YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 09.08.2019 09:00

Nová Cvernovka – Century Residence pôjde čoskoro do výstavby

Development v okolí Cvernovky – „Ružového hradu“ – je veľmi blízko k spusteniu realizácie. Developer FINEP je na ceste k zisku stavebného povolenia na celý rozsiahly projekt, ktorý bude rozdelený na dve etapy. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren.

Zdroj: A69 Architekti via Hospodárske noviny

Zdroj: A69 Architekti via Hospodárske noviny

O pripravovanom zámere som písal už v minulosti, keď bol development opätovne predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). FINEP tu v zmysle existujúceho územného rozhodnutia ešte z roku 2008 plánuje výstavbu viacerých prevažne rezidenčných objektov, vrátane dvojice výškových budov, ako aj rekonštrukciu Národnej kultúrnej pamiatky – Cvernovky alebo Danubiusky, pre svoj charakteristický výzor a farbu prezývanej aj „Ružový hrad“.

V prvej etape majú vzniknúť tri objekty na východnej strane Cvernovky, z toho dva osempodlažné doskové domy a jeden bodový 26-podlažný. Objekty budú založené na parkovacom dome s dvomi podzemnými podlažiami a jedným nadzemným, ktorého strecha bude parkovo upravená a bude tvoriť povrch nádvoria. Hoci nepriamo zámer nadväzuje na predošlé etapy projektu Jégého Alej, kontakt s nimi bude minimálny.

V rámci prvej časti výstavby sa očakáva vznik 133 bytov a 176 apartmánov, s orientáciou predovšetkým na dvojizbové a jednoizbové jednotky. Veľký počet apartmánov je pravdepodobne výsledkom parametrov Územného plánu, keďže rezidenčné kapacity bloku vyčerpali už staršie časti Jégého Aleje. Bývanie v projekte je očividne určené hlavne mladších mestských ľuďom, oceňujúcim dostupnosť služieb a prístupu do centra mesta. Priamo v prvej etape však vznikne vybavenosť len na prízemí výškového objektu.

Viac vybavenosti, ale aj ďalšie byty a apartmány sa budú nachádzať v druhej časti developmentu, v rámci ktorej dojde k rekonštrukcii Cvernovky a k výstavbe výškovej dominanty – veže so 118 metrami, čím bude patriť k najvyšším v Bratislave. Iné parametre veže ešte známe nie sú, v rámci zrekonštruovanej pamiatky by však malo vzniknúť 9 bytov a 67 apartmánov. Objekt bude nadstavaný, na prízemí vznikne vybavenosť. Pôjde o jedny z mála plnohodnotných loftov v Bratislave.

Prebiehajúce stavebné konanie môže byť ukončené v priebehu pár mesiacov, hoci predpokladám, že voči stavebnému povoleniu ešte prídu odvolania. Reálne tak odhadujem spustenie výstavby prvej etapy v prvej polovici budúceho roka, s dokončením približne o dva roky. Dátum realizácie druhej etapy si zatiaľ netrúfam odhadnúť.

Finálny architektonický výraz celého projektu ešte odhalený nebol, známa je len podoba Cvernovky a časti prvej etapy. Treba však povedať, že FINEP, narozdiel od svojich predošlých realizácií, tentokrát najal kvalitnú architektonickú kanceláriu – pražský ateliér A69 Architekti, ktorý stojí za viacerými oceňovanými projektami. Či sa im podarilo z pôvodného predkrízového developmentu spraviť niečo príťažlivejšie, ešte známe nie je, vzhľadom na povesť architektov to však nemožno vylúčiť.

 

Vzhľad Cvernovky po rekonštrukcii. Zdroj: Beňuška Topinka Architekti

 

Každopádne, ani sebelepšia architektúra však pravdepodobne nezachráni projekt pred výraznou kritikou verejnosti, keďže už celý pôvodný schválený projekt z roku 2008 je jednoducho zlý. Daná koncentrácia a rozloženie hmôt je v tejto časti mesta nežiadúca a je vysoko pravdepodobné, že dnes by bol zámer posudzovaný oveľa prísnejšie. Faktom však je, že územné rozhodnutie je platné a možnosti samosprávy alebo verejnosti projekt pozmeniť sú obmedzené.

Je tak potrebné zmieriť sa s faktom, že výstavba sa realizovať bude, a zamerať sa na prvky, ktoré možno naozaj zlepšiť – najmä verejné priestory, kontakt s okolím, aktivitu parteru, čiastočne dopravné riešenie. Pri danom rozsahu developmentu by mala mať široká verejnosť a lokálna komunita z projektu viac, ako len pár obchodov na prízemí jednotlivých objektov. Niektoré z úprav možno developerovi prikázať ako podmienku kolaudácie budov.

FINEP nepatrí k bratislavským developerom, ktorí dlho dopredu aktívne komunikujú svoje projekty a predstavujú ich verejnosti, nebodaj aj prijímajú podnety pre zlepšenie. Česká spoločnosť vstúpila do slovenskej metropoly najmä realizáciami, ktoré šokujú svojimi dimenziami alebo nízkou kvalitou architektúry – k takým patria všetky etapy Jégého Aleje, ale predovšetkým vežiak Première na Šancovej ulici, ktorý je síce prebratým projektom, stále však vztýčeným prostredníkom mestu, ktorý by civilizovanejší developer nepostavil.

Nová Cvernovka – Century Residence, aj keď problematická už od začiatku, by mohla byť konečne tým projektom, kde si FINEP začne aspoň čiastočne naprávať svoju povesť a otočí prístup.

Ak to nespraví, bude v Bratislave už navždy spájaný s tými najarogantnejšími vstupmi do mestského organizmu a zároveň považovaný za developera, ktorý robí zlé meno celému biznisu. A ako sa zdá z viacerých volebných výsledkov, môže to viesť k vzostupu politiky, ktorá negatívne zasiahne všetkých.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: A69 Architekti via Hospodárske noviny
  • Zdroj: Jakub Hrubý
  • Zdroj: Beňuška Topinka Architekti
  • Zdroj: Beňuška Topinka Architekti

Súvisiace články

Danubius One je pred dosiahnutím plnej výšky, Jégého Alej sa začne čoskoro otvárať

24.06.2022 17:28:30 Adrian Gubčo

Blízke okolie Trnavského mýta získava ďalšiu výškovú dominantu. Už čoskoro by mala plnú výšku dosiahnuť veža Danubius One, súčasť projektu Jégého Alej V od developera FINEP. Blízko k dokončeniu sú prvé, nižšie časti rozsiahleho developmentu, ktorý zahustí túto postindustriálnu lokalitu. To však nie je všetko – developer ešte plánuje ďalšiu vežu, ktorá bude jednou z najvyšších v Bratislave.

Čítať viac

Danubius One prerastá okolie

24.01.2022 13:39:47 Adrian Gubčo

Jégého Alej V od developera FINEP je dnes jedným z väčších rezidenčných projektov, ktoré vznikajú v bratislavskom vnútornom meste. V prvej etape vzniká prvá trojica bytoviek, ktorá bude neskôr doplnená o ďalšiu novostavbu a zrekonštruovaný objekt bývalej Cvernovky, prezývanej aj Ružový hrad. V lokalite blízko Trnavského mýta rastie prvá z dvojice veží, ktoré tu vytvoria ďalšie bratislavské hniezdo výškových budov.

Čítať viac

Jégého Alej V začína získavať definitívnu podobu, rastie aj výšková budova

28.06.2021 17:25:32 Adrian Gubčo

Veľký rezidenčný projekt Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo napreduje. Miestami sa už začína odhaľovať definitívna podoba fasády, ktorá má čiastočne asociovať priemyselnú minulosť lokality. Nad úroveň terénu sa už prediera aj budova Danubius One – prvá z dvojice veží, ktoré v rámci developmentu vzniknú. Bratislava tak získava ďalšiu výškovú budovu.

Čítať viac

Jégého Alej V sa rozširuje o vežu Danubius One, prvé budovy dosiahli štádium hrubej stavby

12.01.2021 11:55:00 Adrian Gubčo

Masívny development Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo mení okolie niekdajšej továrne Danubius. Východne od historickej pamiatky už vyrástla dvojica bytových domov, ktorá vytvára základ akéhosi bloku, čoskoro k nim pribudne aj prvá z dvojice plánovaných výškových budov. Developer sa pri jej pomenovaní inšpiroval historickým názvom fabriky.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn a Jégého Alej V rastú a menia okolie Trnavského mýta

29.09.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Trnavské mýto v posledných rokoch posilňuje svoj centrálny význam. V budúcnosti pôjde o jeden z uzlových dopravných, ale aj spoločenských bodov na mape Bratislavy. Už teraz na to aktívne reagujú developeri – aktuálne realizované projekty, ktoré, každý iným spôsobom, odrážajú potenciál a ambície lokality, ktorá najradikálnejšími zmenami ešte len prejde.

Čítať viac

Jégého Alej V je už vo výstavbe

07.04.2020 11:44:00 Adrian Gubčo

V Ružinove sa rozbehli práce na realizácii ďalšieho projektu. Prvá etapa obytného súboru Jégého Alej prinesie výstavbu trojice domov, práce sa najprv zamerajú na dva nižšie doskové domy. Druhá etapa je stále v povoľovacom konaní, aj v tomto ohľade však nastal postup.

Čítať viac

Jégého Alej V má stavebné povolenie

13.12.2019 16:11:48 Adrian Gubčo

Výstavba dlho pripravovaného a kontroverzného projektu Jégého Alej V, oficiálne známeho ako Nová Cvernovka – Century Residence, sa čoskoro rozbehne. Informáciu o podpise stavebného povolenia oznámil na sociálnej sieti starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren, aktuálne je toto povolenie zverejnené aj na úradnej tabuli.

Čítať viac

Jégého Alej V spúšťa predaj bytov v prvej etape

25.11.2019 10:45:00 Adrian Gubčo

Projekt Jégého Alej V, oficiálne známy aj ako Nová Cvernovka – Century Residence, spúšťa predaj bytov v prvej dvojici domov prvej etapy. Kontroverzný projekt z dielne developera FINEP je súčasťou prestavby okolia Cvernovky – „Ružového hradu“, v rámci ktorej vznikne niekoľko nových budov, vrátane dvojice veží, a prebehne rekonštrukcia a nadstavba industriálnej pamiatky.

Čítať viac

Nová Cvernovka – Century Residence odhaľuje ďalšiu etapu, pri Trnavskom mýte bude ďalšia veža

24.10.2019 11:15:00 Adrian Gubčo

Zámer prestavby niekdajších Závodov MDŽ, alebo Cvernovky na Trnavskej ceste, odhaľuje detaily k druhej etape. Prvá časť bola predstavená už pred časom a momentálne čaká na vydanie posledných povolení, aby sa mohlo pristúpiť k výstavbe. Developerom projektu, po ktorom pribudne v blízkosti Trnavského mýta rezidenčný areál s jednou z najvyšších veží v meste, je FINEP.

Čítať viac

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa odhaľuje

31.05.2019 09:55:00 Adrian Gubčo

Budúcnosť výraznej industriálnej pamiatky, Cvernovky na Trnavskej ceste, je známa. V priebehu včerajšej prezentácie jej pripravovanú podobu odhalil architekt Peter Topinka z kancelárie Beňuška Topinka Architekti. Developerom projektu je FINEP.

Čítať viac

Prvá vizualizácia developmentu pri Cvernovke na Trnavskej ceste

13.09.2018 14:15:00 Adrian Gubčo

Zverejnená bola prvá oficiálna vizualizácia projektu, ktorý vyrastie okolo Cvernovky na Trnavskej ceste - "Ružového hradu". Developerom projektu je FINEP.

Čítať viac

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa začína odhaľovať

05.06.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Už nejakú dobu je známe, že Cvernovka na Trnavskej ceste, známa ako "Ružový hrad", má ožiť, pričom projekt na tomto mieste zrealizuje developer FINEP. Po niekoľkoročných prípravách sa teraz prvé informácie objavujú v rámci procesu EIA.

Čítať viac

FINEP zvyšuje aktivitu a predstavuje projekty Endlicher House a Na lúke

18.09.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer českého pôvodu FINEP je v Bratislave známy viacerými kontroverznými projektami - patria k nim napríklad obytné súbory Jégého Alej I-IV, no najmä výšková budova na Šancovej ulici, známa pod názvom Première. Teraz boli odhalené plány na ďalšie projekty - k Première pripojená budova Endlicher House a v Dúbravke projekt Na lúke. Okrem toho, čoraz viac sa hovorí o ďalšom pokračovaní Jégého Aleje v blízkosti Cvernovky - "Ružového hradu".

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube