YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 18.01.2023 15:15

Nová mestská štvrť je kompletnejšia. Nový Ružinov sa rozrastá o viladomy

Nový Ružinov mení obraz doteraz striedmo zastavanej zóny Nové Pálenisko na plnohodnotnú mestskú štruktúru. Najväčší rezidenčný development spoločnosti CZ Slovakia už má dokončenú prvú etapu, vo vysokom štádiu výstavby je druhá a práce sa spúšťajú na ďalšej časti projektu. Z osamelého súboru niekoľkých bytoviek sa stáva samostatná štvrť.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Projekt transformuje dosiaľ len málo využívané územia v lokalite Nové Pálenisko. Donedávna išlo o sériu polí, stlačených medzi neďaleké dopravné stavby. Výstavba Nového Ružinova, situovaného medzi Ružinovom (Mlynské Nivy – Východ) a areálom Slovnaftu (Páleniskom), sa začala v roku 2016. Development sa však objavil v povoľovacích konaniach už v roku 2010 pod názvom Dunajské predmestie. 

Prvá etapa bola úspešná a na klientov zaúčinkovala priaznivá kombinácia ceny, štandardu a lokality. Túto časť developmentu tvoria 4 bodové a 2 doskové domy, ktoré priniesli 296 bytov a apartmánov. Etapa je už nejakú dobu dokončená a vypredaná, no developer s výstavbou ešte ani zďaleka neskončil. 

Severovýchodne od dokončenej prvej časti vzniká druhá etapa, ktorá je rozdelená na dve fázy. Prvá získala povolenia už dávnejšie, na zvyšné časti získal investor stavebné povolenie v roku 2020. Výstavba bola odštartovaná v auguste „pandemického roku”. Problémy však zaznamenala tretia etapa, pri ktorej Magistrát minulý rok zrušil svoje staršie kladné záväzné stanovisko z roku 2018. Hlavné mesto konštatovalo, že projekt nie je v súlade s Územným plánom. 

Galéria

  • Takmer dokončená prvá časť druhej etapy a rozostavaná druhá fáza. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Rozostavaná druhá fáza druhej etapy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Rozostavaná druhá fáza druhej etapy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Vľavo rozostavaná druhá fáza druhej etapy a vpravo takmer dokončená prvá časť druhej etapy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Takmer dokončená prvá časť druhej etapy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Prvá fáza druhej etapy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Dokončená prvá etapa a príprava na ďalšiu zástavbu. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: CZ Slovakia

Aktuálne rozostavaná druhá etapa dopĺňa areál o rodinné bývanie v piatich 5-podlažných viladomoch – Bella, Doris, Sofia, Florentina a Marlen - a dva sedempodlažné polyfunkčné objekty. Viladomy, ktoré sú prvou fázou, obsahujú 157 bytov a apartmánov,pričom domy sa majú podľa developera vyznačovať presvetlenou architektúrou a veľkorysými predzáhradkami. V druhej fáze sa bude nachádzať 16 bytov a 166 nebytových priestorov. 

Celkovo sedem nových objektov spolu tvorí dopravne oddelený priestor s parkovým vnútroblokom. Do tejto etapy boli prvýkrát zakomponované polopodzemné veľkoobjemové kontajnery na komunálny a triedený odpad. Ako uviedla Zuzana Pavlová, projektová manažérka z CZ Slovakia, prvá časť druhej etapy ponúka malý počet bytov/apartmánov v jednej budove, no vo vyššom štandarde ako v prvej časti projektu. Podľa nej boli v lete minulého roka nehnuteľnosti v pätici viladomov na 98 percent vypredané a dopredávali sa posledné jednotky. Podľa oficiálnej stránky projektu je v dnes voľná už len jedna nehnuteľnost v dome Marlen.

V prípade druhej časti je zo 174 rezidencií k dnešnému dňu voľných 87 nehnuteľností. Aktuálne dostupný byt 1+kk je pre záujemcov dostupný za 140.400 eur, najlacnejší 1,5+kk sa pohybuje na úrovni 189-tisíc eur, 2+kk môžu klienti získať za 209-tisíc eur a 3+kk sa pohybuje na úrovni štvrť milióna eur. K dispozícii sú aj nehnuteľnosti 4+kk, byt o rozlohe 118 metrov štvorcových je tu ponúkaný za 352-tisíc eur a najdrahší o veľkosti 178 metrov štvorcových je k dispozícii za 472.236 eur. Bytový štandard v jednotkách zahŕňa predprípravu na klimatizáciu, elektrické exteriérové žalúzie a MagicHome systém.

Prvá fáza druhej etapy je dnes tesne pred dokončením, realizácia druhej fázy pokračuje. Budovy Angela a Evelyn dosiahli v júni minulého roka tri nadzemné podlažia a stavali štvrté, v auguste 2022 narástli na päť podlaží. Dnes sú domy na úrovni hrubej stavby a disponujú plnou podlažnosťou - majú teda sedem podlaží. Na budovách je už viditeľné zasklenie všetkých okien a oba objekty taktiež získavajú fasády. Stavebné dokončenie je tak reálne ešte v priebehu tohto roka, hoci bytov sa majitelia dočkajú asi až v roku 2024.

Okrem týchto domov štartuje developer aj výstavbu samostatného objektu západne od prvej etapy (od domu Valentine). V sedempodlažnom dome so zalomeným pôdorysom bude 78 jednotiek, pričom možno predpokladať, že developer v dohľadnej dobe (no s ohľadom na situáciu na trhu) rozbehne aj predaj.

Architektom projektu je aj naďalej renomovaná kancelária Compass Architekti. Na tvorbe Nového Ružinova sa podieľajú už od začiatku celého procesu. Druhá etapa Nového Ružinova pôsobí na pohľad ešte atraktívnejšie ako prvá, autori tak ukazujú, že ich úroveň sa postupne zvyšuje. 

 

Takmer dokončená prvá časť druhej etapy a rozostavaná druhá časť. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Bývanie v relatívnej blízkosti Dunaja sa tak postupne rozvíja a zapĺňa dosiaľ nevyužívanú lokalitu v zóne Pálenisko. Problémom ostáva Územný plán, ktorý v tejto oblasti predpokladá najmä rozvoj zástavby, naviazanej na blízkosť železničnej dopravy alebo priemyselných areálov a rafinérie Slovnaft. Vzniknúť tu teda majú distribučné centrá, sklady, stavebné areály, ľahší priemysel, obchodné prevádzky na spôsob showroomov a dielní, teoreticky obchodné centrá areálového charakteru. Bývanie je tu teda predpokladané len v obmedzenej miere. 

Developer otvorene tvrdí, že sa prihlásil medzi záujemcov o zmenu plánu výmenou za nájomné byty. Mesto totiž trvá na dodržaní regulácie, keďže plán vykladá v ortodoxnej forme a nepripúšťa nič, čo do detailov nespĺňa jeho očakávania. Nového Ružinova sa to bytostne týka - napokon, tretia etapa projektu značne narazila. 

Kedy však k zmene dôjde, je otázne. Najskorší termín sa odhaduje na rok 2025. Dovtedy bude výstavba v lokalite pravdepodobne spomalená. O niekoľko rokov neskôr sa tak na trh dostanú aj stovky nových bytov, ktoré mohli aspoň čiastočne upokojiť dopyt. Je totiž vysoko pravdepodobné, že po odznení aktuálne krízy sa oživí s obnovenou dynamikou, ktorá prinesie ďalšie zdražovanie a znižovanie dostupnosti bývania. 


Fotografie zo 16.01.2023. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Zo sídliska mestská štvrť. Nový Ružinov pripravuje veľkú expanziu

21.02.2023 17:53:58 Adrian Gubčo

Projekt Nový Ružinov od developera CZ Slovakia vznikol ako pomerne skromný development, tvorený niekoľkými bytovkami v prehliadnuteľnej lokalite neďaleko diaľničnej križovatky Prievoz. Odvtedy výrazne podrástol a mení sa na čoraz väčšiu obytnú štvrť. Investor má však ešte ambicióznejšie plány: z Nového Ružinova bude komplexnejšia zóna, ktorá postupne vyplní nezastavané priestory v lokalite.

Čítať viac

Magistrát odmieta ďalší projekt, zrušil kladné stanovisko pre tretiu etapu Nového Ružinova

21.07.2022 11:45:45 Adrian Gubčo

Nový Ružinov je postupne rastúci obytný súbor, transformujúci dosiaľ len málo využívané územia v lokalite Nové Pálenisko. V tejto chvíli ide skôr o sídlisko s obmedzeným rozsahom občianskej vybavenosti. V budúcnosti sa to malo zmeniť s výstavbou tretej etapy projektu. Problém s tým má Magistrát, ktorý zrušil svoje staršie kladné záväzné stanovisko.

Čítať viac

Nový Ružinov úspešne napreduje, k dokončeniu sa blíži ďalšia časť projektu

24.06.2022 12:34:03 RED

Nový Ružinov predstavuje najväčší rezidenčný projekt a zároveň vlajkovú loď developera CZ Slovakia. Do donedávna prakticky neurbanizovanej zóny Pálenisko prináša koncept komplexne budovanej mestskej štvrte. V tejto chvíli sa k dokončeniu blíži prvá časť druhej etapy, obsahujúca rezidenčné bývanie, vo výstavbe je aj druhá časť a vo výhľade sú ďalšie etapy.

Čítať viac

Výstavba ďalšej etapy Nového Ružinova sa naplno rozbieha

10.08.2020 12:50:00 Adrian Gubčo

Jeden z väčších bratislavských rezidenčných projektov postupne rozbieha výstavbu ďalšej etapy – Nový Ružinov, ktorý sa jedného dňa pretransformuje na samostatnú štvrť, sa rozrastá o ďalšie bytové domy, severovýchodne od dokončenej prvej časti. Aktuálne sa už budujú základy prvých domov, povolenie získali aj ostávajúce budovy.

Čítať viac

Ďalšie časti Nového Ružinova napredujú v povoľovaní

19.03.2020 15:40:00 Adrian Gubčo

Rozšírenie úspešného rezidenčného projektu Nový Ružinov by sa mohlo čoskoro začať realizovať. Zámer od developera CZ Slovakia postupuje v povoľovaní, pričom časť budov je už v stavebnom konaní, ďalšie práve obdržali územné rozhodnutie. Zatiaľ trochu odľahlá obytná zóna sa tak postupne začne meniť na samostatnú mestskú štvrť.

Čítať viac

Nový Ružinov spúšťa predaj bytov v druhej etape a čoskoro spustí výstavbu

05.11.2019 09:40:00 Adrian Gubčo

Rozšírenie projektu Nový Ružinov v transformačnej lokalite Nové Pálenisko je tesne pred spustením. V súvislosti s tým developer CZ Slovakia, ktorý práve dokončuje posledný objekt v prvej etape, štartuje predaj bytov v etape druhej. Celkovo by malo pribudnúť až sedem nových objektov, ktoré prispejú ku vzniku novej ružinovskej mikroštvrte.

Čítať viac

V Novom Ružinove sa dokončuje ďalší dom, štvrť začne čoskoro ďalej rásť

18.07.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Obytný súbor Nový Ružinov postupne rastie a k štyrom dokončeným bytovým domom čoskoro pribudne piaty. Vo vysokom štádiu realizácie je aj šiesty dom, okrem toho sa však developer CZ Slovakia pripravuje na výstavbu druhej etapy projektu, ktorá ho rozšíri severovýchodným smerom a prispeje k postupnej premene Nového Ružinova na skutočnú mestskú mikroštvrť.

Čítať viac

Druhá etapa Nového Ružinova žiada o územné rozhodnutie

15.04.2019 12:15:00 Adrian Gubčo

V týchto mesiacoch získava konečnú podobu prvá časť projektu Nový Ružinov, ktorý vzniká v transformačnej lokalite, známej ako Nové Pálenisko. Daná časť Bratislavy doteraz pozostávala z polí, malopodlažnej zástavby, stavieb dopravnej infraštruktúry a výrobných areálov, dnes tu však vzniká mestská štruktúra. Tá by sa mala v najbližších rokoch rozrásť.

Čítať viac

Nový Ružinov sa rozšíri, pribudne aj administratívna budova

01.02.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Keď developer CZ Slovakia rozbehol výstavbu projektu Nový Ružinov, hovoril o vzniku komplexnej mestskej štvrte s mixom rozličných funkcií a dostatkom služieb. Doteraz vybudované časti projektu tomu veľmi nenasvedčovali, zatiaľ vzniklo len menšie sídlisko, to sa však mení s odhalením ďalšej fázy projektu, ktorá konečne obsahuje aj väčší rozsah občianskej vybavenosti a administratívu.

Čítať viac

Construction update: Nový Ružinov, 29.7.2018

09.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Postupne vznikajúca mikroštvrť, resp. menšie sídlisko Nový Ružinov, začína získavať svoju finálnu podobu. Zo šiestich objektov, ktoré vznikli v prvej fáze, sú už štyri dokončené, na jednom sa finalizuje fasáda, na poslednom sa budova blíži k dosiahnutiu hrubej stavby. Neskôr majú pribudnúť aj ďalšie etapy výstavby.

Čítať viac

Pripravuje sa rozšírenie Nového Ružinova

29.06.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Nový Ružinov od developera CZ Slovakia narastie. K šiestim už existujúcim alebo budovaným objektom pribudne ďalších sedem budov, ktoré vzniknú na aktuálne poľnohospodársky využívanej pôde. Informácie sa objavili v rámci posudzovania projektu na životné prostredie (EIA).

Čítať viac

Nový Ružinov odhaľuje ďalšiu etapu

21.12.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer CZ Slovakia postupne odovzdáva prvé dokončené byty v rámci Nového Ružinova ich vlastníkom, no pracuje aj na ďalšom rozvoji tohto ambiciózneho developmentu. Do predaja sa dostáva štvrtá etapa, "mestská vila" Mary.

Čítať viac

Construction update: Nový Ružinov, 24.11.2017

26.11.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba obytného súboru Nový Ružinov od developera CZ Slovakia ďalej napreduje - po odovzdaní prvých dvoch domov budú čoskoro odovzdané ďalšie dva. Vďaka tomu tak možno predstaviť aj takéto netradičnejšie fotky priamo z jedného z bytov.

Čítať viac

Na návšteve v Novom Ružinove

30.09.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Nový Ružinov, prvý väčší projekt transformujúci časť Bratislavy známu ako Pálenisko, má dokončené svoje prvé časti - prvá etapa pozostávajúca z dvoch bytových domov je hotová a pripravená pre začiatok sťahovania majiteľov, kým druhá, pozostávajúca z ďalších dvoch domov, je pred kolaudáciou. Developer CZ Slovakia v spolupráci s realitnou kanceláriou Herrys preto predviedol, ako tento projekt vyzerá a zorganizoval Deň otvorených dverí.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube