Author photoAdrian Gubčo 24.07.2019 15:04

Obnova Pradiarne 1900 napreduje

Rekonštrukcia objektu pradiarne v niekdajšom priemyselnom areáli Cvernovka, ktorá sa mení na kancelársku budovu Pradiareň 1900, rýchlo postupuje. Jedna z najvzácnejších industriálnych pamiatok v Bratislave sa čoskoro dočká podoby, akú mala v časoch najväčšej slávy v 20-tych rokoch 20. storočia.

Budovu rekonštruuje developer YIT Slovakia v rámci realizácie masívneho komplexného developmentu Zwirn, ktorý vyplní celý mestský blok na mieste pôvodnej Cvernovky. Svojim urbanizmom, vychádzajúcim z architektonickej súťaže, má vytvoriť prechod medzi tradičnou blokovou štruktúrou tejto časti štvrte Nivy, a novovznikajúcim komerčným centrom Bratislavy. Zároveň však umožní vznik veľkorysých verejných priestranstiev – najmä námestia východne od budovy.

Po pôvodnej továrni sa zachovali dva prepojené objekty – pradiareň a vedľajšia silocentrála, pričom prvá z nich je chránená ako Národná kultúrna pamiatka. Okrem vysokej úrovne architektúry z exteriérového pohľad sa vyznačuje aj zaujímavými konštrukčnými riešeniami a detailami, ktoré ostanú zachované a nanovo prezentované aj v zrekonštruovanej budove.

Developer aktuálne realizuje práce na fasádach, predovšetkým od strany budúceho námestia, ale postupne aj Svätoplukovej ulice, spojené s obnovou pôvodných okenných otvorov a inštalovaním okien, ale aj s revitalizáciou pôvodnej farebnej schémy a prvkov.

Významná časť prác sa realizuje aj v interiéri, kde sa obnovuje historická liatinová konštrukcia a dopĺňajú výťahové šachty, keďže budova bola kedysi bariérová a obsahovala len nákladné výťahy pre tovary. Jeden z výťahov sa však bude nachádzať vo veži orientovanej na námestie, tak ako to bolo aj kedysi. Inak však budú kancelárie riešené ako holopriestory, keďže nájomníci si ich budú dotvárať sami.

Celkovo by malo v Pradiarni 1900 vzniknúť 11.760 metrov štvorcových kancelárií na troch podlažiach a 3.110 metrov štvorcových občianskej vybavenosti na prízemí. Developer očakáva, že priestory zaujmú predovšetkým nájomníkov z radov kreatívnych a IT spoločností. Čo sa týka Silocentrály, tu sa okrem určitej výmery kancelárskych priestorov očakáva vznik eventového priestoru a kaviarne. V rámci projektu vznikne aj parkovanie v počte 224 parkovacích miest.

Za rekonštrukciou stoja architekti z kancelárie Bouda Masár Architekti, ktorí sú považovaní za expertov na pamiatkovú obnovu. K ich aktuálnym alebo nedávnym realizáciám patrí napríklad Spilka v areáli projektu Stein2 Offices, budova Uhorskej kráľovskej a dvorskej komory na Gorkého 4 alebo rekonštrukcia Bratislavského hradu.

Obnova Pradiarne 1900 by mala byť dokončená v priebehu budúceho roka, teda v čase, kedy sa budú otvárať ďalšie kancelárske komplexy v lokalite – predovšetkým podobné priestory v Jurkovičovej teplárni v rámci projektu Sky Park. V jednom momente tak v Bratislave pribudnú kancelárie hneď v dvoch zachovaných industriálnych pamiatkach.

 

Na budove sa už realizuje nová farebná schéma

 

Kým Pradiareň 1900 bude už čoskoro dokončená, príprava Zwirnu sa mierne komplikuje. Voči územnému rozhodnutiu na prvú časť projektu, zahrňujúcu blok s bytmi a obchodnými priestormi, sa odvolali niektorí miestni obyvatelia.

Argumentovali pritom rozličnými dôvodmi – o projekte bolo údajne málo informované, povrch budúceho námestia z česaného betónu je podľa nich nevhodný a (predovšetkým) sa má zmeniť dopravný režim na Košickej, ktorý predpokladá využitie obidvoch pruhov v každom smere pre dopravu, výstavbu električkovej trate a rušenie časti parkovacích miest. Dá sa predpokladať, že práve posledný bod je skutočným dôvodom odporu časti miestnych obyvateľov proti developmentu.

Developer prejavil snahu o probléme diskutovať a v tomto smere pristúpil k verejnému prerokovaniu s občanmi. Podľa všetkého sa však debata veľmi neposunula, keďže parkovanie má napriek schválenej parkovacej politike, v rámci ktorej aj tak vysoko pravdepodobne k úbytku počtu parkovacích miest dôjde, status nedotknuteľnosti. Ponuku vymedziť časť parkovacích miest pre rezidentov štvrte (za poplatok) odvolávajúci sa občania odmietli.

Zwirn, hoci predstavuje jeden z najlepšie pripravených, najdlhšie komunikovaných a pre miestnu komunitu mimoriadne výhodných (z hľadiska cien nehnuteľností, zvýšenia prestíže aj doplnenia vybavenosti) projektov, sa tak napriek všetkému stretol s negatívnym prijatím. Začína byť na debatu, či je chyba na strane developera, alebo občanov – stačí len pripomenúť, že jeden z protestujúcich sa odvolával aj voči pokračovaniu Eurovey, lebo mu Eurovea Tower pripomínala „falus“.

Hoci je vysoko pravdepodobné, že Okresný úrad odvolania zamietne, lebo sú do veľkej miery nezmyselné, stále to spôsobí len zbytočné zdržanie inak veľmi dobrého projektu. Aj takéto obštrukcie sú dôvodom, prečo sú v Bratislave vysoké ceny bývania a prečo jeho dostupnosť výrazne klesá.

 

Fotografie z 20.7.2019. Viac nájdete vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube