Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 13.12.2019 16:11

Jégého Alej V má stavebné povolenie

Výstavba dlho pripravovaného a kontroverzného projektu Jégého Alej V, oficiálne známeho ako Nová Cvernovka – Century Residence, sa čoskoro rozbehne. Informáciu o podpise stavebného povolenia oznámil na sociálnej sieti starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren, aktuálne je toto povolenie zverejnené aj na úradnej tabuli.

Article Big

Zdroj: FINEP

Blízkemu vydaniu stavebného povolenia nasvedčovalo už nedávne spustenie predaja bytov pre VIP klientov developera, ktorým je česká spoločnosť FINEP. Nič sa situácii nezmenil ani fakt, že proti projektu spísala časť miestnych obyvateľov petíciu, ktorú vedenie mestskej časti slovne podporilo, hoci sa k nej „nestihlo“ oficiálne vyjadriť v zákonnej lehote.

V dôsledku toho sa starosta posťažoval, že povolenie musel vydať napriek veľkému osobnému nesúhlasu s developmentom, ktorý údajne predstavuje najbrutálnejší príklad zahusťovania v Ružinove. Dôvodom bol fakt, že projekt mal územné rozhodnutie, hoci z roku 2007. Dnes by už takýto zámer pravdepodobne neprešiel cez posudzovanie.

Samotný developer prijal vydanie povolenia s potešením, pripomínajúc, že je plné v súlade so zákonnými normami. „Všetko bolo a je z našej strany, teda zo strany developera, v poriadku a podľa zákonov a noriem, ktoré platili alebo sú platné pre výstavbu,“ cituje Davida Jirušeka, hovorcu FINEPu, denník SME. „Tento projekt je aj plne v súlade s dnešnými trendmi zahusťovania priestoru v meste.“

Developer projekt kúpil v roku 2016 s vydanými povoleniami. Pôvodne bol pripravovaný spoločnosťou Immoeast. Výstavba prvej etapy prebehne pravdepodobne medzi rokmi 2020-2023.

 

Zdroj: FINEP

 

Projekt samotný je tvorený štvoricou objektov v prvej etape a dvojicou domov v druhej. V prvej časti developmentu vznikne trojica bytových domov, dvoch osempodlažných a jedného 26-podlažného vežiaka. Spoločne tvoria akýsi vnútroblok na východnej strane Cvernovky – „Ružového hradu“, ktorý bude parkovo upravený. Štvrtým objektom je parkovací dom.

V druhej etape vznikne výšková dominanta komplexu, veža s 34 nadzemnými podlažiami a výškou 118 metrov. Okrem toho prebehne aj rekonštrukcia a nadstavba samotnej Cvernovky. Táto časť projektu ešte povolená nie je, zatiaľ prebieha posudzovanie vplyvov na životné prostredie, predpokladať sa však dá podobný postup ako pri prvej etape.

Celkovo by v projekte malo vzniknúť 564 bytov a apartmánov, z toho 309 v prvej etape a 255 v druhej. Občianska vybavenosť vznikne v parteri Cvernovky a vyššej z veží. Očakáva sa vznik menších verejných plôch, developer sa podľa všetkého rozhodol nerealizovať veľkorysejší koncept verejných priestranstiev z pera kancelárií GutGut a LABAK.

Čo sa týka dizajnu, FINEP zveril dôveru pražskej kancelárií A69 Architekti, ktorá patrí k najoceňovanejším pracoviskám v Česku, v tomto prípade však mala možnosti obmedzené platnými povoleniami. Rekonštrukciu Cvernovky zabezpečuje kancelária Beňuška Topinka Architekti.

Plné dokončenie celého projektu očakávam okolo roku 2025.

 

Budúca podoba Cvernovky. Zdroj: Beňuška Topinka Architekti

 

FINEP po dlhých rokoch „odklial“ ďalší dlhodobo utlmený projekt, hoci opäť mu to vyslúži len kritiku. Developer v poslednej dobe ťažil najmä z rozbehnutia podobných, už vypovoľovaných zámerov, čo je síce mimoriadne výhodné, nesie to však so sebou dedičstvo čias, kedy tieto projekty a povolenia vznikli.

Najznámejším príkladom je vežiak Première na Šancovej ulici, asi najnenávidenejší aktuálny projekt v Bratislave a takmer istý víťaz budúcoročnej anticeny za architektúru BRUTUS, ktorý FINEP taktiež prebral už povolený. Napriek tomu, český developer sa tvári, že jeho realizácie sú špičkové a kritika je neopodstatnená.

Ako píše SME, podľa developera je napríklad Jégého Alej V „neustále predmetom nezmyselných debát na sociálnych sieťach“. Hovorca spoločnosti ďalej tvrdí, že „...O projekte diskutuje stále dokola len vybraný počet niekoľkých málo osôb, ktorí sa sami vymenovali do kategórie odborníkov a znalcov architektúry, legislatívy alebo rozvoja mesta.“

Ide o zábavný komentár od hovorcu spoločnosti, o ktorej je známe, že prakticky skopírovala koncepciu časti prvej etapy projektu Slnečnice – Viladomy bez toho, aby oslovila autorov pôvodnej architektúry, alebo ktorá bola vedená jednou zo spoluautoriek Stavebného zákona – toho istého zákona, ktorý je nepriamo predmetom kritiky aj zo strany FINEPu samotného (viď komentár aktuálneho vedenia spoločnosti k problematike meškajúcich stavieb, čo so Stavebným zákonom súvisí).

Ak sú projekty firmy negatívne hodnotené aj zo strany ľudí, ktorí inak podporujú výstavbu a development, malo by ísť o podnet na zamyslenie. Sebareflexia je najlepší spôsob, ako si začať naprávať narušenú povesť, ktorú potom bude potrebné roky prácne budovať lepšími návrhmi. Vo FINEPe však zatiaľ podľa tlačových výstupov k tejto zmene myslenia nedochádza. V meste s vedením tvrdo vystupujúcim voči developerom to bude problém.

Galéria

  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP

Súvisiace články

Ludwigov Mlyn a Jégého Alej V rastú a menia okolie Trnavského mýta

29.09.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Trnavské mýto v posledných rokoch posilňuje svoj centrálny význam. V budúcnosti pôjde o jeden z uzlových dopravných, ale aj spoločenských bodov na mape Bratislavy. Už teraz na to aktívne reagujú developeri – aktuálne realizované projekty, ktoré, každý iným spôsobom, odrážajú potenciál a ambície lokality, ktorá najradikálnejšími zmenami ešte len prejde.

Čítať viac

Jégého Alej V je už vo výstavbe

07.04.2020 11:44:00 Adrian Gubčo

V Ružinove sa rozbehli práce na realizácii ďalšieho projektu. Prvá etapa obytného súboru Jégého Alej prinesie výstavbu trojice domov, práce sa najprv zamerajú na dva nižšie doskové domy. Druhá etapa je stále v povoľovacom konaní, aj v tomto ohľade však nastal postup.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Vo Vydrici boli potvrdené opatrenia, ktoré prispejú k vysokej kvalite projektu: pribudnú tak odkazy na minulosť, hodnotná zeleň a z Vodnej veže sa stane kultúrny priestor.

High-quality solutions in Vydrica are confirmed. New neighborhood will reflect history, it will be ecological and the developer will contribute to the reconstruction of Vodná veža, a historical monument which will become a cultural space.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #vydrica #oldbratislava #vydricadevelopment #lucron #architecture #contemporaryarchitecture #culture #publicspace

@compassarchitekti @vydrica.ba @markoandplacemakers
Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
V Nuppu pribudne už ôsma etapa. Obytný súbor na mieste bývalého brownfieldu má byť celý dokončený v roku 2025.

Eighth stage of Nuppu residential complex is revealed. Whole development should be completed in 2025.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #nuppu #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
V Záhorskej Bystrici sa stáva realitou nová mestská štvrť.

A new neighborhood in Záhorská Bystrica is becoming reality.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #zahorskabystrica #zahorie #construction #architecture #contemporaryarchitecture #kolisky #karpatiumrezidencie

@itbdevelopment
Západ slnka v novom meste.

Sunset in the new city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #city #downtown #skyline #sunset #skypark #skyparkbyzahahadid #highrise #twincitytower #nivy #novenivy #nivytower #architecture #contemporaryarchitecture #street
Kto by toto tipoval na koniec Petržalky?

Who would guess that this is on the edge of Petržalka?

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #bricks #architecture #contemporaryarchitecture #novanta

@langbenedekarchitects
Pozrieť viac

YouTube