Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 09.08.2019 09:00

Nová Cvernovka – Century Residence pôjde čoskoro do výstavby

Development v okolí Cvernovky – „Ružového hradu“ – je veľmi blízko k spusteniu realizácie. Developer FINEP je na ceste k zisku stavebného povolenia na celý rozsiahly projekt, ktorý bude rozdelený na dve etapy. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren.

Article Big

Zdroj: A69 Architekti via Hospodárske noviny

O pripravovanom zámere som písal už v minulosti, keď bol development opätovne predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). FINEP tu v zmysle existujúceho územného rozhodnutia ešte z roku 2008 plánuje výstavbu viacerých prevažne rezidenčných objektov, vrátane dvojice výškových budov, ako aj rekonštrukciu Národnej kultúrnej pamiatky – Cvernovky alebo Danubiusky, pre svoj charakteristický výzor a farbu prezývanej aj „Ružový hrad“.

V prvej etape majú vzniknúť tri objekty na východnej strane Cvernovky, z toho dva osempodlažné doskové domy a jeden bodový 26-podlažný. Objekty budú založené na parkovacom dome s dvomi podzemnými podlažiami a jedným nadzemným, ktorého strecha bude parkovo upravená a bude tvoriť povrch nádvoria. Hoci nepriamo zámer nadväzuje na predošlé etapy projektu Jégého Alej, kontakt s nimi bude minimálny.

V rámci prvej časti výstavby sa očakáva vznik 133 bytov a 176 apartmánov, s orientáciou predovšetkým na dvojizbové a jednoizbové jednotky. Veľký počet apartmánov je pravdepodobne výsledkom parametrov Územného plánu, keďže rezidenčné kapacity bloku vyčerpali už staršie časti Jégého Aleje. Bývanie v projekte je očividne určené hlavne mladších mestských ľuďom, oceňujúcim dostupnosť služieb a prístupu do centra mesta. Priamo v prvej etape však vznikne vybavenosť len na prízemí výškového objektu.

Viac vybavenosti, ale aj ďalšie byty a apartmány sa budú nachádzať v druhej časti developmentu, v rámci ktorej dojde k rekonštrukcii Cvernovky a k výstavbe výškovej dominanty – veže so 118 metrami, čím bude patriť k najvyšším v Bratislave. Iné parametre veže ešte známe nie sú, v rámci zrekonštruovanej pamiatky by však malo vzniknúť 9 bytov a 67 apartmánov. Objekt bude nadstavaný, na prízemí vznikne vybavenosť. Pôjde o jedny z mála plnohodnotných loftov v Bratislave.

Prebiehajúce stavebné konanie môže byť ukončené v priebehu pár mesiacov, hoci predpokladám, že voči stavebnému povoleniu ešte prídu odvolania. Reálne tak odhadujem spustenie výstavby prvej etapy v prvej polovici budúceho roka, s dokončením približne o dva roky. Dátum realizácie druhej etapy si zatiaľ netrúfam odhadnúť.

Finálny architektonický výraz celého projektu ešte odhalený nebol, známa je len podoba Cvernovky a časti prvej etapy. Treba však povedať, že FINEP, narozdiel od svojich predošlých realizácií, tentokrát najal kvalitnú architektonickú kanceláriu – pražský ateliér A69 Architekti, ktorý stojí za viacerými oceňovanými projektami. Či sa im podarilo z pôvodného predkrízového developmentu spraviť niečo príťažlivejšie, ešte známe nie je, vzhľadom na povesť architektov to však nemožno vylúčiť.

 

Vzhľad Cvernovky po rekonštrukcii. Zdroj: Beňuška Topinka Architekti

 

Každopádne, ani sebelepšia architektúra však pravdepodobne nezachráni projekt pred výraznou kritikou verejnosti, keďže už celý pôvodný schválený projekt z roku 2008 je jednoducho zlý. Daná koncentrácia a rozloženie hmôt je v tejto časti mesta nežiadúca a je vysoko pravdepodobné, že dnes by bol zámer posudzovaný oveľa prísnejšie. Faktom však je, že územné rozhodnutie je platné a možnosti samosprávy alebo verejnosti projekt pozmeniť sú obmedzené.

Je tak potrebné zmieriť sa s faktom, že výstavba sa realizovať bude, a zamerať sa na prvky, ktoré možno naozaj zlepšiť – najmä verejné priestory, kontakt s okolím, aktivitu parteru, čiastočne dopravné riešenie. Pri danom rozsahu developmentu by mala mať široká verejnosť a lokálna komunita z projektu viac, ako len pár obchodov na prízemí jednotlivých objektov. Niektoré z úprav možno developerovi prikázať ako podmienku kolaudácie budov.

FINEP nepatrí k bratislavským developerom, ktorí dlho dopredu aktívne komunikujú svoje projekty a predstavujú ich verejnosti, nebodaj aj prijímajú podnety pre zlepšenie. Česká spoločnosť vstúpila do slovenskej metropoly najmä realizáciami, ktoré šokujú svojimi dimenziami alebo nízkou kvalitou architektúry – k takým patria všetky etapy Jégého Aleje, ale predovšetkým vežiak Première na Šancovej ulici, ktorý je síce prebratým projektom, stále však vztýčeným prostredníkom mestu, ktorý by civilizovanejší developer nepostavil.

Nová Cvernovka – Century Residence, aj keď problematická už od začiatku, by mohla byť konečne tým projektom, kde si FINEP začne aspoň čiastočne naprávať svoju povesť a otočí prístup.

Ak to nespraví, bude v Bratislave už navždy spájaný s tými najarogantnejšími vstupmi do mestského organizmu a zároveň považovaný za developera, ktorý robí zlé meno celému biznisu. A ako sa zdá z viacerých volebných výsledkov, môže to viesť k vzostupu politiky, ktorá negatívne zasiahne všetkých.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: A69 Architekti via Hospodárske noviny
  • Zdroj: Jakub Hrubý
  • Zdroj: Beňuška Topinka Architekti
  • Zdroj: Beňuška Topinka Architekti

Súvisiace články

Jégého Alej V sa rozširuje o vežu Danubius One, prvé budovy dosiahli štádium hrubej stavby

12.01.2021 11:55:00 Adrian Gubčo

Masívny development Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo mení okolie niekdajšej továrne Danubius. Východne od historickej pamiatky už vyrástla dvojica bytových domov, ktorá vytvára základ akéhosi bloku, čoskoro k nim pribudne aj prvá z dvojice plánovaných výškových budov. Developer sa pri jej pomenovaní inšpiroval historickým názvom fabriky.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn a Jégého Alej V rastú a menia okolie Trnavského mýta

29.09.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Trnavské mýto v posledných rokoch posilňuje svoj centrálny význam. V budúcnosti pôjde o jeden z uzlových dopravných, ale aj spoločenských bodov na mape Bratislavy. Už teraz na to aktívne reagujú developeri – aktuálne realizované projekty, ktoré, každý iným spôsobom, odrážajú potenciál a ambície lokality, ktorá najradikálnejšími zmenami ešte len prejde.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

V novej Palme by sa mohli objaviť aj takéto zaujímavé budovy. Odhalená bola architektonická štúdia areálu, ktorý sa premení na lokálne mikrocentrum v okolí stanice Vinohrady.

In Palma development, several interesting buildings are planned. New study was revealed showing the transformation of the industrial zone onto local centre of the neighborhood.
Štvrť Bory má novú podobu. Jej súčasťou je aj električková trať.

Bory neighborhood has a new look. There is also a new tram track planned.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urbanism #bory

@penta_real_estate
Vajnorská 21 pred dokončením. Výborná rekonštrukcia.

Vajnorská 21 is almost completed. A fine reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #office #work #architecture #contemporaryarchitecture #reconstruction #novemesto

@cakovandpartners @sympatiagroup
Nemocnica Svet zdravia v Boroch je v štádiu hrubej stavby. Plne dokončená bude v roku 2023.

Svet zdravia hospital in Bory is topped out. It will be fully operational in 2023.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #svetzdravia #hospital #nemocnica #health #healthcare #zdravie #bory

@nemocnice.svetzdravia @penta_investments
Nový verejný priestor, ktorý vznikne v okolí veže Discovery Residence.

Now pocket park will be created around Discovery Residence.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace #urbanism

@pantograph_architects
Čerešne Living aktuálne.

Čerešne Living at the moment.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #dubravka #dúbravka #architecture #contemporaryarchitecture #building #courtyard

@sebolichy @itbdevelopment
Pozrieť viac

YouTube