YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 30.07.2019 09:30

Druhá fáza Urban Residence je skolaudovaná

Projekt Urban Residence dosiahol ďalší míľnik – po prvej etape, pozostávajúcej z dvoch častí (AI a AII), je skolaudovaná už aj druhá budova B. Vo výstavbe je ešte tretí objekt C, ktorý celý development od spoločnosti Lucron uzavrie a na mieste niekdajšej fabriky vytvorí atraktívne mestské prostredie.

Keď bola prvýkrát predstavená viacmenej finálna podoba projektu, napísal som, že ide o jeden z najlepšie pôsobiacich mestských projektov v Bratislave, ktorý potvrdzuje svoj názov. V transformačnej lokalite pozdĺž Račianskej ulice, ktorá bola kedysi kľúčovou spojnicou Bratislavy s východnými časťami krajiny a popri železničnej trati tu rástol priemysel, vznikol urbanistický súbor, integrujúci bývanie, občiansku vybavenosť aj zeleň.

Pozitívnou hodnotou je nadviazanie na existujúci (resp. v tom čase realizovaný) development Pri Mýte, vďaka čomu po plnom dobudovaní obidvoch projektov vznikne ucelená obytná zóna, ktorá výrazne zmení tvár tejto časti Račianskej ulice. Už prvá etapa Urban Residence radikálne zmenila pocit z priestoru, ktorý teraz pôsobí ďaleko mestotvornejším dojmom.

Druhá etapa, ktorá bola práve dokončená, vznikla vo vnútrobloku, vymedzuje projekt z juhovýchodnej strany. Okná smerom na juhovýchod majú výhľad na areál železničnej stanice Filiálka a zástavbu mestskej časti Bratislava – Nové Mesto, okná orientované na severozápad, resp. západ, hľadia do parkovo upraveného vnútrobloku a na prvú etapu projektu.

Nový dom má maximálne deväť nadzemných podlaží, z toho dve ustúpené, a je mierne zalomený tak, aby sa maximalizovalo presvetlenie bytov orientovaných do dvora. Jednotiek je tu 147, voľný ostáva jediný prízemný byt. Dispozične sú jednotlivé byty a apartmány zvládnuté dobre, v čom sa odráža veľká skúsenosť architektov, ktorí sa na projekte podieľali. Vybavenie nemožno označiť za nadštandardné, v rámci svojej kategórie je ale na dobrej úrovni.

Aj vďaka tomu – plus samozrejme kombinácii lokality a ceny – je predajnosť projektu zatiaľ veľmi dobrá, hoci sa ceny priebežne zvyšovali. Majiteľa našli aj apartmány orientované priamo na Račiansku ulicu, ako aj mezonety na najvyšších podlažiach budovy B. Diverzita ponúkaných jednotiek môže viesť ku vzniku pestrej komunity budúcich obyvateľov.

 

Objekt C (tretia etapa) vo výstavbe

 

Či bude ale development skutočne nepopierateľným úspechom, sa ukáže ešte pri objekte C, ktorý je vo výstavbe a kde sa aktuálne budujú podzemné priestory. Bodový bytový dom bude vertikálnou dominantou komplexu s dvanástimi nadzemnými podlažiami, ktorý uzatvára vnútroblok z južnej strany.

V dome sa nachádza 80 rezidencií, predaných je 51, niekoľko ich je rezervovaných. Predať sa podarilo aj monumentálny strešný byt s celkovou výmerou takmer 670 metrov štvorcových (aj s terasami), ktorý musí patriť k najrozsiahlejším bytom, ktoré boli v poslednej dobe v Bratislave v ponuke. Štandard je inak rovnaký ako pri ostatných etapách, každý byt sa vyznačuje vlastnou loggiou. Na prízemí sa nachádza občianska vybavenosť.

Aktívny parter po celom obvode prvej a tretej etapy a čiastočne aj druhej etapy patrí k ďalším výrazným benefitom projektu, keďže tu už teraz vzniká do veľkej miery komplexná občianska vybavenosť, ktorá minimalizuje potrebu cestovať za nákupmi autom. Už otvorená je pekáreň, banka, cykloobchod, potraviny či drogéria, pribudnúť by malo mäsiarstvo a ďalšie služby.

Po spojení s existujúcimi prevádzkami a inštitúciami v okolí, ale aj s dobrou dostupnosťou centra mesta vďaka električkovej trati a postupne budovanej cyklotrase, bude Urban Residence z hľadiska vybavenosti skutočne saturovaný. Napriek tomu, pre celkovo 437 rezidencií tu vzniklo 460 parkovacích miest.

 

Areál Filiálky, downtown v pozadí

 

Urban Residence je ďalšou z realizácií architektonickej kancelárie Compass, ktorá v Bratislave zanecháva nezmazateľnú stopu. Práca na veľkých zadaniach – napríklad Slnečniciach – s tisíckami bytov dala architektom obrovské skúsenosti, ktoré teraz aktívne využívajú. Aj vďaka tomu je Urban Residence dobre nastavený a navrhnutý projekt, ktorý dobre zapadol do lokality.

Jeho výrazu dominuje pravidelný raster logií na dlhej fasáde doskových objektov, no s meniacou sa farbou jednotlivých vchodov, čo prispieva k zníženiu monotónnosti pôsobenia projektu. Ten tak viac asociuje drobne členenú mestskú zástavbu. Bodový dom, naproti tomu, pôsobí ako dominanta, hoci s výrazom, ktorý korešponduje s celkovou architektúrou súboru.

Urban Residence by mal byť úplne dokončený na jar 2021. Na Račianskej ulici vznikne projekt, ktorý úplne potvrdzuje svoj názov – teda mestská rezidencia, ktorá zosobňuje to najlepšie zo života v meste. V tomto smere bude jedine dôležité, aby neostal Urban Residence akýmsi upraveným ostrovom, a dobre úrovni tohto bloku skeundoval verejný priestor v okolí.

Zatiaľ to nie je celkom jasné, keďže priamo v susedstve sa nachádza zmieňovaný areál železničnej stanice Filiálka. Štúdia železničného uzla Bratislava, ktorá bola publikovaná pred niekoľkými týždňami, mala ukázať smer rozvoja tohto priestoru a naznačila, že štát môže mať záujem o výstavbu stanice – no vo forme nadzemnej, prípadne dokonca na estakáde riešenej trasy (!).

Dané riešenie je pre kvalitu verejného priestoru, mesta, ale aj jeho rozvoja absolútne neprijateľné. Jedinou možnosťou je výstavba podzemnej stanice, s možnosťou ďalšieho pokračovania trate (tiež pod zemou) smerom do downtownu a do Petržalky. Druhým faktom je, že to nie je projekt pre súčasné obdobie, dokonca ani pre najbližšie desaťročie – Bratislava aktuálne Filiálku nepotrebuje a postačí len ponechať priestor vo forme rezervy a stavebnej uzávery.

Ďalšie rozhodovanie v tomto smere nie je ujasnené, keďže sa zdá, že voči Filiálke sa dvíha odpor aj na vysokých miestach, nehovoriac o okolitých obyvateľoch a developeroch, ktorí taktiež nepochybne preferujú podzemný variant. Na finálny verdikt v tomto smere sa bude ešte nejakú dobu čakať.

Každopádne, ide o tak náročný zámer, že realitou nebude naozaj dlho. Urban Residence tak ostane skutočne tým, čo som naznačil na začiatku – jedným z najlepších aktuálnych mestských projektov v Bratislave.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Druhá etapa
  • Druhá etapa
  • Druhá etapa
  • Tretia etapa
  • Výhľad z najvyššieho podlažia druhej etapy
  • Výhľad z najvyššieho podlažia druhej etapy
  • Výhľad z najvyššieho podlažia druhej etapy
  • Zdroj: Lucron

Súvisiace články

Kus dobrého mesta. Urban Residence je príkladom pre bratislavské projekty (VIDEO)

07.11.2022 18:04:00 Adrian Gubčo

Developeri mnohokrát dávajú svojim projektom ľúbivé mená, ktoré však nemajú s realitou spoločné skoro nič. Výnimky sú o to potešiteľnejšie. Jednou z nich je Urban Residence od Lucronu, veľký polyfunkčný súbor pri Račianskej ulici. Vo viacerých ohľadoch ide o príkladný projekt, ktorý výborne zužitkoval plochu, na ktorej sa nachádza.

Čítať viac

Park pri Urban Residence je otvorený

31.03.2022 17:28:33 Adrian Gubčo

Developer Lucron v spolupráci s mestskou časťou Bratislava – Nové Mesto odovzdal do užívania nový park v susedstve polyfunkčného projektu Urban Residence. Ide o bodku za výstavbou celého projektu, ktorý premenil brownfield na živú súčasť mesta s bývaním, vybavenosťou a verejnými priestormi. Nový park je určený pre rodiny, psíčkarov, športovcov a obsahuje aj prvky pre hendikepované deti.

Čítať viac

Projekt Urban Residence je definitívne dokončený, nový park si na otvorenie ešte počká

25.01.2022 13:16:14 Adrian Gubčo

V uplynulých týždňoch bola dokončením poslednej budovy C ukončená výstavba polyfunkčného komplexu Urban Residence od developera Lucron. Na pozemku, ktorý sa uvoľnil po asanácii staršej priemyselnej zástavby, vznikol komplex architektonicky dobre riešených bytových domov s aktívnym prízemím a príjemnou úpravou exteriérových priestranstiev. Na sprístupnenie čaká už len nový park medzi projektom a Filiálkou.

Čítať viac

Výstavba Urban Residence sa chýli k záveru, vzniká aj nový park

26.04.2021 12:05:00 Adrian Gubčo

Developer Lucron sa blíži k zavŕšeniu viac ako štyri roky trvajúcej výstavby projektu Urban Resdience. V rámci developmentu bola vybudovaná štvorica nových objektov, medzi ktorými sa nachádza parkovo upravený verejný priestor. Bodkou má byť podľa developera park, vznikajúci medzi treťou etapou a areálom Filiálky, ktorý vzniká v spolupráci s mestskou časťou.

Čítať viac

Urban Residence je pred dokončením, v jeho susedstve vznikne nový parčík

08.01.2021 14:05:00 Adrian Gubčo

Jeden z väčších bratislavských projektov sa chýli k definitívnemu dokončeniu. Na obytnom súbore Urban Residence, ktorý zmenil bývalý brownfield na aktívnu súčasť mestskej zástavby, prebiehajú dokončovacie práce na záverečnej tretej etape. Developer Lucron sa navyše zaviazal, že pri budove zriadi aj menší parčík.

Čítať viac

Urban Residence sa blíži k dokončeniu

30.06.2020 11:21:25 Adrian Gubčo

Jeden z príkladných polyfunkčných developmentov v širšom centre mesta – Urban Residence v rozvojovej lokalite pozdĺž Račianskej ulice – bude čoskoro dokončený. Postupne sa začína odhaľovať fasáda tretej etapy, ktorá zavŕši premenu postindustriálneho pozemku na aktívnu súčasť metropoly. Developerom je Lucron Group.

Čítať viac

Posledná etapa Urban Residence rýchlo rastie a hlási úspešný predaj, príprava Pri Mýte zatiaľ stojí

04.02.2020 16:19:00 Adrian Gubčo

Projekt Urban Residence, naviazaný na Račiansku ulicu v Novom Meste, bude čoskoro dokončený. Posledná z troch etáp rastie a už v dohľadnej dobe dosiahne štádium hrubej stavby. Developerovi Lucron sa okrem toho darí vypredávať všetky jednotky. Na druhej strane, tretia etapa Pri Mýte od Penta Real Estate na kľúčové povolenia stále čaká.

Čítať viac

Druhá fáza Urban Residence je pred dokončením, tretia je už vo výstavbe

07.05.2019 09:55:00 Adrian Gubčo

Urban Residence patrí k rade projektov, ktoré rastú pozdĺž Račianskej ulice, na mieste, kde sa kedysi nachádzali priemyselné areály. Na začiatku 21. storočia však stopy po výrobe začali zanikať, aby uvoľnili priestor bývaniu a občianskej vybavenosti. Urban Residence ukazuje, ako by okolie Račianskej mohlo v budúcnosti vyzerať.

Čítať viac

Urban Residence dokončuje prvú etapu a spúšťa predaj v tretej

11.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Rezidenčný projekt Urban Residence na Račianskej ulici má prvú etapu tesne pred dokončením. Developer Lucron čaká na právoplatnosť kolaudačného rozhodnutia a medzičasom spúšťa predaj v poslednej, tretej etape projektu, ktorej výstavbu rozbehne približne o mesiac.

Čítať viac

Na návšteve v Urban Residence (17.7.2018)

25.07.2018 11:35:00 Adrian Gubčo

Prvé časti projektu Urban Residence na Račianskej ulici sú už tesne pred dokončením.Keď bol tento prevažne rezidenčný development od Lucronu prvýkrát predstavený, napísal som, že môže ísť o jeden z najlepších nových projektov v meste. Potvrdzuje sa to?

Čítať viac

Construction update: Urban Residence, 03.04.2018

09.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Pozdĺž Račianskej ulice, príp. v jej tesnej blízkosti, vyrastá mnoho projektov. K najzaujímavejším z nich patrí Urban Residence od developera Lucron.

Čítať viac

Construction update: Urban Residence, 23.8.2017

31.08.2017 09:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z našich obľúbených projektov, Urban Residence od developera Lucron, podrástol. Na Račianskej ulici už stojí hrubá stavba prvej časti prvej budovy (A), vo veľmi krátkom čase dosiahne plnú výšku aj zvyšok prvej etapy. Výstavba druhej etapy je na úrovni terénu, harmonogram výstavby tretej etapy ešte predstavený nebol. 

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube