Author photoSimona Schreinerová 07.02.2024 11:55

Masívna transformácia Patrónky pokračuje. Stavať chcel známy finančník, nahrádza ho nový investor

Patrónka má pred sebou optimistickú budúcnosť. V lokalite sa budujú aj pripravujú viaceré významné projekty, ktoré ju premenia na významné miesto koncentrácie firiem a inovácií, doplnené o bývanie aj ubytovacie kapacity. Súčasťou tohto vývoja chcel byť aj známy podnikateľ, napokon je ale všetko inak. Pripravovaný zámer predal a k realizácii ho posúva nový investor.

Zdroj: Gulačová Šereš Architekti

Zdroj: Gulačová Šereš Architekti

Zelená pre aktualizovaný projekt

Patrónka sa za posledné roky vyprofilovala na jednu z významnejších bratislavských kancelárskych zón. Rekonštrukciou starších a výstavbou nových bziniscentier vzniklo miesto pre umiestnenie významných korporácií a veľkých firiem. K tomu sa pridali menšie spoločnosti, ktoré si buď prenajali priestory vo väčších komplexoch, niekoľko z nich si však zriadilo sídla aj v menších novostavbách v rámci existujúcej zástavby. 

Takýmto prípadom mala byť aj polyfunkčná budova, naplánovaná na Ulici Pri Suchom mlyne v časti medzi križovatkou s Brnianskou a s Limbovou. Zo severovýchodu susedí pozemok so železničnou traťou, z východu s existujúcim objektom. Donedávna sa tu nachádzala dvojica menších domčekov, ktoré však boli pred niekoľkými rokmi zrovnané so zemou. 

Asanácia súvisí s už dlhšie rozvíjanými plánmi na využitie pozemku pritom. Pôvodne tu mala vzniknúť Polyfunkčná budova Salve Group, ktorá získala záväzné stanovisko mesta aj územné rozhodnutie. Investorom bola spoločnosť Salve Group a.s., spojená s podnikateľom Petrom Krištofovičom. Ten je známy ako spoluvlastník skupiny Arca Capital, ktorá je v posledných rokoch spájaná s problémami a reštrukturalizáciou. Salve Group bola od Arcy oddelená a venovať sa mala sprostredkovateľskému biznisu aj realitám. 

Galéria

  • Zdroj: Gulačová Šereš Architekti
  • Zdroj: Gulačová Šereš Architekti
  • Zdroj: Gulačová Šereš Architekti
  • Zdroj: Gulačová Šereš Architekti
  • Zdroj: Gulačová Šereš Architekti
  • Zdroj: Gulačová Šereš Architekti
  • Zdroj: Gulačová Šereš Architekti

Z tohto dôvodu plánovala vybudovanie vlastného sídla neďaleko Patrónky. Komplikácie ale donútili investora pristúpiť k predaju pozemkov aj zámeru. Aktuálne tak projekt patrí už firme Pri suchom mlyne s.r.o. Ten sa rozhodol koncept prispôsobiť vlastným potrebám, preto pristúpil k viacerým zmenám.  Vzhľadom na ich rozsah bolo potrebné opätovne požiadať Magistrát Hlavného mesta SR o potvrdenie súladu s Územným plánom. 

Koncom roka 2023 nový investor podal žiadosť o zmenu záväzného stanoviska z roku 2019. V januári tohto roka získal súhlasné záväzné stanovisko mesta. Zodpovedný projektant a architekt zostal nezmenený - spracovateľom dokumentácie je architekt Irenej Šereš z kancelárie Gulačová Šereš Architekti. 

V zmysle dokumentácie má byť pripravovaná novostavba tvorená dvojicou objektov, prepojených spojovacím traktom. Navrhnuté má dve podzemné podlažia (PP) a tri nadzemné podlažia (NP), pričom tretie NP je riešené ako ustúpené. V uličnom pohľade budú vnímateľné tri nadzemné podlažia a ustúpené štvrté podlažie. Dané riešenie je pravdepodobne dané územnoplánovacou reguláciou, ktorá by tu už štvorpodlažné domy nedovoľovala. 

Funkčná náplň objektu bude predovšetkým administratíva a bývanie, ktoré budú na prvom až treťom NP. V časti administratívy bude deväť samostatných kancelárskych priestorov, v časti bývania sa navrhuje sedem bytových jednotiek. Byty orientované do ulice majú mať priebežné balkóny. Obe časti budú mať samostatné vertikálne komunikácie. Podlažná plocha obytnej funkcie predstavuje 713,74 m2 a nebytovej 624,8 m2.

Na druhom PP vznikne garáž s 21 parkovacími miestami, jedno ďalšie parkovacie miesto bude na teréne. Dopravné pripojenie bude zabezpečené z miestnej cesty Pri Suchom mlyne. Prvé PP bude nástupné podlažie so vstupmi do kancelárskej a bytovej časti a dvoma priestormi pre obchod a služby so samostatnými vstupmi z terénu. Nad podzemným podlažím, ktoré je pôdorysne rozsiahlejšie, sú navrhnuté plochy zelene.

V porovnaním s pôvodným projektom neprišlo k zmene objemových ani výškových parametrov. Zmeny sa týkali úprav dispozičného riešenia. Namiesto „open space“ kancelárií sú aktuálne navrhnuté dva priestory pre obchod a služby a deväť samostatných kancelárskych priestorov. Tiež prišlo k vytvoreniu dvoch nových samostatných vstupov do obchodných priestorov v úrovni prvého PP, pôvodne sa totiž navrhovali iba dva vstupy z ulice.  V porovnaní s pôvodne navrhovanou stavbou sa znížil aj celkový počet parkovacích miest z 28 na 22 v dôsledku vybudovania elektrorozvodne v podzemnej garáži, umiestnenia strojovne autovýťahu, či optimalizácie vertikálnych jadier.

Keďže sa nezmenil architekt ani objemové parametre, vizuál zostane pravdepodobne rovnaký alebo veľmi podobný ako pri pôvodnom koncepte. Kancelária Gulačová Šereš Architekti navrhla už v roku 2018 racionálne pôsobiaci polyfunkčný súbor, ktorá nebude v existujúcej zástavbe rušivý. Nadviaže na nedávne realizácie a ďalej osvieži postupne sa rozvíjajúcu ulicu.  

Magistrát neposudzoval dokumentáciu pre územné rozhodnutie, toto je už totiž medzičasom vydané. Namiesto toho sa vyjadroval k dokumentácii pre stavebné povolenie. Investor tak bude čoskoro žiadať práve o toto rozhodujúce rozhodnutie, čo prináša predpokladp pomerne skorého začiatku realizácie - teoreticky ešte v priebehu tohto roka. 

 

Zdroj: Gulačová Šereš Architekti

 

Na Patrónke vzniknú významné projekty

Patrónka je v súčasnosti vnímaná najmä ako významný dopravný uzol, avšak v lokalite sa pripravuje viacero dôležitých projektov. Najznámejším pripravovaným projektom v území je budúca centrála spoločnosti ESET. Slovenská a zároveň globálna IT firma tu už niekoľko rokov pripravuje výstavbu svojho sídla, na ktorého podobe spolupracuje so svetoznámou architektonickou kanceláriou BIG – Bjarke Ingels Group.

BIG navrhol mohutný kancelársko-výskumný komplex, ktorý však má pôsobiť „komunitne“, vytvárať rozsiahly verejný priestor a prepájať pracoviská s blízkym prírodným prostredím. Vytvoril preto súbor pavilónov, ktoré sú permeabilné, vytvárajú štruktúru uličiek a námestí, majú atraktívnu mierku a poskytujú vysokú technologickú úroveň.

Okrem miest pre prácu vzniknú aj zariadenia služieb pre zamestnancov i návštevníkov. K vybavenosti bude patriť eventová hala, multifunkčná športová hala, galéria alebo cyklohub. Komplex nahradí bývalú vojenskú nemocnicu, ktorá sa dnes už búra. Výstavba by v ideálnom prípade mohla začať v priebehu budúceho roka. Odhadované náklady predstavujú 150 miliónov eur.

 

Vizualizácia campusu ESET. Zdroj: BIG-Bjarke Ingels Group a Bloom Images

 

Plánuje sa i prestavba dnes zanedbaného a z veľkej časti opusteného administratívno-skladového areálu na druhej strane Cesty na Červený most. Zámer minulý rok oznámila spoločnosť SYNAPSIS Property ventures, ktorá tu plánuje stavať Hotel Campus.

Priniesť má „ubytovacie služby novej generácie“ v rámci mestského polyfunkčného komplexu. Podľa developera pôjde o projekt so zreteľom na ekologickú udržateľnosť, tvorbu inkluzívneho mestského prostredia a poskytovanú priestorovú a funkčnú rozmanitosť. Blok s parkovo riešeným vnútroblokom nahradí súčasný brownfield. Zelených plôch by tu malo byť asi trojnásobne viac. Za architektúrou projektu stojí renomovaná kancelária Sadovsky & Architects. Hotel Campus pravdepodobne nebude dokončený skôr ako v roku 2027.  

Z rezidenčných projektov možno spomenúť polyfunkčný súbor Pri Studničke, ktorý vyplní priestor medzi Hotelom Campus a Vydricou. Developer Studnička Development sa spojil najprv so skúsenou kanceláriou GutGut a neskôr s Pantographom. V území navrhuje obytný súbor s 88 jednotkami a niekoľkými komerčnými priestormi na prízemí.

Do konca tohto desaťročia sa dá očakávať, že sa bude Patrónka ďalej výrazne meniť. Vznik centrály ESETu alebo Hotelu Campus sú dva z väčšieho počtu zámerov, ktoré sa v lokalite plánujú. Nové projekty prinesú do územia bývanie, nové kancelárie, občiansku vybavenosť aj vedecko-výskumné kapacity a priestory. To všetko z nej bude robiť atraktívnu polyfunkčnú lokalitu, navyše s excelentným napojením na dopravné ťahy. Vo výsledku tak vznikne jedna z najmodernejších lokalít v Bratislave. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube