Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 26.08.2019 11:25

Objekt Propeleru je zrekonštruovaný a opäť slúži verejnosti

Propeler je názov, ktorý už neodmysliteľne patrí k identite Bratislavy. Pôvodne išlo o loď, ktorá kyvadlovo premávala medzi jednotlivými brehmi Dunaja a slúžila ako obľúbená kratochvíľa obyvateľov mesta. Dnes, po zrušení prevádzky, sú však pod týmto názvom známe skôr objekty jeho staníc. Budova na staromestskej strane teraz bola zrekonštruovaná a opäť slúži ako kaviareň.

Article Big

Propeler pôvodne vznikol ako náhrada za zrušený pontónový most, ktorý sa nachádzal v predĺžení Mostovej ulice a spájal Bratislavu so Sadom Janka Kráľa. Ten bol na konci 19. storočia obľúbenou výletnou destináciou, pôvodný most však po výstavbe Starého mostu stratil svoj význam. Propeler tak mal viacmenej výlučne rekreačný účel.

Keďže však išlo o základnú súčasť tradície korzovania, v roku 1930 vznikli nové stanice Propeleru. Išlo o radikálne moderné stavby v prostredí vtedajšej historickej zástavby bratislavských nábreží, napriek tomu na vysokej architektonickej úrovni. Ich autorom je jeden z najvýznamnejších tvorcov v dejinách slovenskej architektúry, Emil Belluš.

Obe stanice Propeleru sú tvorené jednoduchými rámovými konštrukciami, očistenými od akýchkoľvek zbytočných prvkov – bolo tu len označenie, hodiny a miestnosť, kde boli vybavovaní cestujúci. Po zmene funkcie sa táto miestnosť na ľavobrežnej strane rozšírila, čím sa charakter objektu pozmenil, napriek tomu je doteraz charakteristickou súčasťou nábrežia. Pravobrežný objekt viacmenej chátra.  

 

 

Až donedávna bola v priestore objektu na ľavom brehu rieky reštauračná prevádzka, ktorá sa na podobe vzácneho funkcionalistického celku nepodpísala dobre. Správca objektu, mestská časť Bratislava – Staré Mesto, preto pristúpila k prehodnoteniu nájomnej zmluvy a hľadaniu takej formy prevádzky, ktorá by sa samospráve zdala výhodná a budovu pozdvihla.

V tomto smere zorganizovala dve verejné obchodné súťaže, ktoré v priebehu procesu zrušila – vrátane jednej, do ktorej prišlo 33 ponúk. Namiesto toho sa rozhodla poskytnúť priestor prevádzkovateľovi známej reštaurácie Prašná bašta, ktorý bol po dlhej dobe nútený sa vysťahovať z historického objektu Prašnej bašty na Zámočníckej. Majiteľ domu totiž budovu zrekonštruoval (pozri tu) a hľadal nové využitie.

Každopádne, pre Propeler to znamenalo obnovu, ktorá mu mala prinavrátiť eleganciu medzivojnovej éry. Priestory boli po rekonštrukcii sprístupnené v priebehu augusta tohto roku, v budove sa dnes nachádza kaviareň. Oficiálnym prevádzkovateľom sú Technické služby Staré Mesta.

Objekt skutočne pôsobí lepšie, hoci by výsledok mohol byť ešte na vyššej úrovni pri inom exteriérovom mobiliári v podobe košov či kochlíkov. Celkom dobre ho však dopĺňajú stoly a stoličky z projektu Hlavného mesta Sadni si!, ktoré tu boli osadené v rámci zobytňovania bratislavských verejných priestranstiev.

Staré Mesto chce úspešnosť zmeny vyhodnotiť na konci turistickej sezóny, kedy sa v závislosti od výsledku rozhodne pre ďalšie kroky. V hre je aj opätovné vypísanie súťaže.

 

 

Bez ohľadu na to, kto bude prevádzkovať Propeler, tento patrí ku ikonickým a kvalitným prvkom nábrežia, a to ešte z čias, kedy boli dunajské brehy skutočne jednou z hlavných rekreačných oblastí mesta. Význam korzovania popri Dunaji sa zvyšuje aj dnes, je však obmedzené viacerými nešťastnými riešeniami a celkovo nízkou úrovňou verejného priestoru, vrátane slabého alebo veľmi obmedzeného kontaktu s riekou.

Bratislavská promenáda je až na malú výnimku v Eurovei, stlačená do úzkeho pešieho koridoru medzi múrom protipovodňovej ochrany a nábrežnou komunikáciou, ktorá tvorí v rámci mesta významný dopravný ťah. V úzkom priestore sú vedení chodci aj cyklisti, čo vedie k občasným konfliktom, zvlášť tam, kde je k promenáde otočená aj zástavba (River Park). Komplexnejšie riešenie problému sa zatiaľ nečrtá.

Pritom v minulosti to bolo inak: ešte v roku 2009 vznikli (hoci skôr ideové) plány, ako rozšíriť dunajskú promenádu a umožniť verejnosti prístup k rieke, pričom tieto sa týkali aj priamo lokality Námestia Ľ. Štúra v dotyku s Propelerom. Nástrojom k tomu mal byť vznik druhej (v podobe náplavky) a tretej (v podobe série pontónov) úrovne promenády, so súčasnou prepojenenej tzv. Dunajskými schodmi. Ich autorom mala byť kancelária ADOM M Studio, ktorá pracovala aj na návrhu novej podoby Osobného prístavu (zablokovanej aktivistami) a zmieňovanej série pontónov.

Tento zámer je dnes minulosťou, dopyt po kvalitnejšom verejnom priestore však ostáva. Hlavné mesto sa za súčasného vedenia zatiaľ konkrétnejšie nevyjadrilo, zatiaľ bol iba deklarovaný záujem problematiku riešiť, no najmä v podobe odstránenia betónového múra protipovodňovej ochrany. Náznaky komplexnejšieho prístupu zatiaľ nebadať.

Čo by (nielen) dunajské nábrežia skutočne potrebovali, je ucelená a kvalitná koncepcia bratislavských brehov, z ktorej by boli zrejmé nároky na kvalitu a obsahovú náplň jednotlivých úsekov nábreží. V tomto smere by boli následne zrealizované príslušné kroky – v tomto pípade, teda pri najexponovanejšom úseku promenády od Mostu Lafranconi po Euroveu – by to mala byť jednoznačne medzinárodná architektonická súťaž, ktorá by z nábrežia spravila najkvalitnejší verejný priestor v meste.

Až keď sa zrealizuje skutočne totálna obnova ľavého brehu Dunaja, bude Bratislava môcť naozaj konštatovať, že sa stala dobrým mestom a reálnou dunajskou metropolou. Dovtedy bude stále len mestom pri rieke a nie na rieke. Pre Bratislavu, ktorá svoju budúcnosť stavia práve okolo Dunaja, to je neprijateľné.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

Súvisiace články

Staromestské rekonštrukcie, január-február 2021

03.03.2021 17:22:00 Adrian Gubčo

V posledných mesiacoch sa v historickom centre mesta, aj napriek chladnému počasiu, pohli viaceré rekonštrukcie historických pamiatok a budov. Čo je dôležité, ďalšie by mali v blízkej dobe pribudnúť: novej lepšej podoby sa dočká niekoľko objektov, ktoré spolutvoria charakter staromestských ulíc. Zanedbanosť jednotlivých budov sa tak z centra krôčik po krôčiku vytráca.

Čítať viac

Rozbehne sa prestavba Panenskej 35?

16.02.2021 12:18:00 Adrian Gubčo

Na začiatku Panenskej ulice pri vstupe od Hodžovho námestia už dlhé roky „straší“ dom s popisným číslom 35. Už niekoľko rokov sa pripravovala rekonštrukcia a dostavba objektu, po ktorej sa mala budova premeniť na apartmánový dom. Teraz sa zdá, že by sa pozastavený projekt, za ktorým stojí známy architektonický ateliér, mohol pohnúť.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
The Mill je už v príprave, starý sklad na nároží Plynárenskej a Mlynských nív sa búra.

The Mill is in preparation. Old storage facility in its place is being demolished.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture
Pozrieť viac

YouTube