YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 15.04.2021 17:34

YIT Slovakia pridáva novú etapu Nuppu

Developer YIT Slovakia sa blíži k dobudovaniu veľkého rezidenčného developmentu Nuppu na okraji ružinovského Prievozu. V týchto dňoch spúšťa predaj už v deviatej etape projektu, nazvanej Juniperus (Borievka). Ide o poslednú časť Nuppu v južnom rade domov, dobudovať ostáva ešte trojicu objektov v severnej časti, ako aj objekt popri diaľnici D1.

Zdroj: YIT Slovakia / KIYO.studio

Zdroj: YIT Slovakia / KIYO.studio

Deviata etapa architektúrou a riešením nadviaže na všetky predošlé etapy s výnimkou štvrtej Jasmiini. V riadkovej zástavbe bytových domov so zalomeným pôdorysom pribudne nový, osempodlažný objekt. Obsahovať bude 98 bytov a jeden nebytový priestor, čím je myslená prevádzka orientovaná do dvora. Architektúra je identická až na farebné riešenie – Juniperus bude disponovať zeleným odlíšením do dvora obrátenej časti.

V budove budú umiestnené jedno- až štvorizbové byty s výmerami od 37,09 do 99,87 metrov štvorcových. Každý z bytov by mal disponovať terasou, loggiou alebo balkónom. V garážovom dome bude umiestnených 91 parkovacích miest, ďalšie vzniknú na teréne, vrátane priestoru pod domom. Štandard možno označiť ako priemerný. Cenové rozpätie sa pohybuje medzi 133- až 381-tisíc eur (hoci bez parkovacieho miesta). V tejto chvíli sú ako voľné vedené ešte všetky byty, prvé z nich sú však už nezáväzne rezervované.

Developer považuje za jeden z kľúčových benefitov projektu bývanie v zeleni, čím je myslené vytvorenie veľkého parku vo dvore medzi bytovkami. Park rástol spoločne s jednotlivými etapami a podstatná časť bola zriadená s výstavbou prvej trojice domov. Klienti tak už budú môcť využívať takmer dokončené priestranstvo, kde sa nachádza trojica zón – spoločenská, aktívna a tichá so zodpovedajúcim vybavením. Umiestnené tu sú dve detské ihriská, workout zóna, multifunkčné ihrisko, bežecká trať, grilovacia časť a oplotený psí výbeh. Do dvora sú obrátené aj klubovne v každom z domov.

Poslednou časťou parku má byť námestie, doplnené o „prírodné“ chodníky a výsadbu stromov. Na námestí má byť umiestnený aj mobiliár na sedenie alebo prvky, určené pre čítanie a rozhovory. Priestranstvo vznikne práve ako súčasť deviatej etapy.

„Verejné priestranstvo pred či za domom je mimoriadne dôležitá vec,“ konštatuje Milan Murcko, generálny riaditeľ spoločnosti YIT Slovakia. "Je tým miestom, kde sa susedia môžu stretnúť, porozprávať, dobiť energiu. Kvalita života v takom bytovom dome je podstatne vyššia ako inde, preto sme radi, že sa nám podarilo realizovať tento zámer v bytovom komplexe Nuppu a že už takmer hotový dvojhektárový dvor môže slúžiť všetkým jeho obyvateľom.“ Developer sa chváli, že okrem parku je súčasťou developmentu aj viacero technologických noviniek, napríklad carsharing, aplikácie pre rezidentov či dobíjanie elektromobilov. Vybudovaná bola zastávka pre novú linku MHD.

Plné dobudovanie deviatej fázy a teda aj parku a námestia je očakávané v druhom kvartáli 2023. Juniperus, ktorý sa už zakladá, nadviaže na aktuálne rozostavanú šiestu až ôsmu etapu, nazvané Orkidea, Hortensia a Thuja.

 

Celkový pohľad na development, budúce nájomné byty vľavo. Zdroj: YIT Slovakia

 

Po deviatej etape by mala ako ďalšia nasledovať desiata v podobe dvojice menších bodových objektov na severnej strane námestia. Podľa vyjadrenia YIT Slovakia, pravdepodobnosť, že sa tieto dva domy budú predávať naraz, je na úrovni 90%. Ak sa dodrží približne polročný odstup medzi uvedením jednotlivých etáp na trh, tak novinky budú známe ku koncu tohto roka. Výškovo tieto domy pravdepodobne nadviažu na väčšinu predošlých etáp, ďalšie detaily však známe nie sú.

Po desiatej etape však bude nasledovať ešte minimálne jedna „štandardná“ – pred časom totiž developer získal pozemok akvizíciou od spoločnosti Air Products Slovakia, s.r.o. Tento sa nachádza priamo pri ulici Mlynské nivy. Pred časom sa mala organizovať architektonická súťaž, dom nakoniec navrhuje známe meno. „Architektom je Ateliér A3M,“ priznáva YIT. Ten istý ateliér navrhoval všetky ostatné etapy Nuppu. Najnovší prírastok tak pravdepodobne dobre nadviaže na celý obytný súbor a stane sa jeho organickou súčasťou.

Development je v príprave a dá sa predpokladať, že bude dokončený v súlade s harmonogramom postupnej realizácie zvyšných častí Nuppu. „Momentálne sme v štádiu sfinalizovania dokumentácie pre územné rozhodnutie a vstupujeme do územného konania,“ dodáva v stanovisku developer. Keďže by nemalo ísť o extrémne náročný projekt a nepredpokladám ani odpor verejnosti – bytovka dnes nemá koho rušiť – konanie by nemalo byť neúmerne dlhé.

Odlišná je situácia v prípade objektu súbežného s diaľnicou D1. YIT tu v dlhej budove, tvorenej viacerými sekciami, pôvodne chcelo vybudovať kancelárie (čo vyplýva z Územného plánu, predpisujúceho 30% občianskej vybavenosti), dnes sa však s ohľadom na situáciu na trhu kancelárskych priestorov usiluje o zmenu. Developer má stavebné povolenie pre nebytovú funkciu, dnes vedenú ako garni hotel, toto by však malo platiť len do momentu, kedy prebehne zmena Územného plánu a jednotky budú preklasifikované na byty.

V tomto smere YIT podporuje aj mestská časť Ružinov, ktorá by rada získala pre svoje účely 95 jednotiek (apartmánov) a využívala ich ako nájomné byty pre svojich zamestnancov. Týkať by sa to malo predovšetkým učiteľov a policajtov, ako aj vychovávateľov a vychovávateliek v materských školách. Bývanie by malo byť benefitom pre tieto značne nedostatkové profesie. Ešte na februárovom miestnom zastupiteľstve sa diskutovalo o možnosti týchto 95 jednotiek odkúpiť a využiť na to prostriedky zo Štátneho fondu rozvoja bývania alebo z komerčnej pôžičky. Poslanci schválili pokračovanie rokovaní.

Do prvej polovice roka 2023 (so spustením výstavby v polovici tohto roka) by tak mohli v prvej etape pribudnúť prvé nájomné jednotky vo forme malometrážnych (väčšinou dvojizbových) štartovacích apartmánov s podmienkami komunitný coworking a prácu z domu. Jednotky budú zariadené a v objekte bude umiestnená recepcia, coworkingový priestor, práčovňa a obchodné priestory. Umiestnených tu bude 88 parkovacích miest. Výstavba, príp. odovzdanie Ružinovu však bude závisieť aj od agility mestskej časti.

Ďalším problémom je odpor časti miestnych obyvateľov z Nuppu, ktorí sa z rozličných dôvodov tohto projektu obávajú. Okrem kritike smerujúcej k údajnému zhoršeniu sociálnej situácie sa ozývali aj investori či prenajímatelia bytov, poukazujúci na pokles svojich príjmov. Developer tak svoje plány musel obhajovať aj pred klientami.

Cesta k dokončeniu Nuppu a vzniku nových nájomných bytov tak nemusí byť priamočiara. Súčasný development patrí k relatívne dostupným s ohľadom na blízkosť centra mesta, pritom však netrpí enormnou racionalizáciou, ktorá by z neho urobila stroj na bývanie. Park je mimoriadne príjemný a investície do komunitných zariadení pozitívne. Dobudovaním nájomných bytov by sa stal aj sociálne uvedomelejším a pomohol Bratislave v riešení obrovského problému, ktorou aktuálne nedostupnosť bývania je.

Ďalšie pokračovanie Nuppu môže ukázať, aká bude budúcnosť nájomného bývania v Bratislave a významu, aký môže tento koncept mať.  

 

Pozrite si výstavbu Nuppu vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia / KIYO.studio
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Definitívny koniec starého brownfieldu. Nuppu realizuje posledné etapy

22.03.2023 09:02:00 Adrian Gubčo

Keď developer YIT Slovakia preberal v roku 2015 ružinovský projekt Bergamon, prisľúbil vznik „atraktívnej štvrte s praktickým bývaním“. Z developmentu chcel vybudovať celú novú štvrť aj s prislúchajúcou vybavenosťou. Dnes, necelé desaťročie po predstavení vízie, sa táto stáva definitívne realitou. Bergamon, premenovaný na Nuppu, získava posledné domy.

Čítať viac

Veľká štvrť získava definitívnu podobu: Nuppu smeruje k dokončeniu

09.11.2022 11:54:41 Andrej Sárközi

Stovky bytov a ďalšie vo výstavbe. Premena niekdajšieho industriálneho areálu na polyfunkčnú štvrť s bývaním a kanceláriami výrazne postupuje. Veľký obytný súbor Nuppu od developera YIT Slovakia získava definitívne kontúry a nenápadne mení mestskú časť Ružinov.

Čítať viac

Ďalšia etapa Magnolie v Nuppu je v predaji, YIT hovorí o bývaní pre mladých

21.04.2022 15:49:37 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia dáva do predaja byty v ďalšej časti domu Magnolia, ktorý je súčasťou rezidenčného komplexu Nuppu v Ružinove. Magnolia bola pôvodne navrhnutá ako kancelárska budova, YIT sa ju ale rozhodlo premeniť na bývanie dostupnejšieho charakteru. Za cieľovú skupinu označuje „mladých“ a ako novinku ohlasuje službu úplného zariadenia bytu.

Čítať viac

Nuppu odhaľuje ďalšiu, v poradí už jedenástu etapu

17.12.2021 12:37:56 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia štartuje s predajom bytov a výstavbou ďalšej etapy obytného súboru Nuppu. Jedenásta etapa, nazvaná Asteri, bude pozostávať z dvojice menších apartmánových domov. Ich vznikom sa uzavrie vývoj líniového parku v srdci projektu. V Nuppu by mala onedlho pribudnúť ďalšia verejná funkcia – materská škola, ktorej vznik schválila mestská časť Ružinov.

Čítať viac

Nuppu získava definitívnu formu, odhaľuje sa aj podoba nového domu v západnej časti súboru

13.10.2021 11:04:01 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia sa nenápadne mení na jeden z najväčších porevolučných rezidenčných projektov v Bratislave. V tejto chvíli je už dokončená alebo vo výstavbe podstatná časť polyfunkčného súboru. Developer okrem toho odhalil aj budúcu podobu nového objektu, ktorý vyrastie na prikúpenom pozemku pri ulici Mlynské nivy.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje ďalšiu etapu Nuppu, nazvanú Magnolia 1

02.08.2021 17:05:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhaľuje najnovšiu, v poradí už desiatu etapu projektu Nuppu. Od ostatných etáp sa v mnohých ohľadoch líši – umiestnením, architektúrou, vybavením či konštrukciou. Ako nasvedčuje už názov, ide o začiatok výstavby série objektov, kde by mali zároveň vzniknúť aj nájomné byty a administratívne kapacity.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje ôsmu etapu projektu Nuppu

20.10.2020 15:50:15 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od od developera YIT Slovakia sa rozrastie o ďalšiu, v poradí už ôsmu etapu. Najnovší bytový dom v rezidenčnom súbore bude mať názov Thuja a bude identický s väčšinou doteraz dokončených či rozostavaných etáp. Bytovka je už dnes v realizácii.

Čítať viac

Nuppu napreduje, kancelárie nahrádza nájomnými bytmi

28.05.2020 13:04:39 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia rastie rýchlym tempom a postupne začína získavať ucelenú formu. Developer okrem toho pripravuje nové fázy – jednak rezidencie na nedávno zakúpenom pozemku na ulici Mlynské nivy, ako aj čiastočnú transformáciu pôvodne uvažovanej kancelárskej budovy, kde by mohli pribudnúť nájomné byty. Nepozdáva sa to však všetkým.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj siedmej etapy Nuppu

19.02.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím YIT Slovakia dnes odštartoval predaj celkovo už siedmej etapy projektu Nuppu v Ružinove. Obytný súbor tvorený bytovými domami zoskupenými okolo líniového centrálneho parku sa rozrastie o novostavbu, ktorá je tak ako v predošlých prípadoch pomenovaná fínskym názvom kvetu – Hortensia.

Čítať viac

Nuppu rastie a čoskoro bude obslúžené aj verejnou dopravou

24.01.2020 17:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia sa už začína meniť na skutočne masívny obytný súbor. Aktuálne sú vo výstavbe tri bytové domy, po ktorých dokončení už bude v tomto projekte žiť viac ako tisíc ľudí. Aj kvôli tomu bude do územia konečne dotiahnutá verejná doprava, ktorá získa zastávku už v najbližších mesiacoch.

Čítať viac

YIT Slovakia získava pozemok pri Nuppu a rozšíri ho o ďalší dom

19.11.2019 08:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým developmentom, ktorý bude po dokončení obsahovať približne tisíc bytov. Po novom sa však ešte rozšíri – developerovi sa podarilo získať pozemok v tesnej blízkosti obytného súboru, kde by mala pribudnúť nová bytovka.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje šiestu etapu projektu Nuppu

18.10.2019 13:25:00 Adrian Gubčo

Postupne rastúci obytný súbor Nuppu na okraji ružinovskej štvrte Prievoz ohlasuje ďalšiu, v poradí šiestu etapu. Najnovší prírastok ponesie názov Orkidea, výstavba sa bude spúšťať už v najbližšej dobe.

Čítať viac

Ďalšia časť Nuppu je dokončená, výstavba novej rezidenčnej zóny napreduje

05.08.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Ružinov pokračujú práce na výstavbe rozsiahleho rezidenčného súboru Nuppu. Budúce sídlisko sa už v priebehu najbližších týždňov rozšíri o ďalší prírastok, kým ďalšie objekty postupne rastú. Projekt developuje spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT ohlasuje ďalšiu etapu Nuppu

26.03.2019 10:15:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pridáva k rozostavanému polyfunkčnému súboru Nuppu ďalšiu etapu – v poradí už piaty dom sa bude volať Hyasintti, teda Hyacint. Ide o prvý z domov, ktorý bude tvoriť južnú stranu centrálneho parku, ktorý v rámci developmentu vzniká.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.1.2019

18.01.2019 11:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia čoskoro dosiahne ďalší míľnik – druhá fáza projektu je prakticky dokončená, viditeľný postup nastal aj pri tretej. Vý výstavbe je štvrtý dom. Projekt vytvorí prechod medzi zástavbou Prievozu menšej mierky a štvrťou Mlynské Nivy, kde vzniká zástavba s mierkou adekvátnou širšiemu centru mesta.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 29.7.2018

02.08.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré komplexne transformujú územie, na ktorom sa nachádzajú. Na niekdajšom brownfielde tak vzniká úplne nové sídlisko, pričom jeho prvá etapa je už v podstate dokončená.

Čítať viac

YIT spúšťa predaj bytov v ďalšej etape Nuppu

22.06.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhalil ďalšiu časť postupne vznikajúceho projektu Nuppu, ktorý po dokončení vytvorí na mieste bývalého brownfieldu menšiu štvrť. Najnovší dom bude mať názov Jasmiini (po fínsky jazmín).

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.3.2018

16.03.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré transformujú postindustriálnu oblasť na rozmedzí štvrtí Nivy a Prievoz. Prvá fáza v podobe domu Lilja je v tejto chvíli prakticky dokončená.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj v 3. etape Nuppu

13.10.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím dáva do predaja byty v tretej etape postupne rastúceho ružinovského projektu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube