Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 13.12.2019 16:11

Jégého Alej V má stavebné povolenie

Výstavba dlho pripravovaného a kontroverzného projektu Jégého Alej V, oficiálne známeho ako Nová Cvernovka – Century Residence, sa čoskoro rozbehne. Informáciu o podpise stavebného povolenia oznámil na sociálnej sieti starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren, aktuálne je toto povolenie zverejnené aj na úradnej tabuli.

Article Big

Zdroj: FINEP

Blízkemu vydaniu stavebného povolenia nasvedčovalo už nedávne spustenie predaja bytov pre VIP klientov developera, ktorým je česká spoločnosť FINEP. Nič sa situácii nezmenil ani fakt, že proti projektu spísala časť miestnych obyvateľov petíciu, ktorú vedenie mestskej časti slovne podporilo, hoci sa k nej „nestihlo“ oficiálne vyjadriť v zákonnej lehote.

V dôsledku toho sa starosta posťažoval, že povolenie musel vydať napriek veľkému osobnému nesúhlasu s developmentom, ktorý údajne predstavuje najbrutálnejší príklad zahusťovania v Ružinove. Dôvodom bol fakt, že projekt mal územné rozhodnutie, hoci z roku 2007. Dnes by už takýto zámer pravdepodobne neprešiel cez posudzovanie.

Samotný developer prijal vydanie povolenia s potešením, pripomínajúc, že je plné v súlade so zákonnými normami. „Všetko bolo a je z našej strany, teda zo strany developera, v poriadku a podľa zákonov a noriem, ktoré platili alebo sú platné pre výstavbu,“ cituje Davida Jirušeka, hovorcu FINEPu, denník SME. „Tento projekt je aj plne v súlade s dnešnými trendmi zahusťovania priestoru v meste.“

Developer projekt kúpil v roku 2016 s vydanými povoleniami. Pôvodne bol pripravovaný spoločnosťou Immoeast. Výstavba prvej etapy prebehne pravdepodobne medzi rokmi 2020-2023.

 

Zdroj: FINEP

 

Projekt samotný je tvorený štvoricou objektov v prvej etape a dvojicou domov v druhej. V prvej časti developmentu vznikne trojica bytových domov, dvoch osempodlažných a jedného 26-podlažného vežiaka. Spoločne tvoria akýsi vnútroblok na východnej strane Cvernovky – „Ružového hradu“, ktorý bude parkovo upravený. Štvrtým objektom je parkovací dom.

V druhej etape vznikne výšková dominanta komplexu, veža s 34 nadzemnými podlažiami a výškou 118 metrov. Okrem toho prebehne aj rekonštrukcia a nadstavba samotnej Cvernovky. Táto časť projektu ešte povolená nie je, zatiaľ prebieha posudzovanie vplyvov na životné prostredie, predpokladať sa však dá podobný postup ako pri prvej etape.

Celkovo by v projekte malo vzniknúť 564 bytov a apartmánov, z toho 309 v prvej etape a 255 v druhej. Občianska vybavenosť vznikne v parteri Cvernovky a vyššej z veží. Očakáva sa vznik menších verejných plôch, developer sa podľa všetkého rozhodol nerealizovať veľkorysejší koncept verejných priestranstiev z pera kancelárií GutGut a LABAK.

Čo sa týka dizajnu, FINEP zveril dôveru pražskej kancelárií A69 Architekti, ktorá patrí k najoceňovanejším pracoviskám v Česku, v tomto prípade však mala možnosti obmedzené platnými povoleniami. Rekonštrukciu Cvernovky zabezpečuje kancelária Beňuška Topinka Architekti.

Plné dokončenie celého projektu očakávam okolo roku 2025.

 

Budúca podoba Cvernovky. Zdroj: Beňuška Topinka Architekti

 

FINEP po dlhých rokoch „odklial“ ďalší dlhodobo utlmený projekt, hoci opäť mu to vyslúži len kritiku. Developer v poslednej dobe ťažil najmä z rozbehnutia podobných, už vypovoľovaných zámerov, čo je síce mimoriadne výhodné, nesie to však so sebou dedičstvo čias, kedy tieto projekty a povolenia vznikli.

Najznámejším príkladom je vežiak Première na Šancovej ulici, asi najnenávidenejší aktuálny projekt v Bratislave a takmer istý víťaz budúcoročnej anticeny za architektúru BRUTUS, ktorý FINEP taktiež prebral už povolený. Napriek tomu, český developer sa tvári, že jeho realizácie sú špičkové a kritika je neopodstatnená.

Ako píše SME, podľa developera je napríklad Jégého Alej V „neustále predmetom nezmyselných debát na sociálnych sieťach“. Hovorca spoločnosti ďalej tvrdí, že „...O projekte diskutuje stále dokola len vybraný počet niekoľkých málo osôb, ktorí sa sami vymenovali do kategórie odborníkov a znalcov architektúry, legislatívy alebo rozvoja mesta.“

Ide o zábavný komentár od hovorcu spoločnosti, o ktorej je známe, že prakticky skopírovala koncepciu časti prvej etapy projektu Slnečnice – Viladomy bez toho, aby oslovila autorov pôvodnej architektúry, alebo ktorá bola vedená jednou zo spoluautoriek Stavebného zákona – toho istého zákona, ktorý je nepriamo predmetom kritiky aj zo strany FINEPu samotného (viď komentár aktuálneho vedenia spoločnosti k problematike meškajúcich stavieb, čo so Stavebným zákonom súvisí).

Ak sú projekty firmy negatívne hodnotené aj zo strany ľudí, ktorí inak podporujú výstavbu a development, malo by ísť o podnet na zamyslenie. Sebareflexia je najlepší spôsob, ako si začať naprávať narušenú povesť, ktorú potom bude potrebné roky prácne budovať lepšími návrhmi. Vo FINEPe však zatiaľ podľa tlačových výstupov k tejto zmene myslenia nedochádza. V meste s vedením tvrdo vystupujúcim voči developerom to bude problém.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP

Súvisiace články

Jégého Alej V sa rozširuje o vežu Danubius One, prvé budovy dosiahli štádium hrubej stavby

12.01.2021 11:55:00 Adrian Gubčo

Masívny development Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo mení okolie niekdajšej továrne Danubius. Východne od historickej pamiatky už vyrástla dvojica bytových domov, ktorá vytvára základ akéhosi bloku, čoskoro k nim pribudne aj prvá z dvojice plánovaných výškových budov. Developer sa pri jej pomenovaní inšpiroval historickým názvom fabriky.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn a Jégého Alej V rastú a menia okolie Trnavského mýta

29.09.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Trnavské mýto v posledných rokoch posilňuje svoj centrálny význam. V budúcnosti pôjde o jeden z uzlových dopravných, ale aj spoločenských bodov na mape Bratislavy. Už teraz na to aktívne reagujú developeri – aktuálne realizované projekty, ktoré, každý iným spôsobom, odrážajú potenciál a ambície lokality, ktorá najradikálnejšími zmenami ešte len prejde.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať nájomný bytový dom pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze.

Another architecture competition is completed: This is the future look of rental housing for elderly people on Parková st. in the borough of Prievoz.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #housing #living #home #rentalhousing #affordablehousing #city #architecture #contemporaryarchitecture

@ateliersuperatelier @vizerenderings
V Podunajských Biskupiciach môže vzniknúť Bratislavská športová akadémia. Projekt má podporu poslancov, a to aj napriek umiestneniu "bývania pre športovcov".

Bratislava Sports Academy could be built in Podunajské Biskupice. Project has the support of local government, even despite the fact that it contains "living for sportsmen" - massive residential units.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #sport #football #bratislavskasportovaakademia #bratislavasportsacademy #biskupice #podunajskebiskupice
Bratislava získa ďalší obnovený verejný priestor: úpravou prejde parčík pri zastávke Blumentál.

Bratislava will get another revitalised public space: pocket park next to Blumentál stop will be reconstructed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #park #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #design

@mapa_architekti
Petržalka môže získať nový park na Šrobárovom námestí. Predstavená bola architektonická štúdia.

Petržalka might get a new park on Šrobárovo Sq. Architectural study was revealed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #park #publicspace #urbanism #city #petrzalka #petržalka #greenery
Urban Residence je takmer dokončené.

Urban Residence is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #UrbanResidence #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
YIM.BA je po Vianociach späť. Pozrime sa na najnovší odhalený bratislavský projekt: novú podobu bývalej pôrodnice na Zochovej ulici, ktorá sa premení na nadštandardný obytný súbor.

YIM.BA is back after Christmas. Lets take a look at the newest Bratislava development: former clinic at Zochova st. will change onto luxurious residential complex.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #luxuryliving #luxury #reconstruction #history #architecture #historicalarchitecture #culture
Pozrieť viac

YouTube