YIMBA

Author photoRED 24.06.2022 12:34

Nový Ružinov úspešne napreduje, k dokončeniu sa blíži ďalšia časť projektu

Nový Ružinov predstavuje najväčší rezidenčný projekt a zároveň vlajkovú loď developera CZ Slovakia. Do donedávna prakticky neurbanizovanej zóny Pálenisko prináša koncept komplexne budovanej mestskej štvrte. V tejto chvíli sa k dokončeniu blíži prvá časť druhej etapy, obsahujúca rezidenčné bývanie, vo výstavbe je aj druhá časť a vo výhľade sú ďalšie etapy.

Nový Ružinov je oficiálnym marketingovým názvom polyfunkčného projektu na Slovnaftskej ulici. Pôvodné označenie „Dunajské predmestie“ sa používalo v povoľovacích konaniach z historického dôvodu. Výstavbu obytného súboru medzi Ružinovom (Mlynské Nivy – Východ) a areálom Slovnaftu (Páleniskom), ktorý sa „v krátkom čase stal jednou z najobľúbenejších a najrýchlejšie sa predávajúcich novostavieb“, spustil developer ešte na jar 2016.

O čo v Novom Ružinove developerovi išlo? „Po architektonickej stránke sme chceli jednotlivé fázy odlíšiť a zároveň ich prepojiť tak, aby vznikla z kompozičného, funkčného a estetického hľadiska rozmanitá štruktúra objektov s kvalitným verejným priestorom," popísala development  Zuzana Pavlová, projektová manažérka z CZ Slovakia, v rozhovore pre RK HERRYS „Čo sa týka verejných priestorov, už v prvej fáze sa nám osvedčila spolupráca medzi renomovaným ateliérom Laboratórium architektúry krajiny (LABAK) a Compass Ateliérom.“ 

Developer okrem toho tvrdí, že silnými stránkami projektu je väčší dôraz na prepojenie interiéru s exteriérom, budovanie autonómneho ekosystému (čím sa snaží súčasnú odlúčenosť projektu premeniť na výhodu) a v súčasnosti trendové rozvíjanie uzavretého komunitného života v malopodlažných mestských vilách.

Prvú etapu, ktorá v podobe 4 bodových a 2 doskových domov doplnila bratislavský rezidenčný trh o 296 bytov a apartmánov, má developer už dokončenú aj vypredanú. Druhá etapa – odštartovaná v auguste 2020 a rozvrhnutá do dvoch fáz – má priniesť dva 7-podlažné polyfunkčné objekty (16 bytov a 166 nebytových priestorov) a rodinné bývanie v piatich 5-podlažných viladomoch (Bella, Doris, Sofia, Florentina a Marlen – spolu 157 bytov a apartmánov). Tieto domy sa majú vyznačovať bonusom vo forme presvetlenej architektúry a veľkorysých predzáhradiek.

Celkovo tu teda vyrastá 7 nových objektov, ktoré spolu vytvoria dopravne oddelený priestor s parkovým vnútroblokom. „Kvôli zvýšeniu estetickosti verejných priestorov sme do projektu prvýkrát zakomponovali polopodzemné veľkoobjemné kontajnery na komunálny a triedený odpad. (...) Predávame osvedčený produkt – malý počet bytov/apartmánov v jednej budove, ale vo vyššom štandarde, ako bola predošlá fáza projektu,“ podotkla Pavlová.

Ako vyzerá aktuálny stav ohľadom výstavby a ako napreduje predaj bytov v projekte, ktorý developer označuje za „investíciu s dlhodobou hodnotou“? Podľa Silvie Ferenecovej z CZ Slovakia boli posledné byty, respektíve apartmány z jeho prvej – dokončenej aj vypredanej – etapy novým majiteľom odovzdané na jeseň 2020. Momentálne sa dokončuje 1. fáza druhej etapy , tvorená päticou viladomov– tie sú na 98 percent vypredané a dopredávajú sa už len posledné voľné byty. Vo výstavbe je aj 2. fáza so 174 rezidenciami, z ktorých sa už podarilo predať 69. Celá prebiehajúca druhá etapa má byť kompletne dokončená v roku 2024.

Pokiaľ ide o vývoj cien v rámci projektu, tie sa navyšovali postupne, kopírujúc trhové podmienky. Momentálne sa byty 1+kk pohybujú od 140.000 eur, 2+kk od 211.000 eur, 3+kk od 286.000 eur, vrátane skladu na podlaží. Bytový štandard zahŕňa predprípravu na klimatizáciu, elektrické exteriérové žalúzie a MagicHome systém.

Ako Ferenecová dodala, developer má stavebne povolenú ďalšiu budovu so 78 jednotkami, ich predaj momentálne nastavuje. Disponuje aj územným rozhodnutím pre ďalší sektor, kde budú umiestnené tri objekty, pričom na dve z nich rozbieha proces stavebného povolenia.

„Je však potrebné dodať, že v celkovom rozvoji územia nás brzdí územný plán. Od roku 2015 máme úspešne prerokovanú urbanistickú štúdiu, napriek tomu zatiaľ nedošlo k zmenám územného plánu. Usilujeme sa o ne rôznymi spôsobmi, najnovšie sme časti nášho projektu prihlásili do výzvy developerom pre zmenu územného plánu v rámci koncepcie rozvoja nájomného bývania,“ uzavrela pre YIM.BA Silvia Ferenecová z CZ Slovakia.

 

Rozostavaná druhá časť druhej etapy projektu

 

Medzi najviac vyzdvihované prednosti Nového Ružinova zaraďuje CZ Slovakia bývanie v tesnom dotyku s Dunajom – významným prírodným a mestotvorným prvkom Bratislavy. Blízka však ostane natrvalo aj diaľnica D1 s križovatkou, rýchlostná cesta R7, Prístavný most, ako aj železnica do Petržalky. Ich hluku budú obyvatelia bytov – najmä tých, čo nie sú orientované do vnútroblokov – vystavení v podstate permanentne. Sľúbená protihluková bariéra môže pomôcť paradoxne najviac tým, čo si kúpia byty na nižších podlažiach a najbližšie k diaľnici.

Ak sme v predchádzajúcich článkoch na YIM.BA konštatovali, že projekt Nový Ružinov môže zmeniť obraz doterajšej rozvojovej lokality na plnohodnotnú mestskú štruktúru, ktorá sem pritiahne ďalších developerov, vzniká logicky otázka, kedy a ako sa skoordinujú ich aktivity. Totiž fakt, že dotknutá zóna nemá svoj územný plán zóny, pričom platný Územný plán Hlavného mesta SR Bratislavy z roku 2007 tu predpokladá vznik skladových alebo distribučných areálov, nevytvára do budúcnosti optimálne východisko.

Do roku 2030, na ktorý sa predbežne odhaduje prijatie nového územného plánu, bude teda potrebné nastaviť latku nasledujúcich projektov čo najvyššie. Lokalita musí získať atraktívny obytný charakter, ak sa nemá premeniť na logistickú zónu. Architektúra Nového Ružinova s nezameniteľným rukopisom kancelárie Compass môže dodať ostatným developerom inšpiráciu. Po celkovom dokončení totiž pôjde o lepší príklad mestotvorného developmentu s vysokými nárokmi na kvalitu urbanizovaného prostredia.

 

Fotografie z 22.6.2022. Pozrite si priebeh výstavby projektu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: CZ Slovakia
  • Zdroj: CZ Slovakia

Súvisiace články

Zo sídliska mestská štvrť. Nový Ružinov pripravuje veľkú expanziu

21.02.2023 17:53:58 Adrian Gubčo

Projekt Nový Ružinov od developera CZ Slovakia vznikol ako pomerne skromný development, tvorený niekoľkými bytovkami v prehliadnuteľnej lokalite neďaleko diaľničnej križovatky Prievoz. Odvtedy výrazne podrástol a mení sa na čoraz väčšiu obytnú štvrť. Investor má však ešte ambicióznejšie plány: z Nového Ružinova bude komplexnejšia zóna, ktorá postupne vyplní nezastavané priestory v lokalite.

Čítať viac

Nová mestská štvrť je kompletnejšia. Nový Ružinov sa rozrastá o viladomy

18.01.2023 15:15:04 Andrej Sárközi

Nový Ružinov mení obraz doteraz striedmo zastavanej zóny Nové Pálenisko na plnohodnotnú mestskú štruktúru. Najväčší rezidenčný development spoločnosti CZ Slovakia už má dokončenú prvú etapu, vo vysokom štádiu výstavby je druhá a práce sa spúšťajú na ďalšej časti projektu. Z osamelého súboru niekoľkých bytoviek sa stáva samostatná štvrť.

Čítať viac

Magistrát odmieta ďalší projekt, zrušil kladné stanovisko pre tretiu etapu Nového Ružinova

21.07.2022 11:45:45 Adrian Gubčo

Nový Ružinov je postupne rastúci obytný súbor, transformujúci dosiaľ len málo využívané územia v lokalite Nové Pálenisko. V tejto chvíli ide skôr o sídlisko s obmedzeným rozsahom občianskej vybavenosti. V budúcnosti sa to malo zmeniť s výstavbou tretej etapy projektu. Problém s tým má Magistrát, ktorý zrušil svoje staršie kladné záväzné stanovisko.

Čítať viac

Výstavba ďalšej etapy Nového Ružinova sa naplno rozbieha

10.08.2020 12:50:00 Adrian Gubčo

Jeden z väčších bratislavských rezidenčných projektov postupne rozbieha výstavbu ďalšej etapy – Nový Ružinov, ktorý sa jedného dňa pretransformuje na samostatnú štvrť, sa rozrastá o ďalšie bytové domy, severovýchodne od dokončenej prvej časti. Aktuálne sa už budujú základy prvých domov, povolenie získali aj ostávajúce budovy.

Čítať viac

Ďalšie časti Nového Ružinova napredujú v povoľovaní

19.03.2020 15:40:00 Adrian Gubčo

Rozšírenie úspešného rezidenčného projektu Nový Ružinov by sa mohlo čoskoro začať realizovať. Zámer od developera CZ Slovakia postupuje v povoľovaní, pričom časť budov je už v stavebnom konaní, ďalšie práve obdržali územné rozhodnutie. Zatiaľ trochu odľahlá obytná zóna sa tak postupne začne meniť na samostatnú mestskú štvrť.

Čítať viac

Nový Ružinov spúšťa predaj bytov v druhej etape a čoskoro spustí výstavbu

05.11.2019 09:40:00 Adrian Gubčo

Rozšírenie projektu Nový Ružinov v transformačnej lokalite Nové Pálenisko je tesne pred spustením. V súvislosti s tým developer CZ Slovakia, ktorý práve dokončuje posledný objekt v prvej etape, štartuje predaj bytov v etape druhej. Celkovo by malo pribudnúť až sedem nových objektov, ktoré prispejú ku vzniku novej ružinovskej mikroštvrte.

Čítať viac

V Novom Ružinove sa dokončuje ďalší dom, štvrť začne čoskoro ďalej rásť

18.07.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Obytný súbor Nový Ružinov postupne rastie a k štyrom dokončeným bytovým domom čoskoro pribudne piaty. Vo vysokom štádiu realizácie je aj šiesty dom, okrem toho sa však developer CZ Slovakia pripravuje na výstavbu druhej etapy projektu, ktorá ho rozšíri severovýchodným smerom a prispeje k postupnej premene Nového Ružinova na skutočnú mestskú mikroštvrť.

Čítať viac

Druhá etapa Nového Ružinova žiada o územné rozhodnutie

15.04.2019 12:15:00 Adrian Gubčo

V týchto mesiacoch získava konečnú podobu prvá časť projektu Nový Ružinov, ktorý vzniká v transformačnej lokalite, známej ako Nové Pálenisko. Daná časť Bratislavy doteraz pozostávala z polí, malopodlažnej zástavby, stavieb dopravnej infraštruktúry a výrobných areálov, dnes tu však vzniká mestská štruktúra. Tá by sa mala v najbližších rokoch rozrásť.

Čítať viac

Nový Ružinov sa rozšíri, pribudne aj administratívna budova

01.02.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Keď developer CZ Slovakia rozbehol výstavbu projektu Nový Ružinov, hovoril o vzniku komplexnej mestskej štvrte s mixom rozličných funkcií a dostatkom služieb. Doteraz vybudované časti projektu tomu veľmi nenasvedčovali, zatiaľ vzniklo len menšie sídlisko, to sa však mení s odhalením ďalšej fázy projektu, ktorá konečne obsahuje aj väčší rozsah občianskej vybavenosti a administratívu.

Čítať viac

Construction update: Nový Ružinov, 29.7.2018

09.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Postupne vznikajúca mikroštvrť, resp. menšie sídlisko Nový Ružinov, začína získavať svoju finálnu podobu. Zo šiestich objektov, ktoré vznikli v prvej fáze, sú už štyri dokončené, na jednom sa finalizuje fasáda, na poslednom sa budova blíži k dosiahnutiu hrubej stavby. Neskôr majú pribudnúť aj ďalšie etapy výstavby.

Čítať viac

Pripravuje sa rozšírenie Nového Ružinova

29.06.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Nový Ružinov od developera CZ Slovakia narastie. K šiestim už existujúcim alebo budovaným objektom pribudne ďalších sedem budov, ktoré vzniknú na aktuálne poľnohospodársky využívanej pôde. Informácie sa objavili v rámci posudzovania projektu na životné prostredie (EIA).

Čítať viac

Nový Ružinov odhaľuje ďalšiu etapu

21.12.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer CZ Slovakia postupne odovzdáva prvé dokončené byty v rámci Nového Ružinova ich vlastníkom, no pracuje aj na ďalšom rozvoji tohto ambiciózneho developmentu. Do predaja sa dostáva štvrtá etapa, "mestská vila" Mary.

Čítať viac

Construction update: Nový Ružinov, 24.11.2017

26.11.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba obytného súboru Nový Ružinov od developera CZ Slovakia ďalej napreduje - po odovzdaní prvých dvoch domov budú čoskoro odovzdané ďalšie dva. Vďaka tomu tak možno predstaviť aj takéto netradičnejšie fotky priamo z jedného z bytov.

Čítať viac

Na návšteve v Novom Ružinove

30.09.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Nový Ružinov, prvý väčší projekt transformujúci časť Bratislavy známu ako Pálenisko, má dokončené svoje prvé časti - prvá etapa pozostávajúca z dvoch bytových domov je hotová a pripravená pre začiatok sťahovania majiteľov, kým druhá, pozostávajúca z ďalších dvoch domov, je pred kolaudáciou. Developer CZ Slovakia v spolupráci s realitnou kanceláriou Herrys preto predviedol, ako tento projekt vyzerá a zorganizoval Deň otvorených dverí.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube