YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 25.04.2019 16:40

Penta predstavuje detaily Nemocnice novej generácie v štvrti Bory

Spoločnosť Penta Investments spoločne so zástupcami siete Svet zdravia dnes predstavila detaily novej bratislavskej nemocnice, ktorá už vzniká v rastúcej štvrti Bory. Podľa predstáv spoločnosti má ísť o najmodernejšie pracovisko na Slovensku s európskou úrovňou, ktoré má vynahradiť nedostatky existujúcich štátnych zariadení.

Zdroj: Svet zdravia

Zdroj: Svet zdravia

Informácie o tzv. Nemocnici novej generácie (NNG) odprezentovali zástupcovia investora a prevádzkovateľa na dnešnej komplexnej mediálnej prezentácii, v ktorej objasnili koncept a vlastnosti, ktoré majú z NNG urobiť najkvalitnejšiu nemocnicu svojho druhu v Bratislave. Do projektu by malo byť investovaných až 240 miliónov eur.

Už známe sú základné bilancie projektu: nemocnica bude poskytovať približne 400 lôžok, bude tu 14 operačných sál, 8 pôrodných izieb alebo výlučne jednolôžkové izby pre pacientov. Okrem toho tu plánuje investor zriadiť aj robotickú prípravovňu liekov, starostlivosť organizovať v multidisciplinárnych programoch a vytvoriť ideálne prostredie pre vzdelávanie v zdravotníctve. Zdravotná starostlivosť bude hradená z verejného poistenia.

Investícia daného typu je s ohľadom na nelichotivú situáciu v slovenskom zdravotníctve braná ako kontroverzná, keďže nielen Penta, ale aj štát plánuje vybudovať koncovú nemocnicu v lokalite Rázsochy, pričom súkromná koncová nemocnica by mohla tento zámer prekaziť, keďže by bol neekonomický. Preto sa šíria špekulácie, že by štát namiesto toho vstúpil do NNG Bory, to však Penta rezolútne odmieta.

Podľa Eduarda Matáka, partnera v Penta Investments, je štát zlý a neefektívny poskytovateľ starostlivosti, preto je lepšie, aby NNG fungovala pod hlavičkou Sveta zdravia. Do novej nemocnice majú byť presmerovávaní aj najakútnejší či najnáročnejší pacienti, pričom súkromný projekt dá pacientom podľa Penty väčšiu nádej prežitia. To má byť dané nielen technickou vyspelosťou a komfortom, ale aj vysokokvalifikovaným personálom, ktorý bude pravdepodobne prijímaný aj zo súčasných štátnych zariadení.

Faktom ostáva, že nová nemocnica bude dokončená rozhodne oveľa skôr, ako prípadná nemocnica na Rázsochách. Ako je známe, výstavba už prebieha, plné spustenie prevádzky sa očakáva v januári 2022. Ako teda bude vyzerať najnovší zdravotnícky komplex v metropole?

 

Rozpráva Eduard Maták, partner Penta Investments zodpovedný za zdravotníctvo

 

Prevádzkové aspekty

Vzhľadom na koncept NNG ako koncového zariadenia, zastrešovať bude väčšinu medicínskych odborov. Kostrou činnosti však má byť starostlivosť o matku a dieťa, srdcovocievne ochorenia, cievne mozgové ochorenia, onkologické ochorenia, úrazové lekárstvo a program pre poruchy metabolizmu a trávenia. Okrem toho bude pokrývať aj bežnejšie ochorenia, vedu a výskum či teoreticky transplantácie. Cieľom projektového tímu bolo údajne identifikovať a zamerať sa na tie choroby, ktoré sa najviac podieľajú na úmrtnosti slovenskej populácie.

„Nemocnica na Boroch sumarizuje to najlepšie, čo sme sa dosiaľ počas prevádzky našich 17 regionálnych nemocníc a výstavby nemocnice v Michalovciach naučili. Má byť prvou voľbou pre obyvateľov spádovej oblasti a zároveň sa zameriavať i na náročné diagnózy, a to najmä z oblasti chirurgických a intervenčných výkonov zameraných na onkologické, neurovaskulárne, kardiovaskulárne a traumatologicko-ortopedické výkony, ktoré sa bežne na Slovensku nevykonávajú,“ hovorí generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimír Dvorový.

Cieľom projektového tímu bolo zároveň zabezpečiť maximálnu efektivitu prevádzky. Preto bola navrhnutá nasledovná organizácia priestorov nemocnice:

 • Na prvom nadzemnom podlaží budú sústredené predovšetkým ambulancie, diagnostika, urgentná starostlivosť, centrálny odber laboratórnych vzoriek, pracovisko dialýzy, hlavná recepcia a obchodné prevádzky.
 • Na druhom zriadia operačné sály, pôrodnicu, oddelenia intenzívnej starostlivosti a pracoviská jednodňovej starostlivosti so samostatnou recepciou.
 • Na treťom a štvrtom podlaží budú umiestnené lôžkové oddelenia a piate bude tvoriť technické zázemie budovy.
 • Na jedinom podzemnom podlaží budú sústredené činnosti nukleárnej medicíny a rádioterapie, podporné zdravotnícke a logistické prevádzky, školiace centrum a kuchyňa.
 • Na streche budovy zriadia heliport.

Nemocnica bude mať po dokončení vyše 400 lôžok. Ročne plánuje uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení.

 

Celkový pohľad na nemocnicu. Zdroj: Svet zdravia

 

V čom bude zvýšený komfort

Penta Investments sa netají tým, že svoj projekt považuje za špičkový v európskom meradle. Na nemocnicu zorganizovala architektonickú súťaž, v ktorej sa presadil tím Dutch Health Architects, špecializujúci sa práve na nemocnice.

Päťpodlažná budova bude mať formu monobloku s piatimi krídlami, prepojenými spoločnou chodbou. Vonkajšiemu výzoru bude dominovať vysoký podiel preskelných plôch, vďaka čomu majú mať nielen izby, ale aj operačné miestnosti prístup k dennému svetlu. Cieľom totiž údajne bolo vytvoriť „liečivé prostredie“, ktoré bude vďaka svetlu, zeleni a prírodným materiálom v interiéri pôsobiť dobre na ľudskú psychiku.

Ďalším príkladom vyššej úrovne má byť zapojenie moderných technológií do liečebného procesu, napríklad vďaka robotickému automatu na prípravu liekov, ktorý skráti čas dodania liekov, moderný urgentný príjem vybudovaný po vzore anglosaských krajín, ktorý má zvýšiť šancu na prežitie pacientov v akútnom ohrození života, alebo pôrodné izby namiesto boxov, čo zvýši intimitu pôrodov.

Penta pripomenula, že plánuje do nemocnice zakúpiť najmodernejšie technológie: tri CT prístroje, dve magnetické rezonancie, dva lineárne urýchľovače pre rádioterapiu, špecializované operačné sály pre detských pacientov, cisárske rezy alebo cievne výkony, sály pre srdcovo-cievne výkony, robotické prístroje na rozvoj materiálu alebo potrubnú poštu.

Pacient pocíti vyšší komfort aj priamo na izbách, ktoré budú výlučne jednolôžkové, no zároveň priestranné na to, aby v nich mohla prespať aj blízka osoba. Izby budú mať vlastné kúpeľne a personál bude mať dohľad nad pacientmi vďaka presklenným stenám, no s možnosťou diaľkového zatiahnutia žalúzií. Pacient bude môcť s personálom komunikovať pomocou tabletov, ktoré však budú fungovať aj ako zábavné konzoly či forma informovania tak pacientov, ako aj personálu o diagnóze, liečení či objednávaní doplnkový služieb. Samotné izby budú vykurované či chladené sálavými panelmi, čo je hygienickejšia a príjemnejšia forma ako klasické radiátory či podlahové kúrenie.

 

Izby budú jednolôžkové s kúpeľňou, pacient bude s personálom komunikovať cez tablety. Zdroj: Svet zdravia

 

Personál

Aby bolo možné garantovať kvalitu poskytovanej starostlivosti, v nemocnici bude potrebné zamestnať veľký počet vysokokvalifikovaných doktorov, sestier a pomocného zdravotníckeho personálu. Svet zdravia deklaruje, že túto otázku berie mimoriadne vážne a začalo s oslovovaním prvých expertov, no mnoho ďalších sa už hlási aj samo.

NNG by mala dať prácu 1.200 zamestnancom, z čoho bude 250 lekárov, 450 sestier, 350 ostatného zdravotného personálu a 150 ďalších zamestnancov. Aktívny nábor zamestnancov začne v priebehu roka 2020, podľa Vladimíra Dvorového sa už na pozície lekárov hlási približne dvojnásobný počet uchádzačov.

Zamestnanci NNG by mali požívať určité výhody, okrem atraktívneho mzdového ohodnotenia investor pripomína predovšetkým možnosť odborného rastu, keďže súčasťou nemocnice majú byť aj vzdelávacie kapacity, a poskytnutie bývania – len nedávno bol ohlásený zámer výstavby ubytovacích kapacít v tesnej blízkosti nemocnice.

Aj práve vďaka nárokom na personál je nemocnica predmetom kritiky, keďže kapacity bude vysoko pravdepodobne získavať aj z existujúcich zdravotníckych pracovísk v Bratislave či inde v krajine. To môže viesť k ďalšiemu úpadku verejných zdravotníckych zariadení v prospech súkromného. Investor sa odmietol vyjadriť, koľko záujemcov o miesta pocháza napríklad z Univerzitnej nemocnice Bratislava.

 

Personál bude mať podľa investora k dispozícii moderné vybavenie a rozsiahle možnosti odborného rastu. Zdroj: Svet zdravia

 

Výstavba

Ako bolo povedané, NNG je dnes už naplno vo výstavbe. Aktuálne sa betónuje základová doska, no na časti stavby už rastie podzemné podlažie, niekde už dokonca aj prvé nadzemné podlažie. Výstavba sa spustila v auguste 2018.

V plnej prevádzke by však nemocnica mala byť až v januári 2022, čo je dané náročnosťou daného typu projektu. Nosný systém stavby bude dokončený do konca tohto roka, v polovici roka 2020 sa začne inštalovať zdravotná technika. Ukončenie hrubej stavby je plánované v septembri 2020. Kolaudovať by sa malo približne o dva roky odteraz, niekoľkomesačné prechodné obdobie bude slúžiť na skúšobnú prevádzku a nastavenie všetkých procesov.

V danej dobe bude pravdepodobne už dokončená aj výstavba súvisiacich ubytovacích kapacít, určite to však nebude platiť o zodpovedajúcom dopravnom napojení. Hoci v blízkosti nemocnice by mal byť ponechaný koridor pre električku, Penta Investments počas dnešnej prezentácie finančnú spoluúčasť na predĺžení Dúbravskej električkovej radiály odmietla.

Do budúcnosti to však bude mimoriadne potrebná investícia. V susedstve sa očakáva rast veľkej obytnej štvrte v rámci projektu Bory s potenciálom niekoľkých tisícov obyvateľov. V blízkosti sa zároveň bude nachádzať významný prestupný terminál medzi električkami a vlakmi. Naostatok, investor NNG je otvorený možnému rozšíreniu areálu o objekt pokrývajúce nové medicínske odbory alebo univerzitné centrum, čo bude znamenať prílev tisícov ľudí denne. 

Stavba sama osebe si vyžiada náklady 110 miliónov eur, ďalších 75 miliónov si vyžiadajú technológie. Testovanie, uvedenie a projektový manažment má stáť 55 miliónov eur. Investor očakáva, že tieto náklady by sa mu mali plne vrátiť do dvadsiatich rokov.

 

Aktuálny stav výstavby k 25.4.2019

 

Záver

Bez mučenia priznávam, že sa necítim byť odborníkom na slovenské zdravotníctvo a preto by nebolo z mojej strany zodpovedné vyjadrovať sa ku všetkým aspektom projektu Nemocnice novej generácie Bory. Miera záujmu médií a spoločnosti, ako aj šírka reakcií na zámer však svedčí o tom, že ide o mimoriadne citlivú záležitosť.

Nepopierateľným faktom je, že na Boroch vzniká s prehľadom najmodernejšia a už len technickým vybavením najkvalitnejšia nemocnica na Slovensku. Hoci ide o súkromné zariadenie, otvorené bude pacientom v podmienkach verejného zdravotného poistenia. Nemalo by teda ísť o také exkluzívne zariadenie a významná časť obyvateľstva Bratislavy by mala byť schopná si ho dovoliť.

Samozrejme, bolo by ideálne, keby danú úroveň dosahovali aj štátne zariadenia, otvorené všetkým občanom. Ako však pripomenul aj Eduard Maták, štát nebol za tri desaťročia schopný dokončiť nemocnicu na Rázsochách, hoci už bola v štádiu hrubej stavby. Aktuálne sa rozhoduje o jej budúcnosti, no verejný sektor nezabezpečil ani len asanáciu skeletu pôvodného komplexu.

V danej situácii, kedy mnohí pacienti vďaka súčasnému stavu nemocníc a starostlivosti predčasne zomierajú na choroby, ktorým sa dalo zabrániť, alebo počas pobytov v nemocniciach trpia s ohľadom na nedostatok zdrojov a personálu, je prirodzené, že súkromný investor cíti šancu v poskytnutí konkurenčnej služby vo forme novej nemocnice.

Ide o jav tak typický pre Slovensko aj Bratislavu, kde súkromný sektor nahrádza služby a povinnosti, ktoré mal poskytovať sektor verejný. Netýka sa to len zdravotníctva – vidíme to napríklad na výstavbe bytov, kde je štandard „dostupného“ bývania nižší oproti sociálnemu bývaniu v zahraničí, rozvoji dopravnej infraštruktúry, kedy developeri navrhujú električkové trate, alebo revitalizácii verejných priestranstiev, ktorá je závislá na privátnych donoroch. Zdravotníctvo je však z týchto aspektov najcitlivejšie.

Na druhej strane, citlivosť tejto témy má aj druhý aspekt – v situácii, kedy je ohrozené zdravie či život najbližších osôb, je prvoradé daného človeka vyliečiť. A za takých okolností je existencia novej špičkovej nemocnice maximálne pozitívny jav. Konkurencia je zároveň príležitosťou pre učenie – ak sa v slovenských podmienkach nemocnica v Boroch ukáža ako úspešná, bude to dôkazom, že aj na Slovensku je možné poskytovať starostlivosť na vysokej úrovni, pričom sa môže štát inšpirovať.

Pre Bratislavu to znamená aj ďalší benefit. Kvalita zdravotníctva má enormný vplyv na celkovú kvalitu života v meste a stav verejného zdravia. A to sú veci, ktoré sú vyčísliteľné aj ekonomicky – úspešná, vyspelá a rozvíjajúca sa spoločnosť jednoducho potrebuje kvalitné zdravotníctvo. Ak NNG k tomu vo výsledku prispeje, je táto investícia správna a možno ju bez výčitiek podporiť.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Zdroj: Svet zdravia
 • Zdroj: Svet zdravia
 • Zdroj: Svet zdravia
 • Zdroj: Svet zdravia
 • Zdroj: Svet zdravia
 • Zdroj: Svet zdravia
 • Zdroj: Svet zdravia
 • Aktuálny stav výstavby k 25.4.2019
 • Aktuálny stav výstavby k 25.4.2019

Súvisiace články

Veľký skok v kvalite života. Bratislava má oficiálne novú nemocnicu

05.01.2023 17:26:54 Andrej Sárközi

Nemocnica Bory so siete Svet zdravia je momentálne najmodernejšou nemocnicou v Bratislave. Nové zdravotnícke zariadenie v lamačských Boroch získalo stavebné povolenie v júli roku 2018 a o mesiac neskôr začalo s výstavbou. V novembri roku 2022 bola skolaudovaná. Aktuálne prekonala ďalší zásadný míľnik.

Čítať viac

Najnovšia nemocnica na Slovensku je pred otvorením. Pozrite sa dovnútra

25.11.2022 14:16:27 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, ktorú postavili v bratislavskom Lamači, získala od príslušného stavebného úradu kolaudačné rozhodnutie, ktoré tento týždeň nadobudlo účinnosť. V piatok počas tlačovej konferencie o tom informoval generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka. Kolaudačné rozhodnutie už má aj ubytovňa pre zamestnancov, ktorú postavili vedľa nemocnice.

Čítať viac

Najmodernejšia bratislavská nemocnica je stavebne dokončená. Otvorená má byť pre všetkých

04.11.2022 13:10:48 Adrian Gubčo

V novej štvrti Bory vrcholia práce na realizácii najmodernejšieho zdravotníckeho zariadenia v Bratislave i na Slovensku – na Nemocnici Bory. Spoločnosť Svet zdravia, blízka finančnej skupine Penta, už dokončila stavbu a komplex pripravuje na otvorenie. Metropola tak získa novú koncovú nemocnicu, ktorá by mala úrovňou dosahovať vysoký medzinárodný štandard.

Čítať viac

Nemocnica Bory získava technológie a rozšíri sa o medicínsky kampus

05.05.2022 14:04:15 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, prvá veľká súkromná nemocnica v Bratislave, sa blíži k dokončeniu. Investor Penta Hospitals deklaruje, že výstavba je už hotová na 80%. V budove sa začalo s inštaláciou technológií, stavebník navyše ohlásil zásadnú novinku: po dohode so spoločnosťou Siemens Healthineers by mal mať prístup k najpokrokovejším zariadeniam počas najbližších 15 rokov. Ďalšou dôležitou správou je vznik medicínskeho kampusu, slúžiaceho na výučbu, vedu a výskum.

Čítať viac

Nemocnica Bory je rok pred otvorením, pozrite sa dovnútra

09.03.2022 17:51:11 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, nazývaná aj Nemocnica novej generácie či Svet zdravia Bory, sa blíži k otvoreniu. Takto o rok by mala privítať prvých pacientov, už teraz však začínajú prvé časti rozsiahleho medicínskeho komplexu získavať definitívnu podobu. Investor, spoločnosť Svet zdravia, preto odhalil interiér zariadenia a zároveň predstavil prvé tváre, ktoré budú zodpovedať za vysokú úroveň poskytovanej starostlivosti.

Čítať viac

Svet zdravia Bory je dokončený na 70% a spúšťa predregistráciu pacientov

02.02.2022 14:47:38 Adrian Gubčo

Výstavba nemocnice Svet zdravia v Boroch – označovanej investorom ako Nemocnica novej generácie – sa blíži k dokončeniu. Zvonku je už prakticky skompletizovaná, kým v interiéri sa pripravuje najdelikátnejšia časť realizácie v podobe inštalácie technológií a postupného nábehu jednotlivých lekárskych procesov. Otvorená by mala byť v marci 2023.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch odhaľuje fasádu

16.06.2021 15:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba novej nemocnice v Boroch dospela do štádia, kedy začína byť zreteľná jej finálna podoba. Na najviac exponovanej juhovýchodnej fasáde už bolo nainštalované obloženie a rýchlo postupujú aj práce v interiéroch. Investor, spoločnosť Svet zdravia, patriaca do portfólia firiem okolo skupiny Penta Investments, plánuje nemocnicu otvoriť v roku 2023.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch je spolovice hotová

23.04.2021 16:54:15 Adrian Gubčo

Výstavba tzv. Nemocnice novej generácie v štvrti Bory, patriacej do siete Svet zdravia, napreduje v rýchlom tempe. Hrubá stavba, spoločne so strešnými konštrukciami a okennými výplňami, bola dokončená na konci minulého roka, práce sa tak sústredia na interiér. Podľa investora sú dnes hotové na 48%, čo je podnetom pre rozbeh ďalších fáz náborov nových zamestnancov. 

Čítať viac

Svet zdravia v Boroch je v štádiu hrubej stavby, pribudne aj ubytovňa pre zamestnancov

20.01.2021 16:37:37 Adrian Gubčo

Projekt výstavby nemocnice Svet zdravia v štvrti Bory dosiahol dôležitý míľnik: mohutný objekt je v štádiu hrubej stavby a práce sa začínajú sústrediť na interiéry. Prvá veľká súkromná nemocnica v Bratislave je tak čoraz bližšie k realite. Investor, spoločnosť Svet zdravia, patriaca do portfólia firiem okolo finančnej skupiny Penta, navyše pripravuje aj výstavbu ubytovacích kapacít pre zdravotnícky personál.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch rastie, čoskoro začne najímať prvých zamestnancov

30.01.2020 09:45:38 Adrian Gubčo

Výstavba nemocnice Svet zdravia Bory, nazývanej aj Nemocnica novej generácie, rýchlo napreduje a čoskoro dosiahne štádium hrubej stavby. Spoločnosť Svet zdravia, blízka finančnej skupine Penta Investments, zároveň uvádza, že na 1,2-tisíc pracovných pozícií už má rovnaký počet uchádzačov. Sprevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia sa každopádne očakáva až v priebehu roka 2022.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch rastie

16.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

V Boroch už výrazne rastie nová nemocnica, patriaca do siete Svet zdravia. Má ísť o najmodernejšiu nemocnicu v Bratislave, ktorá bude koncová - minimálne do doby výstavby veľkej štátnej nemocnice na Rázsochách.

Čítať viac

Nemocnica Svet zdravia rastie, pribudne aj ubytovňa pre personál

16.04.2019 10:35:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate, resp. zdravotnícka divízia spoločnosti Penta, napreduje vo výstavbe novej nemocnice v štvrti Bory. Má ísť o najmodernejšie zdravotnícke zariadenie v metropole s vysoko kvalifikovaným personálom. Aj preto plánuje dcérska spoločnosť Penty vybudovať v priamom susedstve nemocnice ubytovanie pre potreby zamestnancov.

Čítať viac

Penta odhaľuje nové vizualizácie nemocnice v Boroch

21.02.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Už niekoľko mesiacov je vo výstavbe nemocnica v rozvíjajúcej sa štvrti Bory, ktorá má byť po dokončení najmodernejším zariadením svojho druhu na Slovensku. S postupujúcou realizáciou sa teraz odhaľujú ďalšie vizualizácia a informácie o zdravotníckom komplexe. Developerom je spoločnosť Penta Investments, prevádzkovateľom nemocnice bude sieť Svet zdravia.

Čítať viac

Construction update: Bory Bývanie & Svet zdravia, 19.10.2018

25.10.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Bory, masívny zámer novej štvrte na severozápadnom vstupe do Bratislavy od developera Penta Real Estate, sa pomaly začína stávať realitou. Po nákupnom centre a sérii retailových boxov sa v oblasti realizujú aj iné funkcie: bývanie v podobe súboru Bory Bývanie (I. etapa) či zdravotníctvo v podobe nemocnice Svet zdravia.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch čoskoro začne s výstavbou

10.08.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Bratislava sa čoskoro dočká novej, modernej nemocnice. Spoločnosť Svet zdravia oznámila, že čoskoro rozostavia svoj projekt koncovej nemocnice v lokalite Bory. O novinkách informoval ako prvý portál TREND Reality.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube