Author photoSimona Schreinerová 07.09.2023 14:06

Dostupnejšie byty po bratislavsky. Rakyta čaká na posledné povolenie, prinesie expanziu Devínskej Novej Vsi

Dostupných novostavieb je v Bratislave ako šafranu, pričom sú situované skôr v okrajových mestských častiach. Platí to aj pre projekt Rakyta v Devínskej Novej Vsi od developera Lucron, ktorý sa snaží ponúknuť dostupnejšiu alternatívu voči zvyšku ponuky. Aktuálne sa zámer približuje k začiatku výstavby.

Zdroj: Lucron

Zdroj: Lucron

Obytný súbor Rakyta má vyrásť na doposiaľ nezastavaných pozemkoch na východ od sídliska v Devínskej Novej Vsi. Prvá etapa má byť iba začiatkom budúcej mestskej zástavby. Keďže je od zastavanej časti Devínskej oddelená železnicou, pôsobí zatiaľ pomerne izolovane. Medzi Devínskou a Bormi by sa však mala zástavba postupne zahusťovať a Rakyta by mohla byť jej začiatkom.

Spoločnosť Lucron predložila zámer na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) v roku 2021, o rok neskôr prišla žiadosť o vydanie územného rozhodnutia a napokon aj samotné rozhodnutie. Aktuálne investor požiadal o vydanie stavebného povolenia. Podľa EIA sa malo začať s výstavbou v januári 2023. Dnes je jasné, že príde minimálne k ročnému oneskoreniu. Po získaní právoplatného stavebného povolenia nebude investorovi už ale nič brániť v tom, aby začal s realizáciou bytového komplexu.

Prvá etapa projektu bude pozostávať zo šiestich bytových domov, päť z nich (A1, A2, A3, B1 a C1) je koncipovaných ako chodbové bytové a jeden (B2) ako bodový bytový dom. Objekty sú navrhované ako päťpodlažné, pričom najvyššie podlažie bude ustúpené.

Galéria

  • Zdroj: Lucron
  • Zdroj: Lucron
  • Zdroj: Lucron
  • Zdroj: Lucron
  • Zdroj: Lucron

Zástavbu možno definovať ako pomerne rozvoľnenú, ktorá vyhovuje súčasným nárokom realitného trhu aj stavebným normám. V objektoch budú jedno- až štvorizbové byty, vrátane 1,5- a 2,5–izbových bytov. Celkovo by malo vzniknúť 322 bytových jednotiek. Skladové a technické priestory budú na podzemnom podlaží a v prípade domu B2 na prvom nadzemnom.

Rezidenčné objekty majú byť zároveň umiestnené na jednom podzemnom podlaží, ktoré bude slúžiť ako garáž. Podzemné podlažie nebude mať iba bytový dom B2. Z celkového počtu 445 parkovacích miest bude ale až 235 na teréne. Projekt by mal byť nariek tomu obklopený množstvom zelene a dotvárať by ho mali aj verejné priestranstvá so športovým a rekreačným vybavením.  

Predaj bytov je dnes spustený pre doskové objekty A1 a A2. V prvom z nich je aktuálne podľa oficiálnej stránky Rakyty voľných 57 bytov z 80, v A2 je to 70 bytov z 82. Ceny aktuálne voľných bytov sa pohybujú od približne 138.750 eur za najlacnejší jednoizbový byt až po 477.750 eur za priestranný štvorizbový byt s výmerou 102 m2. Predaj v objekte A3 sa pripravuje. 

Kolaudácia je plánovaná na rok 2025 v prípade objektu A1, o rok neskôr by sa mal kolaudovať aj objekt A2, čo predpokladá skorý štart výstavby. Pri dome A3 sa spustenie stavebných prác odhaduje na tretí kvartál 2024 a kolaudácia v treťom kvartáli 2026. To pravdepodobne prinesie aj zahájenie predaja v dohľadnom čase. Kedy pôjdu do predaja byty vo zvyšných troch domoch, zatiaľ nie je známe.    

Autormi urbanistického a architektonického prevedenia sú architekti z kancelárie Sadovsky&Architects, ktorí patria v Bratislave k tým najúspešnejším. Návrh je pomerne jednoduchý, čo zodpovedá snahe investora minimalizovať náklady a priniesť dostupnejšie bývanie. V čase podania zámeru (júl 2021) počítal developer s nákladmi vo výške 30 miliónov eur.

 

Axonometria projektu. Zdroj: Lucron

 

Ako uvádza Lucron na oficiálnej stránke projektu, bývanie je určené predovšetkým mladým rodinám. „Rakyta ponúkne atraktívne bývanie v Devínskej Novej Vsi v priamom kontakte s prírodou, s dobrou dopravnou dostupnosťou a s využitím ekologických riešení,” definoval lokalitu Pavel Baslík, Head of Marketing & PR spoločnosti Lucron. Projekt má relatívne dobrú dostupnosť železničnej stanice, výhodou je aj dobré napojenie na turistické chodníky či cyklotrasu, napájajúcu sa na Cyklomost Slobody a smerujúcu k rakúskemu zámku Schlosshof. 

Lucron patrí k developerom, ktorí realizujú aj náročnejšie a atraktívnejšie projekty ako Vydrica alebo Nesto. Keby aj v prípade Rakyty zvolili novátorský prístup, mohli by nastaviť latku developerom, ktorí prídu do lokality ako ďalší. Prvá etapa sa však zatiaľ nevymyká zo štandardu projektov na periférii Bratislavy. Zlepšenie má prísť s celkovým odhalením širšieho konceptu novej zóny. 

Výstavba v lokalite bude pokračovať aj inými projektami. Rozsiahle plochy medzi vznikajúcou štvrťou Bory a Devínskou Novou Vsou sú rozvojovým územím. Majú teda potenciál na radikálnu transformáciu. Dôležitým pilierom k intenzívnejšiemu developmentu bude výstavba predĺženia Eisnerovej až do Borov. Jej súčasťou má byť aj vybudovanie električkovej trate, ktoré bude nadväzovať na predĺženie električkovej trate z Dúbravky do Borov, pričom Hlavné mesto a spoločnosť Bory, a.s. (teda SPV Penta Real Estate), uzatvorili zmluvu o spolupráci pri projektovej príprave.

Dopravné napojenie Borov, ale aj ďalšieho rozvojového územia, by sa realizáciou týchto projektov podstatne zlepšilo a lokalita by sa stala o niečo atraktívnejšou. Okrem Rakyty by z toho profitovali aj ďalšie známe projekty - Nová Devínska a Slnečný vrch.

S nepriazňou verejnosti musel bojovať najmä Slnečný vrch od Junis Development, ktorý je plánovaný v časti Kolónia. K právoplatnému rozhodnutiu EIA sa dostal po dva a pol roku od podania zámeru. Kritike čelil najmä kvôli plánom na výstavbu vyšších domov pri Ulici Jána Jonáša, napojeniu len cez jednu komunikáciu alebo nedostatočnej infraštruktúre. Pripomienky zaslali nielen obyvatelia, ale aj mestská časť. Investor na reakcie verejnosti i mestskej časti reagoval a projekt upravil.

Zámer Nová Devínska od ITB Development je úzko naviazaný na Slnečný vrch I, pôvodne sa dokonca nazýval Slnečný vrch II. Aktuálne je ešte v procese EIA. Relatívne veľký zámer ráta so vznikom až 468 bytov a 116 apartmánov.

V najbližších rokoch by tak mohli vzniknúť viaceré projekty, ktoré začnú pretvárať rozvojové územie. Ich výstavba o niekoľko desaťročí vyústi do kompletnej premeny tejto časti Bratislavy. Zo súčasnej voľnej poľnohospodárskej krajiny sa premení na urbanizovanú. Aká bude kvalita tohto nového prostredia, zatiaľ ostáva otázkou. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube