Author photoAdrian Gubčo 16.04.2019 10:35

Nemocnica Svet zdravia rastie, pribudne aj ubytovňa pre personál

Developer Penta Real Estate, resp. zdravotnícka divízia spoločnosti Penta, napreduje vo výstavbe novej nemocnice v štvrti Bory. Má ísť o najmodernejšie zdravotnícke zariadenie v metropole s vysoko kvalifikovaným personálom. Aj preto plánuje dcérska spoločnosť Penty vybudovať v priamom susedstve nemocnice ubytovanie pre potreby zamestnancov.

Nová nemocnica rastie severne od nákupného centra Bory Mall, ktoré je zatiaľ najvýraznejšou dokončenou časťou budúcej štvrte. Aktuálne prebieha v podstate ešte len výstavba základov a prvého podzemného podlažia, aktivita na pozemku však postupne rastie. Samotný zdravotnícky komplex bude pomerne mohutný, hoci oveľa kompaktnejší ako iné nemocnice.

V novej nemocnici má vzniknúť približne 400 lôžok v jednolôžkových izbách, 14 operačných sál, 24 izieb intenzívnej starostlivosti pre dospelých, moderný urgentný príjem či pôrodné oddelenie, centrum pre liečbu mozgových príhod, traumacentrum aleb transplantačné centrum. Pre zlepšenie logistiky v rámci nemocnice sa ráta s konceptom „plávajúcich lôžok“ a klastrov.

Pre zabezpečenie prevádzky nemocnice plánuje investor zamestnať asi 1.200 zamestnancov, z toho 250 lekárov a asi 750 sestier a ošetrovateľov. Nájsť taký počet kvalifikovaných expertov nie je jednoduché, preto sa ich snaží nalákať rozličnými benefitmi – a jeden veľmi významný bol teraz predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

 

Nové ubytovacie kapacity - situácia. Zdroj: Ubytovanie, s.r.o. / EIA

 

SPV spoločnosť Ubytovne, s.r.o., plánuje západne od Sveta zdravia vybudovať dvojicu objektov so siedmimi a šiestimi nadzemnými podlažiami s prechodným bývaním v podobne izieb a centrálnou kuchynkou a spoločenskou miestnosťou. Domy so severojužnou orientáciou budú osadené v miernom svahu a vytvoria zároveň výhcodnú hranu nedávno odhalenej tretej etapy Bory Bývanie.

Vzniknúť by malo celkovo 188 dvojlôžkových izieb pre 376 obyvateľov, z 204 v sedempodlažnom objekte, 172 v šesťpodlažnom. Ubytovaní budú mať k dispozícii okrem spomínaných spoločenských priestorov aj sklad bicyklov, práčovňu či room service. Obsluhu by malo zabezpečiť 110 parkovacích miest. V praxi tak pôjde o kvalitnejšiu formu internátu, čo však môže byť pri minimálnych nákladoch pre časť personálu aspoň dočasne lákavé.

Ide o zmenu pôvodne navrhovanej činnosti, kedy tu mali vzniknúť klasické bytové domy s 536 bytmi a 860 parkovacími miestami. Taká výrazná zmena funkcia ukazuje, že developer považuje výstavbu a zabezpečenie prevádzkyschopnosti nemocnice skutočne za dôležitú otázku. Presné dátumy realizácie neboli potvrdené, pri danom type projektu však nepredpokladám významnejšie komplikácie, čiže realizáciu odhadujem na roky 2020-2022.

 

Nové kapacity vyrastú západne od nemocnice - pri tomto phľade za nemocnicou v ľavej časti vizualizácie. Zdroj: Penta Real Estate

 

Bory sa tak opäť o niečo viac zahustia, hoci zároveň treba povedať, že opäť nejde o celkom koncepčné rozhodnutie, ktoré by nadväzovalo na vopred známu urbanistickú víziu, ako sa má celá štvrť rozvíjať. Medzi Svetom zdravia a ubytovňami sa má napríklad nachádzať ulica, ktorá mala byť potenciálne určená pre hlavnú triedu celej štvrte, developer (a ďalšie firmy) ju však obstavuje objektami bez parteru a potrebnej kvality.

Ide o jav, ku ktorému som vyjadril kritický postoj už nedávno, takýmito rozhodnutiami sa vo mne názor, že developer postupuje veľmi reaktívne s ohľadom na aktuálne potreby namiesto jasnej dlhodobej vízie, posilňuje. Nie som presvedčený, že ide o správny prístup, ako zabezpečiť dlhodobú životaschopnosť Borov ako mestskej štvrte.

Každopádne, samotné ubytovacie kapacity sú pre nemocnicu prospešné, zvlášť v prípade, ak sa Svet zdravia rozhodne začať s výchovou vlastných budúcich zamestanancov. Pre samotné Bory by to znamenalo funkčné obohatenie, čo je pre nové časti mesta vždy vítané. Veľkou otázkou tak zostáva najmä riešenie dopravnej koncepcie územia.

V tomto smere sa zatiaľ nič definitívne nedá povedať, hoci Penta Real Estate pripravuje štúdiu predĺženia Saratovskej ulice aj s vidinou extenzie električkovej trate a s prihliadnutím na možný prestup na železničnú dopravu vďaka pripravovanému prestupnému terminálu Lamačská brána. Tento projekt však stále ostáva ešte viacmenej hudbou budúcnosti, snáď však nie tak vzdialenej. Konkrétne riešenie trate priamo v Boroch je zatiaľ neznáme.  

 

Fotogafie z 6.4.2019.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Svet zdravia
  • Nové ubytovacie kapacity - situácia. Zdroj: Ubytovanie, s.r.o. / EIA

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube