Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 30.07.2019 09:30

Druhá fáza Urban Residence je skolaudovaná

Projekt Urban Residence dosiahol ďalší míľnik – po prvej etape, pozostávajúcej z dvoch častí (AI a AII), je skolaudovaná už aj druhá budova B. Vo výstavbe je ešte tretí objekt C, ktorý celý development od spoločnosti Lucron uzavrie a na mieste niekdajšej fabriky vytvorí atraktívne mestské prostredie.

Article Big

Keď bola prvýkrát predstavená viacmenej finálna podoba projektu, napísal som, že ide o jeden z najlepšie pôsobiacich mestských projektov v Bratislave, ktorý potvrdzuje svoj názov. V transformačnej lokalite pozdĺž Račianskej ulice, ktorá bola kedysi kľúčovou spojnicou Bratislavy s východnými časťami krajiny a popri železničnej trati tu rástol priemysel, vznikol urbanistický súbor, integrujúci bývanie, občiansku vybavenosť aj zeleň.

Pozitívnou hodnotou je nadviazanie na existujúci (resp. v tom čase realizovaný) development Pri Mýte, vďaka čomu po plnom dobudovaní obidvoch projektov vznikne ucelená obytná zóna, ktorá výrazne zmení tvár tejto časti Račianskej ulice. Už prvá etapa Urban Residence radikálne zmenila pocit z priestoru, ktorý teraz pôsobí ďaleko mestotvornejším dojmom.

Druhá etapa, ktorá bola práve dokončená, vznikla vo vnútrobloku, vymedzuje projekt z juhovýchodnej strany. Okná smerom na juhovýchod majú výhľad na areál železničnej stanice Filiálka a zástavbu mestskej časti Bratislava – Nové Mesto, okná orientované na severozápad, resp. západ, hľadia do parkovo upraveného vnútrobloku a na prvú etapu projektu.

Nový dom má maximálne deväť nadzemných podlaží, z toho dve ustúpené, a je mierne zalomený tak, aby sa maximalizovalo presvetlenie bytov orientovaných do dvora. Jednotiek je tu 147, voľný ostáva jediný prízemný byt. Dispozične sú jednotlivé byty a apartmány zvládnuté dobre, v čom sa odráža veľká skúsenosť architektov, ktorí sa na projekte podieľali. Vybavenie nemožno označiť za nadštandardné, v rámci svojej kategórie je ale na dobrej úrovni.

Aj vďaka tomu – plus samozrejme kombinácii lokality a ceny – je predajnosť projektu zatiaľ veľmi dobrá, hoci sa ceny priebežne zvyšovali. Majiteľa našli aj apartmány orientované priamo na Račiansku ulicu, ako aj mezonety na najvyšších podlažiach budovy B. Diverzita ponúkaných jednotiek môže viesť ku vzniku pestrej komunity budúcich obyvateľov.

 

Objekt C (tretia etapa) vo výstavbe

 

Či bude ale development skutočne nepopierateľným úspechom, sa ukáže ešte pri objekte C, ktorý je vo výstavbe a kde sa aktuálne budujú podzemné priestory. Bodový bytový dom bude vertikálnou dominantou komplexu s dvanástimi nadzemnými podlažiami, ktorý uzatvára vnútroblok z južnej strany.

V dome sa nachádza 80 rezidencií, predaných je 51, niekoľko ich je rezervovaných. Predať sa podarilo aj monumentálny strešný byt s celkovou výmerou takmer 670 metrov štvorcových (aj s terasami), ktorý musí patriť k najrozsiahlejším bytom, ktoré boli v poslednej dobe v Bratislave v ponuke. Štandard je inak rovnaký ako pri ostatných etapách, každý byt sa vyznačuje vlastnou loggiou. Na prízemí sa nachádza občianska vybavenosť.

Aktívny parter po celom obvode prvej a tretej etapy a čiastočne aj druhej etapy patrí k ďalším výrazným benefitom projektu, keďže tu už teraz vzniká do veľkej miery komplexná občianska vybavenosť, ktorá minimalizuje potrebu cestovať za nákupmi autom. Už otvorená je pekáreň, banka, cykloobchod, potraviny či drogéria, pribudnúť by malo mäsiarstvo a ďalšie služby.

Po spojení s existujúcimi prevádzkami a inštitúciami v okolí, ale aj s dobrou dostupnosťou centra mesta vďaka električkovej trati a postupne budovanej cyklotrase, bude Urban Residence z hľadiska vybavenosti skutočne saturovaný. Napriek tomu, pre celkovo 437 rezidencií tu vzniklo 460 parkovacích miest.

 

Areál Filiálky, downtown v pozadí

 

Urban Residence je ďalšou z realizácií architektonickej kancelárie Compass, ktorá v Bratislave zanecháva nezmazateľnú stopu. Práca na veľkých zadaniach – napríklad Slnečniciach – s tisíckami bytov dala architektom obrovské skúsenosti, ktoré teraz aktívne využívajú. Aj vďaka tomu je Urban Residence dobre nastavený a navrhnutý projekt, ktorý dobre zapadol do lokality.

Jeho výrazu dominuje pravidelný raster logií na dlhej fasáde doskových objektov, no s meniacou sa farbou jednotlivých vchodov, čo prispieva k zníženiu monotónnosti pôsobenia projektu. Ten tak viac asociuje drobne členenú mestskú zástavbu. Bodový dom, naproti tomu, pôsobí ako dominanta, hoci s výrazom, ktorý korešponduje s celkovou architektúrou súboru.

Urban Residence by mal byť úplne dokončený na jar 2021. Na Račianskej ulici vznikne projekt, ktorý úplne potvrdzuje svoj názov – teda mestská rezidencia, ktorá zosobňuje to najlepšie zo života v meste. V tomto smere bude jedine dôležité, aby neostal Urban Residence akýmsi upraveným ostrovom, a dobre úrovni tohto bloku skeundoval verejný priestor v okolí.

Zatiaľ to nie je celkom jasné, keďže priamo v susedstve sa nachádza zmieňovaný areál železničnej stanice Filiálka. Štúdia železničného uzla Bratislava, ktorá bola publikovaná pred niekoľkými týždňami, mala ukázať smer rozvoja tohto priestoru a naznačila, že štát môže mať záujem o výstavbu stanice – no vo forme nadzemnej, prípadne dokonca na estakáde riešenej trasy (!).

Dané riešenie je pre kvalitu verejného priestoru, mesta, ale aj jeho rozvoja absolútne neprijateľné. Jedinou možnosťou je výstavba podzemnej stanice, s možnosťou ďalšieho pokračovania trate (tiež pod zemou) smerom do downtownu a do Petržalky. Druhým faktom je, že to nie je projekt pre súčasné obdobie, dokonca ani pre najbližšie desaťročie – Bratislava aktuálne Filiálku nepotrebuje a postačí len ponechať priestor vo forme rezervy a stavebnej uzávery.

Ďalšie rozhodovanie v tomto smere nie je ujasnené, keďže sa zdá, že voči Filiálke sa dvíha odpor aj na vysokých miestach, nehovoriac o okolitých obyvateľoch a developeroch, ktorí taktiež nepochybne preferujú podzemný variant. Na finálny verdikt v tomto smere sa bude ešte nejakú dobu čakať.

Každopádne, ide o tak náročný zámer, že realitou nebude naozaj dlho. Urban Residence tak ostane skutočne tým, čo som naznačil na začiatku – jedným z najlepších aktuálnych mestských projektov v Bratislave.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Druhá etapa
  • Druhá etapa
  • Druhá etapa
  • Tretia etapa
  • Výhľad z najvyššieho podlažia druhej etapy
  • Výhľad z najvyššieho podlažia druhej etapy
  • Výhľad z najvyššieho podlažia druhej etapy
  • Zdroj: Lucron

Súvisiace články

Výstavba Urban Residence sa chýli k záveru, vzniká aj nový park

26.04.2021 12:05:00 Adrian Gubčo

Developer Lucron sa blíži k zavŕšeniu viac ako štyri roky trvajúcej výstavby projektu Urban Resdience. V rámci developmentu bola vybudovaná štvorica nových objektov, medzi ktorými sa nachádza parkovo upravený verejný priestor. Bodkou má byť podľa developera park, vznikajúci medzi treťou etapou a areálom Filiálky, ktorý vzniká v spolupráci s mestskou časťou.

Čítať viac

Urban Residence je pred dokončením, v jeho susedstve vznikne nový parčík

08.01.2021 14:05:00 Adrian Gubčo

Jeden z väčších bratislavských projektov sa chýli k definitívnemu dokončeniu. Na obytnom súbore Urban Residence, ktorý zmenil bývalý brownfield na aktívnu súčasť mestskej zástavby, prebiehajú dokončovacie práce na záverečnej tretej etape. Developer Lucron sa navyše zaviazal, že pri budove zriadi aj menší parčík.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Ďalší park je v realizácii, tentokrát pod taktovkou developera Lucron v Urban Residence.

Another park is under construction. Developer is Lucron and the park is part of Urban Residence development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #park #publicspace #greenery #verejnypriestor #urbanism #urbanResidence #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
Možné riešenie kauzy na Drotárskej? Murman Group navrhuje rekreačný areál a výletnú reštauráciu na mieste bývalej Pohody. 

Murman Group has proposed a new recreational area and restaurant instead of former Pohoda Park.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #reconstruction #leisure #recreation #park #restaurant #horskypark
Nová vizualizácia Nového Istropolisu.

New render of New Istropolis.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #office #work #city #urbanism #culture #congress #mice #trnavskemyto #architecture #contemporaryarchitecture #istropolis #novyistropolis

@immocap.sk @kcap.eu @playtime.barcelona
Hlavné mesto plánuje upraviť priestor pred Novou tržnicou, pribudne tu pätica veľkých stromov. Dokončenie projektu je plánované ešte v máji tohto roku.

City of Bratislava intends to revitalize the public space before Nová tržnica (New market). Five big trees will be planted. Project should be completed by the end of May.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #greenery #verejnypriestor #trnavskemyto #architecture #design
Stavebná fakulta STU postupne získava novú podobu.

Faculty of Civil Engineering of STU is getting new look.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #stu #school #university #science #reconstruction #architecture #modernarchitecture #modernism
Prvý bratislavský mrakodrap rastie a spolu s ním aj celý projekt Eurovea II.

First Bratislava skyscraper rises as well as Eurovea II development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #tower #highrise #skyscraper #city #downtown #riverfront #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube