Author photoAndrej Sárközi 28.03.2023 13:35

Malými zlepšeniami k príjemnejšiemu mestu: MIB odhalil zákaznícke centrum, ktoré oživí prázdnu prevádzku

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) je už štyri roky pracoviskom mesta v oblasti tvorby architektúry, verejného priestoru a strategického plánovania. Okrem veľkých vízií pracuje aj na relatívne malých zadaniach. Príkladom je interiér nového zákazníckeho centra, ktoré vyplní prázdny priestor v širšom centre Bratislavy.

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Cieľom Metropolitného inštitútu Bratislavy je podľa jeho oficiálnej stránky v mestských projektoch a plánoch podporovať kvalitnú architektúru a funkčné riešenia, odzrkadľujúce potreby obyvateľov mesta. Nástrojom k tomu je štandardizácia prvkov verejného priestoru či angažovanie kvalitných autorov. Mesto tak prijalo už takmer dve desiatky manuálov a predstavilo množstvo návrhov na zlepšenie roky schátraných parkov či priestranstiev.

Inštitút aktuálne ohlásil ďalší zámer. „V budove Zimného štadióna vznikne klientske centrum PAAS,” avizuje MIB. Zaplnený bude voľný priestor v objekte Zimného štadióna Ondreja Nepelu, ktorý sa zmení na centrálne zákaznícke centrum pre klientov Bratislavského parkovacieho asistenta, v skratke PAAS. Štadión je vo vlastníctve mesta. 

„Kancelária vznikne podľa návrhu, ktorý pripravili architektky Tatiana Kuva a Kristína Tomanová v spolupráci s MIB. Podľa návrhu bude centrum moderným priestorom orientovaným na klientov tak, aby tu mohli pohodlne vybaviť široké spektrum záležitostí, spojených s parkovaním v regulovaných zónach,” informuje MIB. Na ploche s rozlohou približne sto metrov štvorcových vzniknú podľa návrhu dve zóny – do prednej časti budú mať prístup klienti, zadná časť bude slúžiť ako technicko-obslužné zázemie pre zamestnancov. 

Klientskú zónu bude tvoriť trojica veľkých pracovných stolov, rozdelených na dve pracovné miesta. Nebude tu chýbať miesto na čakanie a detský kútik. Dominantou interiéru bude deliaca stena s policami a úložným priestorom vo farbách organizácie PAAS. „Architektky pretavili identitu spoločnosti aj do obkladov stien, ktoré budú z pozinkovaného plechu s efektom snehovej vločky, čo zabezpečí mierny odraz denného svetla smerom do priestoru,” opisuje MIB. Tento prvok tak pomôže vytvoriť dojem, že sa návštevník nachádza v prevádzke, spojenej s parkovaním. K technickému charakteru prispeje aj otvorený strop s odhalenými rozvodmi techniky. 

Časť pre zamestnancov bude tvoriť kuchynka, šatňa, sklad, toaleta a malá zasadačka. „Keďže zázemie nebude mať prístup k prirodzenému svetlu, hornú časť deliacej steny bude tvoriť priesvitný materiál, cez ktorý sa svetlo dostane do zadných priestorov,” píše sa v popise zámeru. Na mieste už boli zrealizované búracie práce a čistenie. Aktuálne sa finalizuje realizačný projekt, podľa ktorého sa klientske centrum vybuduje. Na projekte spolupracujú MIB, organizácia Mestský parkovací systém a Bratislava - Hlavné mesto SR.

Galéria

  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Z architektonického hľadiska bude priestor pôsobiť jednoducho, no zároveň moderne. Dominovať mu bude šedá farba v spojení s výraznou modrou, čo v konečnom výsledku môže pôsobiť príťažlivo - ide v princípe o komplementárne farby. Ďalším pozitívom je, že sa vyplní prázdny priestor v mestskej budove, čo napokon pomôže aj ulici. Aktivuje sa tým totiž parter na inak rušnej Trnavskej ceste a v objekte, ktorý je pomerne dobre napojený na verejnú dopravu. 

Projekt, pripravovaný Metropolitným inštitútom, tak v malom prispeje k zlepšeniu komfortu obyvateľov hlavného mesta. Myšlienka nového zákaznického centra pre klientov Bratislavského parkovacieho asistenta PAAS je vítanou správou a nachádzať sa bude v atraktívnych priestoroch. Ide o racionálny spôsob, ako poskytnúť ľuďom službu, využiť prázdny mestský priestor a zároveň prispieť k oživeniu ulice. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube