Author photoAdrian Gubčo 26.07.2023 18:02

Krásna pamiatka sa prenáša do 21. storočia. V centre Bratislavy vzniká komunitné centrum Staré lýceum

Konventná ulica v historickom centre Bratislavy prechádza v posledných týždňoch veľkými zmenami. Mestská časť dokončuje rekonštrukciu verejného priestoru medzi Lýcejnou a Staromestskou. Ešte väčšia zmena ale prebieha na budove tzv. Starého evanjelického lýcea, kde sa realizuje komplexná obnova. Brány tu otvorí výnimočné komunitné centrum.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Nový život vďaka externým zdrojom 

Bratislavská Evanjelická štvrť vznikla za hradbami severozápadne od historického mesta v 17. a 18. storočí. Postupne sa rozrástla na pomerne rozsiahlu komunitu, pričom život sa koncentroval v blízkosti Panenskej ulice. V priebehu 18. storočia sa rozhodlo o výstavbe novej evanjelickej školy – lýcea, ktoré bolo dokončené v roku 1783. Keďže v roku 1855 bola postavená druhá budova, nazýva sa aj Staré lýceum.

Donedávna bol objekt v zlom stave, napriek tomu, že sa spája so štúdiom a životom viacerých významných osobností slovenskej histórie. Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku ho dostal schátraný už v rámci reštitúcií, no dlhodobo nedokázal zrealizovať výraznejšiu rekonštrukciu. Konečne sa až pred niekoľkými rokmi otvorila cesta k obnove vďaka grantom Európskeho hospodárskeho priestoru.

Cirkev sa však rozhodla zrealizovať viac, ako len „jednoduchý“ projekt zlepšenia úrovne jednotlivých priestorov. Jej ambíciou je zmeniť nielen stav budovy, ale spraviť z nej aj významný bod na spoločenskej mape Bratislavy. Vzniknúť tu má totiž komunitné centrum Lýceum – Laboratórium otvorenej spoločnosti.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Upravený verejný priestor v susedstve lýcea. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Upravený verejný priestor v susedstve lýcea. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Priestor má spojiť genius loci historickej budovy, jej mimoriadny význam pre spoločenský vývoj slovenského národa aj potrebu reagovať na súčasnej výzvy. „Primárnym cieľom nášho projektu je zrekonštruovať historickú budovu Starého Lýcea na Konventnej 15, ktorá mala mimoriadnu úlohu v našich dejinách,“ potvrdzuje Martin Kováč, programový manažér a koordinátor projektu LYCEUM - Free Society Lab. „Jej súčasťou je dodnes historická knižnica s viac než 80-tisíc zväzkami kníh a starých rukopisov, ktorú spravuje Ústredná knižnica Slovenskej akadémie vied.“

Nadviazať chce ale aj na niekdajší spoločenský význam. „V tomto priestore však chceme zároveň vytvoriť nové kultúrno-komunitné centrum zamerané na dialóg, čo reflektuje aj názov projektu - Laboratórium slobodnej spoločnosti,“ upozorňuje Kováč. Na realizácii projektu sa spolupracuje s Nadáciou Milana Šimečku, združením PUNKT a nórskymi partnerskými organizáciami Kirkelig dialogsenter v Osle a cirkevným zborom nepočujúcich Døves menighet v Stavangeri.

Obnova tak prinesie skvalitnenie pôvodných hodnôt budovy aj úplne nové aktivity. „Časť budovy bude naďalej slúžiť ako knižnica. Druhá časť budovy však bude mať oveľa dynamickejší charakter,“ približuje programový manažér. Okrem cirkevného zboru tu budú môcť rozličné organizácie organizovať podujatia, napríklad konferenciu, diskusiu, seminár, workshop, výstavu, cvičenie, malý koncert, premietanie a pod.

Okrem toho by tu mohla vzniknúť malá komunitná kaviareň v spolupráci so združením Mareena, venujúceho sa utečencom. Vzorom je podobný priestor v Propeleri. „Ide o kaviareň, kde popri slovenskom mentorovi či mentorke obsluhujú aj utečenkyne a utečenci, ktorí sa takto popri práci zároveň učia jazyk a môžu sa tak neskôr uplatniť aj inde na pracovnom trhu,“ dopĺňa Kováč.

Po ukončení obnovy tak bude Staré lýceum žiť aktívnym životom. Časť podujatí chce Evanjelický cirkevný zbor Bratislava Staré Mesto organizovať sám alebo s partnermi, doplnené budú o zmieňované aktivity tretích strán. „V rámci projektu sme počítali s rôznymi komunitnými a susedskými stretnutiami, exkurziami, diskusiami, seminármi, workshopmi či konferenciami, výstavami, premietaniami či menšími koncertmi, ako aj s časťou Dobrého trhu a festivalu [fjúžn] v priestoroch Starého Lýcea - v spolupráci s partnermi projektu,“ zhŕňa Martin Kováč.

Aktivita by sa mohla v Starom lýceu rozbehnúť už v septembri – po skončení rekonštrukcie. V tejto chvíli sú ukončené práce na fasádach, pokračuje sa v interiéri, kde sa realizujú elektroinštalácie, omietky a opravujú podlahy. Prezentované budú (v rámci možností) staršie vrstvy, napríklad barokové podlahy, steny, kde sa údajne našli podpisy pôvodných žiakov (vrátane súčasníkov Ľudovíta Štúra), ako aj pôvodná zborovňa pre profesorov.

Celkové náklady na obnovu vychádzajú na milión eur pre prvú fázu, na ďalšie práce a rozbeh aktivít získal zbor ďalšieho pol milióna. Do budúcna je ešte otvorená otázka rekonštrukcie pivnice a povaly. V tej by údajne mohol vzniknúť kultúrny priestor až pre dvesto ľudí, čo by vyšlo na ďalší milión eur.

 

Okrem rekonštrukcie lýcea sa dokončila aj obnova verejného priestoru v susedstve. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Významný spoločenský dosah

Nateraz ale centrum Bratislavy získalo už tak výnimočný priestor, ktorý bude miestom pre organizáciu atraktívnych podujatí. Využívať sa na to bude štvorica sál aj vonkajšie priestory, teda záhrada medzi Starým lýceom a Veľkým evanjelickým kostolom. Iniciátori projektu si sľubujú, že sa z centra stane dôležitý bod v spoločenskom živote štvrte aj mesta.

Presvedčený je o tom aj Martin Kováč. „Dlhodobo vnímame veľký potenciál tohto miesta. V lokalite Konventná-Panenská-Palisády, ktorá v posledných rokoch výrazne ožíva, vytvoríme nový kultúrny a komunitný priestor. Takýto priestor tu chýba, čo už počas prípravy projektu potvrdili naše stretnutia s lokálnou komunitou,“ tvrdí. Evanjelická štvrť je skutočne čoraz obľúbenejšou časťou mesta, k čomu prispel populárny festival Dobrý trh.

Lýceum ale bude reflektovať aj závažnejšie témy. „Zároveň v dnešnej napätej dobe chceme vytvoriť bezpečný priestor pre stretávanie sa rôznorodých skupín a hľadanie porozumenia,“ dodáva Kováč. „Nechceme iba ďalšie miesto, ktoré konzervuje nacionalistické mytologické predstavy. Chceme vytvoriť Lýceum 21. storočia. Priestor pre otvorené myslenie, slobodu, kritickú reflexiu dejín, tradičnú i modernú kultúru a dialóg. Prínos Lýcea teda vnímame aj v oblasti vzdelávania, kultivácii demokracie a prevencii voči xenofóbii a extrémizmu.“

Tradičný pohľad na inštitúciu, tvorený nezáživnými školskými exkurziami, ktoré si prezerajú zaprášené vitríny, by sa tak mal zmeniť. Lýceum bude aj národnú históriu prezentovať moderným spôsobom. Prispieť tak chce k budovaniu „zdravej“ národnej i európskej identity u mládeže.

Rekonštrukcia môže v konečnom dôsledku priniesť mimoriadne pozitívne dôsledky. Nejde len o obnovu pamiatky a revitalizáciu prostredia, ale aj pestré aktivity s pozitívnym dosahom na úroveň nielen bratislavskej komunity.

 

Okrem lýcea sa postupne rozvíja aj Dom Albrechtovcov na Kapitulskej. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

 

Kultivácia mesta pokračuje

Pre centrum metropoly nejde o jediný projekt, ktorý prispieva k väčšej kultivovanosti prostredia aj verejnosti. Podobnou, hoci tematicky odlišne zameranou aktivitou je postupná obnova Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici. V mieste bydliska hudobných skladateľov a pedagógov Albrechtovcov dnes vzniká Dom hudby, výnimočné komunitné centrum, lákajúce predovšetkým milovníkov klasickej hudby, ale aj kultúry a umenia vo všeobecnosti. Ide o aktivitu zdola, iniciátori si však vyslúžili pozornosť a podporu širokého publika.

Samozrejme, obrovským a potenciálne nesmierne významným zásahom je rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie. Majstrovsky zrealizovaná obnova mohutného areálu umožnila vyniknúť historickej aj modernej architektúre a postupne sa napĺňa umením. Dnes sa začína ukazovať aj ďalší rozmer novej SNG: organizuje sa tu čoraz viac podujatí, ktoré prispievajú k vzdelávaniu a kultivovaniu verejnosti.

Nečakaným zlepšením je rozvoj kultúrno-spoločenských zariadení v priestore bývalého Obchodného domu Prior na Kamennom námestí. Nedávno tu bol otvorený obľúbený podnik a v krátkej dobe majú pribudnúť ďalšie. Z Prioru by sa mohol stať ďalší dôležitý bod na kultúrnej mape mesta – pritom sa zdalo, že skôr či neskôr môže komplex zaniknúť. Podľa všetkého bude ale čoskoro národnou kultúrnou pamiatkou.

V Bratislave sa tak postupne rozširuje ponuka priestorov na vysokej úrovni, slúžiacich na vzdelávanie, rozvoj kultúry alebo socializáciu v priateľskom a otvorenom prostredí. Pre rozvoj demokracie, slobody, tolerancie a akceptácie menšín či slabších ide o dôležité kroky. Významné sú aj pre budúci vývoj mesta a krajiny. Dôkazy ukazujú, že ekonomický úspech a vysoká úroveň demokracie sú v Európe spojené nádoby.

Aktuálne iniciatívy naznačujú silnú vôľu Bratislavy stať sa súčasťou vyspelého sveta. Podobných príbehov, ako je Staré lýceum, tak snáď pribudne v dohľadnej dobe ešte viac.

 

Fotografie z 23.6.2023. Pozrite si rekonštrukcie historických pamiatok vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube