Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 05.04.2019 09:45

Stanica Nivy má novú webstránku a odhaľuje ďalšie detaily

Developer HB Reavis sa už začína intenzívnejšie pripravovať na promovanie svojho najväčšieho bratislavského projektu, Stanice Nivy. Po zverejnení prezentačného videa v priebehu utorka a včerajšom odhalení novej webstránky sú tak známe ďalšie novinky a pohľady z projektu, ktorý bude predstavovať zásadný vstup nielen do lokality do nového centra mesta, aj Bratislavy ako celku.

Article Big

Zdroj: HB Reavis

Stránka sa podrobnejšie venuje jednotlivým aspektom projektu, ktoré ho majú podľa developera spraviť novým nákupným hubom Bratislavy. Nástrojom na to je kombinácia lokality, funkcií a rozsahu, ale aj komerčnému úspechu podriadenému dizajnu. To spoločne neprináša len výhody, ale aj nedostatky, hoci tieto nevznikli nedopatrením.

Stanica Nivy je prezentovaná ako srdce nového centra Bratislavy, čo je do veľkej miery pravda. Hoci azda Eurovea je umiestnená v kontexte budúceho rozvoja pravého brehu Dunaja o niečo lepšie, Stanica Nivy má strategickú polohu v mieste najvyššej koncentrácie administratívnych komplexov a nad autobusovou stanicou, čo bude na seba viazať obrovské pohyby s desaťtisícmi potenciálynch zákazníkov.

Developer sa zároveň pokúsil nákupné centrum navrhnúť v súlade s dnešnými trendmi, kedy zákazníci nehľadajú už len obchody, ale komplexný zážitok spojený s relaxom, zábavou či gastrom. V dôsledku toho vznikne na treťom nadzemnom podlaží veľká gastrozóna s reštauráciami a fast-foodom, tržnicou („barcelonského typu“) a prístupom na strešnú terasu, ktorá na úrovni štvrtého nadzemného podlažia získava podobu zelenej strechy s možnosťami pre relax a trávenie voľného času.

 

Nová autobusová stanica v podzemnom podlaží. Zdroj: HB Reavis

 

Tieto funkcie majú slúžiť ako atraktor, hoci pri danej veľkosti bude mať Stanica Nivy veľkú gravitačnú silu sama osebe – nákupné plochy budú dosahovať 70-tisíc metrov štvorcových, tržnica bude mať 3-tisíc metrov štvorcových, kancelárie priamo v rámci areálu v Nivy Tower 30-tisíc metrov štvorcových. Parkovacích miest bude 2.150, zelená strecha má rozsah 12-tisíc metrov štvorcových.

Už teraz sa v kuloároch hovorí o tom, že na potenciál nákupného centra reagujú aj obchodníci, malo by sem prísť viacero newcomerov, vrátane obchodov aj gastronómie, ďalšie siete by tu mali otvoriť svoje kľúčové slovenské pobočky.

Developer pre dizajn komplexu oslovil viacero architektonických kancelárií. Koncept vypracovala britská kancelária Benoy, ktorá je expertom v navrhovaní nákupných centier, finálnu podobu dodal Stanici Nivy slovenský partner Siebert + Talaš. Na strešnom parku spolupracovalo opäť britské štúdio BDP, kocnept pohybu navrhol ateliér Space Syntax. Výsledný návrh predstavuje nákupné centrum, ktoré spĺňa všetky predpoklady pre komerčný úspech.

Nanešťastie, prinieslo to aj určité aspekty, ktoré potláčajú verejné funkcie, v tomto prípade autobusovú stanicu. Hoci na vizualizáciách teší veľkorysý priestor nástupísk, horšie to je už s prístupom do samotnej staničnej haly, kam vedie, podľa všetkého, len jeden eskalátor a jedno schodisko (a pár výťahov), pričom tieto sú umiestnené tak, že cestujúci bude musieť prechádzať cez podstatnú časť nákupného centra namiesto rýchleho spojenia s exteriérom a nadväzujúcou verejnou dopravou.

 

Prvé podzemné podlažie s autobusovou stanicou a prístupmi len cez jeden eskalátor a schodisko. Zdroj: HB Reavis
Podoba I. nadzemného podlažia ukazuje, že cestujúci z autobusovej stanice bude musieť prechádzať cez významnú časť nákupného centra namiesto rýchleho spojenia na zastávku verejnej dopravy. Zdroj: HB Reavis

 

Dôvod takéhoto členenia je prostý – architekti a developer sa snažili dosiahnuť, aby užívatelia autobusovej stanice prešli povedľa čo najväčšieho počtu obchodov a stali sa ich potenciálnymi zákazníkmi. Tým potlačili funkčnosť stanice, navyše pri špičkách je daný počet výstupov z haly (inak tiež minimalizovanej na úkor nákupných plôch) jednoducho príliš malý. Ide o príklad dôsledkov ponechania riešenia verejnej funkcie na súkromného investora, ktorého (prirodzeným) cieľom je zisk, nie akási verejná služba. Každopádne, výstavba Stanice Nivy je v takej pokročilej fáze, že toto zlé riešenie sa už nenapraví.

Hlavné mesto tak už čoskoro, v priebehu budúceho roka, získa nové masívne nákupné centrum s novou autobusovou stanicou, ktorého súčasťou bude aj najvyššia administratívna budova na Slovensku, strešná záhrada či tržnica. V kontexte Bratislavy ide o mimoriadne zásahy, ktoré ovplyvnia jej fungovanie, maloobchodný trh aj panorámu. Pri takomto význame o to viac zamrzí, že Stanica Nivy nepôsobí mestotvornejším dojmom.

 

 

To je už ale dôsledok správy mesta, kde úplne absentovalo poňatie o vízii metropoly alebo vedomie toho, čo je kvalita a ako ju v prípade nových developmentov vyžadovať. Bratislava nemala náležité inštitúty, ktoré by sa daným otázkam venovali, iba politicky kontrolované orgány, ktoré sa mohli obmedziť len na vydávanie stanovísk a pripomienky v malom rozsahu. Prvé signály zmeny prichádzajú až teraz.

Bude úlohou nového Metropolitného inštitútu Bratislavy podobné zámery prísne vyhodnocovať a dávať do kontextu stratégií o budúcom rozvoji mesta. MIB musí dať jasnú odpoveď na to, či sa majú v Bratislave ešte rozvíjať ďalšie nákupné centrá, ako má vyzerať mestský parter, čo sú požiadavky na kľúčové dopravné terminály, aký bude charakter okolitých verejných priestranstiev a naostatok aj to, aká je úroveň architektúry nových projektov.

Táto rovina debaty sa musí stať súčasťou ďalšieho formovania developmentu v Bratislave, ktorá však prispeje k lepšiemu fungovaniu mesta – a to je nielen verejným, ale aj komerčným záujmom, lebo práve v dobre fungujúcom meste chcú ľudia žiť, tráviť svoj voľný čas a míňať svoje peniaze. Kooperácia expertných inštitútov a developerských spoločností je teda zásadná a mala by byť cieľom všetkých zúčastnených strán.

Galéria

 • Pohľad od ulice Mlynské nivy. Zdroj: HB Reavis
 • Strešná záhrada. Zdroj: HB Reavis
 • Autobusová stanica. Zdroj: HB Reavis
 • Autobusová stanica. Zdroj: HB Reavis
 • Autobusová stanica. Zdroj: HB Reavis
 • Strešná záhrada. Zdroj: HB Reavis
 • I. podzemné podlažie - autobusová stanica. Zdroj: HB Reavis
 • I. nadzemné podlažie. Zdroj: HB Reavis
 • II. nadzemné podlažie. Zdroj: HB Reavis
 • III. nadzemné podlažie - gastro a tržnica. Zdroj: HB Reavis
 • IV. nadzemné podlažie - strešná záhrada. Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Otvoria sa Mlynské nivy na jeseň?

14.09.2020 09:37:00 Adrian Gubčo

Na ulici Mlynské nivy vrcholia práce na dokončovaní prestavby ulice, ktorá sa v súvislosti s výstavbou projektu Stanica Nivy a zóny Nové Nivy mení na širokú mestskú triedu. Hoci Hlavné mesto, ktoré je stavebníkom, dlhodobo opakuje, že k otvoreniu ulice dôjde na jeseň tohto roka, v poslednej dobe sa vyskytli aj určité pochybnosti. Kedy by sa ulica mohla skutočne otvoriť?

Čítať viac

Na Mlynských nivách bola zrealizovaná trolejbusová trať

31.08.2020 11:04:00 Adrian Gubčo

Práce na obnove ulice Mlynské nivy idú do finále. V priebehu uplynulých dní bolo namontované trolejové vedenie pre staronovú trolejbusovú trať, ktorá po ulici opäť povedie. Práce súvisia s pripravovaným obnovením prevádzky ulice, ku ktorej by malo dojsť v jesenných mesiacoch.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať Komenského námestie podľa návrhu štúdia @totalstudio.eu

Results of another architectural competition were revealed: this is the future look of Komenského sq by Totalstudio.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #square #publicspace #park #urbanism #city #architecture #competition #sutaz
Spoločnosť Unimed Pharma si v Rači vybuduje novú centrálu.

Unimed Pharma will build its new HQ in Rača.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #headquarters #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture #expoline #cubedesign #raca #rača
V Dúbravke bola dokončená druhá etapa príjemného projektu Pekná Vyhliadka, v rámci ktorého vznikol aj príťažlivý verejný priestor s vybavenosťou.

In Dúbravka, a lovely new development called Pekná Vyhliadka (Pleasant View) was completed, containing attractive public space and retail section.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #peknavyhliadka #dubravka #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture @archikod
Pred Stanicou Nivy bola dokončená nová trolejbusová trať. 

New trolleybus track in front of Stanica Nivy.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #stanicanivy #novenivy #nivy #street #city #downtown #architecture #modernarchitecture #publicspace #urbanism @hbreavis @sieberttalas
Tento týždeň sme videli novú podobu električkovej trate v Rači a otvorenie prvej časti parku v Sky Parku. V Petržalke sa robí Územný plán zóny Kapitulské pole, kde môže žiť vyše 8-tisíc ľudí, development napreduje v Záhorskej Bystrici aj v downtowne. Bratislava sa mení každým dňom.

This week we have seen the new look of tramway track in Rača and opening of the first part of park in Sky Park. In Petržalka, masterplan for Kapitulské pole area with potential population of 8k residents is being made and development is advancing in Záhorská Bystrica as well as in downtown. Bratislava is changing every day.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #petrzalka #architecture #modernarchitecture #raca #zahorskabystrica
Elegantný Ganz House má stavebné povolenie a už o niekoľko rokov dotvorí rozvíjajúcu sa zónu @euroveacity

Elegant Ganz House received construction permit and in a few years it will become a vital part of Eurovea City neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture @jtre_sk @compassarchitekti
Pozrieť viac

YouTube