Author photoAdrian Gubčo 17.06.2019 08:27

Na Mlynských nivách pribudne ďalší projekt - Pri Mlynoch

Bývalá priemyselná štvrť Mlynské nivy patrí k najvýznamnejšie sa meniacim častiam Bratislavy. Staršie nevyužívané objekty a areály postupne nahrádzajú nové developmenty, ktorých súčasťou sú aj výškové budovy. Najnovší takýto projekt nahradí zanedbanú prázdnu budovu pri nedávno dokončenom CityParku Ružinov.

Zdroj: AT26

Zdroj: AT26

Pozemok v susedstve dlho budovaného developmentu vlastní developer Iuris prostredníctvom svojej eseročky Komorebi, s.r.o. Iuris má za sebou niekoľko zaujmavých či príťažlivých developmentov, napríklad Octopus HabitatDornyk v Ružinove alebo N!do v Novom meste, kde sa pripravuje výstavba druhej etapy. Nastavenú latku sa pokúsi prekonať aj v prípade najnovšej akvizície.

Z tohto dôvodu usporiadal developer internú súťaž s cieľom maximálne využiť daný pozemok a vhodne dotvoriť existujúcu a vyvíjajúcu sa urbánnu štruktúru. Tá je determinovaná prítomnosťou mohutných kancelárskych komplexov a rezidenčných súborov, vrátane výškových budov.

Aby projekt vyhovel nárokom na presvetlenie aj susedných objektov, zabezpečil vhodné prostredie pre život v husto zastavanej oblasti a nakoniec aj splnil požiadavky investora, museli architekti veľmi kreatívne pracovať s hmotami a členením budov. Najlepšie sa to podarilo architektonickej kancelárii AT26.

Tá tu navrhla súbor pozostávajúci z dvojice hmôt – šesťpodlažného doskového domu a 22-podlažného bodového výškového domu s výškou 67,7 metrov. Spoločne vytvárajú nádvorie, ktoré je ďalej vymedzené vytvorením akejsi kolonády, do ktorej je vložená občianska vybavenosť a prístupy na strechu kolonády, ktorá je riešená ako záhrada.

Projekt je evidentne hlavne rezidenčný, Územný plán však danú plochu definuje ako stabilizované územie občianskej vybavenosti celomestského a nadmestského významu, kde môže bývanie tvoriť len 30% z celkovej podlažnej plochy. Pre developera to môže znamenať záťaž, pretože aj kvôli aktuálnym zmenám prístupu na Magistráte môže byť nútený požiadať o zmenu Územného plánu (za predpokladu, že kapacity v území už boli vyčerpané CityParkom).

Koľko to môže trvať, je otázne, hoci Magistrát sa zastrája, že tento komplikovaný a zdĺhavý proces chce značne zefektívniť. Preto je len veľmi zložité predpovedať, kedy by sa mohla spustiť výstavba, určite to však nebude skôr ako na konci roka 2020, pravdepodobnejšie však neskôr.

 

Rez projektom. Zdroj: AT26

 

Pri Mlyne doplní postupne sa formujúcu a čoraz hustejšie zastavanú a osídlenú časť mesta, ktorá má potenciál rozšíriť vznikajúce moderné centrum Bratislavy. Ďalšia výšková budova s danou výškou je v tomto území akceptovateľná, o to viac, ak jej architektonické prevedenie bude na takej decentnej úrovni, ako sa zdá z prvých vizualizácií.

V susedstve sa v týchto mesiacoch dokončujú práce na projekte Jarabinky, o niečo ďalej sa pred niekoľkými týždňami spustila výstavba veže Discovery Residence. Okrem toho sa po ďalšej architektonickej súťaži pripravuje aj kancelársky projekt BBC VI a len pred niekoľkými dňami bola oznámená akvizícia veľkého pozemku po projekte Harbour City developerom YIT Slovakia. Zmeny tak budú mať v najbližších rokoch naozaj radikálny rozsah.

Tak ako to konštatujem už dlhšie, s každou ďalšou investíciou rastie aktuálnosť rozšírenia električkovej siete do tohto územia. Rozhodnutie o jej budovaní by malo prísť čo najskôr, rovnako ako spustenie projekčných prác. Development v území totiž na električku čakať nebude a nie je možné ho ani (legálne) zastaviť, kým sa trať nepostaví. Popri tom sa črtá celkom reálne možnosť prebudovania Mlynských nív na skutočný mestský bulvár – so širokými chodníkmi a segregovanými cyklotrasami.

Pokiaľ ide o Iuris, okrem Pri Mlyne a spomínaného N!da má rozbehnutý ešte menší projekt v Devínskej Novej Vsi – Amber – a pripravuje sa aj na svoj najväčší development vôbec: výstavbu v Centrálnom rozvojovom koridore v Petržalke, kde môže vybudovať nové jadro tejto počtom obyvateľov najväčšej mestskej časti.

Vo všetkých prípadoch ide o projekty a návrhy, ktoré sú dobre včlenené do prostredia, ktoré skôr obohacujú ako zaťažujú, a prinášajú dobrú úroveň architektúry. Aktivity Iurisu sú ďalšou ukážkou faktu, že development v Bratislave sa posunul a že architektonická súťaž je už v súkromnej sfére absolútne štandardnou formou výberu najlepšej podoby projektu.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: AT26
  • Zdroj: AT26
  • Zdroj: AT26
  • Zdroj: AT26
  • Zdroj: AT26
  • Zdroj: AT26

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube