Dúbravka v posledných rokoch prešla zásadnými premenami, ktoré ju napriek jej vzdialenosti od centra mesta postupne menia na mestotvornejšiu štvrť. Jedným z projektov, ktoré prispievajú k jej transformácii, je aj Polyfunkčný súbor Agátová. Developer Strabag Real Estate postupuje v príprave upraveného zámeru.
Polyfunkčný súbor Agátová. Zdroj: Strabag Real Estate
Prvotná podoba a plány komplexu Agátová v severnej časti Dúbravky, známej ako Dúbravčice, boli predstavené v roku 2022. Strabag Real Estate sa snažil skombinovať dopyt po bývaní s potrebami lokality s ohľadom na možnosti Územného plánu. Architektúru projektu zadal kancelárii A3 Architekti.
Pôvodne mali zámer tvoriť štyri bloky, pričom prvý blok mal mať funkciu hotela so štyrmi až 11-timi podlažiami. Rátal s jedno- a dvojlôžkovými izbami v počte 145 a k nemu pridruženému dvojpodlažnému parkovaniu. Súčasťou hotela bolo umiestnenie drobných retailových prevádzok, priestory pre coworking a zasadacie priestory. Polohou mal smerovať čo najbližšie k ulici Na Vrátkach. Ďalšie bloky B, C a D mali slúžiť ako bývanie.
Bytový dom v bloku B mal obsahovať 91 bytov a šesť apartmánov na podlažiach. V rámci vybavenosti sa predpokladalo päť kancelárskych a jeden skladový priestor na prenájom. Napájať sa mal pôdorysným tvarom L na osempodlažný blok C. Tu sa predpokladal vznik 38 bytov a šesť apartmánov. V poslednom bloku D sa malo na siedmich, resp. ôsmich podlažiach vybudovať ďalších 54 bytov.
Parkovanie bolo plánované podzemné aj nadzemné, pričom prvý variant v podzemí rátal s 241 miestami a parkovanie na teréne malo obsahovať 131 miest.
V roku 2023 došlo k zmene Územného plánu, ktorá viedla k zvýšeniu podielu bývania na niekoľkých pozemkoch vo viacerých mestských častiach. To ovplyvnilo aj projekt Polyfunkčného súboru Agátová, Otvorila sa možnosť zásadného redizajnu a prehodnotila sa potreba hotela. Strabag Real Estate sa priklonil k výraznejšiemu rozvoju bývania.
Navrhovaná transformácia tak čiastočne mení funkčné riešenie projektu, ktorý bol prvýkrát uvedený ešte v roku 2021. Oznámenie o zmene z februára 2025 definitívne vypúšťa z plánov hotel, kancelárske priestory a transformuje architektonickú podobu projektu. Došlo aj k zásadnej urbanistickej zmene v členení projektu, meniaceho počet podlaží pre maximálne využitie plochy v prospech bytov.
Objekty tak majú byť tri, s ôsmimi až 12-timi nadzemnými podlažiami (NP), unifikovanými pre maximálne využitie priestoru na bytové jednotky. Projekt taktiež prešiel navýšením podlažných plôch. Tým zároveň vznikla povinnosť zvýšiť počet parkovacích miest z pôvodných 372 na 479.
Umiestnenie statickej dopravy prešlo taktiež zmenou a zo 134 stojísk na teréne sa všetky zasadili do dvoch podzemných podlaží. Ich poloha sa tak presúva v celom rozsahu do podzemných garáží, čo prinesie väčší priestor pre zeleň súkromnú (patriacu k prízemným bytom) aj poloverejnú. Zlepší sa tak rekreačný potenciál exteriérových priestranstiev. Rozšíri sa vybavenosť v podobe ihrísk a pobytových zón a zlepší pohyb peších.
Čo sa týka zelene, objaviť by sa mala aj na zábradliach balkónov, ktoré doplnia konštrukcie pre popínavú zeleň. Strechy osempodlažných objektov získajú priestor na terasy s popínavou aj extenzívnou zeleňou, ktoré budú k dispozícii rezidentom. Dvanásťpodlažné budovy obsiahnu technické prvky vrátane fotovoltických panelov.
Vzhľadom na lokalitu a polohu projektu v rámci severnej časti Dúbravky, tvaroslovie architektúry je v zmysle vizualizácií jednoduché a praktické. Jeho puristická forma má byť racionálnym spojením povahy oblasti a cieľovej skupiny klientov, ktorá sa bude zameriavať pravdepodobne najmä na cenovú dostupnosť ako na výraz objektov. Napokon, zámerom je okrem posilnenia funkcie bývania aj nádejná výstavba nájomných bytov.
Dopravne sa bude zámer napájať na existujúcu komunikáciu v podobe ulice Na vrátkach. Pešia infraštruktúra bude taktiež napojená na jestvujúci chodník oproti ulici Na vrátkach, ktorý sa prepojí s chodníkom na Nejedlého ulici. Navrhovaná je aj cyklotrasa.
Podľa EIA mala prebiehať výstavba od roku 2022 do roku 2024. S ohľadom na očakávanú a dnes už zrealizovanú zmenu Územného plánu sa ale termíny posunuli. Predpokladané náklady na výstavbu Polyfunkčného súboru Agátová sú naďalej vo výške 22,5 milióna eur.
Lokalita v okolí Polyfunkčného súboru Agátová prejde v najbližších rokoch výraznými zmenami. Neďaleko je plánovaný aj ďalší, rozsiahlejší zámer - Hrubé Lúky od developera Corwin. Jeho rozvoj je taktiež možný vďaka zmene územnoplánovacej regulácie. Urbanistický koncept vypracovalo svetoznáme štúdio Gehl Architects, na architektúre pracuje renomovaný slovenský ateliér Superatelier.
Tvoriť ho má päť blokov s dvoma podzemnými a ôsmimi nadzemnými podlažiami, z toho štyri rezidenčné (A, B, D, E) a jeden so zmiešanou funkciou (blok C). Ten má disponovať centrom pre seniorov a materskou školou s kapacitou 120 detí, obe v rámci samostatného traktu. Pri seniorcentre sa predpokladá 76 lôžkových buniek. Parkovanie má byť riešené ako podzemné, pričom sa ráta aj s nadzemným parkovaním, spoločne s celkovou kapacitou 1.203 miest.
Spoločný súčet bytových jednotiek rezidenčných blokov má byť 907, z toho 167 jednoizbových, 409 dvojizbových, 273 trojizbových a 58 štvorizbových. Bývanie by mohlo poskytnúť kapacity pre 1.666 ľudí. Časť bytov bude určená aj ako nájomné bývanie. Predpokladané množstvo je 40 bytových jednotiek, pričom mesto plánuje aj napojenie na cyklotrasu R52.
Corwin predpokladá, že výstavba jeho prvej etapy s približne troma stovkami bytov by mala začať v roku 2026, jej dokončenie je plánované v roku 2028. Celý Bytový súbor Hrubé Lúky – Agátová by mohol byť dokončený v roku 2031. Rozpočet je stanovený orientačne na 110 miliónov eur, pričom pôvodný rátal s 90 miliónmi eur.
Rozvoj lokality okolia Agátovej a Hrubej lúky má byť komplexný, čo sa dosiahlo aj dlhoočakávanou zmenou Územného plánu. Napriek tomu, že väčšina čerstvo dokončených a vznikajúcich zámerov v Dúbravke je rezidenčných, mestská časť s nimi získava aj obchodné priestory, vybavenosť pre občanov, infraštruktúru a zelené priestory pre širšiu komunitu.
Rozvinúť sa má aj dopravná vybavenosť. Plánované je predĺženie Saratovskej ulice vrátane električkovej trate až do rastúcej štvrte Bory. Severná Dúbravka by mohla získať lepšie napojenie na nemocnicu, nákupné centrum aj diaľnicu D2. Pre obyvateľov tejto časti mesta by sa dramaticky zlepšila dostupnosť významnej občianskej vybavenosti a teoreticky aj kvalita života.
Budúcnosť Dúbravky tak vyzerá optimisticky. Pomerne odľahlá časť mesta sa môže do istej miery prekvapivo stať výborným miestom, kombinujúcim mestský život s blízkosťou k prírodnej zeleni aj významným dopravným ťahom. Pre stavebný rozvoj je tak ako stvorená.
(EIA, YIM.BA, Strabag Real Estate, Corwin)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac