Author photoAdrian Gubčo 18.11.2023 20:54

Najočakávanejšia rekonštrukcia sa blíži. Historický palác sa vráti do života, prinesie superdrahé byty

Napriek početným rekonštrukciám historických pamiatok v centre mesta v posledných rokoch zostáva sa ešte stále viacero budov v zúfalom stave. Niektoré z nich sú pritom vzácnymi pamiatkami. Pozitívne vyzerá budúcnosť asi najviac zničeného areálu, ktorý je tesne pred rekonštrukciou a premenou na luxusný polyfunkčný komplex.

Zdroj: Esterhazy Real Estate

Zdroj: Esterhazy Real Estate

Súbor Esterházyho paláca na Kapitulskej ulici je pomerne veľkým súborom stavieb v absolútnom centre Bratislavy. Jeho aktuálna podoba vznikla v 17. storočí. Počas svojich dlhých dejín zažil niekoľko veľmi slávnych období, v posledných desaťročiach však upadal. V priebehu 20. storočia mal prevažne obytnú funkciu, na sklonku socialistickej éry sa spustila jeho adaptácia pre účely Mestského archívu. Prestavba sa nikdy nedokončila a otvorené objekty začali rýchlo chátrať.

Súbor mal viacerých vlastníkov, no v roku 2017 sa po opakovanej dražbe stala majiteľom spoločnosť Esterházy Real Estate, s.r.o., patriaca medzi dcérske spoločnosti rakúskej banky Raiffeisen. Nový a finančne silný developer rozbehol nové projekčné a prípravné práce. Zámer zadal architektonicko-projekčnej kancelárii Adif.

Dnes, po niekoľkých rokoch príprav, sa developer blíži k obdržaniu stavebného povolenia, ktoré umožní štart túžobne očakávanej rekonštrukcie. Pravdepodobne to je dôvod, prečo odhalil nové detaily projektu a zároveň oficiálne spustil predaj bytov v súbore. Potvrdil, z Esterházyho paláca sa stane jeden z najluxusnejších aj najdrahších projektov v meste.

Galéria

  • Zdroj: Esterhazy Real Estate
  • Zdroj: Esterhazy Real Estate
  • Zdroj: Esterhazy Real Estate
  • Zdroj: Esterhazy Real Estate
  • Zdroj: Esterhazy Real Estate
  • Zdroj: Esterhazy Real Estate
  • Zdroj: Esterhazy Real Estate

Podľa investora vznikne v paláci 20 exkluzívnych bytov a 14 komerčných jednotiek. Vo všetkých prípadoch ide o veľkorysejšie byty – dokonca aj dvojizbový má výmeru menšieho štvorizbového v štandardnom projekte (hoci v ponuke sú aj menšie trojizbáky). Väčšinou sa tu nachádzajú troj- a štvorizbové rezidencie, ale aj trojica rozľahlých mezonetových päťizbových bytov.

Štandard má byť vysoký, pričom špeciálne je zdôrazňované ekologicky šetrné tepelné hospodárstvo. Umiestnené tu má byť podlahové vykurovanie, stropné chladenie, vysoké stropy či kvalitné vybavenie kúpeľní. Slabšie sú dispozície, ktoré ale odrážajú fakt, že ide o historickú budovu, čo si vyžaduje určité kompromisy.

Každopádne, náročnosti projektu, jeho lokalite aj štandardu zodpovedajú ceny -  najlacnejší byť vychádza na 566-tisíc eur (trojizbový byt s bezmála 70 metrami štvorcovými), najdrahší na 2,95 miliónov (päťizbový byt s plochou interiéru 274 metrov štvorcových a exteriéru 25). Klient si navyše priplatí za parkovacie miesto 80,4-tisíc eur, čo je cena malého bytu v niektorých častiach mesta.

V prípade komerčných priestorov nemusí ísť vyslovene o obchody. Časť z nich bude pravdepodobne využitá ako kancelárie, ďalšie ako servisované apartmány. Investor ponúka možnosť odkúpenia celého jednotiek aj celého objektu, v tomto prípade najmä nižšej budovy priamo pri Kapitulskej ulici.

Obyvatelia aj klienti budú mať k dispozícii parkovanie v štvorpodlažnom podzemnom parkovisku so 142 miestami. Nachádzať sa bude pod nádvorím, prístupné bude tunelom zo Staromestskej ulice, prerazeným popod mestské hradby. Oproti úrovni Kapitulskej však bude najvyššie podlažie parkoviska vyzdvihnuté, čo ovplyvní podobu nádvoria paláca. Dotvorené by malo byť zeleňou, sedením aj spevnenými povrchmi.

Zverejnené vizualizácie prezentujú rekonštrukciu, držiacu sa pôvodných architektonických vzorov. Výnimku tvorí v podstate len novostavba objektu S3 v dnes existujúcej prieluke, od ulice ale bude dodržiavať striedmy funkcionalistický výraz. Zo strany nádvoria bude podiel presklených plôch vyšší kvôli novým balkónom a prístupom na ne.

Developer podľa všetkého očakáva, že so stavebnými prácami začne veľmi skoro, hoci prípravné začali už dávnejšie. Južné krídlo bude musieť byť asanované a postavené odznova, nová bude aj budova S3, inak sa budú stojace objekty rekonštruovať. Dokončenie prác sa očakáva v priebehu roka 2025. 

 

Zdroj: Esterhazy Real Estate

 

V Bratislave je len minimum stavieb, ktoré by si obnovu zasluhovali viac. Ruinózny stav paláca v úplnom centre metropoly a na jej najstaršej ulici púta pozornosť v negatívnom zmysle už desaťročia. Palác si dokonca zahral aj v hollywoodskom akčnom filme z 90-tych rokov, kde predstavoval kulisu vojnou zničeného Sarajeva. V tomto prípade ho ale zdevastovala pasivita.

To by sa malo čoskoro zmeniť, hoci to bude mať svoju cenu. Obnova natoľko poškodeného súboru budov nebude jednoduchá, čo si vyžiada nemalé finančné náklady. Pre developera je najschodnejšou cestou zrealizovať tu luxusné byty s vysokou cenou, aby sa mu investícia vrátila. Dobrou správou je, že za stavebníkom stojí priamo banka, čo by malo byť garanciou dostatku zdrojov.

S opravou paláca sa Kapitulská ulica aj historické jadro stane príťažlivejším a živším. Bratislava zároveň príde o obrovskú hanbu. Ide o dôležitý krok v jej premene na upravene a vzorne pôsobiace mesto, hoci tých krokov musí urobiť ešte veľmi veľa. Ak je ale možné vrátiť podobu Esterházyho palácu, musí to by možné aj inde.

 

Pozrite si prípravu obnovy paláca vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube