YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 25.11.2019 10:45

Jégého Alej V spúšťa predaj bytov v prvej etape

Projekt Jégého Alej V, oficiálne známy aj ako Nová Cvernovka – Century Residence, spúšťa predaj bytov v prvej dvojici domov prvej etapy. Kontroverzný projekt z dielne developera FINEP je súčasťou prestavby okolia Cvernovky – „Ružového hradu“, v rámci ktorej vznikne niekoľko nových budov, vrátane dvojice veží, a prebehne rekonštrukcia a nadstavba industriálnej pamiatky.

Zdroj: FINEP

Zdroj: FINEP

Predaj sa zatiaľ týka dvojice nižších domov (A, B), ktoré sú súčasťou prvej etapy projektu. Svojim tvarom a osadením tvoria vnútroblok, ktorý budú zvierať s budovou Cvernovky. Oba domy majú osem nadzemných podlaží, byty a apartmány sú umiestnené od druhého podlažia. Prvé nadzemné podlažie je určené pre garáže, terén vo vnútrobloku je tak na úrovni druhého podlažia.

Predaj je zatiaľ určený pre VIP klientov developera, kam patria predovšetkým vlastníci bytov v predošlých etapách Jégého Aleje. Do ponuky sa dostalo 168 jednotiek (z celkového počtu 184), voľných je zatiaľ 141. Z tohto počtu je 37 rezidencií jednoizbových, 67 dvojizbových, 29 trojizbových a 8 štvorizbových. Výmery siahajú od 28 metrov štvorcových pri najmenších apartmánoch po 123 metrov štvorcových pri tom najväčšom.

Štandard projektu možno označiť ako priemerný. Nenájdeme tu ani ani hliníkové okná, ani podlahové kúrenie a podľa všetkého ani predprípravu na klimatizáciu. Ceny napriek tomu presahujú úroveň 3-tisíc eur za meter štvorcový, pri najatraktívnejších bytoch aj 3,5-tisíc. Najlacnejší apartmán tak vyjde na 123-tisíc, najdrahší na 369-tisíc eur. Dispozície sú mierne netradičné, už dvojizbové a dokonca aj niektoré jednoizbové byty obsahujú samostatné komory.

Prvá z budúcej dvojice veží zatiaľ v ponuke nie je, je však súčasťou prvej etapy. Dá sa tak predpokladať, že developer dá rezidencie v 26-podlažnej budove do voľného predaja pre širokú verejnosť. V budove sa bude nachádzať 84 bytov a 41 apartmánov.

Návrh projektu je výsledkom spolupráce s pražskou kanceláriou A69 Architekti, ktorá patrí k najoceňovanejším pracoviskám v Česku. Nanešťastie, v prípade tohto projektu boli architekti limitovaní existujúcim územným rozhodnutím, čo obmedzilo možnosti kreatívneho vyjadrenia sa k podobe domov do veľkej miery len na dispozície a fasády, nie však už na hmoty, osadenie objektov alebo funkčné členenie.

Napriek tomu developer očakáva, že okolo dvora vznikne živá komunita, ktorá bude navyše využívať občiansku vybavenosť, ktorá sa má nachádzať v parteri výškového objektu a Cvernovky. V dvojici nižších domov sa vznik vybavenosti neočakáva.

FINEP zatiaľ nešpecifikuje, kedy by sa mohla spustiť výstavba, napriek tomu, že na prvú etapu developmentu už prebieha stavebné konanie. Voči projektu však rastie odpor a sám starosta mestskej častu Ružinov, Martin Chren, ho označuje za „najhoršiu zahusťovačku“. Preto sa dá očakávať, že proti stavebnému povoleniu prídu odvolania, hoci tieto spustenie výstavby len oddialia, ale nezastavia.

Napriek týmto okolnostiam sa dá očakávať, že výstavba prvej etapy projektu Jégého Alej V prebehne medzi rokmi 2020-2023.

 

Zdroj: FINEP

 

V naozaj husto zaľudnenej lokalite tak pribudnú ďalšie masívne hmoty, a to ešte nebude vo výstavbe druhá etapa, kde bude okrem zrekonštruovanej historickej budovy aj veža s 34 nadzemnými podlažiami a výškou 118 metrov. Vo veži má vzniknúť 182 bytov a apartmánov, v Cvernovke 7 bytov a 66 apartmánov (loftov). V predpolí budov majú vzniknúť verejné priestranstvá a aktívny parter so službami a obchodmi.

Napriek tomu je projekt nepresvedčivý a hmoty prehnané, zvlášť v kontexte existujúcich predošlých etáp Jégého Aleje. Tie maximalizovali využitie pozemkov, no nevhodným spôsobom. Daná lokalita bola ideálna pre vznik hustej mestskej blokovej zástavby s aktívnymi ulicami, developer ju však premenil na sídlisko s budovami prehnaných mierok, s výnimkou prvých dvoch etáp bez aktívneho parteru a takmer bez akéhokoľvek verejného priestoru (úsmevne pôsobí fakt, že bývalá riaditeľka FINEPu považovala prístup k verejnému priestoru za príkladný, keďže spoločnosť zrealizovala menší zelený priestor na streche garáží prvých dvoch etáp).

Otázne je, či sa developerovi podarí vybudovať aspoň nové spojenia naprieč lokalitou – napríklad peší ťah k nákupnému centru Central, lepší prístup k zastávke električiek Saleziáni a podobne – aby sa development stal priamou súčasťou mesta a nemal charakter akejsi uzavretej komunity. Dávnejšie prezentovaná vízia kancelárií LABAK, GutGut a Marko&Placemakers sa realizovať bohužiaľ nebude, hoci by daná forma radikálne zlepšila úroveň priestoru a tým aj dojem z celého projektu.

FINEP v Bratislave developuje okrem súboru Jégého Alejí aj polyfunkčný projekt Première, ktorý je v súčasnosti asi najhoršie vnímanou realizáciou v Bratislave (a to má silnú konkurenciu). Česká spoločnosť sa zameriava na projekty s už vydanými povoleniami, ktoré následne dokončí. Väčšina týchto zámerov pochádza z predkrízového obdobia, kedy bola spojená s rozličnými kontroverznými a dnes už nepredstaviteľnými rozhodnutiami.

Dnes sa už počet takto vypovoľovaných projektov míňa. Na jednej strane ide o negatívum, keďže developeri sú nútení absolvovať celé dlhotrvajúce procesy, čo odďaľuje spustenie výstavby o roky a zhoršuje dostupnosť bývania. Spolu s míňajúcim sa objemom pozemkov vhodných na rezidenčnú výstavbu (v zmysle Územného plánu) je to pre Bratislavu hrozivá situácia.

Treba však pripustiť, že to má aj svoju kladnú stránku – hrozba podobných projektov, ktoré vychádzajú z podmienok, aké panovali pred krízou, sa minimalizuje. Kríza priniesla očistu trhu a klienti sa postupne naučili zvyšovať úroveň svojich očakávaní. Dnešné projekty sú tak už oveľa častejšie nastavené priateľsky k okoliu, rátajú s cyklodopravou alebo verejnou dopravou, obsahujú aktívny parter a príjemné komunitné či verejné priestory a úroveň ich architektúry je vo všeobecnosti vyššia.

Jégého Alej V tak snáď bude jedným z posledných výkrikov nabubralého predkrízového optimizmu, ktorý priniesol Bratislave okrem niekoľkých skvelých počinov (Eurovea) aj niekoľko veľmi zlých (z nedávnych spomínané Première alebo Proxenta Residence, z dávnejších Glória či Aupark Tower). Development v Hlavnom meste sa tak môže očistiť a definitívne potvrdiť svoju zvyšujúcu sa úroveň, ktorú prezentuje väčšina súčasných developerských spoločností.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP

Súvisiace články

Mesto veží: Aké budú najvyššie budovy v Bratislave v roku 2030

17.03.2023 16:04:53 Adrian Gubčo

Bratislava rastie do výšky. Dnes je už definitívne mestom výškových budov, pričom onedlho bude dokončený aj prvý mrakodrap. Nie je dôvod predpokladať, že by sa mal tento vývoj v najbližších rokoch zastaviť. Ku koncu tohto desaťročia tak bude panoráma v ešte väčšej miere vyplnená výškovými budovami. Ako bude vyzerať rebríček tých najvyšších?

Čítať viac

Problémy sporného projektu. Rozvoj Jégého Aleje V sa stretáva s komplikáciami

27.02.2023 17:18:12 Adrian Gubčo

K výrazným rozostavaným projektom vo vnútornej časti Bratislavy patrí Jégého Alej V od pôvodom českého developera FINEP. Už dokončená je časť obytného súboru v podobe dvojice bytoviek, vo výstavbe je prvá z veží, pribudnúť má druhá a rekonštrukciou má prejsť chránená Pradiareň na Trnavskej ceste. Development má však ďaleko od bezchybného, navyše ho stíha jeden problém za druhým.

Čítať viac

Danubius One je pred dosiahnutím plnej výšky, Jégého Alej sa začne čoskoro otvárať

24.06.2022 17:28:30 Adrian Gubčo

Blízke okolie Trnavského mýta získava ďalšiu výškovú dominantu. Už čoskoro by mala plnú výšku dosiahnuť veža Danubius One, súčasť projektu Jégého Alej V od developera FINEP. Blízko k dokončeniu sú prvé, nižšie časti rozsiahleho developmentu, ktorý zahustí túto postindustriálnu lokalitu. To však nie je všetko – developer ešte plánuje ďalšiu vežu, ktorá bude jednou z najvyšších v Bratislave.

Čítať viac

Danubius One prerastá okolie

24.01.2022 13:39:47 Adrian Gubčo

Jégého Alej V od developera FINEP je dnes jedným z väčších rezidenčných projektov, ktoré vznikajú v bratislavskom vnútornom meste. V prvej etape vzniká prvá trojica bytoviek, ktorá bude neskôr doplnená o ďalšiu novostavbu a zrekonštruovaný objekt bývalej Cvernovky, prezývanej aj Ružový hrad. V lokalite blízko Trnavského mýta rastie prvá z dvojice veží, ktoré tu vytvoria ďalšie bratislavské hniezdo výškových budov.

Čítať viac

Jégého Alej V začína získavať definitívnu podobu, rastie aj výšková budova

28.06.2021 17:25:32 Adrian Gubčo

Veľký rezidenčný projekt Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo napreduje. Miestami sa už začína odhaľovať definitívna podoba fasády, ktorá má čiastočne asociovať priemyselnú minulosť lokality. Nad úroveň terénu sa už prediera aj budova Danubius One – prvá z dvojice veží, ktoré v rámci developmentu vzniknú. Bratislava tak získava ďalšiu výškovú budovu.

Čítať viac

Jégého Alej V sa rozširuje o vežu Danubius One, prvé budovy dosiahli štádium hrubej stavby

12.01.2021 11:55:00 Adrian Gubčo

Masívny development Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo mení okolie niekdajšej továrne Danubius. Východne od historickej pamiatky už vyrástla dvojica bytových domov, ktorá vytvára základ akéhosi bloku, čoskoro k nim pribudne aj prvá z dvojice plánovaných výškových budov. Developer sa pri jej pomenovaní inšpiroval historickým názvom fabriky.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn a Jégého Alej V rastú a menia okolie Trnavského mýta

29.09.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Trnavské mýto v posledných rokoch posilňuje svoj centrálny význam. V budúcnosti pôjde o jeden z uzlových dopravných, ale aj spoločenských bodov na mape Bratislavy. Už teraz na to aktívne reagujú developeri – aktuálne realizované projekty, ktoré, každý iným spôsobom, odrážajú potenciál a ambície lokality, ktorá najradikálnejšími zmenami ešte len prejde.

Čítať viac

Jégého Alej V je už vo výstavbe

07.04.2020 11:44:00 Adrian Gubčo

V Ružinove sa rozbehli práce na realizácii ďalšieho projektu. Prvá etapa obytného súboru Jégého Alej prinesie výstavbu trojice domov, práce sa najprv zamerajú na dva nižšie doskové domy. Druhá etapa je stále v povoľovacom konaní, aj v tomto ohľade však nastal postup.

Čítať viac

Jégého Alej V má stavebné povolenie

13.12.2019 16:11:48 Adrian Gubčo

Výstavba dlho pripravovaného a kontroverzného projektu Jégého Alej V, oficiálne známeho ako Nová Cvernovka – Century Residence, sa čoskoro rozbehne. Informáciu o podpise stavebného povolenia oznámil na sociálnej sieti starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren, aktuálne je toto povolenie zverejnené aj na úradnej tabuli.

Čítať viac

Nová Cvernovka – Century Residence odhaľuje ďalšiu etapu, pri Trnavskom mýte bude ďalšia veža

24.10.2019 11:15:00 Adrian Gubčo

Zámer prestavby niekdajších Závodov MDŽ, alebo Cvernovky na Trnavskej ceste, odhaľuje detaily k druhej etape. Prvá časť bola predstavená už pred časom a momentálne čaká na vydanie posledných povolení, aby sa mohlo pristúpiť k výstavbe. Developerom projektu, po ktorom pribudne v blízkosti Trnavského mýta rezidenčný areál s jednou z najvyšších veží v meste, je FINEP.

Čítať viac

Nová Cvernovka – Century Residence pôjde čoskoro do výstavby

09.08.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Development v okolí Cvernovky – „Ružového hradu“ – je veľmi blízko k spusteniu realizácie. Developer FINEP je na ceste k zisku stavebného povolenia na celý rozsiahly projekt, ktorý bude rozdelený na dve etapy. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren.

Čítať viac

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa odhaľuje

31.05.2019 09:55:00 Adrian Gubčo

Budúcnosť výraznej industriálnej pamiatky, Cvernovky na Trnavskej ceste, je známa. V priebehu včerajšej prezentácie jej pripravovanú podobu odhalil architekt Peter Topinka z kancelárie Beňuška Topinka Architekti. Developerom projektu je FINEP.

Čítať viac

Prvá vizualizácia developmentu pri Cvernovke na Trnavskej ceste

13.09.2018 14:15:00 Adrian Gubčo

Zverejnená bola prvá oficiálna vizualizácia projektu, ktorý vyrastie okolo Cvernovky na Trnavskej ceste - "Ružového hradu". Developerom projektu je FINEP.

Čítať viac

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa začína odhaľovať

05.06.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Už nejakú dobu je známe, že Cvernovka na Trnavskej ceste, známa ako "Ružový hrad", má ožiť, pričom projekt na tomto mieste zrealizuje developer FINEP. Po niekoľkoročných prípravách sa teraz prvé informácie objavujú v rámci procesu EIA.

Čítať viac

FINEP zvyšuje aktivitu a predstavuje projekty Endlicher House a Na lúke

18.09.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer českého pôvodu FINEP je v Bratislave známy viacerými kontroverznými projektami - patria k nim napríklad obytné súbory Jégého Alej I-IV, no najmä výšková budova na Šancovej ulici, známa pod názvom Première. Teraz boli odhalené plány na ďalšie projekty - k Première pripojená budova Endlicher House a v Dúbravke projekt Na lúke. Okrem toho, čoraz viac sa hovorí o ďalšom pokračovaní Jégého Aleje v blízkosti Cvernovky - "Ružového hradu".

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube