Author photoAdrian Gubčo 15.04.2024 12:36

Atraktívnejšia brána do širšieho centra. PARQ Zátišie sa blíži k výstavbe a rozbieha kampaň

Okolie Kuchajdy v Novom Meste sa stáva jedným z horúcich miest pre výstavbu. V posledných rokoch tu pribudlo niekoľko projektov a ďalšie sa plánujú. S ambíciou pretvoriť zanedbané plochy a vytvoriť tak reprezentatívny vstup do širšieho centra Bratislavy prichádza aj developer Atrios. K realizácii sa blíži jeho vlajková loď, po novom nazvaná PARQ Zátišie.

Zdroj: Atrios Real Estate

Zdroj: Atrios Real Estate

Železničná trať, smerujúca zo stanice Nové Mesto na Hlavnú stanicu, tvorí v súčasnosti hranicu dvoch svetov. Kým severovýchodne od nej sa nachádza výrobno-skladová oblasť, tvorená z veľkej časti areálom bývalého Istrochemu, juhozápadne sa vyformovali štvrte Zátišie a Pasienky, tvorené obytnou, polyfunkčnou a športovou zástavbou. Kľúčovým mestotvorným a krajinotvorným prvkom je štrkovisko Kuchajda s rekreačným charakterom.

Výnimku v tomto smere tvorí plocha medzi traťou a ulicou Zátišie. Donedávna sa tu nachádzali garáže a starý zanedbaný areál, ktorý využívali ľudia bez domova. Ide však len o dočasný stav. Už niekoľko rokov tu totiž spoločnosť Atrios Real Estate (alebo oficiálne Zátišie Development) pripravuje vznik mohutného polyfunkčného súboru, ktorý by priniesol radikálnu transformáciu územia.

Zámer na tomto mieste je vo vývoji od roku 2017 a prvýkrát bol bližšie predstavený v roku 2020 – tesne pred vypuknutím pandémie koronavírusu COVID-19. Originálny koncept počítal v prvej etape s trojicou objektov vybavenosti popri Vajnorskej ulici, z čoho mali byť dve administratívne budovy a jedna hotelová. Vo vnútrobloku zas mali v druhej etape vzniknúť rezidencie. Dominantou mala byť kancelárska veža so 17 podlažiami na nároží Vajnorskej a predĺženej Tomášikovej.

Galéria

  • Zdroj: Atrios Real Estate
  • Zdroj: Atrios Real Estate
  • Zdroj: Atrios Real Estate
  • Zdroj: Atrios Real Estate
  • Zdroj: Atrios Real Estate
  • Pôvodná podoba projektu. Zdroj: Atrios Real Estate

Developer však aj pod vplyvom pandémie podobu projektu prehodnotil. Kancelárske priestory sa už nejavili ako najlepšia forma využitia, kým bývanie má omnoho lepšiu perspektívu. Na začiatku roka 2023 tak bola potvrdená zmena funkcie. Bratislavský Magistrát vydal nové záväzné stanovisko, v ktorom potvrdil úpravu prvej etapy.

Funkciu si ponechali nižšia administratívna budova a hotel. Kancelársky objekt bude obsahovať 4,7-tisíc metrov štvorcových kancelárií a 490 metrov štvorcových retailu na ôsmich podlažiach. Počet zamestnancov sa odhaduje na 270. Hotel s desiatimi podlažiami od Vajnorskej a päťpodlažným „ramenom“ vymedzí blok a bude otvorený do nového nádvoria. Disponovať by mal 193 izbami a 765 metrami štvorcovými retailu.

Úpravou ale prešla výšková budova. Kým pôvodne mali byť na prízemí obchodné prevádzky, na druhom až šestnástom podlaží kancelárie a na sedemnástom strešný priestor, po novom budú kancelárie na druhom až siedmom podlaží, ako aj na sedemnástom. Zvyšný priestor vyplní 99 bytov s loggiami. Po atiku bude mať dom 57 metrov, po architektonický vrchol 60 metrov.

Celý komplex by mal mať k dispozícii 405 parkovacích miest. Mesto si vyžiadalo aj zabezpečenie väčšieho počtu miest pre bicykle. Kľúčovou požiadavkou však bolo vybudovanie akejsi nultej etapy predĺženia Tomášikovej – významnej dopravnej stavby, ktorá má výhľadovo prepojiť Račiansku a Vajnorskú ulicu, pričom otvorená je aj možnosť vedenia električkovej trate.

Atrios má okrem nového kladného záväzného stanoviska vydané aj územné rozhodnutie a požiadal o vydanie stavebného povolenia. To predpokladá v horizonte niekoľkých mesiacov, teoreticky by tak mohol začať stavať už tento rok.

Nie je preto prekvapením, že developer už začína rozbiehať prvé aktivity, súvisiace s budúcim predajom a prezentáciou projektu. Jednou z kľúčových noviniek je odhalenie nového názvu zámeru, ktorý by sa mal nazývať PARQ Zátišie. Stavebník chce očividne odkázať na prítomnosť zelene, ktorá sa nachádza nielen v susedstve, ale vznikne aj vo vnútrobloku. Okrem toho hovorí o „škandinávskej filozofii života“, hľadajúcej „dokonalosť v rovnováhe medzi osobným a spoločenským životom“.

Ak sa skutočne podarí projekt rozbehnúť v priebehu tohto roka, dokončenie prvej etapy možno očakávať v druhej polovici roka 2026. Druhá etapa zatiaľ termíny nemá, územie je však súčasťou pripravovaných zmien a doplnkov Územného plánu, ktoré majú priniesť zvýšenie podielu bývania.

 

V druhej etape má vzniknúť rezidenčný vnútroblok. Zdroj: Atrios Real Estate

 

Atrios Real Estate v čase, keď bola ešte veža kancelárska, prezentoval zaujímavú architektúru s exteriérovou konštrukciou, vzdialene pripomínajúcou niektoré slávne svetové mrakodrapy – napríklad Hearst Tower v New Yorku. Zmena funkcie priniesla aj úpravy architektúry, ktorá dnes už viac pripomína slovenské prostredie. Napriek tomu môže ísť o príťažlivý projekt, čo je dané aj spojením developera s architektmi A3 Architekti.

Vízia vzniku kultivovanej „brány“ do bratislavského vnútorného mesta je tak reálna. Návštevník sa prechodom popod trať ocitne v modernejšom prostredí, tvorenom súčasnými projektami s výškovými budovami, upravenými vonkajšími priestranstvami a v prípade PARQ Zátišie aj aktívnym parterom a cyklotrasami. Lokalita bude pôsobiť mestotvorne.

Tento dojem by mohli zosilniť ďalšie investície v okolí. Veľkorysé plány má Cresco Real Estate, ktoré v spolupráci s WOOD&Company pripravuje výstavbu tretej etapy komplexu Lakeside. Táto by však mala mať rezidenčný charakter a byť tvorená dvojicou veží, ktoré budú patriť k dominantám územia. Architektmi sú Bogle Architects.

Za traťou (pri pohľade z centra) sa však zmeny pripravujú taktiež. Významnejším hráčom je Penta Real Estate, ktorá získala prázdny pozemok na nároží Vajnorskej a Odborárskej. V spolupráci s prestížnou slovinskou kanceláriou Bevk Perović Arhitekti tu plánuje veľký polyfunkčný súbor s bývaním aj kanceláriami.

O čosi menší projekt, ale nemenej výrazný, zas má vzniknúť pri ulici Za stanicou, kde chce dvojicu stometrových veží pod názvom Lake Station postaviť spoločnosť Intrade Assets Management. Projekt je v príprave už od roku 2010. Za jeho podobou stoja Red_Architects.

Menším a kontroverznejším zámerom je Polyfunkčný objekt Zátišie 12 na rovnomennej adrese. Má ísť o desaťpodlažný dom, kde budú prvé štyri podlažia tvoriť služby a administratíva, na štvrtom až šiestom bude prechodné ubytovanie, na siedmom až deviatom bývanie a na desiatom technológie. Investorom je spoločnosť SGR s.r.o., architektom projekčná firma Reprima. Projekt bude priamym susedom PARQ Zátišie.

Túto časť mesta tak čaká intenzívna výstavba. Nanešťastie, verejné investície v takej miere nesekundujú. Spomenúť možno čiastočnú modernizáciu Vajnorskej radiály a drobné zásahy v areáli Kuchajdy. Kľúčové projekty – teda predĺženie Tomášikovej alebo skutočne komplexnú revitalizáciu rekreačného areálu – zatiaľ ostávajú hudbou budúcnosti.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube