Author photoAndrej Sárközi 18.01.2023 15:15

Nová mestská štvrť je kompletnejšia. Nový Ružinov sa rozrastá o viladomy

Nový Ružinov mení obraz doteraz striedmo zastavanej zóny Nové Pálenisko na plnohodnotnú mestskú štruktúru. Najväčší rezidenčný development spoločnosti CZ Slovakia už má dokončenú prvú etapu, vo vysokom štádiu výstavby je druhá a práce sa spúšťajú na ďalšej časti projektu. Z osamelého súboru niekoľkých bytoviek sa stáva samostatná štvrť.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Projekt transformuje dosiaľ len málo využívané územia v lokalite Nové Pálenisko. Donedávna išlo o sériu polí, stlačených medzi neďaleké dopravné stavby. Výstavba Nového Ružinova, situovaného medzi Ružinovom (Mlynské Nivy – Východ) a areálom Slovnaftu (Páleniskom), sa začala v roku 2016. Development sa však objavil v povoľovacích konaniach už v roku 2010 pod názvom Dunajské predmestie. 

Prvá etapa bola úspešná a na klientov zaúčinkovala priaznivá kombinácia ceny, štandardu a lokality. Túto časť developmentu tvoria 4 bodové a 2 doskové domy, ktoré priniesli 296 bytov a apartmánov. Etapa je už nejakú dobu dokončená a vypredaná, no developer s výstavbou ešte ani zďaleka neskončil. 

Severovýchodne od dokončenej prvej časti vzniká druhá etapa, ktorá je rozdelená na dve fázy. Prvá získala povolenia už dávnejšie, na zvyšné časti získal investor stavebné povolenie v roku 2020. Výstavba bola odštartovaná v auguste „pandemického roku”. Problémy však zaznamenala tretia etapa, pri ktorej Magistrát minulý rok zrušil svoje staršie kladné záväzné stanovisko z roku 2018. Hlavné mesto konštatovalo, že projekt nie je v súlade s Územným plánom. 

Galéria

  • Takmer dokončená prvá časť druhej etapy a rozostavaná druhá fáza. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Rozostavaná druhá fáza druhej etapy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Rozostavaná druhá fáza druhej etapy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Vľavo rozostavaná druhá fáza druhej etapy a vpravo takmer dokončená prvá časť druhej etapy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Takmer dokončená prvá časť druhej etapy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Prvá fáza druhej etapy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Dokončená prvá etapa a príprava na ďalšiu zástavbu. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: CZ Slovakia

Aktuálne rozostavaná druhá etapa dopĺňa areál o rodinné bývanie v piatich 5-podlažných viladomoch – Bella, Doris, Sofia, Florentina a Marlen - a dva sedempodlažné polyfunkčné objekty. Viladomy, ktoré sú prvou fázou, obsahujú 157 bytov a apartmánov,pričom domy sa majú podľa developera vyznačovať presvetlenou architektúrou a veľkorysými predzáhradkami. V druhej fáze sa bude nachádzať 16 bytov a 166 nebytových priestorov. 

Celkovo sedem nových objektov spolu tvorí dopravne oddelený priestor s parkovým vnútroblokom. Do tejto etapy boli prvýkrát zakomponované polopodzemné veľkoobjemové kontajnery na komunálny a triedený odpad. Ako uviedla Zuzana Pavlová, projektová manažérka z CZ Slovakia, prvá časť druhej etapy ponúka malý počet bytov/apartmánov v jednej budove, no vo vyššom štandarde ako v prvej časti projektu. Podľa nej boli v lete minulého roka nehnuteľnosti v pätici viladomov na 98 percent vypredané a dopredávali sa posledné jednotky. Podľa oficiálnej stránky projektu je v dnes voľná už len jedna nehnuteľnost v dome Marlen.

V prípade druhej časti je zo 174 rezidencií k dnešnému dňu voľných 87 nehnuteľností. Aktuálne dostupný byt 1+kk je pre záujemcov dostupný za 140.400 eur, najlacnejší 1,5+kk sa pohybuje na úrovni 189-tisíc eur, 2+kk môžu klienti získať za 209-tisíc eur a 3+kk sa pohybuje na úrovni štvrť milióna eur. K dispozícii sú aj nehnuteľnosti 4+kk, byt o rozlohe 118 metrov štvorcových je tu ponúkaný za 352-tisíc eur a najdrahší o veľkosti 178 metrov štvorcových je k dispozícii za 472.236 eur. Bytový štandard v jednotkách zahŕňa predprípravu na klimatizáciu, elektrické exteriérové žalúzie a MagicHome systém.

Prvá fáza druhej etapy je dnes tesne pred dokončením, realizácia druhej fázy pokračuje. Budovy Angela a Evelyn dosiahli v júni minulého roka tri nadzemné podlažia a stavali štvrté, v auguste 2022 narástli na päť podlaží. Dnes sú domy na úrovni hrubej stavby a disponujú plnou podlažnosťou - majú teda sedem podlaží. Na budovách je už viditeľné zasklenie všetkých okien a oba objekty taktiež získavajú fasády. Stavebné dokončenie je tak reálne ešte v priebehu tohto roka, hoci bytov sa majitelia dočkajú asi až v roku 2024.

Okrem týchto domov štartuje developer aj výstavbu samostatného objektu západne od prvej etapy (od domu Valentine). V sedempodlažnom dome so zalomeným pôdorysom bude 78 jednotiek, pričom možno predpokladať, že developer v dohľadnej dobe (no s ohľadom na situáciu na trhu) rozbehne aj predaj.

Architektom projektu je aj naďalej renomovaná kancelária Compass Architekti. Na tvorbe Nového Ružinova sa podieľajú už od začiatku celého procesu. Druhá etapa Nového Ružinova pôsobí na pohľad ešte atraktívnejšie ako prvá, autori tak ukazujú, že ich úroveň sa postupne zvyšuje. 

 

Takmer dokončená prvá časť druhej etapy a rozostavaná druhá časť. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Bývanie v relatívnej blízkosti Dunaja sa tak postupne rozvíja a zapĺňa dosiaľ nevyužívanú lokalitu v zóne Pálenisko. Problémom ostáva Územný plán, ktorý v tejto oblasti predpokladá najmä rozvoj zástavby, naviazanej na blízkosť železničnej dopravy alebo priemyselných areálov a rafinérie Slovnaft. Vzniknúť tu teda majú distribučné centrá, sklady, stavebné areály, ľahší priemysel, obchodné prevádzky na spôsob showroomov a dielní, teoreticky obchodné centrá areálového charakteru. Bývanie je tu teda predpokladané len v obmedzenej miere. 

Developer otvorene tvrdí, že sa prihlásil medzi záujemcov o zmenu plánu výmenou za nájomné byty. Mesto totiž trvá na dodržaní regulácie, keďže plán vykladá v ortodoxnej forme a nepripúšťa nič, čo do detailov nespĺňa jeho očakávania. Nového Ružinova sa to bytostne týka - napokon, tretia etapa projektu značne narazila. 

Kedy však k zmene dôjde, je otázne. Najskorší termín sa odhaduje na rok 2025. Dovtedy bude výstavba v lokalite pravdepodobne spomalená. O niekoľko rokov neskôr sa tak na trh dostanú aj stovky nových bytov, ktoré mohli aspoň čiastočne upokojiť dopyt. Je totiž vysoko pravdepodobné, že po odznení aktuálne krízy sa oživí s obnovenou dynamikou, ktorá prinesie ďalšie zdražovanie a znižovanie dostupnosti bývania. 


Fotografie zo 16.01.2023. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube