Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 05.06.2018 08:00

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa začína odhaľovať

Už nejakú dobu je známe, že Cvernovka na Trnavskej ceste, známa ako "Ružový hrad", má ožiť, pričom projekt na tomto mieste zrealizuje developer FINEP. Po niekoľkoročných prípravách sa teraz prvé informácie objavujú v rámci procesu EIA.

Article Big

Zdroj: FINEP / EIA

Niekdajšia továreň na nite a niťové produkty, v istom období známa aj ako Závody MDŽ, vznikla už na začiatku 20. storočia a fungovala do roku 2004. Z raného obdobia existencie továrne sa zachovala aj najtypickejšia budova, ktorá svojou hmotou aj vežami v rohoch asociuje hrad a v súčasnosti je chránená ako Národná kultúrna pamiatka. Budova je opustená a pomaly chátra, podobne ako celý areál, FINEP však plánuje jeho mohutnú prestavbu, v rámci ktorej v dvoch etapách vzniknú štyri nové objekty, parkovací dom, a zrekonštruuje sa historická budova, nazývaná "stará pradiareň". Prvá etapa predpokladá výstavbu troch domov (A, B, C) a parkovacieho domu (P).

Objekty A a B majú obe funkciu bytových domov a zhodnú výšku 8 nadzemných podlaží (26,2 metra). Objekt A bude obsahovať 32 bytov a 45 apartmánov, objekt B 17 bytov a 90 apartmánov. Najpočetnejšie budú dvojizbové a jednoizbové jednotky, z čoho je zrejmá orientácia na mladších alebo slobodných klientov, nie na rodiny. Objekt C bude tvoriť výškovú dominantu prvej etapy transformácie komplexu, bude mať 26 nadzemných podlaží (82,6 metra) a obsahovať bude 84 bytov a 41 apartmánov so silnou prevahou dvojizbákov (ale s dvoma 5-izbovými rezidenciami na najvyšších dvoch podlažiach). Objekt C zároveň ako jediný bude obsahovať na prízemí aspoň jeden komerčný priestor. V prvej fáze okrem toho vznikne 533 parkovacích miest, z toho 272 v objekte P (parkovacom dome).

V druhej fáze sa vybuduje objekt D, ktorý bude ešte vyšší ako objekt C, a zrekonštruuje a nadstavia sa pradiareň, ktorá bude obsahovať byty a komerčné priestory. Kým objekty A, B, C a E sú myslené ako vytvorenie určitého bloku a poloverejného priestoru medzi nimi, D je zamýšľaný ako hlavná vertikálna dominanta komplexu a v komunkácii s ňou, s pradiarňou a výškovou budovou C vznikne aj hlavný nástupný priestor do areálu (plaza), s väzbami na Trnavskú cestu a zamýšľaný prechod k Miletičovej ulici.

Architektom projektu, minimálne nových stavieb, je jedno z významných českých štúdii A69 - architekti, autori mnohých špičkových realizácii u našich západných susedov. V tomto prípade stáli pred neľahkou úlohou, keďže základné hmoty nového developmentu vyplývali z udeleného územného rozhodnutia na pôvodný projekt Century Residence. Základom ich návrhu je priechodnosť bloku a stavanie na racionalite a efektívnosti pôvodnej zástavby, ktorú chceli preniesť do nového riešenia. Okrem toho sa snažili narábať aj s určitou hierarchiou verejných priestranstiev, od polosúkromných cez dobre prístupné miesta koncentrácie ľudí a služieb. Architekti svoj návrh zhŕňajú konštatovaním, že jednoduché a efektívne riešenia nemusia byť vždy banálne, ale aj prostredníctvom nich sa dá tvoriť príjemné miesto pre život.

Či sa ich ambícia naplní, sa ešte uvidí. FINEP má v Bratislave veľmi zlú povesť, danú urbanisticky aj architektonicky katastrofálnymi realizáciami v podobe príliš masívnych štyroch etáp projektu Jégého Alej, alebo jedného z najkontroverznejších bratislavských projektov Première. Angažovaním kvalitných architektov už síce developer urobil sľubný krok, povesť si však tým napraví len minimálne. Je totiž otázne, ako široká verejnosť prijme výstavbu ďalších výškových budov v danej oblasti (kde by boli oveľa prijateľnejšie, keby už predtým nevznikli také mohutné budovy).

Developer má každopádne k dispozícii územné rozhodnutie (pýtať sa teda nemusí), stavebné povolenie je viacmenej formalita. Výstavba by sa mala začať na začiatku roka 2019, dokončenie projektu sa očakáva ku koncu roka 2021. Bratislava tak čoskoro získa ďalšiu výškovú budovu, a to v oblasti, ktorá sa po zóne Nivy (z)mení na druhú najvýznamnejšiu koncentráciu výškových budov (cluster) v meste.

Galéria

  • Zdroj: Finep / EIA
  • Zdroj: Finep / EIA
  • Zdroj: Finep / EIA

Súvisiace články

Ludwigov Mlyn a Jégého Alej V rastú a menia okolie Trnavského mýta

29.09.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Trnavské mýto v posledných rokoch posilňuje svoj centrálny význam. V budúcnosti pôjde o jeden z uzlových dopravných, ale aj spoločenských bodov na mape Bratislavy. Už teraz na to aktívne reagujú developeri – aktuálne realizované projekty, ktoré, každý iným spôsobom, odrážajú potenciál a ambície lokality, ktorá najradikálnejšími zmenami ešte len prejde.

Čítať viac

Jégého Alej V je už vo výstavbe

07.04.2020 11:44:00 Adrian Gubčo

V Ružinove sa rozbehli práce na realizácii ďalšieho projektu. Prvá etapa obytného súboru Jégého Alej prinesie výstavbu trojice domov, práce sa najprv zamerajú na dva nižšie doskové domy. Druhá etapa je stále v povoľovacom konaní, aj v tomto ohľade však nastal postup.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Vo Vydrici boli potvrdené opatrenia, ktoré prispejú k vysokej kvalite projektu: pribudnú tak odkazy na minulosť, hodnotná zeleň a z Vodnej veže sa stane kultúrny priestor.

High-quality solutions in Vydrica are confirmed. New neighborhood will reflect history, it will be ecological and the developer will contribute to the reconstruction of Vodná veža, a historical monument which will become a cultural space.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #vydrica #oldbratislava #vydricadevelopment #lucron #architecture #contemporaryarchitecture #culture #publicspace

@compassarchitekti @vydrica.ba @markoandplacemakers
Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
V Nuppu pribudne už ôsma etapa. Obytný súbor na mieste bývalého brownfieldu má byť celý dokončený v roku 2025.

Eighth stage of Nuppu residential complex is revealed. Whole development should be completed in 2025.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #nuppu #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
V Záhorskej Bystrici sa stáva realitou nová mestská štvrť.

A new neighborhood in Záhorská Bystrica is becoming reality.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #zahorskabystrica #zahorie #construction #architecture #contemporaryarchitecture #kolisky #karpatiumrezidencie

@itbdevelopment
Západ slnka v novom meste.

Sunset in the new city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #city #downtown #skyline #sunset #skypark #skyparkbyzahahadid #highrise #twincitytower #nivy #novenivy #nivytower #architecture #contemporaryarchitecture #street
Kto by toto tipoval na koniec Petržalky?

Who would guess that this is on the edge of Petržalka?

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #bricks #architecture #contemporaryarchitecture #novanta

@langbenedekarchitects
Pozrieť viac

YouTube