Author photoSimona Schreinerová 20.03.2024 14:30

Poloprázdna obchodná zóna sa rozrastie. Developer chce začať so stavbou ešte tento rok, avizuje unikátne riešenia

Spoločnosť GLP sa spája najmä s výstavbou priemyselných a logistických zón. Komerčnú zónu plánuje vybudovať aj v Bratislave, pričom výstavba by mohla začať ešte tento rok. Developer sľubuje unikátne riešenie, spájajúce moderné technológie s vysokou udržateľnosťou a dobrým architektonický štandardom.

Zdroj: GLP / EIA

Zdroj: GLP / EIA

Rok 2023 bol podľa spoločnosti GLP úspešný. Dosiahla veľmi dobré prevádzkové výsledky vo všetkých svojich obchodných oblastiach. GLP je významným svetovým vlastníkom a developerom logistických a priemyselných nehnuteľností. Zameriava sa aj na rozvojobnoviteľných zdrojov energie a dátových centier.

V súčasnosti prevádzkuje niekoľko objektov v Česku a na Slovensku. V Bratislave sa pripravuje na realizáciu obchodnej zóny v blízkosti letiska v rámci komplexu Pharos. Ide o priestor medzi diaľnicou D1 a areálom bratislavského letiska naproti nákupnému centru Avion a IKEA. V minulosti tu mala vzniknúť obrovská retailovo-administratívno-rekreačná štvrť, neskôr sa plány zreálnili. 

Obchodná zóna GLP Bratislava bude pozostávať z piatich jednopodlažných nízkoenergetických budov, ktoré majú byť šetrné k životnému prostrediu a budú maximálne využívať obnoviteľné zdroje. Z navrhovanej pätice hál bude trojica slúžiť logistike a dve retailu.

Galéria

  • Zdroj: GLP / EIA
  • Zdroj: GLP / EIA
  • Zdroj: GLP / EIA
  • Zdroj: GLP / EIA
  • Situácia. Zdroj: GLP / EIA

Moderný viacúčelový komplex je navrhnutý tak, aby mohol slúžiť ako predajný showroom, na technologický vývoj a výskum alebo na robotickú logistiku. Pozornosť bola venovaná architektúre, ktorá bola zverená v tomto smere skúsenej kancelárii A3 Architekti. Súčasťou areálu tak budú aj zelené plochy oddychového charakteru, doplnené o menšie športoviská. Zóna by mala byť obslúžená cyklotrasou. 

Developer očakáva, že pritiahne široké portfólio klientov. „Obchodná zóna GLP Bratislava s rozlohou 130.000 m² bude vybudovaná so zameraním na ESG a okrem logistických priestorov ponúkne aj tzv. business units, čo sú priestory ideálne pre potreby menších firiem alebo start-upov. Poskytne tiež moderné technológie a služby vrátane inteligentného merania energií a prevádzkových údajov, systémov tepelných čerpadiel a recyklácie sivej vody, a to všetko v súlade s normami BREEAM,“ dodáva Jan Palek, riaditeľ spoločnosti GLP pre Slovensko a Českú republiku.

Projekt je v pokročilom štádiu povoľovania. Aktuálne má vydané kladného stanovisko EIA, súhlasné záväzné stanovisko Hlavného mesta a rozhodnutie o umiestnení stavby. V súčasnosti prebieha stavebné konanie na prvú dvojicu hál, ktoré môže trvať niekoľko mesiacov.

V novembri minulého roka developer tvrdil, že sa v roku 2024 začne výstavba, čo je stále reálny termín. Ak sa podarí výstavbu naozaj rozbehnúť ešte tento rok, zóna by mohla byť daná do prevádzky v priebehu roka 2025 či začiatkom roka 2026.

 

Zdroj: GLP / EIA

 

Úspech vďaka ekológii

V minulom roku spoločnosť GLP prenajala 30,7 mil. m² logistických priestorov, čo predstavuje medziročný nárast o 4%. Ku koncu roka sa miera prenájmu ustálila na úrovni 92%. Logistické priestory spoločnosti GLP podľa firmy priťahujú nových zákazníkov a udržiavajú si lojalitu tých existujúcich. Potvrdzovať to má skutočnosť, že globálni klienti využívajúci služby spoločnosti GLP vo viacerých krajinách, predstavujú 20% celkovej celosvetovej prenajatej plochy. V Česku napríklad úspešne dokončilo a plne prenajalo svoj nedávny projekt GLP Park Brno Holubice s rozlohou 70.000 m².

Okrem logistických centier sa GLP venuje aj dátovým centrám, obnoviteľným zdrojom energie a súvisiacim technológiám. Rast digitálnej ekonomiky a rozvoj umelej inteligencie prudko zvýšili dopyt po dátových centrách, čo spoločnosť GLP podnietilo k spusteniu platformy dátových centier AdaInfrastructure.

V sektore obnoviteľných zdrojov energie spoločnosť GLP celosvetovo inštalovala 890 MW kapacity, čo predstavuje 27% nárast oproti predchádzajúcemu roku. Spoločnosť pokračuje v rozširovaní svojho portfólia obnoviteľných zdrojov, pričom v Európe podpísala niekoľko zmlúv o nákupe energie z obnoviteľných zdrojov. Investície prúdia aj do infraštruktúry elektrických vozidiel a správy aktív v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.

Okrem toho má spoločnosť GLP špecializované tímy, ktoré poskytujú celý rad služieb v oblasti energetickej transformácie od získavania pozemkov a rozvoja projektov až po prevádzku a údržbu infraštruktúry obnoviteľných zdrojov energie.

Z urbanistického hľadiska každopádne v okolí bratislavského letiska nevznikne nič výnimočné, čo by sa vymykalo štandardom a obvyklým riešeniam, ktoré fungujú aj vo svete. Obchodná zóna GLP síce prinesie veľkorysejšiu plochu zelene, cyklotrasy či fotovoltaiku, stále však nejde o nič špeciálne. Priestoru v okolí letiska a diaľnice D1 pri vstupe do mesta budú dominovať haly, komerčné boxy a povrchové parkoviská.

Postupne však pribúdajú aj iné typológie. Zrealizované boli prvé rezidenčné či kancelárske schémy a plánujú sa ďalšie. Potvrdzuje to vznik obytných developmentov ako sú Ovocné Sady od JTRE alebo Moruše od VI Group. Kancelárske priestory zasa plánuje vystavať Goldbeck v podobe svojej slovenskej centrály. Objekt má byť spojený aj s parkovacím domom pre verejnosť. Vo výsledku by tak táto časť mesta mala byť tvorená pomerne heterogénnou zástavbou, ktorá si bude dlho hľadať svoju identitu aj výraz. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube