YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 02.08.2021 17:05

YIT Slovakia štartuje ďalšiu etapu Nuppu, nazvanú Magnolia 1

Developer YIT Slovakia odhaľuje najnovšiu, v poradí už desiatu etapu projektu Nuppu. Od ostatných etáp sa v mnohých ohľadoch líši – umiestnením, architektúrou, vybavením či konštrukciou. Ako nasvedčuje už názov, ide o začiatok výstavby série objektov, kde by mali zároveň vzniknúť aj nájomné byty a administratívne kapacity.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

Nuppu bolo už začiatku svojho vývoja (teda ešte v čase, keď sa nazývalo Bergamon a malo iného majiteľa) koncipované ako obytný súbor, doplnený o doskový administratívny objekt, súbežný s diaľnicou D1. Ten by splnil požiadavku Územného plánu po doplnení občianskej vybavenosti a vytvoril akúsi hlukovú aj vizuálnu bariéru voči rušnej ceste. V podobnom duchu Nuppu donedávna prezentovalo aj YIT Slovakia. S ohľadom na trhovú situáciu a vysoký dopyt po bytoch zo strany bežných klientov, ale aj samospráv, sa rozhodlo plány prehodnotiť.

Mesto aj mestská časť sú totiž konfrontované s katastrofálne nízkou dostupnosťou bývania, ktorá postihuje nielen širokú populáciu, ale aj zamestnancov samospráv – učiteľov a učiteľky, policajtov a policajtky, vodičov a vodičky. Preto potrebuje zabezpečiť výstavbu vlastného bytového fondu, teoreticky aj v spolupráci so súkromnými investormi. V prípade YIT Slovakia tak bol ďalší postup jasný: pôvodne čisto kancelársku budovu developer upravil, aby obsahovala aj byty.

Do predaja ide teraz prvá etapa takto transformovanej budovy, nazvaná Magnolia 1. Na ôsmich podlažiach vznikne 95 jedno- až štvorizbových apartmánov, predávaných už s kuchynskou linkou, vstavanými skriňami i osvetlením. Majitelia budú mať k dispozícii aj spoločnú práčovňu na prízemí alebo spoločenskú miestnosť, ktorá bude prispôsobená pre prácu vo forme co-workingu. Developer totiž predpokladá, že záujem o bývanie v Magnolia 1 budú mať predovšetkým mladší klienti.

V tejto chvíli to možno ťažko posúdiť, faktom však ostáva, že záujem o bývanie v budove, príp. vlastníctvo jednotiek, bude pravdepodobne celkom vysoký. Predané sú zatiaľ len tri apartmány, 25 ich však je „nezáväzne rezervovaných“. Ceny za meter štvorcový pritom dosahujú 2,8- až 3,5-tisíc eur. Vyššie z týchto čísiel bolo ešte relatívne nedávno považované za úroveň luxusného bývania. Developer však sám upozorňuje, že ide o „skvelú investičnú príležitosť“, v dôsledku čoho sú dané ceny pochopiteľné.

Súčasťou Magnolia 1 je okrem vyššie zmieneného zariadenia aj občianska vybavenosť. Na prízemí vznikne priestor s výmerou 166 metrov štvorcových. Parkovanie bude riešené čiastočne v garáži, kde bude 54 parkovacích miest, 24 parkovacích miest bude na prízemí a developer zriadi aj 5 parkovacích miest pre motorky. Napokon, YIT zdôrazňuje aj prítomnosť veľkého spoločného dvora, ktorý už bude čoskoro kompletne dobudovaný.

Špecifikom Magnolie 1 má byť konštrukčný systém, kedy bude použitá prefabrikácia. „Od 3. nadzemného podlažia budú nosné steny stavby kompletne budované z hotových prefabrikovaných dielov, aké na Slovensku ešte neboli použité,“ hovorí developer. „Využitie prefabrikovaných dielcov urýchli stavebný proces a zároveň zvýši aj kvalitu a presnosť stavby, keďže prefabrikované steny sa vyrábajú v hale, kde ich výroba nepodlieha poveternostným podmienkam.“ K ďalším výhodám patrí menší prenos hluku, keďže aj stupačky budú prefabrikované, nižšia uhlíková stopa stavby či menej stavebného odpadu.

Najnovšia etapa projektu je už aktuálne vo výstavbe, resp. v príprave. Na stavenisku prebieha realizácia stavebnej jamy. Celkové dokončenie a kolaudácia sa predpokladá v polovici roka 2023.

 

Ceľkový pohľad na Nuppu, Magnolia je šedý objekt vľavo. Zdroj: YIT Slovakia

 

Magnolia 1 predstavuje odpoveď developera na potrebu výstavby dostupnejšieho bývania. Pred niekoľkými rokmi by sa pri daných cenách dalo nad tým len pousmiať, teraz však ide naozaj o cenový (pod)priemer pri novostavbách. Skôr či neskôr sa apartmány vypredajú, keďže Nuppu sa nachádza v relatívne dobrej a dostupnej lokalite, vybudovaná časť súboru už má svoju kvalitu a podobných investičných príležitostí vo vnútornom meste bude len málo.

Developer sa snažil očividne ceny stlačiť nadol, v dôsledku čoho sa rozhodol pre vybavenie apartmánov aj prefabrikáciu. Nijako výnimočná nebude ani architektúra, ktorá postráda prakticky akýkoľvek prvok, ktorého účelom by bolo budovu vizuálne dotvoriť. Pôjde o veľmi racionálny dom, v danom priestore však vcelku adekvátny. Nikto neočakáva vznik výnimočného architektonického diela v Prievoze nad diaľnicou a v dôsledku úpravy kancelárskeho projektu, a YIT Slovakia ani žiadne prekvapenia neprináša.

Napriek tomu je Magnolia 1 zaujímavá. Projekt možno označiť za akýsi „proof of concept“ pred výstavbou ďalších etáp. V druhej by mohlo teoreticky vzniknúť nájomné bývanie pre potreby mestskej časti Ružinov. Miestne zastupiteľstvo nedávno odsúhlasilo odkúpenie 95 bytov v Nuppu, teda pätiny celého objektu pri diaľnici, s parametrami totožnými ako má Magnolia 1. Podľa všetkého bola predmetom ponuky naozaj Magnolia 1, keďže však developer projekt predáva sám, asi ešte nedošlo k definitívnej dohode.

Mestská časť by ešte stále mohla odkúpiť apartmány v ďalšej etape. Hlavné mesto má záujem o byty v projekte taktiež, tieto však má získať výmenou za zmenu Územného plánu. Daná časť Nuppu je dnes definovaná ako garni hotel, nie ako plnohodnotné byty. Projekt je v balíku pripravovaných úprav v rámci Zmien a doplnkov 08, čiže teoreticky tretia až piata etapa by mohli byť funkčnou zmenou zasiahnuté.

Medzičasom, vo zvyšku Nuppu sa aj naďalej dokončujú zostávajúce etapy a v dohľadnej dobe sa predstavia ďalšie. Vzniknúť by mala dvojica bodových domov na západnom konci obytného súboru, ako aj novostavba na susednom pozemku, ktorý bol získaný akvizíciou v roku 2019. Po ich dostavaní, spoločne s dobudovanou Magnoliou, sa z celého developmentu stane jeden z najväčších porevolučných obytných komplexov v Bratislave.

Projekt má svoje pozitíva aj negatíva. K tým prvým patrí triezva mierka, vcelku dobre zvolený urbanistický koncept, vytvorenie príjemného spoločného verejného priestranstva a snaha o rozvoj komunity. Slabšia je architektúra, ktorá umožnila riešenie časti prízemí ako miest pre parkovanie, alebo zatiaľ nedostatočná vybavenosť. Nuppu mohlo samozrejme vyzerať aj úplne inak a lepšie, to by ale inak vyzerali aj cenovky.

Development tak ostáva v úspešným a v princípe aj dobrým príkladom transformácie brownfieldu na rozhraní medzi tradičnou štvrťou s kúskami sídliskovej zástavby, a budúcou kompaktnejšou časťou bratislavského vnútorného mesta. Okrem bývania, ktoré je stále lacnejšie ako v mnohých obdobných lokalitách, teraz možno prinesie aj čiastočnú odpoveď na problémy mnohých obyvateľov alebo nádejných obyvateľov Bratislavy, neschopných si nájsť vlastný byt alebo cenovo dostupný prenájom.

Od skutočného riešenia dostupnosti bývania však ostáva metropola aj naďalej nesmierne ďaleko.

 

Pozrite si výstavbu Nuppu vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Veľká štvrť získava definitívnu podobu: Nuppu smeruje k dokončeniu

09.11.2022 11:54:41 Andrej Sárközi

Stovky bytov a ďalšie vo výstavbe. Premena niekdajšieho industriálneho areálu na polyfunkčnú štvrť s bývaním a kanceláriami výrazne postupuje. Veľký obytný súbor Nuppu od developera YIT Slovakia získava definitívne kontúry a nenápadne mení mestskú časť Ružinov.

Čítať viac

Ďalšia etapa Magnolie v Nuppu je v predaji, YIT hovorí o bývaní pre mladých

21.04.2022 15:49:37 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia dáva do predaja byty v ďalšej časti domu Magnolia, ktorý je súčasťou rezidenčného komplexu Nuppu v Ružinove. Magnolia bola pôvodne navrhnutá ako kancelárska budova, YIT sa ju ale rozhodlo premeniť na bývanie dostupnejšieho charakteru. Za cieľovú skupinu označuje „mladých“ a ako novinku ohlasuje službu úplného zariadenia bytu.

Čítať viac

Nuppu odhaľuje ďalšiu, v poradí už jedenástu etapu

17.12.2021 12:37:56 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia štartuje s predajom bytov a výstavbou ďalšej etapy obytného súboru Nuppu. Jedenásta etapa, nazvaná Asteri, bude pozostávať z dvojice menších apartmánových domov. Ich vznikom sa uzavrie vývoj líniového parku v srdci projektu. V Nuppu by mala onedlho pribudnúť ďalšia verejná funkcia – materská škola, ktorej vznik schválila mestská časť Ružinov.

Čítať viac

Nuppu získava definitívnu formu, odhaľuje sa aj podoba nového domu v západnej časti súboru

13.10.2021 11:04:01 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia sa nenápadne mení na jeden z najväčších porevolučných rezidenčných projektov v Bratislave. V tejto chvíli je už dokončená alebo vo výstavbe podstatná časť polyfunkčného súboru. Developer okrem toho odhalil aj budúcu podobu nového objektu, ktorý vyrastie na prikúpenom pozemku pri ulici Mlynské nivy.

Čítať viac

YIT Slovakia pridáva novú etapu Nuppu

15.04.2021 17:34:29 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia sa blíži k dobudovaniu veľkého rezidenčného developmentu Nuppu na okraji ružinovského Prievozu. V týchto dňoch spúšťa predaj už v deviatej etape projektu, nazvanej Juniperus (Borievka). Ide o poslednú časť Nuppu v južnom rade domov, dobudovať ostáva ešte trojicu objektov v severnej časti, ako aj objekt popri diaľnici D1.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje ôsmu etapu projektu Nuppu

20.10.2020 15:50:15 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od od developera YIT Slovakia sa rozrastie o ďalšiu, v poradí už ôsmu etapu. Najnovší bytový dom v rezidenčnom súbore bude mať názov Thuja a bude identický s väčšinou doteraz dokončených či rozostavaných etáp. Bytovka je už dnes v realizácii.

Čítať viac

Nuppu napreduje, kancelárie nahrádza nájomnými bytmi

28.05.2020 13:04:39 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia rastie rýchlym tempom a postupne začína získavať ucelenú formu. Developer okrem toho pripravuje nové fázy – jednak rezidencie na nedávno zakúpenom pozemku na ulici Mlynské nivy, ako aj čiastočnú transformáciu pôvodne uvažovanej kancelárskej budovy, kde by mohli pribudnúť nájomné byty. Nepozdáva sa to však všetkým.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj siedmej etapy Nuppu

19.02.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím YIT Slovakia dnes odštartoval predaj celkovo už siedmej etapy projektu Nuppu v Ružinove. Obytný súbor tvorený bytovými domami zoskupenými okolo líniového centrálneho parku sa rozrastie o novostavbu, ktorá je tak ako v predošlých prípadoch pomenovaná fínskym názvom kvetu – Hortensia.

Čítať viac

Nuppu rastie a čoskoro bude obslúžené aj verejnou dopravou

24.01.2020 17:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia sa už začína meniť na skutočne masívny obytný súbor. Aktuálne sú vo výstavbe tri bytové domy, po ktorých dokončení už bude v tomto projekte žiť viac ako tisíc ľudí. Aj kvôli tomu bude do územia konečne dotiahnutá verejná doprava, ktorá získa zastávku už v najbližších mesiacoch.

Čítať viac

YIT Slovakia získava pozemok pri Nuppu a rozšíri ho o ďalší dom

19.11.2019 08:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým developmentom, ktorý bude po dokončení obsahovať približne tisíc bytov. Po novom sa však ešte rozšíri – developerovi sa podarilo získať pozemok v tesnej blízkosti obytného súboru, kde by mala pribudnúť nová bytovka.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje šiestu etapu projektu Nuppu

18.10.2019 13:25:00 Adrian Gubčo

Postupne rastúci obytný súbor Nuppu na okraji ružinovskej štvrte Prievoz ohlasuje ďalšiu, v poradí šiestu etapu. Najnovší prírastok ponesie názov Orkidea, výstavba sa bude spúšťať už v najbližšej dobe.

Čítať viac

Ďalšia časť Nuppu je dokončená, výstavba novej rezidenčnej zóny napreduje

05.08.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Ružinov pokračujú práce na výstavbe rozsiahleho rezidenčného súboru Nuppu. Budúce sídlisko sa už v priebehu najbližších týždňov rozšíri o ďalší prírastok, kým ďalšie objekty postupne rastú. Projekt developuje spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT ohlasuje ďalšiu etapu Nuppu

26.03.2019 10:15:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pridáva k rozostavanému polyfunkčnému súboru Nuppu ďalšiu etapu – v poradí už piaty dom sa bude volať Hyasintti, teda Hyacint. Ide o prvý z domov, ktorý bude tvoriť južnú stranu centrálneho parku, ktorý v rámci developmentu vzniká.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.1.2019

18.01.2019 11:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia čoskoro dosiahne ďalší míľnik – druhá fáza projektu je prakticky dokončená, viditeľný postup nastal aj pri tretej. Vý výstavbe je štvrtý dom. Projekt vytvorí prechod medzi zástavbou Prievozu menšej mierky a štvrťou Mlynské Nivy, kde vzniká zástavba s mierkou adekvátnou širšiemu centru mesta.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 29.7.2018

02.08.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré komplexne transformujú územie, na ktorom sa nachádzajú. Na niekdajšom brownfielde tak vzniká úplne nové sídlisko, pričom jeho prvá etapa je už v podstate dokončená.

Čítať viac

YIT spúšťa predaj bytov v ďalšej etape Nuppu

22.06.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhalil ďalšiu časť postupne vznikajúceho projektu Nuppu, ktorý po dokončení vytvorí na mieste bývalého brownfieldu menšiu štvrť. Najnovší dom bude mať názov Jasmiini (po fínsky jazmín).

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.3.2018

16.03.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré transformujú postindustriálnu oblasť na rozmedzí štvrtí Nivy a Prievoz. Prvá fáza v podobe domu Lilja je v tejto chvíli prakticky dokončená.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj v 3. etape Nuppu

13.10.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím dáva do predaja byty v tretej etape postupne rastúceho ružinovského projektu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube