Author photoAdrian Gubčo 21.06.2023 17:32

Fantastický úspech výnimočnej pamiatky: Dom Albrechtovcov bude ešte lepší

Kapitulská je tichá ulica v historickom jadre Bratislavy. Ide pravdepodobne o jednu z najstarších ulíc, pričom dodnes si zachovala ducha starej doby. Vďačiť za to môže vlastníckemu charakteru – väčšina domov je spojená s cirkvou, preto tu nie sú rušné podniky a zariadenia. V posledných rokoch ale kolorit prostredia dotvára klenot na kultúrnej mape mesta.

Upravená fasáda Domu Albrechtovcov v lete 2020. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Upravená fasáda Domu Albrechtovcov v lete 2020. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Na Kapitulskej ulici sa nachádza mnoho jedinečných historických pamiatok, známym sa však stáva najmä dom na Kapitulskej 1. Ide o prevažne renesančný súbor objektov, zástavba tu však vznikla už v 12. alebo v 13. storočí. Stredoveký kanonický dom prešiel viacerými prestavbami, pričom niektoré mu ubrali na kráse. Zásadným sa stal rok 1945, keď sa sem z Lodnej 12 presťahovala rodina riaditeľa Mestskej hudobnej školy a dirigenta Cirkevného hudobného spolku Alexandra Albrechta.

Dom premenili na miesto stretávania sa bratislavskej inteligencie a umelcov. Na aktivity A. Albrechta nadviazal po jeho smrti aj Ján Albrecht, violista, pedagóg a muzikológ, s manželkou Violou. Pravidelne sa tu stretávali milovníci hudby, umenia, estetiky či literatúry, zrodili sa tu známy hudobné súbory a z „Domu Albrechtovcov“ sa stala oáza kultúry v inak neslobodnom režime. Takto to bolo až do roku 1996, keď Ján Albrecht zomrel.

Vlastníkom budovy sa stala Bratislavská arcidiecéza, ktorá nemala prostriedky na udržiavanie historického objektu. Dom postupne schátral, až kým v roku 2010 skupina priateľov a podporovateľov Jána Albrechta nezaložila občianske združenie Albrecht Forum. Aktivistom sa podarilo získať dom do dlhodobého prenájmu s víziou jeho rekonštrukcie a prinavrátenia jeho predošlej funkcie – teda kultúrneho centra.

Rekonštrukčné práce prebiehajú už od roku 2011, nezriedka aj vo forme dobrovoľníckych aktivít. Postupne sa tu začali organizovať aj prvé kultúrne podujatia, koncerty, predstavenia a festivaly. Ku koncu minulej dekády sa už z Domu Albrechtovcov stalo čoraz výraznejšie miesto na kultúrnej mape metropoly. Občianske združenie postupne získavalo prostriedky, ktoré investovalo do obnovy exteriéru aj interiéru.

Dnes je Dom Albrechtovcov oázou kultúry a kultivovanosti v historickom jadre Bratislavy. Vďaka aktivitám združenia sa podarilo obnoviť celú záhradu, kde sa organizujú príťažlivé komorné podujatia. Opravené sú aj fasády domu a čiastočne interiér. To umožňuje otvárať pre akcie viac priestorov, čo z domu robí skutočne výnimočné miesto.

Plány združenia tým nekončia. Ako uvádza na svojej webovej stránke, cieľom je vybudovať komplexné kultúrne centrum, ktorého súčasťou bude záhrada s pódiom a auditóriom, kaviareň, multifunkčná sála pre komorné podujatia, pamätné izby rodiny Albrechtovcov a Cirkevného hudobného spolku pri Katedrále sv. Martina a administratívne priestory správy centra s coworkingom. K tejto vízii však chýba ešte dokončiť opravy vnútorných priestorov.

 

Upravená fasáda Domu Albrechtovcov v lete 2020. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

 

Albrecht Forum sa preto zapojilo do výzvy VÚB banky, rozdávajúcej grant vo výške 30-tisíc eur, určených na rekonštrukciu výnimočnej pamiatky. „Grant by nám pomohol dokončiť podlahy a stropy v koncertnej sále zhruba pre 70 ľudí. Táto sála bude slúžiť najmä ako útočisko komornej klasickej hudby, rovnako v nej však zaznie jazz či iné štýly,“ vysvetľuje združenie. „Navyše, sála je multifunkčná, a tak v nej pripravujeme výstavy, čítačky, debaty, ale aj workshopy. Spolu s pamätnou izbou Albrechtovcov a malou expozičnou sálou bude tvoriť prvé poschodie nového kultúrneho centra v Bratislave.“

O pamiatke, ktorá si najviac zaslúži grant, mohla hlasovať verejnosť. Dom Albrechtovcov v ňom skončil tesne druhý. Predbehla ich záchrana stredovekých gotických nástenných malieb v Starej Haliči. Nadácia VÚB však zaregistrovala mimoriadne pozitívny ohlas spoločnosti, preto sa napokon rozhodla grant udeliť aj tejto rekonštrukcii. Pre ďalšie pokračovanie obnovy ide o fantastickú správu.

Ide o vynikajúcu novinu aj pre celú Bratislavu. Medzi milovníkmi klasickej hudby, ako aj iných kultúrnych odvetví si už dom vydobyl dôležitú pozíciu. Ide o významný bod, prispievajúci ku kultivácii spoločnosti, rozvoju umení aj k zvýšeniu kvality života. Nie je prehnané tvrdiť, že ide o príklad ostrova pozitívnej deviácie, ktorý posúva úroveň celého mesta vyššie.

Jeho úspech by mohol byť inšpiráciou pre mnohé organizácie a inštitúcie, ktoré majú záujem rozvíjať umenie, kultúru a kultivovanosť. Ako sa zdá, Dom Albrechtovcov by mohol mať skutočne aj svojich nasledovníkov. Jedným z nich je formujúce sa Kultúrne centrum Staré lýceum v priestoroch rovnomennej budovy na Konventnej ulici. Podľa iniciátora projektu, Cirkevného zboru Evanjelickej cirkvi na Slovensku, by sa malo Staré lýceum stať akýmsi laboratóriom otvorenej spoločnosti.

Obdobné projekty nemenia len jednu budovu alebo ulicu. Ich dosah je hĺbkový a celospoločenský. Spoločne prispievajú k tomu, aby bola Bratislava v budúcnosti lepšie, slobodnejšie, bezpečnejšie, vkusnejšie a civilizovanejšie mesto.

 

Pozrite si rekonštrukcie historických pamiatok vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube