YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 05.06.2018 08:00

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa začína odhaľovať

Už nejakú dobu je známe, že Cvernovka na Trnavskej ceste, známa ako "Ružový hrad", má ožiť, pričom projekt na tomto mieste zrealizuje developer FINEP. Po niekoľkoročných prípravách sa teraz prvé informácie objavujú v rámci procesu EIA.

Zdroj: FINEP / EIA

Zdroj: FINEP / EIA

Niekdajšia továreň na nite a niťové produkty, v istom období známa aj ako Závody MDŽ, vznikla už na začiatku 20. storočia a fungovala do roku 2004. Z raného obdobia existencie továrne sa zachovala aj najtypickejšia budova, ktorá svojou hmotou aj vežami v rohoch asociuje hrad a v súčasnosti je chránená ako Národná kultúrna pamiatka. Budova je opustená a pomaly chátra, podobne ako celý areál, FINEP však plánuje jeho mohutnú prestavbu, v rámci ktorej v dvoch etapách vzniknú štyri nové objekty, parkovací dom, a zrekonštruuje sa historická budova, nazývaná "stará pradiareň". Prvá etapa predpokladá výstavbu troch domov (A, B, C) a parkovacieho domu (P).

Objekty A a B majú obe funkciu bytových domov a zhodnú výšku 8 nadzemných podlaží (26,2 metra). Objekt A bude obsahovať 32 bytov a 45 apartmánov, objekt B 17 bytov a 90 apartmánov. Najpočetnejšie budú dvojizbové a jednoizbové jednotky, z čoho je zrejmá orientácia na mladších alebo slobodných klientov, nie na rodiny. Objekt C bude tvoriť výškovú dominantu prvej etapy transformácie komplexu, bude mať 26 nadzemných podlaží (82,6 metra) a obsahovať bude 84 bytov a 41 apartmánov so silnou prevahou dvojizbákov (ale s dvoma 5-izbovými rezidenciami na najvyšších dvoch podlažiach). Objekt C zároveň ako jediný bude obsahovať na prízemí aspoň jeden komerčný priestor. V prvej fáze okrem toho vznikne 533 parkovacích miest, z toho 272 v objekte P (parkovacom dome).

V druhej fáze sa vybuduje objekt D, ktorý bude ešte vyšší ako objekt C, a zrekonštruuje a nadstavia sa pradiareň, ktorá bude obsahovať byty a komerčné priestory. Kým objekty A, B, C a E sú myslené ako vytvorenie určitého bloku a poloverejného priestoru medzi nimi, D je zamýšľaný ako hlavná vertikálna dominanta komplexu a v komunkácii s ňou, s pradiarňou a výškovou budovou C vznikne aj hlavný nástupný priestor do areálu (plaza), s väzbami na Trnavskú cestu a zamýšľaný prechod k Miletičovej ulici.

Architektom projektu, minimálne nových stavieb, je jedno z významných českých štúdii A69 - architekti, autori mnohých špičkových realizácii u našich západných susedov. V tomto prípade stáli pred neľahkou úlohou, keďže základné hmoty nového developmentu vyplývali z udeleného územného rozhodnutia na pôvodný projekt Century Residence. Základom ich návrhu je priechodnosť bloku a stavanie na racionalite a efektívnosti pôvodnej zástavby, ktorú chceli preniesť do nového riešenia. Okrem toho sa snažili narábať aj s určitou hierarchiou verejných priestranstiev, od polosúkromných cez dobre prístupné miesta koncentrácie ľudí a služieb. Architekti svoj návrh zhŕňajú konštatovaním, že jednoduché a efektívne riešenia nemusia byť vždy banálne, ale aj prostredníctvom nich sa dá tvoriť príjemné miesto pre život.

Či sa ich ambícia naplní, sa ešte uvidí. FINEP má v Bratislave veľmi zlú povesť, danú urbanisticky aj architektonicky katastrofálnymi realizáciami v podobe príliš masívnych štyroch etáp projektu Jégého Alej, alebo jedného z najkontroverznejších bratislavských projektov Première. Angažovaním kvalitných architektov už síce developer urobil sľubný krok, povesť si však tým napraví len minimálne. Je totiž otázne, ako široká verejnosť prijme výstavbu ďalších výškových budov v danej oblasti (kde by boli oveľa prijateľnejšie, keby už predtým nevznikli také mohutné budovy).

Developer má každopádne k dispozícii územné rozhodnutie (pýtať sa teda nemusí), stavebné povolenie je viacmenej formalita. Výstavba by sa mala začať na začiatku roka 2019, dokončenie projektu sa očakáva ku koncu roka 2021. Bratislava tak čoskoro získa ďalšiu výškovú budovu, a to v oblasti, ktorá sa po zóne Nivy (z)mení na druhú najvýznamnejšiu koncentráciu výškových budov (cluster) v meste.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Finep / EIA
  • Zdroj: Finep / EIA
  • Zdroj: Finep / EIA

Súvisiace články

Mesto veží: Aké budú najvyššie budovy v Bratislave v roku 2030

17.03.2023 16:04:53 Adrian Gubčo

Bratislava rastie do výšky. Dnes je už definitívne mestom výškových budov, pričom onedlho bude dokončený aj prvý mrakodrap. Nie je dôvod predpokladať, že by sa mal tento vývoj v najbližších rokoch zastaviť. Ku koncu tohto desaťročia tak bude panoráma v ešte väčšej miere vyplnená výškovými budovami. Ako bude vyzerať rebríček tých najvyšších?

Čítať viac

Problémy sporného projektu. Rozvoj Jégého Aleje V sa stretáva s komplikáciami

27.02.2023 17:18:12 Adrian Gubčo

K výrazným rozostavaným projektom vo vnútornej časti Bratislavy patrí Jégého Alej V od pôvodom českého developera FINEP. Už dokončená je časť obytného súboru v podobe dvojice bytoviek, vo výstavbe je prvá z veží, pribudnúť má druhá a rekonštrukciou má prejsť chránená Pradiareň na Trnavskej ceste. Development má však ďaleko od bezchybného, navyše ho stíha jeden problém za druhým.

Čítať viac

Danubius One je pred dosiahnutím plnej výšky, Jégého Alej sa začne čoskoro otvárať

24.06.2022 17:28:30 Adrian Gubčo

Blízke okolie Trnavského mýta získava ďalšiu výškovú dominantu. Už čoskoro by mala plnú výšku dosiahnuť veža Danubius One, súčasť projektu Jégého Alej V od developera FINEP. Blízko k dokončeniu sú prvé, nižšie časti rozsiahleho developmentu, ktorý zahustí túto postindustriálnu lokalitu. To však nie je všetko – developer ešte plánuje ďalšiu vežu, ktorá bude jednou z najvyšších v Bratislave.

Čítať viac

Danubius One prerastá okolie

24.01.2022 13:39:47 Adrian Gubčo

Jégého Alej V od developera FINEP je dnes jedným z väčších rezidenčných projektov, ktoré vznikajú v bratislavskom vnútornom meste. V prvej etape vzniká prvá trojica bytoviek, ktorá bude neskôr doplnená o ďalšiu novostavbu a zrekonštruovaný objekt bývalej Cvernovky, prezývanej aj Ružový hrad. V lokalite blízko Trnavského mýta rastie prvá z dvojice veží, ktoré tu vytvoria ďalšie bratislavské hniezdo výškových budov.

Čítať viac

Jégého Alej V začína získavať definitívnu podobu, rastie aj výšková budova

28.06.2021 17:25:32 Adrian Gubčo

Veľký rezidenčný projekt Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo napreduje. Miestami sa už začína odhaľovať definitívna podoba fasády, ktorá má čiastočne asociovať priemyselnú minulosť lokality. Nad úroveň terénu sa už prediera aj budova Danubius One – prvá z dvojice veží, ktoré v rámci developmentu vzniknú. Bratislava tak získava ďalšiu výškovú budovu.

Čítať viac

Jégého Alej V sa rozširuje o vežu Danubius One, prvé budovy dosiahli štádium hrubej stavby

12.01.2021 11:55:00 Adrian Gubčo

Masívny development Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo mení okolie niekdajšej továrne Danubius. Východne od historickej pamiatky už vyrástla dvojica bytových domov, ktorá vytvára základ akéhosi bloku, čoskoro k nim pribudne aj prvá z dvojice plánovaných výškových budov. Developer sa pri jej pomenovaní inšpiroval historickým názvom fabriky.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn a Jégého Alej V rastú a menia okolie Trnavského mýta

29.09.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Trnavské mýto v posledných rokoch posilňuje svoj centrálny význam. V budúcnosti pôjde o jeden z uzlových dopravných, ale aj spoločenských bodov na mape Bratislavy. Už teraz na to aktívne reagujú developeri – aktuálne realizované projekty, ktoré, každý iným spôsobom, odrážajú potenciál a ambície lokality, ktorá najradikálnejšími zmenami ešte len prejde.

Čítať viac

Jégého Alej V je už vo výstavbe

07.04.2020 11:44:00 Adrian Gubčo

V Ružinove sa rozbehli práce na realizácii ďalšieho projektu. Prvá etapa obytného súboru Jégého Alej prinesie výstavbu trojice domov, práce sa najprv zamerajú na dva nižšie doskové domy. Druhá etapa je stále v povoľovacom konaní, aj v tomto ohľade však nastal postup.

Čítať viac

Jégého Alej V má stavebné povolenie

13.12.2019 16:11:48 Adrian Gubčo

Výstavba dlho pripravovaného a kontroverzného projektu Jégého Alej V, oficiálne známeho ako Nová Cvernovka – Century Residence, sa čoskoro rozbehne. Informáciu o podpise stavebného povolenia oznámil na sociálnej sieti starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren, aktuálne je toto povolenie zverejnené aj na úradnej tabuli.

Čítať viac

Jégého Alej V spúšťa predaj bytov v prvej etape

25.11.2019 10:45:00 Adrian Gubčo

Projekt Jégého Alej V, oficiálne známy aj ako Nová Cvernovka – Century Residence, spúšťa predaj bytov v prvej dvojici domov prvej etapy. Kontroverzný projekt z dielne developera FINEP je súčasťou prestavby okolia Cvernovky – „Ružového hradu“, v rámci ktorej vznikne niekoľko nových budov, vrátane dvojice veží, a prebehne rekonštrukcia a nadstavba industriálnej pamiatky.

Čítať viac

Nová Cvernovka – Century Residence odhaľuje ďalšiu etapu, pri Trnavskom mýte bude ďalšia veža

24.10.2019 11:15:00 Adrian Gubčo

Zámer prestavby niekdajších Závodov MDŽ, alebo Cvernovky na Trnavskej ceste, odhaľuje detaily k druhej etape. Prvá časť bola predstavená už pred časom a momentálne čaká na vydanie posledných povolení, aby sa mohlo pristúpiť k výstavbe. Developerom projektu, po ktorom pribudne v blízkosti Trnavského mýta rezidenčný areál s jednou z najvyšších veží v meste, je FINEP.

Čítať viac

Nová Cvernovka – Century Residence pôjde čoskoro do výstavby

09.08.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Development v okolí Cvernovky – „Ružového hradu“ – je veľmi blízko k spusteniu realizácie. Developer FINEP je na ceste k zisku stavebného povolenia na celý rozsiahly projekt, ktorý bude rozdelený na dve etapy. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren.

Čítať viac

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa odhaľuje

31.05.2019 09:55:00 Adrian Gubčo

Budúcnosť výraznej industriálnej pamiatky, Cvernovky na Trnavskej ceste, je známa. V priebehu včerajšej prezentácie jej pripravovanú podobu odhalil architekt Peter Topinka z kancelárie Beňuška Topinka Architekti. Developerom projektu je FINEP.

Čítať viac

Prvá vizualizácia developmentu pri Cvernovke na Trnavskej ceste

13.09.2018 14:15:00 Adrian Gubčo

Zverejnená bola prvá oficiálna vizualizácia projektu, ktorý vyrastie okolo Cvernovky na Trnavskej ceste - "Ružového hradu". Developerom projektu je FINEP.

Čítať viac

FINEP zvyšuje aktivitu a predstavuje projekty Endlicher House a Na lúke

18.09.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer českého pôvodu FINEP je v Bratislave známy viacerými kontroverznými projektami - patria k nim napríklad obytné súbory Jégého Alej I-IV, no najmä výšková budova na Šancovej ulici, známa pod názvom Première. Teraz boli odhalené plány na ďalšie projekty - k Première pripojená budova Endlicher House a v Dúbravke projekt Na lúke. Okrem toho, čoraz viac sa hovorí o ďalšom pokračovaní Jégého Aleje v blízkosti Cvernovky - "Ružového hradu".

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube