Vyjasneniu situácie nepomohli ani stretnutia s občanmi alebo voľby, lokálna samospráva stále o projekte nerozhodla.

Developer sa preto rozhodol objekt transformovať, čím ho zároveň lepšie prispôsobí aktuálnej trhovej situácii, ale aj zmeneným lokálnym pomerom, keď v susedstve Pri Mýte vyrástol komplex Urban Residence od Lucronu. Kancelária Vallo Sadovsky Architects, ktorá navrhla aj pôvodnú bytovku, tak dom zásadne zmenila, aby zodpovedal novým nárokom.

Po novom bude mať dom osem podlaží (pôvodný návrh rátal so šiestimi), z čoho najvyššie bude ustúpené. Objekt sa bude vyznačovať zalamovaným juhovýchodným a severovýchodným nárožím, hlavná fasáda orientovaná do Račianskej však bude kompaktná, s miernym akcentom v podobe vystupujúcich balkónov. Fasáda orientovaná do vnútrobloku je tvorená loggiami, čím pripomína práve prvú časť Urban Residence.

Zmeny sa dotkli aj funkčného zloženia budovy – okrem bytov, ktorých je navrhnutých 98 (pôvodne ich malo byť 100) a vybavenosti v parteri pribudli aj kancelárie na druhom nadzemnom podlaží s čistou podlažnou plochou 944,3 metrov štvorcových. Obchody budú zaberať 477 metrov štvorcových.

Čo sa týka navrhovaných bytov, až 30 by malo byť 1,5-izbových a 49 dvojizbových. Na trojizbové pripadá 17 jednotiek, len dva byty na najvyššom podlaží majú byť štvorizbové. Z daného nastavenia je zrejmé, že developer sa chce orientovať skôr na mladších ľudí bez rodín, ktorým neprekáža život v rušnej lokalite okolo Račianskej ulice.

Prím hrá v tomto prípade dostupnosť a veľkomestské prostredie, ktoré v území vďaka novému developmentu vzniká. Aj táto verzia projektu obsahuje vnútroblokový park, ktorý je pokračovaním parku vybudovanom v Urban Residence. Územie nebude v žiadnom prípade narušené parkovaním, to sa s výnimkou jedného parkovacieho miesta a obratiska pre zásobovanie nachádza výlučne v dvoch podzemných podlažiach v celkovom počte 179 miest. Developer navrhuje popri Račianskej výstavbu obojsmernej cyklotrasy, ktorá sa napojí na už existujúci úsek pri Urban Residence.

Po aktuálnych zmenách sa zvýšila aj architektonická úroveň budovy. Do Račianskej sa bude obracať veľkými oknami s francúzskymi balkónmi, atraktívne pôsobia aj zalamované časti stavby. Výzorovo dom nadväzuje na prvé dve etapy Pri Mýte, dobre však bude komunikovať aj s projektom od Lucronu. Odklonenie sa od toho, aby bola zalomená celá budova, sa ukazuje ako správne.

Výstavba sa predpokladá medzi 1Q 2021 a 4Q 2022. Odhadované investičné náklady sú 9 miliónov eur. Po odovzdaní projektu by tu malo žiť približne 213 obyvateľov a pracovať 61 zamestnancov.

 

Zdroj: Penta Real Estate

 

Aktuálne zmeny priniesli zlepšenie vizuálnej aj funkčnej stránky projektu, ktorý takto ešte lepšie doplní vznikajúce domoradie na Račianskej ulici. Tá v tomto úseku už pripomína atraktívnu mestskú triedu s električkovou traťou, cyklotrasou, aktívnym parterom a kombináciou viacerých štýlov architektúry, čo jej dodáva na zaujímavosti. Tretia etapa Pri Mýte tento charakter len posilní.

Otázkou teraz je, ako sa k projektu postaví mestská časť. V minulosti sa jej vedenie stavalo k výstavbe politicky a nie odborne – hlasná časť obyvateľov okolia sa totiž bránila akýmkoľvek zmenám, aj keby mal pozemok ostať prázdny a oplotený, ako to je teraz. Takýto prístup je však samozrejme v meste neakceptovateľný a krátkozraký.

Kumulácia podobných postojov má totiž pri veľkosti (alebo skôr malosti) bratislavského trhu citeľný dosah na dostupnosť bývania. Nových projektov a bytov, ktoré sú relatívne dostupnejšie – ako to má byť s ohľadom na výmery bytov aj v poslednej časti Pri Mýte – vzniká pomenej, hoci dopyt existuje. Problémom sa však stáva míňanie sa pozemkov, kde Územný plán dovoľuje výstavbu bytov v dobrom pomere, dlhé zmeny Územného plánu, naťahujúce sa povoľovanie alebo enormné vyvolané investície spojené ešte s Poplatkom za rozvoj.

Je logické, že všetky tieto náklady sa odrazia na koncovej cene pre klienta, ktorý v prípade nedostupnosti hľadá bývanie inde. Odpoveď mu v mnohých prípadoch ponúkajú predmestia, kde sa dajú nehnuteľnosti kúpiť omnoho lacnejšie, hoci pri kúpe v mnohých prípadoch ľudia nezvažujú aj následné náklady, napríklad na dopravu. Tak či onak, návrat takýchto ľudí do mesta je potom zložitý.

Vedenia mestských častí by to mali reflektovať a byť naklonené novej kvalitnej výstavbe. Negatívne efekty opačného prístupu pocítia sami – od úpadku lokálnych obchodov cez dopravné kongescie. V tomto smere je Račianska ulica, počas pracovných dní využívaná cestujúcimi smerujúcimi z a do rozvíjajúcich sa malokarpatských aglomerácií, ideálny príklad: odpor voči výstavbe v Bratislave, vrátane Nového Mesta, prispel k vytlačeniu ľudí na predmestia, tí však pri ceste za povinnosťami prispievajú k zápcham na Račianskej aj k vyťaženiu električiek na maximum.

Cestou von z tejto situácie je budovanie polyfunkčného mesta krátkych vzdialeností, kde sú všetky životné potreby pohodlne a rýchlo dostupné chôdzou, na bicykli alebo verejnou dopravou. Bez adekvátne hustej zástavby a vyplnenia parciel vhodných pre výstavbu však tento cieľ ostane ilúziou – a spolu s ňou aj sen o meste a štvrti s vysokou kvalitou života.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Pohľad od dvora. Zdroj: Penta Real Estate
  • Situácia. Zdroj: Penta Real Estate
  • Pôvodne uvažovaný výzor tretej etapy. Zdroj: Penta Real Estate

Súvisiace články

Z cesty do fabriky mestský bulvár. Pri Mýte je v polovici výšky

01.02.2023 17:52:17 Adrian Gubčo

Račianska ulica prešla od svojho vzniku mnohými zmenami. Spočiatku išlo o cestu, smerujúcu do vinohradov, neskôr o prístupovú cestu do fabrík, v povojnovom období tu pribudli sídliská a na začiatku 21. storočia ustúpil priemysel. Dnes sa opäť mení – na mestskú triedu. V čoraz silnejšej miere k tomu dopomáha aj tretia etapa projektu Pri Mýte.

Čítať viac

Kompletnejšia Račianska. Pri Mýte pridáva podlažia a dotvára rušnú ulicu

16.12.2022 11:28:51 Andrej Sárközi

Posledná etapa Pri Mýte prinesie už onedhlo do rušnej lokality v susedstve Račianskej ulice nový polyfunkčný objekt. Pôvodne pritom malo ísť o parkovací dom. Namiesto toho vzniká budova, ktorá s pribúdajúcimi nadzemnými podlažiami výrazne mení vizuál frekventovanej ulice k lepšiemu.

Čítať viac

Račianska bude čoskoro mestskejšia. Ďalšia etapa Pri Mýte je takmer na úrovni terénu

19.09.2022 18:45:44 Andrej Sárközi

Dlhoočakávaná posledná etapa projektu Pri Mýte získava podzemné podlažia a onedlho dosiahne úroveň terénu. Polyfunkčný dom s bývaním, kanceláriami a obchodmi doplní obytný súbor na Račianskej ulici, čím developer Penta Real Estate dokončí svojho času jeden z najdiskutovanejších, ale aj najlepšie hodnotených bratislavských projektov.

Čítať viac

Výstavba záverečnej etapy Pri Mýte začína

27.01.2022 10:04:28 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate po rokoch príprav a odkladov rozbieha výstavbu tretej a záverečnej etapy projektu Pri Mýte na Račianskej ulici v Novom Meste. Polyfunkčný dom s bývaním, kanceláriami a obchodmi doplní oceňovaný obytný súbor, ktorý zužitkoval vybúranú plochu po bývalej zástavbe. Predaj bytov sa má spustiť o niekoľko mesiacov.

Čítať viac

Začína sa územné konanie na tretiu etapu Pri Mýte

22.12.2020 10:40:00 Adrian Gubčo

Po mnohých úpravách, novom vydávaní stanovísk, opätovných posudzovaniach a neúmerne dlhom čakaní sa konečne pohla príprava tretej etapy projektu Pri Mýte. Stavebný úrad mestskej časti Nové Mesto oznámil, že sa spúšťa konanie o zmene územného rozhodnutia. Developer Penta Real Estate tak bude mať azda šancu dokončiť svoj projekt aj daný úsek zástavby Račianskej ulice.

Čítať viac

Tretia etapa Pri Mýte má prvé povolenia, jej budúcnosť je však stále neistá

04.03.2020 10:03:00 Adrian Gubčo

Račianska ulica sa postupne mení a najmä jej časť najbližšie k centru mesta už pripomína klasickú mestskú ulicu s polyfunkčnou zástavbou po oboch stranách uličného priestoru. Jedinú výnimku predstavuje prázdny priestor pri projekte Pri Mýte, kde by mala vzniknúť jeho tretia etapa. Projekt teraz získal prvé povolenia, kedy sa však začne výstavba, nie je stále jasné.

Čítať viac

Posledná etapa Urban Residence rýchlo rastie a hlási úspešný predaj, príprava Pri Mýte zatiaľ stojí

04.02.2020 16:19:00 Adrian Gubčo

Projekt Urban Residence, naviazaný na Račiansku ulicu v Novom Meste, bude čoskoro dokončený. Posledná z troch etáp rastie a už v dohľadnej dobe dosiahne štádium hrubej stavby. Developerovi Lucron sa okrem toho darí vypredávať všetky jednotky. Na druhej strane, tretia etapa Pri Mýte od Penta Real Estate na kľúčové povolenia stále čaká.

Čítať viac

Aký je stav prípravy tretej etapy Pri Mýte?

13.08.2019 09:50:00 Adrian Gubčo

Na Račianskej ulici v dotyku s projektom Pri Mýte aktuálne prebiehajú stavebné úpravy. Viacerí sa nazdávali, že ide o spustenie výstavby tretej etapy tohto rezidenčného developmentu, označenie stavby však hovorí o parkovacom dome v zmysle pôvodného zámeru. Ako to je naozaj?

Čítať viac

Výhľady z Rezidencií Pri Mýte

17.04.2018 11:00:00 Adrian Gubčo

Veľmi príťažlivý a kvalitný rezidenčný komplex Pri Mýte od developera Penta Real Estate a slovinského ateliéru Arhitektura Krušec disponuje v prípade najvyššej 12-podlažnej budovy peknými výhľadmi. Jasne sú viditeľné zmeny, ktorými Bratislava aktuálne prechádza.

Čítať viac

Na návšteve v Pri Mýte, 03.04.2018

11.04.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Tesne pred dokončením je druhá fáza relatívne veľkého rezidenčného projektu Pri Mýte od developera Penta Real Estate. Prvá fáza dopadla na výbornú, rovnaké očakávania tak platili aj o druhej.

Čítať viac

Penta odhaľuje 3. etapu Pri Mýte

20.07.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Veľmi príjemný rezidenčný projekt Pri Mýte napreduje. Po dokončenej prvej fáze a dokončovanej druhej zostáva na pozemku developera Penta Investments ešte široký priestor pozdĺž Račianskej ulice, kde developer pôvodne plánoval vybudovať garážový dom. Teraz však potvrdil, že plány zmenil a namiesto toho by mali byť dve obytné fázy doplnené treťou. 

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube