Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 07.08.2018 10:00

Pokračovanie River Parku napreduje v príprave

Keď boli pred viac ako rokom odhalené jednotlivé súčasti projektu River Park II pod názvami CPR-A, CPR-B a CPR-C, zámery vyvolali v mnohých búrku nevôle. Jeden z najvýznamnejších nezastavaných pozemkov v meste mal podľa predkladaných materiálov získať výrazne privátny charakter, ktorý zjavne potláčal širšie možnosti verejného využitia.

Article Big

Zdroj: Woal, s.r.o. / EIA

Príkladmi takéhoto prístupu bolo predovšetkým vytvorenie privátnych dvorov v časti CPR-A, ktorú developuje spoločnosť Cresco, hoci pod patronátom spoločnej SPV Woal, s.r.o., ale aj (ne)riešenie cyklodopravy, resp. presadzovanie takého variantu, ktorý ráta so zmiešaným pohybom chodcov a cyklistov v priestore, kde by v zmysle Územného plánu mesta mala viesť hlavná mestská cyklotrasa, t.j. segregovaná cestička pre cyklistov. Ďalšia kritika sa týkala architektonického riešenia jednotlivých objektov, nízkeho podielu verejných funkcií alebo dopravného riešenia komunikácie na Nábreží armádneho generála Ludvíka Svobodu.

Najnovšie zverejnená dokumentácia sa týka blokov CPR-B a CPR-C, ktoré developuje spoločnosť J&T Real Estate (JTRE). Hoci táto časť je z hľadiska urbanistického menej problematická, predsa len aj pre túto platí väčšina z vyššie uvedených pripomienok. Nanešťastie, dokumentácia na ne reaguje len v obmedzenej miere - napríklad pri dopravnom riešení, ktoré ráta s rozširovaním komunikácie formou budovania zbytočného zaraďovacieho pruhu, ktorý je v River Parku dnes využívaný akurát pre krátkodobé parkovanie či zásobovanie, sa odvoláva na stanovisko Magistrátu Bratislavy - hlavného mesta SR a Krajského dopravného inšpektorátu. Podobný prípad je aj návrh zastávok MHD, ktoré sú nielen v nevýhodnej polohe oproti centrálnemu verejnému priestranstvu - námestiu okolo planetária (CPR-B), ale ani sa nevyužila možnosť zriadiť zjednotenú zastávku s prestupom na hrane.

Najvýraznejšie sa pripomienkovanie dotklo návrhu vedenia cyklistov. Predkladané sú tri varianty riešenia situácie.

Podľa prvého variantu, ktorý nakoniec neodporúča ani developer ani nikto iný, by sa na promenáde vytvorila zóna zmiešaného pohybu (t.j. súčasná situácia pred River Parkom), kde cyklisti musia prispôsobiť rýchlosť chodcom, čo je vzhľadom na významný tranzitný charakter tohto úseku nezmyslom (a platí to teda aj pre zmieňovaný River Park).

Druhý variant ráta s vytvorením samostatnej obojsmernej cestičky pre cyklistov na promenáde so šírkou 3,5 metra. Takéto riešenie je viacmenej podobné bývalému stavu v River Parku, kde však, podľa developera, dochádzalo ku kolíziám a preto sa rozhodol pre vytvorenie zmiešanej zóny. Treba však otvorene konštatovať, že v RP sa očividne s vedením cyklistov nerátalo vôbec a dané stavebné riešenie tomu zodpovedalo, rovnako ako z toho vyplývajúce konflikty.

Tretí variant, ktorý odporúča developer realizovať, je vytvorenie zmiešanej zóny na promenáde, ktorá by bola určená pre pomalších cyklistov, a vymedzenie samostatných pruhov pre cyklistov na nábrežnej komunikácii, určených pre rýchlych cyklistov. Cyklistický pruh by mal jeden meter v každom smere.

Takáto verzia by bola akceptovateľná, avšak nie pri navrhovanej šírke a v navrhovanej polohe trasy v smere do centra, medzi zaraďovacím pruhom a zvyšnými pruhmi. Ak sa majú viesť cyklisti po nábrežnej ceste, tak to má byť formou stavebne oddelených pruhov s parametrami cyklodiaľnice, t.j. minimálne dva metre v každom smere. Akékoľvek iné riešenie možno považovať len za provizórium.

Nanešťastie, mesto sa stavia k situácii laxne. K dopravnému riešeniu nemá samozrejme významenejšie pripomienky, keďže samo zlé riešenia prikázalo, pri cyklodoprave sa odvoláva len na všeobecné klauzuly z Územného plánu. Pozitívnou pripomienkou je aspoň neodporúčanie riešenia zelene vo forme privátnych dvorov a odporúčanie vytvorenia prístupného parteru.

Developeri však každopádne nedokážu využiť unikátne územie, ktoré majú k dispozícii a ktoré by si zasluhovali riešenie projektu na najvyššej úrovni po stránke urbanizmu, architektúry, ako aj jednotlivých technických aspektov. V území má vzniknúť okolo 448 bytov, resp. apartmánov, 12,5-tisíca metrov štvorcových kancelárskych plôch či takmer 5-tisíc metrov štvorcových retailu. Architektúru bloku CPR-A pripravuje kancelária Bogle Architects, CPR-B a CPR-C GFI, a.s.. Celkové odhadované náklady sú vo výške približne 100 miliónov eur, čo už je slušná suma, ktorá oprávňuje mať vyššie nároky.

Nateraz sa zdá, že River Park II bude zahodenou šancou, ako zlepšiť tento významný mestský priestor a rozšíriť tak centrum mesta.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Woal, s.r.o. / EIA
  • Zdroj: Woal, s.r.o. / EIA
  • Zdroj: Woal, s.r.o. / EIA
  • Zdroj: Woal, s.r.o. / EIA
  • Zdroj: Woal, s.r.o. / EIA
  • Odporúčaný variant riešenia cyklistickej dopravy. Zdroj: Woal, s.r.o. / EIA

Súvisiace články

Ako ďalej s cyklotrasou pri River Parku 2?

21.12.2020 18:32:48 Adrian Gubčo

K dôležitým pripravovaným bratislavským zámerom patrí development na ľavom brehu Dunaja, na mieste zaniknutého Parku kultúry a oddychu (PKO). Projekt, dnes nazývaný River Park 2, je z mnohých dôvodov predmetom kontroverzií. Najnovšie je opäť témou riešenie cyklodopravy v súvislosti s podaním žalôb zo strany združenia Cyklokoalícia.

Čítať viac

River Park II sa posúva v príprave

08.11.2019 08:40:00 Adrian Gubčo

Pokračovanie výstavby na dunajskom nábreží v podobe developmentu River Park II sa blíži. Všetky časti projektu, oficiálne nazývané CPR-A, CPR-B a CPR-C, obdržali záverečné stanoviská v posudzovaní vplyvov na životné prostredie, čo znamená, že môžu pokračovať v ďalších stupňoch povoľovania. Výstavba by sa mohla naštartovať v priebehu dvoch rokov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Ďalší park je v realizácii, tentokrát pod taktovkou developera Lucron v Urban Residence.

Another park is under construction. Developer is Lucron and the park is part of Urban Residence development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #park #publicspace #greenery #verejnypriestor #urbanism #urbanResidence #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
Možné riešenie kauzy na Drotárskej? Murman Group navrhuje rekreačný areál a výletnú reštauráciu na mieste bývalej Pohody. 

Murman Group has proposed a new recreational area and restaurant instead of former Pohoda Park.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #reconstruction #leisure #recreation #park #restaurant #horskypark
Nová vizualizácia Nového Istropolisu.

New render of New Istropolis.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #office #work #city #urbanism #culture #congress #mice #trnavskemyto #architecture #contemporaryarchitecture #istropolis #novyistropolis

@immocap.sk @kcap.eu @playtime.barcelona
Hlavné mesto plánuje upraviť priestor pred Novou tržnicou, pribudne tu pätica veľkých stromov. Dokončenie projektu je plánované ešte v máji tohto roku.

City of Bratislava intends to revitalize the public space before Nová tržnica (New market). Five big trees will be planted. Project should be completed by the end of May.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #greenery #verejnypriestor #trnavskemyto #architecture #design
Stavebná fakulta STU postupne získava novú podobu.

Faculty of Civil Engineering of STU is getting new look.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #stu #school #university #science #reconstruction #architecture #modernarchitecture #modernism
Prvý bratislavský mrakodrap rastie a spolu s ním aj celý projekt Eurovea II.

First Bratislava skyscraper rises as well as Eurovea II development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #tower #highrise #skyscraper #city #downtown #riverfront #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube