Author photoAdrian Gubčo 05.06.2018 08:00

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa začína odhaľovať

Už nejakú dobu je známe, že Cvernovka na Trnavskej ceste, známa ako "Ružový hrad", má ožiť, pričom projekt na tomto mieste zrealizuje developer FINEP. Po niekoľkoročných prípravách sa teraz prvé informácie objavujú v rámci procesu EIA.

Zdroj: FINEP / EIA

Zdroj: FINEP / EIA

Niekdajšia továreň na nite a niťové produkty, v istom období známa aj ako Závody MDŽ, vznikla už na začiatku 20. storočia a fungovala do roku 2004. Z raného obdobia existencie továrne sa zachovala aj najtypickejšia budova, ktorá svojou hmotou aj vežami v rohoch asociuje hrad a v súčasnosti je chránená ako Národná kultúrna pamiatka. Budova je opustená a pomaly chátra, podobne ako celý areál, FINEP však plánuje jeho mohutnú prestavbu, v rámci ktorej v dvoch etapách vzniknú štyri nové objekty, parkovací dom, a zrekonštruuje sa historická budova, nazývaná "stará pradiareň". Prvá etapa predpokladá výstavbu troch domov (A, B, C) a parkovacieho domu (P).

Objekty A a B majú obe funkciu bytových domov a zhodnú výšku 8 nadzemných podlaží (26,2 metra). Objekt A bude obsahovať 32 bytov a 45 apartmánov, objekt B 17 bytov a 90 apartmánov. Najpočetnejšie budú dvojizbové a jednoizbové jednotky, z čoho je zrejmá orientácia na mladších alebo slobodných klientov, nie na rodiny. Objekt C bude tvoriť výškovú dominantu prvej etapy transformácie komplexu, bude mať 26 nadzemných podlaží (82,6 metra) a obsahovať bude 84 bytov a 41 apartmánov so silnou prevahou dvojizbákov (ale s dvoma 5-izbovými rezidenciami na najvyšších dvoch podlažiach). Objekt C zároveň ako jediný bude obsahovať na prízemí aspoň jeden komerčný priestor. V prvej fáze okrem toho vznikne 533 parkovacích miest, z toho 272 v objekte P (parkovacom dome).

V druhej fáze sa vybuduje objekt D, ktorý bude ešte vyšší ako objekt C, a zrekonštruuje a nadstavia sa pradiareň, ktorá bude obsahovať byty a komerčné priestory. Kým objekty A, B, C a E sú myslené ako vytvorenie určitého bloku a poloverejného priestoru medzi nimi, D je zamýšľaný ako hlavná vertikálna dominanta komplexu a v komunkácii s ňou, s pradiarňou a výškovou budovou C vznikne aj hlavný nástupný priestor do areálu (plaza), s väzbami na Trnavskú cestu a zamýšľaný prechod k Miletičovej ulici.

Architektom projektu, minimálne nových stavieb, je jedno z významných českých štúdii A69 - architekti, autori mnohých špičkových realizácii u našich západných susedov. V tomto prípade stáli pred neľahkou úlohou, keďže základné hmoty nového developmentu vyplývali z udeleného územného rozhodnutia na pôvodný projekt Century Residence. Základom ich návrhu je priechodnosť bloku a stavanie na racionalite a efektívnosti pôvodnej zástavby, ktorú chceli preniesť do nového riešenia. Okrem toho sa snažili narábať aj s určitou hierarchiou verejných priestranstiev, od polosúkromných cez dobre prístupné miesta koncentrácie ľudí a služieb. Architekti svoj návrh zhŕňajú konštatovaním, že jednoduché a efektívne riešenia nemusia byť vždy banálne, ale aj prostredníctvom nich sa dá tvoriť príjemné miesto pre život.

Či sa ich ambícia naplní, sa ešte uvidí. FINEP má v Bratislave veľmi zlú povesť, danú urbanisticky aj architektonicky katastrofálnymi realizáciami v podobe príliš masívnych štyroch etáp projektu Jégého Alej, alebo jedného z najkontroverznejších bratislavských projektov Première. Angažovaním kvalitných architektov už síce developer urobil sľubný krok, povesť si však tým napraví len minimálne. Je totiž otázne, ako široká verejnosť prijme výstavbu ďalších výškových budov v danej oblasti (kde by boli oveľa prijateľnejšie, keby už predtým nevznikli také mohutné budovy).

Developer má každopádne k dispozícii územné rozhodnutie (pýtať sa teda nemusí), stavebné povolenie je viacmenej formalita. Výstavba by sa mala začať na začiatku roka 2019, dokončenie projektu sa očakáva ku koncu roka 2021. Bratislava tak čoskoro získa ďalšiu výškovú budovu, a to v oblasti, ktorá sa po zóne Nivy (z)mení na druhú najvýznamnejšiu koncentráciu výškových budov (cluster) v meste.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Finep / EIA
  • Zdroj: Finep / EIA
  • Zdroj: Finep / EIA

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube