Author photoAdrian Gubčo 21.01.2020 16:25

Sky Park napreduje: Jurkovičova tepláreň ohlasuje ďalších nájomníkov, štvrtá rezidenčná veža je pred ziskom stavebného povolenia

Rok 2020 bude pre projekt Sky Park, jeden z najvýraznejších developmentov v metropole, zlomový. V priebehu najbližších mesiacov sa začnú sprístupňovať prvé časti veľkého polyfunkčného developmentu, zároveň sa rozbehne výstavba budov, ktoré rozvoj územia zavŕšia. Bratislava tak získa ďalší transformovaný kus mesta.

Zdroj: Penta Real Estate

Zdroj: Penta Real Estate

Jednou z takýchto budov, ktorú čaká dokončenie už v priebehu tohto roka, je Jurkovičova tepláreň, jedna z posledných prežívajúcich pripomienok niekdajšej priemyselnej štvrte v lokalite. Mohutný objekt od nestora slovenskej architektúry Dušana Jurkoviča je chránený ako Národná kultúrna pamiatka a po komplexnej rekonštrukcii sa premení na administratívny objekt s prímesou gastronómie a kultúry.

Ako informoval developer Penta Real Estate, v budove vznikne priestor pre DOT. Espresso bar & Contemporary Art Gallery. Pôjde o kombináciu galérie moderného umenia s kaviarňou, pričom DOT. obsadí prízemie hlavnej haly teplárne, bude však využívať aj susedné auditórium. Celková plocha kaviarne dosiahne 200 štvorcových metrov. Galéria poslúži na organizáciu rôznych workshopov, výstav, besiedok a iných kultúrno-spoločenských aktivít.

„Koncept Jurkovičovej teplárne bol od začiatku koncipovaný tak, aby sme zachovali unikátnu atmosféru priestoru a sprístupnili ju verejnosti,“ hovorí Ján Bryndza, riaditeľ oddelenia leasingu v Penta Real Estate Slovensko. "Na prízemí v hlavnej hale zabezpečí kultúrnu zložku unikátne spojenie galérie umenia s kaviarenskou časťou, prednáškové auditórium a zážitková reštaurácia.“

Zážitkovou reštauráciou je myslený už dávnejšie oznámený plán gastronomickej skupiny Medusa ovoriť reštaurácie v bratislavskom downtowne, pričom jednou z lokácií je aj Jurkovičova tepláreň. Celková prenajímateľná plocha reštaurácie dosiahne viac ako 700 štvorcových metrov, koncept je aktuálne v procese tvorby.

Rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne sa spustila v lete 2018, potom, ako developer usporiadal architektonickú súťaž na jej nové riešenie. V tej zvíťazila kancelária ADOM M Studio, ktorá sídli v susednom Design Factory a s konverziou industriálnych priestorov má bohaté skúsenosti.

Okrem spomínaných prevádzok v teplárni vzniknú aj kancelárske priestory, kde Penta prvýkrát zrealizuje svoj nový coworkingový koncept BASE. Developer do obnovy budovy investuje celkovo 11,5 milióna eur. Oproti pôvodnému odhadu bude rekonštrukcia dokončená o niečo neskôr, ku koncu tohto roka by však už mala byť budova sprístupnená.

 

Nová reštaurácia v priestoroch Jurkovičovej teplárne. Zdroj: Medusa

 

Noví nájomníci v Jurkovičovej teplárni nie sú jedinou novinkou. Každým dňom je už očakávané udelenie stavebného povolenia pre štvrtú rezidenčnú vežu, ktorá doplní dnes rozostavanú trojicu výškových budov. Sky Park 4, ako ho nazýva developer, vznikne juhovýchodne od najvýchodnejšej veže a bude mať identickú hmotu aj architektúru.

Najnovšia fáza Sky Parku tak bude mať 31 nadzemných podlaží a výšku 103,8 metrov. Vzniknúť by tu malo 264 bytov vyššieho štandardu. Predpredaj, určený najprv pre partnerov developera, sa už pomaly pripravuje, pre širokú verejnosť sa spustí po udelení stavebného povolenia. Pribudnúť by mala aj ďalšia občianska vybavenosť, v podzemnom parkingu sa vybuduje 372 miest.

Spustenie výstavby sa predpokladá už v dohľadnej dobe, ešte v prvej polovici tohto roka. V takom prípade bude štvrtá rezidenčná veža dokončená v roku 2023. Investície do nej dosahujú výšku 56 miliónov eur.

 

Švrtá rezidenčná veža. Zdroj: Penta Real Estate

 

Kým jedna časť Sky Parku sa rozostavia, ďašie sa budú dokončovať. Prvá z rezidenčných veží by mala byť odovzdaná rezidentom už v priebehu apríla až mája tohto roka, presný dátum závisí jedine od udelenia kolaudačného rozhodnutia. Konanie už určitú dobu prebieha, na rade je tak stavebný úrad v mestskej časti Bratislava – Staré Mesto.

Kým táto prvá veža je už viacmenej z exteriéru dokončená, na zvyšných dvoch vežiach sa ešte len začalo snímanie lešenia z fasád. Developer však potvrdzuje, že termín odovzdania sa stíha ešte v roku 2020 – predbežne v októbri alebo novembri.

Popri vežiach sa bude dokončovať aj park, ktorý tvorí podnož projektu a jeden z jeho hlavných benefitov. Jeho prvá časť bude otvorená už s dokončením prvej z veží a s postupným dobudovávaním zvyšku komplexu by sa mali pridávať aj ďalšie sekcie. V prvej etape by sa mala každopádne sprístupniť podstatná porcia verejných priestranstiev, čo v preklade znamená približne 70% exteriérových plôch.

Okrem všetkých týchto zmien prinesie druhá polovica roka 2020 ešte dokončenie prvej z nových administratívnych budov, Sky Park Offices s 80 metrov vysokou dominantou a 31-tisíc metrami štvorcovými kancelárskych priestorov. Budova má aktuálne dokončenú hrubú stavbu a postupne sa zasklieva. Developer deklaruje, že bizniscentrum postupne zapĺňa, hoci konkrétni nájomníci nie sú s výnimkou právnickej firmy Dentons známi.

Nakoniec, ešte v tomto roku, hoci až v jeho druhej polovici, sa očakáva spustenie výstavby aj poslednej – a azda aj najočakávanejšej – budovy v rámci komplexu, najvyššej kancelárskej veže na nároží Čulenovej a Landererovej, ktorá bude mať bezmála 120 metrov a najviac bude pripomínať pôvodný dizajn projektu ešte z architektonickej súťaže z roku 2010. Budova je stále v povoľovacom procese.

Penta Real Estate každopádne očakáva, že celý Sky Park bude dokončený v priebehu roka 2023. Ide o jeden z najväčších a najdrahších projektov v Bratislave všetkých čias.

 

Zdroj: Penta Real Estate / Pictown

 

Sky Park je svojim rozsahom aj charakterom na bratislavské pomery unikátny projekt. Hoci sa tu vybudovali, budujú alebo budú budovať aj iné projekty výškových budov navrhnutých známymi architektmi, postaviť šesť veží s výškami od 80 do 120 metrov nie je každodennou záležitosťou ani v širšom stredoeurópskom kontexte (azda s výnimkou Varšavy), o to viac, ak sú tieto veže spojené s kanceláriou Zaha Hadid Architects.

Ateliér svetoznámej architektky a držiteľky Pritzkerovej ceny Zahy Hadid zvíťazil v súťaži, ktorú developer zorganizoval ešte v rokoch 2009-2010 s návrhom série veží v organickej štruktúre, ktorej jadrom bola obnovená a pristavaná tepláreň s kultúrnym využitím. Neskorší vývoj projektu aj ekonomickej situácie ukázal, že vo svojej pôvodnej podobe išlo o nereálny koncept. Z pôvodného návrhu si však aktuálne budovaný development zachoval charakter oblých veží osadených v zelenom parku, aj keď do projektu zasiahli aj iní architekti.

Dnes sa vízia, ktorú napríklad českí komentátori označovali za „zázrak v Bratislave“, stáva realitou. Dokončením Sky Parku sa otvorí a aktivuje veľké územie v srdci nového downtownu, vzniknú nové prepojenia medzi nábrežím a autobusovou stanicou, pribudnú množstvá nových obchodov a pracovísk a ožije dosiaľ podrozvinutá štvrť v tesnej blízkosti historického centra. Hoci pôvodné predstavy o bohatom kultúrnom obsahu v teplárni sa nenaplnili, aspoň v menšom tu kultúra ostane zachovaná.

Zmeny, ktoré sa v meste prejavia v priebehu tohto roka, Bratislavu zásadne zmenia – podobne, ako to bolo v roku 2010 po dokončení prvej fázy Eurovey alebo dokončení rekonštrukcie paláca Bratislavského hradu. Metropola sa stane kompaktnejšou, modernejšou a atraktívnejšou. Sky Park bude mať v tomto novom príbehu Hlavného mesta centrálnu úlohu.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Aktuálny stav rekonštrukcie teplárne. Zdroj: Penta Real Estate
  • Aktuálny stav rekonštrukcie teplárne. Zdroj: Penta Real Estate
  • Aktuálny stav rekonštrukcie teplárne. Zdroj: Penta Real Estate
  • Aktuálny stav rekonštrukcie teplárne. Zdroj: Penta Real Estate
  • Jurkovičova tepláreň. Zdroj: Penta Real Estate
  • Jurkovičova tepláreň. Zdroj: Penta Real Estate
  • Nová reštaurácia v priestoroch teplárne. Zdroj: Medusa
  • Štvrtá rezidenčná veža. Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube