YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 12.01.2021 11:55

Jégého Alej V sa rozširuje o vežu Danubius One, prvé budovy dosiahli štádium hrubej stavby

Masívny development Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo mení okolie niekdajšej továrne Danubius. Východne od historickej pamiatky už vyrástla dvojica bytových domov, ktorá vytvára základ akéhosi bloku, čoskoro k nim pribudne aj prvá z dvojice plánovaných výškových budov. Developer sa pri jej pomenovaní inšpiroval historickým názvom fabriky.

Výstavba projektu sa rozbehla na konci roka 2019, teda viac ako desaťročie potom, ako bol zámer na tomto mieste prvýkrát predstavený. V predkrízovom období na tomto mieste plánoval developer Immoeast výstavbu polyfunkčného komplexu Century Residence, v rámci ktorého chcel obstavať historický objekt, známy ako „Ružový hrad“. Pre tento zámer získal v roku 2007 aj územné rozhodnutie. Kríza však plány zhatila a pozemky aj s projektom prebral FINEP.

Ten už v lokalite zrealizoval štvoricu etáp Jégého Aleje, pričom vo všetkých prípadoch išlo o masívne rezidenčné projekty, a s výnimkou prvej etapy len s minimom občianskej vybavenosti. Argumentom bola existencia nákupného centra Centrál, ktoré malo saturovať požiadavku po umiestnení väčšieho rozsahu retailu. Daný model developer do veľkej miery skopíroval aj v piatej časti transformácie územia.

Advertising

Prvá dvojica rozostavaných budov, osempodlažné doskové bytové domy, obsahuje 184 bytov a apartmánov, no žiadnu občianska vybavenosť. Budovy medzi sebou vytvárajú vyvýšený vnútroblok (pod jeho povrchom je parkovací dom), ktorý bude parkovo upravený. Domy sú však osadené mimoriadne blízko pri sebe, čo bude vo viacerých prípadoch viesť k zhoršeniu kvality bývania v niektorých bytoch, orientovaných do fasády domu naproti.

Napriek týmto nedostatkom, predaj postupne napreduje – developer uvádza, že v Jégého Aleji V je voľných ešte 55 jednotiek. Predať sa podarilo aj niekoľko najhoršie položených apartmánov. Štandard je vyslovene priemerný, ceny sú však s ohľadom na dostupnosť do centra Bratislavy konkurencieschopné. To bolo základom úspechu aj ostatných etáp Jégého Alejí, a to aj napriek ich nízkej urbanistickej či architektonickej kvalite.

Úspešný predaj sa navyše stáva predpokladom pre naštartovanie druhej časti projektu, ktorou je výstavba výškovej budovy v severnej časti pozemku. Veža Danubius One má mať 26 nadzemných podlaží a podľa dokumentácie mala obsahovať 84 bytov a 41 apartmánov. Webstránka projektu však uvádza 87 voľných jednotiek a 31 predaných. Ceny sú už vyššie a zohľadňujú aj benefit výhľadov, štandardom sa však veža od nižších domov nelíši. V parteri orientovanom smerom k Trnavskej ceste je naplánovaná menšia občianska vybavenosť – developer zmieňuje kaviareň.

Architektonické stvárnenie veže, za ktorým stoja pražskí A69 – Architekti, má oveľa vyššiu úroveň ako všetky ostatné časti Jégého Aleje. Autori boli v neľahkej pozícii – urbanizmus súboru už bol do veľkej miery daný, preto museli vyťažiť z minima maximum a dodať projektu príťažlivý charakter aj bez toho, aby mohli radikálnejšie zasiahnuť do členenia budov alebo rozsahu verejného priestoru. V prípade veže sa im to podarilo so cťou. Nižšie budovy sú slabšie, to je ale ovplyvnené predovšetkým faktom, že ide o samostatné objekty.

Stavebník v tejto chvíli už realizuje základy stavby, vo výstavbe tak je celá prvá časť Jégého Aleje V. Dvojica nižších domov by s ohľadom na vysoké tempo výstavby mohla byť dokončená už do konca tohto roka. Danubius One by mohol nasledovať s približne ročným oneskorením, dobudovaný tak môže byť ku koncu roka 2022. Táto časť Ružinova, ako aj okolie Trnavského Mýta, tak dostane ďalšiu výškovú budovu, ani zďaleka však nie poslednú.

 

 

Jedna z nových výškových budov by totiž mala vzniknúť priamo v rámci developmentu od FINEPu. Druhá fáza projektu zahŕňa nielen rekonštrukciu Danubiusky, ale aj výstavbu druhej výškovej stavby s 34 nadzemnými podlažiami a až 118 metrami. Tým sa zaradí medzi najvyššie budovy Bratislavy a dominanty tejto časti metropoly, hoci otvorená je aj výstavba podobne vysokej veže v rámci Nového Istropolisu od developera Immocap.

Na túto časť projektu aktuálne prebieha stavebné konanie, vydanie povolenia je tak len otázkou času. Voči rozhodnutiu očakávam odvolania, tie však veľa na situácii nezmenia. Realizácia ďalších častí developmentu by sa mohla spustiť teoreticky už v tomto roku. Definitívny výzor najvyššej veže zatiaľ odhalený nebol, pravdepodobne však bude súvisieť s podobou Danubius One.

Medzičasom, v rámci zrekonštruovanej Cvernovky, resp. Danubiusky, konečne vznikne aj rozsiahlejšia vybavenosť, nachádzať sa tu má 15 jednotiek, vrátane reštaurácie, fitnesscentra a asi dvoch kancelárií. Zachované bude rozsiahle centrálne átrium, odkiaľ bude prístup do jednotlivých rezidencií – predbežne sa tu očakáva vznik 7 bytov (v nadstavbe) a 66 apartmánov. Autorom rekonštrukcie sú Beňuška Topinka Architekti. „Ružový hrad“ po obnove pravdepodobne príde o svoju charakteristickú ružovú farbu.

Celkové dokončenie projektu očakávam približne v roku 2024. Jeho dokončenie prinesie ďalšiu výraznú zmenu charakteru územia, a to aj napriek tomu, že sa tu dnes nachádzajú mohutné staršie etapy Jégého Aleje. Pri diaľkových pohľadoch vytvorí tento projekt sám osebe malý „cluster“ výškových budov. Po prípadnom dokončení Nového Istropolisu a plánovaných veží v jeho areáli, ako aj výhľadovom zániku a prestavbe pozemkov, kde je dnes bývalé sídlo Štatistického úradu SR (a je len málo dôvodov predpokladať, že budúci majiteľ nepôjde do výšky), bude Trnavské Mýto husto obstavané výškovými domami.

Advertising

Keďže ide o jednu z kľúčových križovatiek verejnej dopravy v rámci Bratislavy, z dopravného hľadiska ide o ideálne umiestnenie veží, na diskusiu je však téma urbanistickej kompozície. Vertikálne dominanty v tejto oblasti vznikli v podstate bez plánu a širšieho posúdenia. V tejto chvíli je však už neskoro na zatiahnutie akejsi ručnej brzdy – časť budov už vznikla a ďalšie sú schválené alebo pred schválením. Roztratená panoráma Bratislavy sa stáva jej poznávacím znakom a súčasťou jej identity.

Rozhodujúcou úlohou je tak zvýšenie architektonickej kvality jednotlivých veží. V prípade Trnavského Mýta sa zdá, že by architektonickou dominantou mohla byť výšková budova v rámci Nového Istropolisu od špičkovej holandskej kancelárie KCAP – samozrejme, za predpokladu, že jej realizácia nebude zablokovaná odporom verejnosti. V takom prípade sa „landmarkom“ môže stať veža v Jégého Aleji V.

Aj napriek optimizmu a kvalite pražského štúdia mám pochybnosti o tom, či práve toto bude budova, ktorá bude mať úroveň ikony, akú si táto časť mesta zaslúži. Aj to je však jedna z charakteristík slovenskej metropoly – ide o mesto stratených príležitostí, kde sa s ľahkosťou odhadzujú kvalitné riešenia, aby boli nahrádzané slabšími návrhmi alebo provizóriami, ktoré už navždy znížia jeho príťažlivosť aj kvalitu života jeho obyvateľov a obyvateliek.

 

Fotografie z 29.12.2020. Pozrite si výstavbu Jégého Aleje V vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP

Súvisiace články

Danubius One je pred dosiahnutím plnej výšky, Jégého Alej sa začne čoskoro otvárať

24.06.2022 17:28:30 Adrian Gubčo

Blízke okolie Trnavského mýta získava ďalšiu výškovú dominantu. Už čoskoro by mala plnú výšku dosiahnuť veža Danubius One, súčasť projektu Jégého Alej V od developera FINEP. Blízko k dokončeniu sú prvé, nižšie časti rozsiahleho developmentu, ktorý zahustí túto postindustriálnu lokalitu. To však nie je všetko – developer ešte plánuje ďalšiu vežu, ktorá bude jednou z najvyšších v Bratislave.

Čítať viac

Danubius One prerastá okolie

24.01.2022 13:39:47 Adrian Gubčo

Jégého Alej V od developera FINEP je dnes jedným z väčších rezidenčných projektov, ktoré vznikajú v bratislavskom vnútornom meste. V prvej etape vzniká prvá trojica bytoviek, ktorá bude neskôr doplnená o ďalšiu novostavbu a zrekonštruovaný objekt bývalej Cvernovky, prezývanej aj Ružový hrad. V lokalite blízko Trnavského mýta rastie prvá z dvojice veží, ktoré tu vytvoria ďalšie bratislavské hniezdo výškových budov.

Čítať viac

Jégého Alej V začína získavať definitívnu podobu, rastie aj výšková budova

28.06.2021 17:25:32 Adrian Gubčo

Veľký rezidenčný projekt Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo napreduje. Miestami sa už začína odhaľovať definitívna podoba fasády, ktorá má čiastočne asociovať priemyselnú minulosť lokality. Nad úroveň terénu sa už prediera aj budova Danubius One – prvá z dvojice veží, ktoré v rámci developmentu vzniknú. Bratislava tak získava ďalšiu výškovú budovu.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn a Jégého Alej V rastú a menia okolie Trnavského mýta

29.09.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Trnavské mýto v posledných rokoch posilňuje svoj centrálny význam. V budúcnosti pôjde o jeden z uzlových dopravných, ale aj spoločenských bodov na mape Bratislavy. Už teraz na to aktívne reagujú developeri – aktuálne realizované projekty, ktoré, každý iným spôsobom, odrážajú potenciál a ambície lokality, ktorá najradikálnejšími zmenami ešte len prejde.

Čítať viac

Jégého Alej V je už vo výstavbe

07.04.2020 11:44:00 Adrian Gubčo

V Ružinove sa rozbehli práce na realizácii ďalšieho projektu. Prvá etapa obytného súboru Jégého Alej prinesie výstavbu trojice domov, práce sa najprv zamerajú na dva nižšie doskové domy. Druhá etapa je stále v povoľovacom konaní, aj v tomto ohľade však nastal postup.

Čítať viac

Jégého Alej V má stavebné povolenie

13.12.2019 16:11:48 Adrian Gubčo

Výstavba dlho pripravovaného a kontroverzného projektu Jégého Alej V, oficiálne známeho ako Nová Cvernovka – Century Residence, sa čoskoro rozbehne. Informáciu o podpise stavebného povolenia oznámil na sociálnej sieti starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren, aktuálne je toto povolenie zverejnené aj na úradnej tabuli.

Čítať viac

Jégého Alej V spúšťa predaj bytov v prvej etape

25.11.2019 10:45:00 Adrian Gubčo

Projekt Jégého Alej V, oficiálne známy aj ako Nová Cvernovka – Century Residence, spúšťa predaj bytov v prvej dvojici domov prvej etapy. Kontroverzný projekt z dielne developera FINEP je súčasťou prestavby okolia Cvernovky – „Ružového hradu“, v rámci ktorej vznikne niekoľko nových budov, vrátane dvojice veží, a prebehne rekonštrukcia a nadstavba industriálnej pamiatky.

Čítať viac

Nová Cvernovka – Century Residence odhaľuje ďalšiu etapu, pri Trnavskom mýte bude ďalšia veža

24.10.2019 11:15:00 Adrian Gubčo

Zámer prestavby niekdajších Závodov MDŽ, alebo Cvernovky na Trnavskej ceste, odhaľuje detaily k druhej etape. Prvá časť bola predstavená už pred časom a momentálne čaká na vydanie posledných povolení, aby sa mohlo pristúpiť k výstavbe. Developerom projektu, po ktorom pribudne v blízkosti Trnavského mýta rezidenčný areál s jednou z najvyšších veží v meste, je FINEP.

Čítať viac

Nová Cvernovka – Century Residence pôjde čoskoro do výstavby

09.08.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Development v okolí Cvernovky – „Ružového hradu“ – je veľmi blízko k spusteniu realizácie. Developer FINEP je na ceste k zisku stavebného povolenia na celý rozsiahly projekt, ktorý bude rozdelený na dve etapy. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren.

Čítať viac

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa odhaľuje

31.05.2019 09:55:00 Adrian Gubčo

Budúcnosť výraznej industriálnej pamiatky, Cvernovky na Trnavskej ceste, je známa. V priebehu včerajšej prezentácie jej pripravovanú podobu odhalil architekt Peter Topinka z kancelárie Beňuška Topinka Architekti. Developerom projektu je FINEP.

Čítať viac

Prvá vizualizácia developmentu pri Cvernovke na Trnavskej ceste

13.09.2018 14:15:00 Adrian Gubčo

Zverejnená bola prvá oficiálna vizualizácia projektu, ktorý vyrastie okolo Cvernovky na Trnavskej ceste - "Ružového hradu". Developerom projektu je FINEP.

Čítať viac

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa začína odhaľovať

05.06.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Už nejakú dobu je známe, že Cvernovka na Trnavskej ceste, známa ako "Ružový hrad", má ožiť, pričom projekt na tomto mieste zrealizuje developer FINEP. Po niekoľkoročných prípravách sa teraz prvé informácie objavujú v rámci procesu EIA.

Čítať viac

FINEP zvyšuje aktivitu a predstavuje projekty Endlicher House a Na lúke

18.09.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer českého pôvodu FINEP je v Bratislave známy viacerými kontroverznými projektami - patria k nim napríklad obytné súbory Jégého Alej I-IV, no najmä výšková budova na Šancovej ulici, známa pod názvom Première. Teraz boli odhalené plány na ďalšie projekty - k Première pripojená budova Endlicher House a v Dúbravke projekt Na lúke. Okrem toho, čoraz viac sa hovorí o ďalšom pokračovaní Jégého Aleje v blízkosti Cvernovky - "Ružového hradu".

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube