Author photoAdrian Gubčo 01.12.2023 16:02

Návrat smerodajnej inštitúcie: Obnova Starého Lýcea je definitívne dokončená a otvára sa pre verejnosť

Bratislavské Evanjelické lýceum sa mimoriadne významným spôsobom podpísalo na rozvoji vzdelanosti na Slovensku, ako aj na budovaní národnej kultúry. To bolo v čase, keď sídlilo v priestoroch na Konventnej ulici v tzv. Evanjelickej štvrti. Dnes sa vzácna budova Starého evanjelického lýcea vracia, pričom opäť si kladie za cieľ pozitívne sa podpísať na šírení kultúry a kultivovanosti.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Po trojročnej rekonštrukcii otvoria v nedeľu (3. 12.) obnovené Staré Lýceum - Laboratórium otvorenej spoločnosti v bratislavskom Starom Meste. Stať sa má kultúrno-komunitným centrom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, Cirkevného zboru (CZ) Bratislava-Staré Mesto. Má byť tiež priestorom na dialóg, slobodu a rovnosť. V objekte tiež zostane pracovisko Slovenskej akadémie vied, ktoré spravuje archív cirkevného zboru.

Staré Lýceum by malo plniť dôležitú spoločenskú úlohu. „V aktivitách centra chceme nabádať ľudí k tvorivosti, zmierňovaniu napätia, predchádzaniu násilia. Chceme dať jasnú podporu tým, ktorí sú slabí, osamelí alebo sú to ľudia v menšine. Chceme spájať ľudí, ktorí pomáhať chcú, s tými, ktorí pomáhať vedia,“ hovorí predsedajúca farárka CZ Anna Polcková.

V obnovenom staronovom lýceu plánujú organizovať umelecké programy, koncerty, výstavy, ale aj výchovno-vzdelávacie projekty, workshopy či diskusie. Vítaná je spolupráca s tými, ktorí sú ochotní pomáhať pri odstraňovaní prejavov diskriminácie, nenávisti a extrémizmu a podporovať „ľudskosť a úctu k životu“.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Budova lýcea bola dokončená v roku 1783 v klasicistickom slohu. Za staré lýceum sa označuje kvôli výstavbe nového v roku 1855. Evanjelici objekt získali späť v nevyhovujúcom technickom stave po 40 rokoch komunistického režimu v rámci reštitúcií, dlhodobo však nedokázali zrealizovať výraznejšiu rekonštrukciu. Cesta k obnove sa otvorila pred niekoľkými rokmi vďaka grantom Európskeho hospodárskeho priestoru.

V objekte zostane pracovisko SAV, ktoré spravuje archív cirkevného zboru. Vzácne knižné zbierky v počte 80.000 zväzkov kníh a rukopisov budú v moderne vybavenom archíve, ktorý zaberá takmer polovicu rozlohy budovy. Súčasťou bohatej kolekcie je aj deväť vzácnych glóbusov. V rámci rekonštrukcie sa realizoval historicky najväčší presun knižného fondu.

V druhej časti budovy bude spomínané kultúrno-komunitné centrum. Podľa programového manažéra Martina Kováča bude mať dynamický charakter. Okrem cirkevného zboru tu budú môcť rozličné organizácie organizovať podujatia, napríklad konferenciu, diskusiu, seminár, workshop, výstavu, cvičenie, malý koncert, premietanie a pod. Prebiehať by tu mohla aj časť pouličného festivalu Dobrý trh alebo festivalu [fjúžn].

Vzniknúť by tu mohla aj malá komunitná kaviareň v spolupráci so združením Mareena, venujúceho sa utečencom. „Ide o kaviareň, kde popri slovenskom mentorovi či mentorke obsluhujú aj utečenkyne a utečenci, ktorí sa takto popri práci zároveň učia jazyk a môžu sa tak neskôr uplatniť aj inde na pracovnom trhu,“ približuje Kováč.

Celkové náklady na obnovu vyšli na milión eur pre prvú fázu, na ďalšie práce a rozbeh aktivít získal zbor ďalšieho pol milióna. Do budúcna je ešte otvorená otázka rekonštrukcie pivnice a povaly. V tej by údajne mohol vzniknúť kultúrny priestor až pre dvesto ľudí, čo by vyšlo na ďalší milión eur.

 

 

Otvorenie Starého Lýcea prinesie vznik významného kultúrneho a komunitného centra, ktoré v tejto časti mesta doteraz chýbalo. Platí to aj napriek postupnému rozvoju danej lokality, ktorá priťahuje mnohé inštitúcie a podniky, ako aj mnohých návštevníkov. Do budúcna sa očakáva obnova verejných priestranstiev (pokiaľ to dovolia financie), čo prispeje k rozšíreniu zrevitalizovanej časti historického centra.

Podľa iniciátorov projektu má vzniknúť inštitúcia, ktorá bude reflektovať aktuálne spoločenské témy. „Nechceme iba ďalšie miesto, ktoré konzervuje nacionalistické mytologické predstavy. Chceme vytvoriť Lýceum 21. storočia. Priestor pre otvorené myslenie, slobodu, kritickú reflexiu dejín, tradičnú i modernú kultúru a dialóg. Prínos Lýcea teda vnímame aj v oblasti vzdelávania, kultivácii demokracie a prevencii voči xenofóbii a extrémizmu,“ charakterizuje víziu Starého Lýcea Kováč.

Bratislava tak získa už tento víkend skutočne unikátny priestor, kde sa spojí minulosť so súčasnosťou i budúcnosťou. Ide o dôležitý krok nielen pre lýceum, ktoré môže nadviazať na svoju nesmierne slávnu históriu, ale aj pre mesto a krajinu. Pozitívne dopady vzniku tohto projektu nemožno podceniť. Aj takto sa totiž buduje vzdelaná a kultivovaná spoločnosť.

 

Fotografie z 23.6.2023. Pozrite si rekonštrukcie historických pamiatok vo fotoalbumoch

(TASR, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube