YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 13.12.2019 16:11

Jégého Alej V má stavebné povolenie

Výstavba dlho pripravovaného a kontroverzného projektu Jégého Alej V, oficiálne známeho ako Nová Cvernovka – Century Residence, sa čoskoro rozbehne. Informáciu o podpise stavebného povolenia oznámil na sociálnej sieti starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren, aktuálne je toto povolenie zverejnené aj na úradnej tabuli.

Zdroj: FINEP

Zdroj: FINEP

Blízkemu vydaniu stavebného povolenia nasvedčovalo už nedávne spustenie predaja bytov pre VIP klientov developera, ktorým je česká spoločnosť FINEP. Nič sa situácii nezmenil ani fakt, že proti projektu spísala časť miestnych obyvateľov petíciu, ktorú vedenie mestskej časti slovne podporilo, hoci sa k nej „nestihlo“ oficiálne vyjadriť v zákonnej lehote.

V dôsledku toho sa starosta posťažoval, že povolenie musel vydať napriek veľkému osobnému nesúhlasu s developmentom, ktorý údajne predstavuje najbrutálnejší príklad zahusťovania v Ružinove. Dôvodom bol fakt, že projekt mal územné rozhodnutie, hoci z roku 2007. Dnes by už takýto zámer pravdepodobne neprešiel cez posudzovanie.

Samotný developer prijal vydanie povolenia s potešením, pripomínajúc, že je plné v súlade so zákonnými normami. „Všetko bolo a je z našej strany, teda zo strany developera, v poriadku a podľa zákonov a noriem, ktoré platili alebo sú platné pre výstavbu,“ cituje Davida Jirušeka, hovorcu FINEPu, denník SME. „Tento projekt je aj plne v súlade s dnešnými trendmi zahusťovania priestoru v meste.“

Developer projekt kúpil v roku 2016 s vydanými povoleniami. Pôvodne bol pripravovaný spoločnosťou Immoeast. Výstavba prvej etapy prebehne pravdepodobne medzi rokmi 2020-2023.

 

Zdroj: FINEP

 

Projekt samotný je tvorený štvoricou objektov v prvej etape a dvojicou domov v druhej. V prvej časti developmentu vznikne trojica bytových domov, dvoch osempodlažných a jedného 26-podlažného vežiaka. Spoločne tvoria akýsi vnútroblok na východnej strane Cvernovky – „Ružového hradu“, ktorý bude parkovo upravený. Štvrtým objektom je parkovací dom.

V druhej etape vznikne výšková dominanta komplexu, veža s 34 nadzemnými podlažiami a výškou 118 metrov. Okrem toho prebehne aj rekonštrukcia a nadstavba samotnej Cvernovky. Táto časť projektu ešte povolená nie je, zatiaľ prebieha posudzovanie vplyvov na životné prostredie, predpokladať sa však dá podobný postup ako pri prvej etape.

Celkovo by v projekte malo vzniknúť 564 bytov a apartmánov, z toho 309 v prvej etape a 255 v druhej. Občianska vybavenosť vznikne v parteri Cvernovky a vyššej z veží. Očakáva sa vznik menších verejných plôch, developer sa podľa všetkého rozhodol nerealizovať veľkorysejší koncept verejných priestranstiev z pera kancelárií GutGut a LABAK.

Čo sa týka dizajnu, FINEP zveril dôveru pražskej kancelárií A69 Architekti, ktorá patrí k najoceňovanejším pracoviskám v Česku, v tomto prípade však mala možnosti obmedzené platnými povoleniami. Rekonštrukciu Cvernovky zabezpečuje kancelária Beňuška Topinka Architekti.

Plné dokončenie celého projektu očakávam okolo roku 2025.

 

Budúca podoba Cvernovky. Zdroj: Beňuška Topinka Architekti

 

FINEP po dlhých rokoch „odklial“ ďalší dlhodobo utlmený projekt, hoci opäť mu to vyslúži len kritiku. Developer v poslednej dobe ťažil najmä z rozbehnutia podobných, už vypovoľovaných zámerov, čo je síce mimoriadne výhodné, nesie to však so sebou dedičstvo čias, kedy tieto projekty a povolenia vznikli.

Najznámejším príkladom je vežiak Première na Šancovej ulici, asi najnenávidenejší aktuálny projekt v Bratislave a takmer istý víťaz budúcoročnej anticeny za architektúru BRUTUS, ktorý FINEP taktiež prebral už povolený. Napriek tomu, český developer sa tvári, že jeho realizácie sú špičkové a kritika je neopodstatnená.

Ako píše SME, podľa developera je napríklad Jégého Alej V „neustále predmetom nezmyselných debát na sociálnych sieťach“. Hovorca spoločnosti ďalej tvrdí, že „...O projekte diskutuje stále dokola len vybraný počet niekoľkých málo osôb, ktorí sa sami vymenovali do kategórie odborníkov a znalcov architektúry, legislatívy alebo rozvoja mesta.“

Ide o zábavný komentár od hovorcu spoločnosti, o ktorej je známe, že prakticky skopírovala koncepciu časti prvej etapy projektu Slnečnice – Viladomy bez toho, aby oslovila autorov pôvodnej architektúry, alebo ktorá bola vedená jednou zo spoluautoriek Stavebného zákona – toho istého zákona, ktorý je nepriamo predmetom kritiky aj zo strany FINEPu samotného (viď komentár aktuálneho vedenia spoločnosti k problematike meškajúcich stavieb, čo so Stavebným zákonom súvisí).

Ak sú projekty firmy negatívne hodnotené aj zo strany ľudí, ktorí inak podporujú výstavbu a development, malo by ísť o podnet na zamyslenie. Sebareflexia je najlepší spôsob, ako si začať naprávať narušenú povesť, ktorú potom bude potrebné roky prácne budovať lepšími návrhmi. Vo FINEPe však zatiaľ podľa tlačových výstupov k tejto zmene myslenia nedochádza. V meste s vedením tvrdo vystupujúcim voči developerom to bude problém.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP

Súvisiace články

Danubius One je pred dosiahnutím plnej výšky, Jégého Alej sa začne čoskoro otvárať

24.06.2022 17:28:30 Adrian Gubčo

Blízke okolie Trnavského mýta získava ďalšiu výškovú dominantu. Už čoskoro by mala plnú výšku dosiahnuť veža Danubius One, súčasť projektu Jégého Alej V od developera FINEP. Blízko k dokončeniu sú prvé, nižšie časti rozsiahleho developmentu, ktorý zahustí túto postindustriálnu lokalitu. To však nie je všetko – developer ešte plánuje ďalšiu vežu, ktorá bude jednou z najvyšších v Bratislave.

Čítať viac

Danubius One prerastá okolie

24.01.2022 13:39:47 Adrian Gubčo

Jégého Alej V od developera FINEP je dnes jedným z väčších rezidenčných projektov, ktoré vznikajú v bratislavskom vnútornom meste. V prvej etape vzniká prvá trojica bytoviek, ktorá bude neskôr doplnená o ďalšiu novostavbu a zrekonštruovaný objekt bývalej Cvernovky, prezývanej aj Ružový hrad. V lokalite blízko Trnavského mýta rastie prvá z dvojice veží, ktoré tu vytvoria ďalšie bratislavské hniezdo výškových budov.

Čítať viac

Jégého Alej V začína získavať definitívnu podobu, rastie aj výšková budova

28.06.2021 17:25:32 Adrian Gubčo

Veľký rezidenčný projekt Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo napreduje. Miestami sa už začína odhaľovať definitívna podoba fasády, ktorá má čiastočne asociovať priemyselnú minulosť lokality. Nad úroveň terénu sa už prediera aj budova Danubius One – prvá z dvojice veží, ktoré v rámci developmentu vzniknú. Bratislava tak získava ďalšiu výškovú budovu.

Čítať viac

Jégého Alej V sa rozširuje o vežu Danubius One, prvé budovy dosiahli štádium hrubej stavby

12.01.2021 11:55:00 Adrian Gubčo

Masívny development Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo mení okolie niekdajšej továrne Danubius. Východne od historickej pamiatky už vyrástla dvojica bytových domov, ktorá vytvára základ akéhosi bloku, čoskoro k nim pribudne aj prvá z dvojice plánovaných výškových budov. Developer sa pri jej pomenovaní inšpiroval historickým názvom fabriky.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn a Jégého Alej V rastú a menia okolie Trnavského mýta

29.09.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Trnavské mýto v posledných rokoch posilňuje svoj centrálny význam. V budúcnosti pôjde o jeden z uzlových dopravných, ale aj spoločenských bodov na mape Bratislavy. Už teraz na to aktívne reagujú developeri – aktuálne realizované projekty, ktoré, každý iným spôsobom, odrážajú potenciál a ambície lokality, ktorá najradikálnejšími zmenami ešte len prejde.

Čítať viac

Jégého Alej V je už vo výstavbe

07.04.2020 11:44:00 Adrian Gubčo

V Ružinove sa rozbehli práce na realizácii ďalšieho projektu. Prvá etapa obytného súboru Jégého Alej prinesie výstavbu trojice domov, práce sa najprv zamerajú na dva nižšie doskové domy. Druhá etapa je stále v povoľovacom konaní, aj v tomto ohľade však nastal postup.

Čítať viac

Jégého Alej V spúšťa predaj bytov v prvej etape

25.11.2019 10:45:00 Adrian Gubčo

Projekt Jégého Alej V, oficiálne známy aj ako Nová Cvernovka – Century Residence, spúšťa predaj bytov v prvej dvojici domov prvej etapy. Kontroverzný projekt z dielne developera FINEP je súčasťou prestavby okolia Cvernovky – „Ružového hradu“, v rámci ktorej vznikne niekoľko nových budov, vrátane dvojice veží, a prebehne rekonštrukcia a nadstavba industriálnej pamiatky.

Čítať viac

Nová Cvernovka – Century Residence odhaľuje ďalšiu etapu, pri Trnavskom mýte bude ďalšia veža

24.10.2019 11:15:00 Adrian Gubčo

Zámer prestavby niekdajších Závodov MDŽ, alebo Cvernovky na Trnavskej ceste, odhaľuje detaily k druhej etape. Prvá časť bola predstavená už pred časom a momentálne čaká na vydanie posledných povolení, aby sa mohlo pristúpiť k výstavbe. Developerom projektu, po ktorom pribudne v blízkosti Trnavského mýta rezidenčný areál s jednou z najvyšších veží v meste, je FINEP.

Čítať viac

Nová Cvernovka – Century Residence pôjde čoskoro do výstavby

09.08.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Development v okolí Cvernovky – „Ružového hradu“ – je veľmi blízko k spusteniu realizácie. Developer FINEP je na ceste k zisku stavebného povolenia na celý rozsiahly projekt, ktorý bude rozdelený na dve etapy. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren.

Čítať viac

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa odhaľuje

31.05.2019 09:55:00 Adrian Gubčo

Budúcnosť výraznej industriálnej pamiatky, Cvernovky na Trnavskej ceste, je známa. V priebehu včerajšej prezentácie jej pripravovanú podobu odhalil architekt Peter Topinka z kancelárie Beňuška Topinka Architekti. Developerom projektu je FINEP.

Čítať viac

Prvá vizualizácia developmentu pri Cvernovke na Trnavskej ceste

13.09.2018 14:15:00 Adrian Gubčo

Zverejnená bola prvá oficiálna vizualizácia projektu, ktorý vyrastie okolo Cvernovky na Trnavskej ceste - "Ružového hradu". Developerom projektu je FINEP.

Čítať viac

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa začína odhaľovať

05.06.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Už nejakú dobu je známe, že Cvernovka na Trnavskej ceste, známa ako "Ružový hrad", má ožiť, pričom projekt na tomto mieste zrealizuje developer FINEP. Po niekoľkoročných prípravách sa teraz prvé informácie objavujú v rámci procesu EIA.

Čítať viac

FINEP zvyšuje aktivitu a predstavuje projekty Endlicher House a Na lúke

18.09.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer českého pôvodu FINEP je v Bratislave známy viacerými kontroverznými projektami - patria k nim napríklad obytné súbory Jégého Alej I-IV, no najmä výšková budova na Šancovej ulici, známa pod názvom Première. Teraz boli odhalené plány na ďalšie projekty - k Première pripojená budova Endlicher House a v Dúbravke projekt Na lúke. Okrem toho, čoraz viac sa hovorí o ďalšom pokračovaní Jégého Aleje v blízkosti Cvernovky - "Ružového hradu".

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube