YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 16.04.2019 10:35

Nemocnica Svet zdravia rastie, pribudne aj ubytovňa pre personál

Developer Penta Real Estate, resp. zdravotnícka divízia spoločnosti Penta, napreduje vo výstavbe novej nemocnice v štvrti Bory. Má ísť o najmodernejšie zdravotnícke zariadenie v metropole s vysoko kvalifikovaným personálom. Aj preto plánuje dcérska spoločnosť Penty vybudovať v priamom susedstve nemocnice ubytovanie pre potreby zamestnancov.

Nová nemocnica rastie severne od nákupného centra Bory Mall, ktoré je zatiaľ najvýraznejšou dokončenou časťou budúcej štvrte. Aktuálne prebieha v podstate ešte len výstavba základov a prvého podzemného podlažia, aktivita na pozemku však postupne rastie. Samotný zdravotnícky komplex bude pomerne mohutný, hoci oveľa kompaktnejší ako iné nemocnice.

V novej nemocnici má vzniknúť približne 400 lôžok v jednolôžkových izbách, 14 operačných sál, 24 izieb intenzívnej starostlivosti pre dospelých, moderný urgentný príjem či pôrodné oddelenie, centrum pre liečbu mozgových príhod, traumacentrum aleb transplantačné centrum. Pre zlepšenie logistiky v rámci nemocnice sa ráta s konceptom „plávajúcich lôžok“ a klastrov.

Pre zabezpečenie prevádzky nemocnice plánuje investor zamestnať asi 1.200 zamestnancov, z toho 250 lekárov a asi 750 sestier a ošetrovateľov. Nájsť taký počet kvalifikovaných expertov nie je jednoduché, preto sa ich snaží nalákať rozličnými benefitmi – a jeden veľmi významný bol teraz predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

 

Nové ubytovacie kapacity - situácia. Zdroj: Ubytovanie, s.r.o. / EIA

 

SPV spoločnosť Ubytovne, s.r.o., plánuje západne od Sveta zdravia vybudovať dvojicu objektov so siedmimi a šiestimi nadzemnými podlažiami s prechodným bývaním v podobne izieb a centrálnou kuchynkou a spoločenskou miestnosťou. Domy so severojužnou orientáciou budú osadené v miernom svahu a vytvoria zároveň výhcodnú hranu nedávno odhalenej tretej etapy Bory Bývanie.

Vzniknúť by malo celkovo 188 dvojlôžkových izieb pre 376 obyvateľov, z 204 v sedempodlažnom objekte, 172 v šesťpodlažnom. Ubytovaní budú mať k dispozícii okrem spomínaných spoločenských priestorov aj sklad bicyklov, práčovňu či room service. Obsluhu by malo zabezpečiť 110 parkovacích miest. V praxi tak pôjde o kvalitnejšiu formu internátu, čo však môže byť pri minimálnych nákladoch pre časť personálu aspoň dočasne lákavé.

Ide o zmenu pôvodne navrhovanej činnosti, kedy tu mali vzniknúť klasické bytové domy s 536 bytmi a 860 parkovacími miestami. Taká výrazná zmena funkcia ukazuje, že developer považuje výstavbu a zabezpečenie prevádzkyschopnosti nemocnice skutočne za dôležitú otázku. Presné dátumy realizácie neboli potvrdené, pri danom type projektu však nepredpokladám významnejšie komplikácie, čiže realizáciu odhadujem na roky 2020-2022.

 

Nové kapacity vyrastú západne od nemocnice - pri tomto phľade za nemocnicou v ľavej časti vizualizácie. Zdroj: Penta Real Estate

 

Bory sa tak opäť o niečo viac zahustia, hoci zároveň treba povedať, že opäť nejde o celkom koncepčné rozhodnutie, ktoré by nadväzovalo na vopred známu urbanistickú víziu, ako sa má celá štvrť rozvíjať. Medzi Svetom zdravia a ubytovňami sa má napríklad nachádzať ulica, ktorá mala byť potenciálne určená pre hlavnú triedu celej štvrte, developer (a ďalšie firmy) ju však obstavuje objektami bez parteru a potrebnej kvality.

Ide o jav, ku ktorému som vyjadril kritický postoj už nedávno, takýmito rozhodnutiami sa vo mne názor, že developer postupuje veľmi reaktívne s ohľadom na aktuálne potreby namiesto jasnej dlhodobej vízie, posilňuje. Nie som presvedčený, že ide o správny prístup, ako zabezpečiť dlhodobú životaschopnosť Borov ako mestskej štvrte.

Každopádne, samotné ubytovacie kapacity sú pre nemocnicu prospešné, zvlášť v prípade, ak sa Svet zdravia rozhodne začať s výchovou vlastných budúcich zamestanancov. Pre samotné Bory by to znamenalo funkčné obohatenie, čo je pre nové časti mesta vždy vítané. Veľkou otázkou tak zostáva najmä riešenie dopravnej koncepcie územia.

V tomto smere sa zatiaľ nič definitívne nedá povedať, hoci Penta Real Estate pripravuje štúdiu predĺženia Saratovskej ulice aj s vidinou extenzie električkovej trate a s prihliadnutím na možný prestup na železničnú dopravu vďaka pripravovanému prestupnému terminálu Lamačská brána. Tento projekt však stále ostáva ešte viacmenej hudbou budúcnosti, snáď však nie tak vzdialenej. Konkrétne riešenie trate priamo v Boroch je zatiaľ neznáme.  

 

Fotogafie z 6.4.2019.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Svet zdravia
  • Nové ubytovacie kapacity - situácia. Zdroj: Ubytovanie, s.r.o. / EIA

Súvisiace články

Slováci si modernejšiu nemocnicu nepamätajú: Nemocnica Bory sa otvára, pozrite si exkluzívnu prehliadku

30.03.2023 11:39:05 Andrej Sárközi

Novodobá, špičková či pokroková. To je len zopár superlatívov, ktoré sú pripisované aktuálne najmodernejšiemu zdravotníckemu zariadeniu v krajine – Nemocnici Bory. Po vyše štyroch rokoch výstavby sa oficiálne otvára nové koncové zdravotnícke zariadenie zo siete Svet zdravia. Prvých pacientov privíta už od budúceho týždňa, pričom priniesť má novú úroveň kvality i vyššiu dostupnosť akútnej či plánovanej liečby.

Čítať viac

Veľký skok v kvalite života. Bratislava má oficiálne novú nemocnicu

05.01.2023 17:26:54 Andrej Sárközi

Nemocnica Bory so siete Svet zdravia je momentálne najmodernejšou nemocnicou v Bratislave. Nové zdravotnícke zariadenie v lamačských Boroch získalo stavebné povolenie v júli roku 2018 a o mesiac neskôr začalo s výstavbou. V novembri roku 2022 bola skolaudovaná. Aktuálne prekonala ďalší zásadný míľnik.

Čítať viac

Najnovšia nemocnica na Slovensku je pred otvorením. Pozrite sa dovnútra

25.11.2022 14:16:27 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, ktorú postavili v bratislavskom Lamači, získala od príslušného stavebného úradu kolaudačné rozhodnutie, ktoré tento týždeň nadobudlo účinnosť. V piatok počas tlačovej konferencie o tom informoval generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka. Kolaudačné rozhodnutie už má aj ubytovňa pre zamestnancov, ktorú postavili vedľa nemocnice.

Čítať viac

Najmodernejšia bratislavská nemocnica je stavebne dokončená. Otvorená má byť pre všetkých

04.11.2022 13:10:48 Adrian Gubčo

V novej štvrti Bory vrcholia práce na realizácii najmodernejšieho zdravotníckeho zariadenia v Bratislave i na Slovensku – na Nemocnici Bory. Spoločnosť Svet zdravia, blízka finančnej skupine Penta, už dokončila stavbu a komplex pripravuje na otvorenie. Metropola tak získa novú koncovú nemocnicu, ktorá by mala úrovňou dosahovať vysoký medzinárodný štandard.

Čítať viac

Nemocnica Bory získava technológie a rozšíri sa o medicínsky kampus

05.05.2022 14:04:15 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, prvá veľká súkromná nemocnica v Bratislave, sa blíži k dokončeniu. Investor Penta Hospitals deklaruje, že výstavba je už hotová na 80%. V budove sa začalo s inštaláciou technológií, stavebník navyše ohlásil zásadnú novinku: po dohode so spoločnosťou Siemens Healthineers by mal mať prístup k najpokrokovejším zariadeniam počas najbližších 15 rokov. Ďalšou dôležitou správou je vznik medicínskeho kampusu, slúžiaceho na výučbu, vedu a výskum.

Čítať viac

Nemocnica Bory je rok pred otvorením, pozrite sa dovnútra

09.03.2022 17:51:11 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, nazývaná aj Nemocnica novej generácie či Svet zdravia Bory, sa blíži k otvoreniu. Takto o rok by mala privítať prvých pacientov, už teraz však začínajú prvé časti rozsiahleho medicínskeho komplexu získavať definitívnu podobu. Investor, spoločnosť Svet zdravia, preto odhalil interiér zariadenia a zároveň predstavil prvé tváre, ktoré budú zodpovedať za vysokú úroveň poskytovanej starostlivosti.

Čítať viac

Svet zdravia Bory je dokončený na 70% a spúšťa predregistráciu pacientov

02.02.2022 14:47:38 Adrian Gubčo

Výstavba nemocnice Svet zdravia v Boroch – označovanej investorom ako Nemocnica novej generácie – sa blíži k dokončeniu. Zvonku je už prakticky skompletizovaná, kým v interiéri sa pripravuje najdelikátnejšia časť realizácie v podobe inštalácie technológií a postupného nábehu jednotlivých lekárskych procesov. Otvorená by mala byť v marci 2023.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch odhaľuje fasádu

16.06.2021 15:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba novej nemocnice v Boroch dospela do štádia, kedy začína byť zreteľná jej finálna podoba. Na najviac exponovanej juhovýchodnej fasáde už bolo nainštalované obloženie a rýchlo postupujú aj práce v interiéroch. Investor, spoločnosť Svet zdravia, patriaca do portfólia firiem okolo skupiny Penta Investments, plánuje nemocnicu otvoriť v roku 2023.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch je spolovice hotová

23.04.2021 16:54:15 Adrian Gubčo

Výstavba tzv. Nemocnice novej generácie v štvrti Bory, patriacej do siete Svet zdravia, napreduje v rýchlom tempe. Hrubá stavba, spoločne so strešnými konštrukciami a okennými výplňami, bola dokončená na konci minulého roka, práce sa tak sústredia na interiér. Podľa investora sú dnes hotové na 48%, čo je podnetom pre rozbeh ďalších fáz náborov nových zamestnancov. 

Čítať viac

Svet zdravia v Boroch je v štádiu hrubej stavby, pribudne aj ubytovňa pre zamestnancov

20.01.2021 16:37:37 Adrian Gubčo

Projekt výstavby nemocnice Svet zdravia v štvrti Bory dosiahol dôležitý míľnik: mohutný objekt je v štádiu hrubej stavby a práce sa začínajú sústrediť na interiéry. Prvá veľká súkromná nemocnica v Bratislave je tak čoraz bližšie k realite. Investor, spoločnosť Svet zdravia, patriaca do portfólia firiem okolo finančnej skupiny Penta, navyše pripravuje aj výstavbu ubytovacích kapacít pre zdravotnícky personál.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch rastie, čoskoro začne najímať prvých zamestnancov

30.01.2020 09:45:38 Adrian Gubčo

Výstavba nemocnice Svet zdravia Bory, nazývanej aj Nemocnica novej generácie, rýchlo napreduje a čoskoro dosiahne štádium hrubej stavby. Spoločnosť Svet zdravia, blízka finančnej skupine Penta Investments, zároveň uvádza, že na 1,2-tisíc pracovných pozícií už má rovnaký počet uchádzačov. Sprevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia sa každopádne očakáva až v priebehu roka 2022.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch rastie

16.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

V Boroch už výrazne rastie nová nemocnica, patriaca do siete Svet zdravia. Má ísť o najmodernejšiu nemocnicu v Bratislave, ktorá bude koncová - minimálne do doby výstavby veľkej štátnej nemocnice na Rázsochách.

Čítať viac

Penta predstavuje detaily Nemocnice novej generácie v štvrti Bory

25.04.2019 16:40:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Penta Investments spoločne so zástupcami siete Svet zdravia dnes predstavila detaily novej bratislavskej nemocnice, ktorá už vzniká v rastúcej štvrti Bory. Podľa predstáv spoločnosti má ísť o najmodernejšie pracovisko na Slovensku s európskou úrovňou, ktoré má vynahradiť nedostatky existujúcich štátnych zariadení.

Čítať viac

Penta odhaľuje nové vizualizácie nemocnice v Boroch

21.02.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Už niekoľko mesiacov je vo výstavbe nemocnica v rozvíjajúcej sa štvrti Bory, ktorá má byť po dokončení najmodernejším zariadením svojho druhu na Slovensku. S postupujúcou realizáciou sa teraz odhaľujú ďalšie vizualizácia a informácie o zdravotníckom komplexe. Developerom je spoločnosť Penta Investments, prevádzkovateľom nemocnice bude sieť Svet zdravia.

Čítať viac

Construction update: Bory Bývanie & Svet zdravia, 19.10.2018

25.10.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Bory, masívny zámer novej štvrte na severozápadnom vstupe do Bratislavy od developera Penta Real Estate, sa pomaly začína stávať realitou. Po nákupnom centre a sérii retailových boxov sa v oblasti realizujú aj iné funkcie: bývanie v podobe súboru Bory Bývanie (I. etapa) či zdravotníctvo v podobe nemocnice Svet zdravia.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch čoskoro začne s výstavbou

10.08.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Bratislava sa čoskoro dočká novej, modernej nemocnice. Spoločnosť Svet zdravia oznámila, že čoskoro rozostavia svoj projekt koncovej nemocnice v lokalite Bory. O novinkách informoval ako prvý portál TREND Reality.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube