Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 05.06.2018 08:00

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa začína odhaľovať

Už nejakú dobu je známe, že Cvernovka na Trnavskej ceste, známa ako "Ružový hrad", má ožiť, pričom projekt na tomto mieste zrealizuje developer FINEP. Po niekoľkoročných prípravách sa teraz prvé informácie objavujú v rámci procesu EIA.

Article Big

Zdroj: FINEP / EIA

Niekdajšia továreň na nite a niťové produkty, v istom období známa aj ako Závody MDŽ, vznikla už na začiatku 20. storočia a fungovala do roku 2004. Z raného obdobia existencie továrne sa zachovala aj najtypickejšia budova, ktorá svojou hmotou aj vežami v rohoch asociuje hrad a v súčasnosti je chránená ako Národná kultúrna pamiatka. Budova je opustená a pomaly chátra, podobne ako celý areál, FINEP však plánuje jeho mohutnú prestavbu, v rámci ktorej v dvoch etapách vzniknú štyri nové objekty, parkovací dom, a zrekonštruuje sa historická budova, nazývaná "stará pradiareň". Prvá etapa predpokladá výstavbu troch domov (A, B, C) a parkovacieho domu (P).

Objekty A a B majú obe funkciu bytových domov a zhodnú výšku 8 nadzemných podlaží (26,2 metra). Objekt A bude obsahovať 32 bytov a 45 apartmánov, objekt B 17 bytov a 90 apartmánov. Najpočetnejšie budú dvojizbové a jednoizbové jednotky, z čoho je zrejmá orientácia na mladších alebo slobodných klientov, nie na rodiny. Objekt C bude tvoriť výškovú dominantu prvej etapy transformácie komplexu, bude mať 26 nadzemných podlaží (82,6 metra) a obsahovať bude 84 bytov a 41 apartmánov so silnou prevahou dvojizbákov (ale s dvoma 5-izbovými rezidenciami na najvyšších dvoch podlažiach). Objekt C zároveň ako jediný bude obsahovať na prízemí aspoň jeden komerčný priestor. V prvej fáze okrem toho vznikne 533 parkovacích miest, z toho 272 v objekte P (parkovacom dome).

V druhej fáze sa vybuduje objekt D, ktorý bude ešte vyšší ako objekt C, a zrekonštruuje a nadstavia sa pradiareň, ktorá bude obsahovať byty a komerčné priestory. Kým objekty A, B, C a E sú myslené ako vytvorenie určitého bloku a poloverejného priestoru medzi nimi, D je zamýšľaný ako hlavná vertikálna dominanta komplexu a v komunkácii s ňou, s pradiarňou a výškovou budovou C vznikne aj hlavný nástupný priestor do areálu (plaza), s väzbami na Trnavskú cestu a zamýšľaný prechod k Miletičovej ulici.

Architektom projektu, minimálne nových stavieb, je jedno z významných českých štúdii A69 - architekti, autori mnohých špičkových realizácii u našich západných susedov. V tomto prípade stáli pred neľahkou úlohou, keďže základné hmoty nového developmentu vyplývali z udeleného územného rozhodnutia na pôvodný projekt Century Residence. Základom ich návrhu je priechodnosť bloku a stavanie na racionalite a efektívnosti pôvodnej zástavby, ktorú chceli preniesť do nového riešenia. Okrem toho sa snažili narábať aj s určitou hierarchiou verejných priestranstiev, od polosúkromných cez dobre prístupné miesta koncentrácie ľudí a služieb. Architekti svoj návrh zhŕňajú konštatovaním, že jednoduché a efektívne riešenia nemusia byť vždy banálne, ale aj prostredníctvom nich sa dá tvoriť príjemné miesto pre život.

Či sa ich ambícia naplní, sa ešte uvidí. FINEP má v Bratislave veľmi zlú povesť, danú urbanisticky aj architektonicky katastrofálnymi realizáciami v podobe príliš masívnych štyroch etáp projektu Jégého Alej, alebo jedného z najkontroverznejších bratislavských projektov Première. Angažovaním kvalitných architektov už síce developer urobil sľubný krok, povesť si však tým napraví len minimálne. Je totiž otázne, ako široká verejnosť prijme výstavbu ďalších výškových budov v danej oblasti (kde by boli oveľa prijateľnejšie, keby už predtým nevznikli také mohutné budovy).

Developer má každopádne k dispozícii územné rozhodnutie (pýtať sa teda nemusí), stavebné povolenie je viacmenej formalita. Výstavba by sa mala začať na začiatku roka 2019, dokončenie projektu sa očakáva ku koncu roka 2021. Bratislava tak čoskoro získa ďalšiu výškovú budovu, a to v oblasti, ktorá sa po zóne Nivy (z)mení na druhú najvýznamnejšiu koncentráciu výškových budov (cluster) v meste.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Finep / EIA
  • Zdroj: Finep / EIA
  • Zdroj: Finep / EIA

Súvisiace články

Jégého Alej V sa rozširuje o vežu Danubius One, prvé budovy dosiahli štádium hrubej stavby

12.01.2021 11:55:00 Adrian Gubčo

Masívny development Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo mení okolie niekdajšej továrne Danubius. Východne od historickej pamiatky už vyrástla dvojica bytových domov, ktorá vytvára základ akéhosi bloku, čoskoro k nim pribudne aj prvá z dvojice plánovaných výškových budov. Developer sa pri jej pomenovaní inšpiroval historickým názvom fabriky.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn a Jégého Alej V rastú a menia okolie Trnavského mýta

29.09.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Trnavské mýto v posledných rokoch posilňuje svoj centrálny význam. V budúcnosti pôjde o jeden z uzlových dopravných, ale aj spoločenských bodov na mape Bratislavy. Už teraz na to aktívne reagujú developeri – aktuálne realizované projekty, ktoré, každý iným spôsobom, odrážajú potenciál a ambície lokality, ktorá najradikálnejšími zmenami ešte len prejde.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nemocnica Svet zdravia v Boroch je v štádiu hrubej stavby. Plne dokončená bude v roku 2023.

Svet zdravia hospital in Bory is topped out. It will be fully operational in 2023.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #svetzdravia #hospital #nemocnica #health #healthcare #zdravie #bory

@nemocnice.svetzdravia @penta_investments
Nový verejný priestor, ktorý vznikne v okolí veže Discovery Residence.

Now pocket park will be created around Discovery Residence.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace #urbanism

@pantograph_architects
Čerešne Living aktuálne.

Čerešne Living at the moment.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #dubravka #dúbravka #architecture #contemporaryarchitecture #building #courtyard

@sebolichy @itbdevelopment
Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať nájomný bytový dom pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze.

Another architecture competition is completed: This is the future look of rental housing for elderly people on Parková st. in the borough of Prievoz.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #housing #living #home #rentalhousing #affordablehousing #city #architecture #contemporaryarchitecture

@ateliersuperatelier @vizerenderings
V Podunajských Biskupiciach môže vzniknúť Bratislavská športová akadémia. Projekt má podporu poslancov, a to aj napriek umiestneniu "bývania pre športovcov".

Bratislava Sports Academy could be built in Podunajské Biskupice. Project has the support of local government, even despite the fact that it contains "living for sportsmen" - massive residential units.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #sport #football #bratislavskasportovaakademia #bratislavasportsacademy #biskupice #podunajskebiskupice
Bratislava získa ďalší obnovený verejný priestor: úpravou prejde parčík pri zastávke Blumentál.

Bratislava will get another revitalised public space: pocket park next to Blumentál stop will be reconstructed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #park #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #design

@mapa_architekti
Pozrieť viac

YouTube