YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 07.08.2018 10:00

Pokračovanie River Parku napreduje v príprave

Keď boli pred viac ako rokom odhalené jednotlivé súčasti projektu River Park II pod názvami CPR-A, CPR-B a CPR-C, zámery vyvolali v mnohých búrku nevôle. Jeden z najvýznamnejších nezastavaných pozemkov v meste mal podľa predkladaných materiálov získať výrazne privátny charakter, ktorý zjavne potláčal širšie možnosti verejného využitia.

Zdroj: Woal, s.r.o. / EIA

Zdroj: Woal, s.r.o. / EIA

Príkladmi takéhoto prístupu bolo predovšetkým vytvorenie privátnych dvorov v časti CPR-A, ktorú developuje spoločnosť Cresco, hoci pod patronátom spoločnej SPV Woal, s.r.o., ale aj (ne)riešenie cyklodopravy, resp. presadzovanie takého variantu, ktorý ráta so zmiešaným pohybom chodcov a cyklistov v priestore, kde by v zmysle Územného plánu mesta mala viesť hlavná mestská cyklotrasa, t.j. segregovaná cestička pre cyklistov. Ďalšia kritika sa týkala architektonického riešenia jednotlivých objektov, nízkeho podielu verejných funkcií alebo dopravného riešenia komunikácie na Nábreží armádneho generála Ludvíka Svobodu.

Najnovšie zverejnená dokumentácia sa týka blokov CPR-B a CPR-C, ktoré developuje spoločnosť J&T Real Estate (JTRE). Hoci táto časť je z hľadiska urbanistického menej problematická, predsa len aj pre túto platí väčšina z vyššie uvedených pripomienok. Nanešťastie, dokumentácia na ne reaguje len v obmedzenej miere - napríklad pri dopravnom riešení, ktoré ráta s rozširovaním komunikácie formou budovania zbytočného zaraďovacieho pruhu, ktorý je v River Parku dnes využívaný akurát pre krátkodobé parkovanie či zásobovanie, sa odvoláva na stanovisko Magistrátu Bratislavy - hlavného mesta SR a Krajského dopravného inšpektorátu. Podobný prípad je aj návrh zastávok MHD, ktoré sú nielen v nevýhodnej polohe oproti centrálnemu verejnému priestranstvu - námestiu okolo planetária (CPR-B), ale ani sa nevyužila možnosť zriadiť zjednotenú zastávku s prestupom na hrane.

Najvýraznejšie sa pripomienkovanie dotklo návrhu vedenia cyklistov. Predkladané sú tri varianty riešenia situácie.

Podľa prvého variantu, ktorý nakoniec neodporúča ani developer ani nikto iný, by sa na promenáde vytvorila zóna zmiešaného pohybu (t.j. súčasná situácia pred River Parkom), kde cyklisti musia prispôsobiť rýchlosť chodcom, čo je vzhľadom na významný tranzitný charakter tohto úseku nezmyslom (a platí to teda aj pre zmieňovaný River Park).

Druhý variant ráta s vytvorením samostatnej obojsmernej cestičky pre cyklistov na promenáde so šírkou 3,5 metra. Takéto riešenie je viacmenej podobné bývalému stavu v River Parku, kde však, podľa developera, dochádzalo ku kolíziám a preto sa rozhodol pre vytvorenie zmiešanej zóny. Treba však otvorene konštatovať, že v RP sa očividne s vedením cyklistov nerátalo vôbec a dané stavebné riešenie tomu zodpovedalo, rovnako ako z toho vyplývajúce konflikty.

Tretí variant, ktorý odporúča developer realizovať, je vytvorenie zmiešanej zóny na promenáde, ktorá by bola určená pre pomalších cyklistov, a vymedzenie samostatných pruhov pre cyklistov na nábrežnej komunikácii, určených pre rýchlych cyklistov. Cyklistický pruh by mal jeden meter v každom smere.

Takáto verzia by bola akceptovateľná, avšak nie pri navrhovanej šírke a v navrhovanej polohe trasy v smere do centra, medzi zaraďovacím pruhom a zvyšnými pruhmi. Ak sa majú viesť cyklisti po nábrežnej ceste, tak to má byť formou stavebne oddelených pruhov s parametrami cyklodiaľnice, t.j. minimálne dva metre v každom smere. Akékoľvek iné riešenie možno považovať len za provizórium.

Nanešťastie, mesto sa stavia k situácii laxne. K dopravnému riešeniu nemá samozrejme významenejšie pripomienky, keďže samo zlé riešenia prikázalo, pri cyklodoprave sa odvoláva len na všeobecné klauzuly z Územného plánu. Pozitívnou pripomienkou je aspoň neodporúčanie riešenia zelene vo forme privátnych dvorov a odporúčanie vytvorenia prístupného parteru.

Developeri však každopádne nedokážu využiť unikátne územie, ktoré majú k dispozícii a ktoré by si zasluhovali riešenie projektu na najvyššej úrovni po stránke urbanizmu, architektúry, ako aj jednotlivých technických aspektov. V území má vzniknúť okolo 448 bytov, resp. apartmánov, 12,5-tisíca metrov štvorcových kancelárskych plôch či takmer 5-tisíc metrov štvorcových retailu. Architektúru bloku CPR-A pripravuje kancelária Bogle Architects, CPR-B a CPR-C GFI, a.s.. Celkové odhadované náklady sú vo výške približne 100 miliónov eur, čo už je slušná suma, ktorá oprávňuje mať vyššie nároky.

Nateraz sa zdá, že River Park II bude zahodenou šancou, ako zlepšiť tento významný mestský priestor a rozšíriť tak centrum mesta.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Woal, s.r.o. / EIA
  • Zdroj: Woal, s.r.o. / EIA
  • Zdroj: Woal, s.r.o. / EIA
  • Zdroj: Woal, s.r.o. / EIA
  • Zdroj: Woal, s.r.o. / EIA
  • Odporúčaný variant riešenia cyklistickej dopravy. Zdroj: Woal, s.r.o. / EIA

Súvisiace články

Ján Krnáč z Cresco Real Estate: Dúfam, že politici začnú rozmýšľať probiznisovejšie

28.10.2022 11:33:00 Adrian Gubčo

Cresco Real Estate je najväčším rezidenčným developerom na Slovensku. Vďačí za to v podstate jedinému projektu – Slnečniciam, masívnej obytnej štvrti na južnom okraji Petržalky. Plány však má rozsiahlejšie. Firma pripravuje nadštandardné nábrežné byty, výškové budovy a expanduje aj do zahraničia. O aktuálnych projektoch a situácii na trhu sme sa rozprávali s Jánom Krnáčom, výkonným riaditeľom v Cresco Real Estate.

Čítať viac

River Park 2 čaká na povolenia, dátum spustenia výstavby ostáva nejasný

28.06.2022 12:51:23 Adrian Gubčo

Nábrežie Dunaja je najexkluzívnejšou časťou Bratislavy pre bývanie a akýkoľvek zámer v jeho blízkosti vyvoláva kontroverzie. O to viac to platí, ak je daná časť nábrežia spájaná so spomienkami na predošlú rekreačno-kultúrnu funkciu. To je prípad pokračovania projektu River Park, ktorý sa len veľmi pomaly blíži k zisku potrebných povolení. Nové územné konanie pre časť CPR-A sa začína len teraz.

Čítať viac

Ako ďalej s cyklotrasou pri River Parku 2?

21.12.2020 18:32:48 Adrian Gubčo

K dôležitým pripravovaným bratislavským zámerom patrí development na ľavom brehu Dunaja, na mieste zaniknutého Parku kultúry a oddychu (PKO). Projekt, dnes nazývaný River Park 2, je z mnohých dôvodov predmetom kontroverzií. Najnovšie je opäť témou riešenie cyklodopravy v súvislosti s podaním žalôb zo strany združenia Cyklokoalícia.

Čítať viac

River Park II sa posúva v príprave

08.11.2019 08:40:00 Adrian Gubčo

Pokračovanie výstavby na dunajskom nábreží v podobe developmentu River Park II sa blíži. Všetky časti projektu, oficiálne nazývané CPR-A, CPR-B a CPR-C, obdržali záverečné stanoviská v posudzovaní vplyvov na životné prostredie, čo znamená, že môžu pokračovať v ďalších stupňoch povoľovania. Výstavba by sa mohla naštartovať v priebehu dvoch rokov.

Čítať viac

Ďalšia časť PKO je minulosťou, prípravné práce pre River Park II napredujú

17.12.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Po zániku časti niekdajšieho Parku kultúry a oddychu (PKO) s kultúrnym využitím na prelome rokov 2015 a 2016, zaniká ko koncu roka 2018 aj športová sekcia PKO. Na mieste bývalého verejného areálu má vyrásť projekt River Park II, ktorého príprava aktívne napreduje.

Čítať viac

Začalo sa búranie druhej časti PKO

23.11.2018 09:45:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Woal, s.r.o., v ktorej sú združení developeri J&T Real Estate (JTRE) a Cresco, pristúpila k búraniu druhej časti niekdajšieho Parku kultúry a oddychu, kde je plánovaný vznik polyfunkčného projektu. Okrem toho bola zverejnená aj nová vizualizácia, prezentujúca budúce námestie s planetáriom, ktoré bude ústredným priestorom projektu. S odvolaním na spoločnosť JTRE o tom informoval portál Bratislava24.

Čítať viac

Prvé vizualizácie River Park II sú známe

06.06.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Architektonická kancelária GFI patrí k tým, ktoré majú v Bratislave v poslednom období najviac realizácii, čo je dané blízkym partnerstvom s developerom J&T Real Estate. Okrem iného pracujú aj na novej podobe priestoru na mieste niekdajšieho PKO, kde sa pripravuje komplex River Park II. Prvé vizualizácie sa odhalili na novej webstránke štúdia.

Čítať viac

Vzor pre PKO?

26.03.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Jedno z popredných svetových architektonických štúdií, Herzog & de Meuron, predstavilo víziu "horizontálneho mrakodrapu" na nábreží rieky Moskva v rovnomennej metropole. Dôvodom netradičného dizajnu je snaha zachrániť historický pivovar, ktorý sa na tomto mieste nachádza.

Čítať viac

Zástavba na mieste PKO je plne odhalená

18.08.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Po nedávnom odhalení prvej časti zástavby na mieste niekdajšieho Parku kultúry a oddychu (PKO) je známa aj jeho druhá a tretia časť, sektor CPR-B (Bratislavské planetárium) a CPR-C (River Park II).

Čítať viac

Zástavba na mieste PKO sa začína odhaľovať

28.07.2017 09:30:00 Adrian Gubčo

K mimoriadne očakávaným bratislavským projektom nepochybne patrí pokračovanie River Parku, ktoré má vzniknú na mieste asanovaného Parku kultúry a oddychu (PKO), čo v minulosti vyvolalo mimoriadne kontroverzie. Prvá časť komplexu, rozdelená podľa jeho developerov - Cresco Group a J&T Real Estate - patriaca prvému z nich, sa už dostala na posudzovanie EIA.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube