Author photoRED 20.05.2023 18:11

Atraktívne bývanie pri jazere. V Ružinove sa chystá komorný projekt v obľúbenej lokalite

Ružinov je už dlhodobo obľúbenou a vyhľadávanou mestskou časťou. Vzniká tu množstvo bytových domov, ktoré ťažia z dobrého dopravného napojenia na centrum vo forme električkovej či autobusovej dopravy, ako aj z množstva parkov a reakreačných zón. Najnovším prírastkom by mal byť menší polyfunkčný dom, ktorý vznikne v blízkosti jazera Štrkovec, na mieste dnešného administratívneho objektu a parkoviska.

Zdroj: AD20

Zdroj: AD20

Projekt je naplánovaný na rohu Svidníckej a Sabinovskej ulice, priamo oproti Štrkoveckému jazeru. Z východnej strany pozemok susedí s dvorom a športovým ihriskom Základnej školy Pavla Marceliho. Ide o významnú oddychovú zónu, ktorá sa postupne revitalizuje. Na pozemku sa dnes nachádza malý retailový objekt, ktorý bude odstránený. 

Developerom zámeru je ZATEK, s.r.o., blízky majiteľom bratislavskej Cambridge International School a susednej materskej školy Funiversity. Investor požiadal o záväzne stanovisko už v roku 2021. Hlavné mesto však s navrhovaným riešením nesúhlasilo a odporučilo zámer prepracovať. Po upravení projektu a opakovanom požiadaní v roku 2022 projekt dostal kladné záväzne stanovisko.

Polyfunkčný dom má mať na obdĺžnikovom pôdoryse jedno podzemné a štyri nadzemné podlažia. V suteréne sa bude nachádzať podzemné parkovisko s kapacitou 16 parkovacích miest, vjazd bude zo Svidníckej ulice. Ďalších 12 státí s prístupom zo Svidníckej ulice bude na povrchu, z východnej strany domu. Na prízemí by sa mala nachádzať občianska vybavenosť a kaviareň, na 2. až 4. podlaží budú byty. Objekt bude zastrešený plochou strechou, časť štvrtého podlažia bude vynechaná na úkor terasy.

Galéria

  • Zdroj: AD20
  • Zdroj: AD20
  • Súčasný stav lokality. Zdroj: Google Maps

Dominantná bude rezidenčná funkcia. Bytov bude v objekte 11 a z celkovej podlažnej plochy nadzemných podlaží v rozsahu 2.390 m2 budú tvoriť 2.133 m2. To naznačuje, že by sa tu mohlo nachádzať viacero veľkometrážnych rezidencií. Pôdorysy a počty izieb jednotlivých bytov zatiaľ neboli zverejnené. Podľa známych vizualizácií vzorového 4-izbového bytu sa investor bude osloviť pravdepodobne aj náročnejších zákazníkov. 

Na prízemí objektu sa predpokladá umiestnenie rôznych doplnkových služieb. V texte stanoviska sa uvádzajú dva prenajímateľné priestory administratívnych prevádzok, vrátane tu dnes sídliaceho developera Henris IMMO, a kaviareň. Tá bude disponovať vyvýšenou exteriérovou terasou orientovanou do Sabinovskej ulice. S úrovňou chodníka bude prepojená schodiskom a rampou. Terasu by mala podľa vizualizácií kryť ľahká konštrukcia s tienidlami a popínavými rastlinami.

Z architektonického hľadiska pôjde o vcelku jednoduchý malý bytový dom s citlivou mierkou, vhodnou do daného prostredia. Za stvárnenie objektu je zodpovedná architektonická kancelária AD20, ktorá má v portfóliu už niekoľko podobných realizácií. Fasáda je na vizualizáciach obložená tehličkovým obložením, čo je podľa všetkého rukopis architekta. S ňou budú v kontraste výrazné biele balkóny so subtílnym kovovým zábradlím. Zaujimavé je použitie francúzskych okien, ktoré na vizualizáciach obsahujú prípravu na exteriérové žalúzie. To naznačuje, že sa stavebník bude usilovať o dobrý štandard budovy.

Po získaní kladného záväzného stanoviska si musí developer počkať na zisk územného rozhodnutia a následne stavebného povolenia. Trvanie celého legislatívneho procesu by mohlo ideálne pre developera trvať okolo jedného roka. Ak by sa podarilo začať s výstavbou v roku 2024, dom by mohol byť hotový v roku 2026.

Polyfunkčný dom LB11 vyplní dnes nevhodne a nedostatočne využitý pozemok pri obľúbenom Štrkoveckom jazere. Dobre reaguje na jeho obrovský potenciál. Aktívny parter bude okrem plánovanej kaviarne obsahovať aj občiansku vybavenosť, čo môže pomôcť doplniť niektoré absentujúce služby, vytvoriť miesto pre pracoviská a ešte viac zatraktívniť celú lokalitu. Z riedkeho sídliska sa tak stane trošku mestskejšie pôsobiaca zóna, približujúca sa k súčasným ideálom kompaktného a živého mesta.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube