Author photoAdrian Gubčo 12.01.2024 10:55

Vzácna pamiatka sa konečne obnoví. Vežový dom na Františkánskom námestí odhaľuje budúcu podobu

V historickom jadre Bratislavy ostáva v naozaj katastrofálnom stave už len relatívne málo budov – o to vzácnejšie však zostávajúce „ruiny“ sú. Patrí k nim aj komplex objektov pri vyústení Bielej ulice do Františkánskeho námestia, ktorého súčasťou je tzv. vežový dom alebo dom, nazývaní Veľkí františkáni. Rekonštrukcia sa pripravuje už dlhšie, teraz sa odhaľuje jej podoba.

Zdroj: GRUP Architects

Zdroj: GRUP Architects

Bratislava bola počas vrcholného stredoveku terčom častých útokov a okupácií. Pustošenie a plienenie viedlo najbohatších obyvateľov mesta k budovaniu vežových domov – mohutných objektov s vlastnou obrannou vežou, ktorá ich mala ochrániť počas konfliktu. V historickom jadre Bratislavy vzniklo hneď niekoľko takýchto stavieb, čím mohla v stredoveku vzdialene pripomínať talianske mestá Bologna alebo San Gimignano.

Jedným z vežových domov bol aj Himmelreich, neskorogotický dom z 13. storočia na rohu Bielej a Františkánskeho námestia. Neskôr bol výrazne prestavaný, napriek tomu si zachoval svoju mohutnosť. V jeho susedstve vznikli ďalšie historické objekty, dom na Františkánskom námestí 8 (bývalé sídlo Devín banky) bol postavený v 15. alebo 16. storočí, na Františkánskom námestí 10 na konci 15. storočia. Všetky sú od roku 1963 národnými kultúrnymi pamiatkami.

Napriek tomu sú dlhodobo zanedbané. V parteroch objektov sídlia prevádzky, inak sú však do veľkej miery nevyužité. O zmene sa hovorí už dlho – v roku 2010 vyhlásila spoločnosť Euromax, blízka podnikateľovi Vladimírovi Poórovi, architektonickú súťaž, v ktorej sa medzi 38 návrhmi presadil tím architektov Vladimíra Šimkoviča a Máriusa Žitňanského. Už vtedy sa ale hovorilo o tom, že sa nepodarilo vyriešiť všetky požiadavky na návrh prestavby.

Galéria

  • Zdroj: GRUP Architects
  • Zdroj: GRUP Architects
  • Zdroj: GRUP Architects
  • Aktuálny stav. Zdroj: Google StreetView

Investor pôvodne plánoval spustiť rekonštrukciu v roku 2012, k tej však nedošlo. Namiesto toho súbor objektov v roku 2017 predal. Novým vlastníkom sa stala spoločnosť Exis Invest s.r.o., spojená s firmou Agem Computers. Majiteľ Agemu Milan Fabián už má s pamiatkami skúsenosť – výraznou mierou sa zaslúžil o rekonštrukciu kaštieľa v Tomášove, ktorý premenil na prestížny Art Hotel Kaštieľ. Podobne kvalitnú rekonštrukciu chce pravdepodobne zrealizovať aj v Bratislave.

Vyplýva to zo záväzného stanoviska, ktoré ešte v roku 2021 zámeru udelilo Hlavné mesto. Investor podľa projektu zamýšľal komplex trojice domov premeniť na polyfunkčný súbor s hotelom, bývaním, administratívnymi priestormi a drobnými obchodnými prevádzkami. Domy prejdú komplexnou stavebnou obnovou. Objemové zmeny sa týkajú len Veľkých františkánov, kde bude v átriu presklený novotvar, slúžiaci ako komunikačné jadro hotela. Výťahy a presklené spojenia budú dobudované aj v ostatných objektoch.

V zmysle zámeru má budova na Františkánskom námestí 8 slúžiť ako meštiansky dom s polyfunkciou. Na prízemí budú administratívne priestory okolo átria, na ostatných podlažiach budú „luxusné staromestské byty“, ktorých bude celkovo päť a všetky budú mať nad 90 metrov štvorcových. Budovy na Františkánskom námestí 9 a 10 budú spojené do jedného celku a budú slúžiť ako apartmánový hotel s reštauráciou. Na prízemí budú obchodné prevádzky, recepcia či vstupná pasáž. V časti Veľkí františkáni má byť zachovaná reštaurácia na prízemí, suteréne aj v átriu. Na zvyšných podlažiach budú hotelové apartmány (celkovo desať), na treťom podlaží doplnené o kancelárie.

Zaujímavé je, že domy nebudú disponovať vlastným parkovaním. Na dlhodobé parkovanie bude k dispozícii parkovanie v garáži Opera na Jesenského ulici, na krátkodobé v garáži Centrum na Uršulínskej. Takéto riešenie je dôsledkom prísnej ochrany budov, do ktorých nie je možné vstavať garáž – a nebolo by to ani žiadúce, keďže všetky domy sú súčasťou pešej zóny.

Architektonické riešenie rekonštrukcie spracúva kancelária GRUP Architects, ktorá je známa najmä realizáciou Administratívnej budovy Veterná v Nitre, ktorá bola nominovaná na CE ZA AR v roku 2021. Odhalené vizualizácie ukazujú, že architekti pristúpili k zadaniu citlivo. Domy by sa mali farebne zjednotiť a lepšie nadviazať na nedávno obnovenú fasádu Mirbachovho paláca a ostatných okolitých objektov.

Hlavnou otázkou ostáva, kedy sa začne rekonštrukcia areálu. „Naša spoločnosť Exis invest s.r.o. požiadala minulý rok o vydanie stavebného povolenia pre všetky 3 objekty na Františkánskom námestí č. 8, č. 9 a č. 10, spolu pod názvom Františkáni – revitalizácia staromestského komplexu," vyjadril sa pre YIM.BA investor. „V súčasnosti čakáme na vydanie stavebného povolenia, v nadväznosti na právoplatné stavebné povolenie začneme s výberom zhotoviteľa stavby."

V každom prípade sa dá predpokladať, že z pohľadu majiteľa nepôjde o vysoko návratný projekt. Príprava tak bude prebiehať ešte nejakú dobu. Dobrou správou ale je, že zámer nespí a krok po kroku sa Bratislava blíži k rekonštrukcii tohto enormne vzácneho súboru domov. Po jeho obnove zostane v stredovekom jadre mesta extrémne zanedbaných budov skutočne len minimálne množstvo.

 

Pred začiatkom rekonštrukcie je aj Esterházyho palác na Kapitulskej. Zdroj: Esterhazy Real Estate / Willbe

 

V čase prípadného dokončenia obnovy by už totiž mala byť dokončená alebo minimálne byť vo vysokom štádiu realizácie rekonštrukcia a dostavba ďalšieho schátraného areálu – Esterházyho paláca na Kapitulskej. Asi najzdevastovanejšia pamiatka centra Bratislavy sa po desaťročiach pokusov blíži k štartu obnovy. Spoločnosť Esterhazy Real Estate, blízka rakúskej banke Raiffeisen, je tesne pred štartom realizácie nového luxusného obytného súboru.

Dvadsiatka bytov v Esterházyho paláci bude patriť k najdrahším v Bratislave. Doplnená bude o administratívne a obchodné priestory, ako aj o parkovanie v podzemnej garáži so 142 miestami. Ide o väčší počet, ako potrebuje projekt samotný, investor však predpokladá, že o stojiská bude záujem medzi okolitými obyvateľmi a inštitúciami. Dokončenie sa očakáva v roku 2025.

V najbližšej dobe by sa mohla začať aj komplexná rekonštrukcia rozsiahleho domu na Laurinskej 19, ktorý presahuje na Námestie nežnej revolúcie. Atraktívna budova z roku 1881 so zložitou dispozíciou a príťažlivým kruhovým nádvorím získa nové byty a obnovené komerčné priestory. Projekt je v štádiu územného konania, v optimistickom prípade by sa práce mohli spustiť už tento rok. Investorom je Dolfin Real Estate.

Mimo stredovekého jadra čaká na rekonštrukciu Habermayerov palác so susedným domom na Panenskej ulici. Zámer rekonštrukcie na administratívny objekt je už v príprave, pričom developerom by mala byť spoločnosť Amalca Development, aktívna predovšetkým v Starom Meste. Príprava však stojí na pripomienkach lokálnej verejnosti.   

V podobnej situácii je rekonštrukcia bývalej pôrodnice na Zochovej, ktorá sa má premeniť na luxusný obytný súbor Zochova 7. Objekt z rokov 1884-1885 by mal dostať nadstavbu a dostavbu, vďaka čomu tu bude možné vytvoriť 70 nadštandardných bytov s vybavenosťou (kaviareň, pekáreň, vináreň alebo galéria moderného umenia). Rezidenti budú mať k dispozícii aj vnútroblok so zeleňou a sedením. Investorom a projektantom je známy architekt Branislav Kaliský, ktorý sa podieľal na prvej etape Eurovey a dnes pracuje na vežiach Portum Towers alebo Ister.

Napriek prekážkam existuje celkom dobrá šanca, že sa jednotlivé projekty v najbližších rokoch rozbehnú. Do konca desaťročia by mohli byť prázdne, zdevastované historické budovy v centre Bratislavy do veľkej miery minulosťou. Ide o logický dôsledok toho, že dopyt po bývaní či umiestnení priestorov v starších častiach mesta pretrváva, hoci objem dostupných pozemkov pre výstavbu klesá. Investori sa tak budú zameriavať na rekonštrukcie, dostavby a nadstavby.

Ak budú tieto projekty kultivované, pre slovenskú metropolu to môže znamenať veľký posun. Stane sa ešte krajším, živším, príjemnejším a kompaktnejším mestom oproti súčasnosti. Pomaly, ale isto sa transformuje na atraktívne európske veľkomesto, ktoré si váži svoju históriu, no hľadí aj do budúcnosti.

 

Pozrite si rekonštrukcie historických pamiatok vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube