Author photoAdrian Gubčo 12.10.2023 12:49

Krajšie prostredie a vyššia klimatická odolnosť. Karlova Ves dokončila Park Kaskády

Bratislavská Karlova Ves zrevitalizovala Park Kaskády na Dlhých Dieloch medzi ulicami Hany Meličkovej a Kresánkova. Jeho obnova bola zameraná na udržateľné hospodárenie so zrážkovou vodou, pribudla tiež zeleň, na ktorej absenciu obyvatelia dlhodobo upozorňovali. Po trojročnej postupnej revitalizácii ho mestská časť otvára vo štvrtok.

Zdroj: Mestská časť Bratislava - Karlova Ves

Zdroj: Mestská časť Bratislava - Karlova Ves

Mestská časť sa Karlova Ves sa už pred časom rozhodla zrevitalizovať verejný priestor medzi ulicami Kresánko­va a Hany Meličkovej, označovaný ako Park Kaskády. Ide o malý relikt pôvodne uvažovaného veľkého scénického parku, ktorý ostal po obstavaní okrajov priestoru bytovou zástavbou.

Doterajšia úprava bola len veľmi obmedzená na trávnik, chodník a niekoľko stromov. To však nestačilo. „Pred začiatkom revitalizácie trpel vysokými letnými teplotami a pri bleskových zrážkach aj dôsledkami prívalových dažďov, ktoré okamžite odtiekli do kanalizácie,“ skonštatoval hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes.

Park bude využívať dažďovú vodu stekajúcu zo striech okolitých bytových domov do veľkých podzemných nádrží. Odtiaľ voda cirkuluje do nového koryta pre malý potok. Systém vodozádržných opatrení je voľným okom nepostrehnuteľný. „Deti poteší umelý potôčik na konci s vodným kútikom s ručnou pumpou, mlynčekom, stavidlami, dreveným sudom a fontánou na osvieženie vzduchu,“ podotkol Heldes. Vodná stavba je doplnená vegetáciou vodných rastlín v mokradiach. Vnútroblok je bohatší o nové dreviny a zeleň ako zároveň úkryt pre drobnú faunu.

Projekt bol realizovaný v troch etapách. Revitalizácia sa spustila v roku 2021, keď sa zrealizovali úpravy, zamerané predovšetkým na lepšiu pripravenosť územia na klimatické zmeny. V parku sa uskutočnili terénne úpravy na zadržiavanie vody v území, vybudovali sa dva mokraďové záhony s podzemnými retenčnými nádržami na zachytávanie dažďovej vody a vysadilo sa 21 stromov a 84 kríkov.

V tretej etape v roku 2023 pribudli ďalšie dve podzemné retenčné nádrže na zber dažďovej vody zo striech, obytných terás a trávnikov. Vybudovali tu umelý potôčik i mokraďové záhony. Súčasťou zrealizovaných opatrení je aj dýzová závlaha trávnikov či dve nádrže pre potreby obyvateľov na polievanie so zachytenou dažďovou vodou. Na konštrukciu schodiska bola vysadená vegetačná stena s popínavými rastlinami a kvapkovou závlahou.

Práce boli financované z finančných zdrojov programu LIFE, nórskych grantov, eurofondov či vlastných zdrojov mestskej časti. Projekt sa zrealizoval aj v súlade s Klimatickým akčným plánom, ktorý Karlova Ves prijala s cieľom zmierňovať negatívne dopady meniacej sa klímy. Architektom projektu je Jozef Frajka z Aero Atelier.

V kontexte celej Karlovej Vsi ide o potešiteľné, no drobné a ojedinelé zlepšenie. Mestská časť nanešťastie nevyužíva nástroje, ktoré by jej umožňovali intenzívnejšie revitalizovať verejné priestory. Jeden z nich, poplatok za rozvoj z developerskej činnosti, je napríklad úplne neprístupný z jednoduchého dôvodu – Karlova Ves tvrdo bojuje proti investičnej činnosti, v dôsledku čoho nemá dostatočné prostriedky.

Podobné projekty tak snáď v budúcnosti ešte v Karlovej Vsi pribudnú. Bude ich ale menej ako v iných mestských častiach, ktoré sa k svojej transformácii stavajú oveľa otvorenejšie.

 

(TASR, YIM.BA)

Pozrite si obnovu verejných priestranstiev vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Karlova Ves
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Karlova Ves
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Karlova Ves
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Karlova Ves

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube