Author photoAdrian Gubčo 16.12.2020 12:17

YIT Slovakia odhaľuje podobu Rozety 2

Na nároží Záhradníckej a Ružinovskej ulice prechádza konečne premenou pozemok, ktorý bol dlhodobo určený pre výstavbu. Pôvodne sa tu plánoval vznik výraznej výškovej budovy, pokrízová situácia však priniesla korekciu plánov. Dnes tu developer YIT Slovakia dokončuje prvú etapu rezidenčného projektu Rozeta, ku ktorému plánuje v dohľadnej dobe doplniť ďalšiu.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

V pokrízovom období usporiadal vtedajší vlastník pozemkov, spoločnosť Tatra Residence, architektonickú súťaž na riešenie zástavby priestoru. S príťažlivým konceptom (pozrite tu) zvíťazil architekt Peter Moravčík, nanešťastie však jeho vízia neumožňovala jednoduchú etapizáciu. Preto sa investor rozhodol projekt zadať až tretiemu v poradí – architektonickej kancelárii Jančina. V tomto zmysle sa následne rozbehol aj povoľovací proces.

V čase, kedy pozemok získal developer YIT Slovakia, tak už bola prvá etapa developmentu vypovoľovaná. Nový majiteľ si nekomplikoval situáciu a po menších úpravách rozbehol výstavbu bodového bytového domu s jedenástimi nadzemnými podlažiami a pod novým názvom, Rozeta. Aktuálne sa projekt už dokončuje a v dohľadnej dobe bude pripravený na odovzdávanie bytov klientom. Nachádza sa tu 78 bytov, ku ktorým developer vybudoval aj 88 parkovacích miest v podzemnom parkingu a 10 na teréne.

Nido

K prvej etape mala vždy patriť aj druhá. Pôvodný koncept rátal s prakticky identickou budovou, s čím sa však YIT Slovakia nestotožnilo. Developer preto usporiadal internú architektonickú súťaž, v ktorej zvíťazila renomovaná kancelária What Architects. Toto je známe už nejakú dobu, bližšie informácie ale investor neprezrádzal. Pred niekoľkými dňami však bolo k zámeru oficiálne vydané záväzné stanovisko Hlavného mesta, na základe ktorého boli odhalené aj prvé detaily a podoba Rozety 2.

Bytový dom Bajkalská, ako sa projekt oficiálne volá, bude mať podobu osempodlažnej budovy, ktorá vznikne juhovýchodne od prvej etapy. Prepojená s ňou bude podzemným parkovacím podlažím, kde budú okrem 98 parkovacích miest aj kobky, skladové priestory či parkovanie pre bicykle. Prvé nadzemné podlažie bude využité v prospech komunikačných a spoločných priestorov, ako aj bytov, ostatné podlažia sú kompletne rezidenčné. Retail tu tak plánovaný nie je.

V Rozete 2 by malo vzniknúť celkovo 71 bytov, z toho 12 jednoizbových, 29 dvojizbových, 24 trojizbových a 6 štvorizbových. Všetky budú mať balkón alebo terasu, byty na prvom podlaží aj menšiu predzáhradku. Bližší štandard je zatiaľ daný len rámcovo. „Štandard a ceny budú vychádzať z Rozety 1, avšak čo sa týka cien, budeme reagovať na situáciu na trhu v čase pustenia do predaja,“ približuje Silvia Ferencová, riaditeľka marketingu a predaja vo YIT Slovakia. Štart predaja možno očakávať až po vydaní ďalších potrebných povolení.

Hlavné mesto nemalo k developmentu výraznejšie pripomienky, tento navyše očividne už v návrhu reflektoval štandardné požiadavky, smerujúce k zlepšeniu adaptability projektu na zmenu klímy (v podobe zelených striech, svetlých farieb na fasáde, zachytávania dažďovej vody na pozemku a pod.). Zámer sa tak posúva na územné a neskôr na stavebné konanie. „Začiatok realizácie odhadujeme a predpokladáme v prvej polovici roka 2022, samozrejme, za optimálnych podmienok,“ dopĺňa Silvia Ferencová.

 

Zdroj: YIT Slovakia

 

Rozeta 2 sa prezentuje uspokojivým architektonickým štandardom, ktorý je síce v súlade s prvou etapou, zároveň je ale viditeľné odlišná. Rozhodnutie vybrať si nových architektov padlo na úrodnú pôdu, novostavba by mala prostredie decentným spôsobom doplniť. Okrem toho sa rozšíri plocha udržiavaných vonkajších priestranstiev. Vhodné by bolo, keby sa chodník pre peších z Klincovej napojil aj na Bajkalskú, toto však zo stanoviska mesta nevyplýva.

Daný pozemok je totiž aj naďalej vo vlastníctve Tatra Residence, resp. SPV firmy Záhradnícka Property s.r.o. Tá tu výhľadovo plánuje umiestniť kancelársku budovu, čo je s ohľadom na polohu v krížení dvojice významných a rušných mestských tried vhodné riešenie. Navyše je to požadované aj Územným plánom, kde je kapacita pre bývanie vyčerpaná jednotlivými etapami Rozety.

Na druhej strane, na sociálnych sieťach sa v minulosti objavili aj vizualizácie možného osadenia rezidenčných objektov, čo by zase dávalo zmysel v kontexte aktuálnej situácie na trhu s bytmi – kým dopyt po nových kanceláriách saturujú najväčší developeri so svojimi rozsiahlymi schémami v bratislavskom downtowne aj inde, nových bytov ostáva obrovský nedostatok. Majitelia pozemkov tak pri hľadaní možností, ako zužitkovať svoj majetok, prirodzene siahajú po plánoch na výstavbu nových rezidencií. Za týchto okolností iné riešenia odmietajú či odkladajú.

Presne to sa môže stať aj v tomto prípade. Keďže sa Magistrát začal stavať odmietavo k akceptovaniu bytov zadefinovaných ako prechodné bývanie (apartmány), majiteľ plôch nedokáže svoje pozemky aktuálne nijako vhodne využiť. Pravdepodobne aj preto ostane ešte nejakú dobu plocha medzi Rozetou a Záhradníckou, resp. Bajkalskou, holá a zanedbaná. Developer si radšej počká na zmenu Územného plánu, čo môže v prípade Bratislavy trvať dlhé roky.

Hoci v tomto prípade nepovažujem funkciu bývania za ideálnu, ostáva na diskusiu, či by predsa len nebolo pre slovenskú metropolu lepšie, keby bol Územný plán v prípade funkcií menej reštriktívny. Kríza dostupnosti bývania je reálna a prakticky každý chýbajúci ako-tak dostupný byt je stratou, ktorá sa negatívne odráža na kvalite života v meste. Väčšia liberálnosť územných plánov pri posudzovaní funkcií by mohla tento problém významne okresať.

Aktuálna situácia by mala byť podnetom k intenzívnejšej aktivite na úrovni mesta, ale aj štátu. Nanešťastie ju však zatiaľ nevidno. Metropola tak ostáva vyplnená mnohými prázdnymi pozemkami, ktoré tu ostávajú ako pripomienky neschopnosti reagovať na potreby súčasných aj budúcich obyvateľov mesta.

 

Pozrite si výstavbu Rozety vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Prvá etapa Rozety. Zdroj: YIT Slovakia

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube